۲۴ ساعت

30 آوریل
۳دیدگاه

زنده گینامهٔ خانم انابت ایماق

تاریخ  نشر دوشنبه دهم  ثور  ۱۳۹۷ –  ۳۰ اپریل   ۲۰۱۸–  هالند

زنده گینامهٔ  خانم انابت ایماق

ژورنالیست سابقه دار مقیم کانادا

از محترم امان معاشر که معلومات ذیل  را در اختیار ما قرار دادند

اظهار سپاس و امتنان نموده سعادتمندی ایشان را تمنا داریم .

محمد مهدی بشیر

مدیر سایت ۲۴ ساعت

بی بی حاجیه انابت ایماق اکبری فرزند الحاج احمد علی خان اکبری ، به تاریخ ۲۱ مارچ سال ۱۹۵۸ میلادی  برابر با  اول حمل ۱۳۳۷ خورشید، در شهر کابل دیده به جهان گشود.

تحصیلاتش را در لیسه عایشه درانی آغاز و ادامه داد و در سال ۱۳۵۵ خور شیدی زمانی که متعلم صنف دهم بود با داکتر فیض الله ایماق مدیر عمومی وقت برنامه های محلی رادیو افغانستان ازدواج و سپس  به لیسهء (دمیرمنو تولنه) تبدیل ودرسال ۱۳۵۷ از آن فارغ التحصیل گردید.

نسبت علاقه زیادی که به مطالعه داشت به  خواندن مجلات و روز نامه های  چاپ  افغانستان  و ایران  می پرداخت .

پس از ختم تحصیل همکاری اش را بطور رسمی  به حیث نطاق برنامه اوزبیکی در رادیو افغانستان آغاز نمود. و  هم زمان در تهیه وترتیب برنامه های ادبی  ادبیات عامیانه سهم می گرفت و آنرا دکلمه میکرد.

در سال ۱۳۵۹ مسابقهء رادیویی تحت عنوان ( در باره کشور اوزبیکستان چه می دانید؟) از سوی رادیوی بین المللی تاشکند که به ۱۲ لسان مختلف نشرات داشت برگزار گردید که نامبرده نیز درمیان ده ها تن ازعلاقمندان از  ۴۲ کشور جهان اشتراک ورزید و مقاله اش برنده جایزه نخست آن مسابقه گردید که عبارت از سفر ده روزه به اوزبیکستان بود. او دراین سفراز شهر های تاشکند ُ سمرقند، بخارا و فرغانه دیدن کرد.

     خانم ایماق در سال ۱۳۶۰ خورشدی با شوهرش که جهت ادامهٔ تحصیل و کسب دکتوراعازم تاشکند گردید وشامل فاکولتهٔ ژورنالیزم دارالفنون ملی دو لتی به نام « الوغبیک »  شد. او ضمن تحصیل، با جراید ، روز نامه ها و رادیو تلویزیون آندیارنیز همکاری تنگاتنگ خویش را آغاز نمود.

 و همزمان در دوبلاژ فیلمهای مستند و هنری ادارهٔ« اوزبیک فیلم» به زبان فارسی/ دری اشتراک می ورزید.

    بعد از ختم تحصیل با فامیلش به افغانستان عودت نمودومدتی را در برنامه اوزبیکی ، ایفای وظیفه کرد تا اینکه با دگر گونی های سیاسی  مانند تعداد کثیری از هموطنانش مبجور به ترک کشور گردید و در سال ۱۹۹۱ میلادی ، دو باره وارد تاشکند گردیده و همرا با شوهر و دخترش شامل ادارهٔ نشرات خارجی رادیو تاشکند گردید و تقریباً ۱۴ سال  به حیث برنامه ساز و نطاق برنامه دری  رادیو تاشکند برای افغانستان خدمت نمود  ودر سال ۱۹۹۹ از طرف کمیتهٔ دولتی رادیو تلویزیون جمهوری اوزبیکستان ، مستحق تقدیرنامه شد و همزمان همراه با همسرش مؤفق به ثبت سی دی دوبیتی های دوعاشق دلباخته بنام « سوزوان » گردید که مورد توجه علاقمندان شعر و ادب واقع شد.

خانم ایماق در سال ۲۰۰۱ میلادی وظیفه اش را ترک و بعنوان خبرنگار برنامه دری رادیو آزادی در شهر پراگ پیوست . وی در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی همراه با فامیلش به کانادا مهاجرت نمود و در حال حاضر در شهر تورنتوی این کشور اقامت دارد . او در محافل فرهنگی افغانها نیز سهم بارزی داشت و همین موضوع باعث شد تا در سال ۲۰۰۹ با روی کار آمدن ففتا « فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان » در شهر گووالف ایالت آنتاریو ، در یک گرد همآیی به اتفاق آرأ بحیث مسوول امور فرهنگی خانمها « بیگملر» در سرتاسر کانادا انتخاب گردد.

خانم ایماق علاوه بر سایر فعالیت هایش به معرفی شخصیت های فرهنگی طبقه اناث کشور از طریق مجله « زن » منشره در شهر ونکوور کانادا نیز مبادرت ورزید.

یکی از کارهای باارزشی که همراه با همسرش انجام داده جمع آوری و ترتیب دایره المعارف « ترکی ازبکی به فارسی» می  باشد که در پنج جلد و هر جلد آن بالغ بر ۷۰۰ صفحه میباشد که در حال حاضر آماده چاپ میباشد.

خانم انابت ایماق داری چهار فرزند (دودختر و دو پسر) میباشد که همه آنها در دانشگاه های تورنتوی کانادا مصروف تحصیل میباشند. در پایان برای خانم انابت ایماق آرزوی مؤفقیت و سرفرازی نموده و آرزومندیم هرچه زودتر شاهد چاپ اثر گرانبهای شان باشیم.

انشأالله

 

۳ پاسخ به “زنده گینامهٔ خانم انابت ایماق”

 1. admin گفت:

  تشکر از محترم امان معاشر و معلومات عالی تان در باره زنده گینامهٔ محترمه خانم انابت ایماق . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 2. کبیر راحل گفت:

  ما چقدر شخصیت های گمنام داریم، کادر های متخصص برجسته هر کدام آن به مثابه یک گوهر بی بها است افسوس مورد استفاده خیر در کشور قرار نمی گیرد.
  تشکر از معلومات عالی تان که با معرفی همچینن اشخاص برجسته ترکتباران کشور
  اگر برای تان مشکل نیست می شود که ایمیل آدرس داکتر صاحب فیض الله ایماق یا بی بی حاجی ایماق را ارسال دارید
  من یکی از محبان آنها هستم.

 3. زنده گی نامه همسر عزیزم انابت جان ایماق را خوانده ، بیش از پیش خوش شدم. از شما دوستان جهان سپاس

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما