۲۴ ساعت

01 ژوئن
۲دیدگاه

برج های ساعت شهر کابل !

تاریخ  نشر جمعه  ۱۱ جوزا  ۱۳۹۷ –  اول جون  ۲۰۱۸–  هالند

برج های ساعت شهر کابل !
بخش ششم

 برج ساعت میلاد کابل واقع باغ قاضی :

نوشتۀ : محترم استاد شاه محمود محمود

مقدمه :
هنگامیکه میخواهید از طریق دروازه لاهوری و تخته پل و چنداول و قلعه هزاره ها متصل شفاخانه صدری ابن سینا به طرف غرب کابل مسیر تان را ادامه بدهید .

در طول راه در جوار باغ قاضی و لیسه محجوبه هروی و بازار چنداول نظرتان را منار سی متره با رنگ گلابی که ساختمانهای دوران بابری را به خاطر میاورد جلب مینماید.

اگر از داستان اعمار آن مطلع نباشید حتما میگفتید بقایای دوره بابر است چون استفاده از رنگ و دیزاین شباهت آن دوران را دارد. در چند سال قبل فرد نظامی برای نگهداری آن با سلاح دست داشته مقابل آن استاده بود فکر میکنم میترسند که در این گیرو دار چور وچپاول آن مناره را هم به کشور های همسایه قاچاق کنند.
شاروالی کابل در پهلوی کار های مفیدی ، یکی همین اعمار منار میلاد کابل است . ظاهرا” این منار به افتخار پنج هزارمین سال ایجاد شهر کابل اعمار گردیده است . از سنگ نوشته منار برمی اید که ساخت و ساز این منار پوره دوسال زمان برده است . اگر این منار با این قد و قامت دوسال وقت ( ۲ – ۸ – ۱۳۸۹ تا ۲ – ۸ – ۱۳۹۱ هـ ش ) بگیرد معلوم نیست برای اعمار یک شهرک رهایشی چه مدتی زمانی ضرورت خواهد بود. و یا شاروال میتوانست چند اپارتمان برای خانواده هاییکه در گوشه و کنار شهر بی خانه و جا هستند ؛ اعمار مینمود. مشکلات که برای باشنده گان و کسانیکه از این سرک رفت آمد داشتند معضله دیگری بود که در طول دوسال باشنده گان آن جا تحمل کردند.
درکتیبه منار نام حامد کرزی رییس جمهور پشین افغانستان با اضافه نام شاروال کابل دیده میشود. نمیدانم اسم شاروال دراین کتیبه تا چه حدی ضروری بوده است.
با تاسف از صورت گرد آلود و رنگ رفته این منار برمی اید؛ از روزیکه اعمار شده است نه تنها شاروال کابل بلکه کوچکترین مسؤول شاروال کابل هم به دیدن و عیادت این منار نیامده است . امروز اطراف منار و داخل منار را کارگران و معماران روزمزد گرفته است که برای یافتن لقمه نانی آنجا گرد می ایند تا در کار روزانه استخدام شوند.
نکته دیگریکه از صورت گردالود این منار دریافتم که در کشور ما هر ابادی و آبده که تعمیر میشود هرگز تحت مراقبت و نگهداری و توجه قرار نگرفته و نمیگیرد.

برج ساعت میلاد کابل:
این منار که بنام منار میلاد کابل یاد میگردد به ارتفاع ۳۰ متر و عرض ۸ در ۸ متردر چهار راهی باغ قاضی شهر کابل موقعیت دارد مرتبه های منار در پایین فراخ تر است بخوبی با طاق های کمانی شکل دالان را به خود گرفته و با ستون ها سفید، زیبایی از خود به جا میگذارد . مرتبه دوم و سوم و چهارم کم عرض شده و ساعت بزرگی در آن قرار داده شده است .
بالای طاق دالان کتیبه در سنگ مرمر سیاه با زبان دری و پشتو و انگلیسی نقر شده است که میخوانیم :
بسمه و تعالی
این آبده بمناسبت تدویر نخستین سیمینارعلمی – تحقیقی میلاد کابل و به منظورپاسداری از فرهنگ و تاریخ پرشکوه این شهر باستانی در زمان ریاست جمهوری جلال التمآب حامد کرزی به ابتکار دپیلوم انجنیر محمد یونس نواندیش شاروال کابل به ارتفاع سی متر که بلندترین منار در تاریخ شهرکابل میباشد.به تاریخ ۲ ، ۸ ، ۱۳۸۹ تهداب گذاری و بتاریخ ۲ ، ۸ ، ۱۳۹۱ به پایه اکمال رسید.
مرتبه سومی با نشان دولت افغانستان یعنی محراب و منبر با اظفاه سمبول شاروال کابل مزین میباشد و در مرتبه چهارم ساعت بزرگی تعبیه گردیده است که از گردش بازمانده است و درمرتبه پنجمی منارکم عرض شده و شکل مناره دایروی را اختیار میکند که از فاصله های دور نمایان است .
درنقطه بالای منار یا برج یکبار دیگر سمبول شاروالی کابل جا داده شده است که بیننده را متیقن میسازد که این آبده از طرف شاروالی کابل اعمار شده است . اطراف منار با زینه زیبایی از سرک مجزا شده است و به فاصله اندک با موانع که فعلا” ریخته و پاشیده است از داخل شدن منار جلوگیری مینماید وامیدوارم که راننده گان در اثنای گذر از کنار این منار متوجه آبده تاریخی کابل باشند . گرچه موانع که در طول راه است از سرعت راننده میکاهد اما با احتیاط باید گذشت .
محمد یونس نو اندیش شاروال کابل در مراسم افتتاحیه این منار به خبرنگاران گفت:” این منار جهت تولد دوباره شهر کابل و زنده کردن یادگار تاریخی شهر قدیمی کابل احداث شده است.”
شهردار کابل هر چند در مورد هزینه مصرف شده منار متذکره معلومات ارایه نکرد اما وی گفت که این نخستین منار در شهر کابل است که به این ارتفاع اعمار می گردد. از اینکه این منار چرا در این جاده مزدحم و شلوغ اعمار گردید کسی حرف نه زده است . اما معلوم است که مندوی باغ قاضی یکی از محلات قدیمی شهر کابل است که مردم برای خرید و فروش می آیند . منار از زیبایی خاصی برخورد ار است اما آن زیبایی با گرد وخاک شهر و خانه ها ویران شده اطراف آن چندان محسوس نیست .
جا دارد اطراف منار با پارک و سرسبزی و باغچه و یا حوض کوچکی مزین گردد و عرض سرک بیشتر شود تا زیبایی آن جلب توجه نماید .
نوت : از برادر گرانقدر جناب انجنیر صاحب محمد ضیآ زمانی زقوم خیل بابت فرستادن تصاویر منار میلاد کابل تشکر و سپاسگزارم .

 

۲ پاسخ به “برج های ساعت شهر کابل !”

  1. admin گفت:

    درود ها نثار برادر عزیز و دانشمند محترم جناب آقای استاد شاه محمود محمود !
    جهانی سپاس و تشکر از بخش ششم برج های ساعت شهرکابل . این قسمت هم جالب و پر معلومات بود و چیز های که تا کنون نمیدانستم از مطالعه آن مستفید شدم و برایم جالب بود . واقعآ زحمت ها ی زیاد کشیدید . باز هم از دوستان و خواننده گان گرامی سایت ۲۴ ساعت تقاضا میکنم که حتمآ سلسله این مقالات پژوهشی را مطالعه نمایند و اگر معلومات بیشتری داشته باشند آنرا با نویسنده محترم و دوستان سایت ۲۴ ساعت شریک سازند . موفق و سلامت باشید. مهدی بشیر

    • برادر گرانقدر محمد مهدی جان بشیر تشکر و سپاسگزارم از همدلی و همراهی عالمانه و دانشمندانه و فرهنگی مابانه تان . شما با انتشار مطالب بنده در سایت وزین ۲۴ ساعت دریچه جدید ارتباط ما را با هموطنان ما باز میکنید . و انانیکه نمی توانند مطالب را از طریق ف ب دنبال نموده و شما کمکی بزرگی برای رساندن مطالب به آنها میشوید . باید تشکر ویژه از شما نمایم .
      همچنان با پیام خویش همیشه حسن نظر و نوازش برادرانه تان را با خود میداشته باشم که همیشه ستودنی و ارزنده بوده و میماند موفقیت شما را در پیشبرد ارایه های فرهنگی از ایزد منان استدعا دارم

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما