۲۴ ساعت

10 دسامبر
۲دیدگاه

سرنوشت گمنام گدام های تاریخی کابل به کجا

تاریخ  نشر یکشنبه ۱۹  قوس  ۱۳۹۶ – دهم  دسامبر  ۲۰۱۷–  هالند

سرنوشت گمنام گدام های تاریخی کابل به کجا می انجامد!

نوشتۀ : محترم استاد شاه محمود محمود

مقدمه :
سالها قبل یگانه راه که در دامنه کوه آسمایی به خصوص شهر کابل را ازمسیر ده افغانان تا دهمزنگ و ده بوری و چهاردهی وصل مینمود ؛ راه نخاس بود. این راه بین کوه آسمایی و باغ علم گنج و یا ساده تر راه که بین فابریکه حربی و ماشین خانه ویا دامنه آسمایی با اضافه معبد و مکتب آسمایی و در سالهای پسین مکتب قاری عبدالله و گدام های دولتی موقعیت داشت.

در این گدام ها انواع اموال تجارتی مربوط وزارت مالیه جا داده میشد . اگر اشتباه نکرده باشم مدتی زمانی مواد کوپونی برای مامورین از این گدام ها توزیع میگردید. و به نام گدام های انحصارات شهرت یافت . جوی شیر و نهر درسن و کوتی لندنی یا قهوه خانه کنار پل ارتل از این دامنه بخوبی نمایان بود. این گدام ها در زمان شاه امان الله خان اعمار شده بود ، و اکثرا” مواد و لوازم که در قصر دارالامان به کار میرفت دراین گدام ها نگهداری میگردید .

ساختمان گدام های تاریخی نخاس :
این گدام ها درست مقابل ماشینخانه و نقطه مقابل شفاخانه گندنا ( ابن سینا ) به طرف چپ دریای کابل موقعیت دارد. تعداد آن پنج گدام است به شکل مستطیل با سقف گنبدی رواق دار که از خشت پخته اعمار شده است، میباشد . رواق ها نمای بیرونی گدام ها را تشکیل میدهد و احاطه یا دیوار های گدام از سنگ کوه اسمایی تعمیر گردیده است. دروازه های بلند و بزرگ برای انتقال مواد در داخل گدام ها کمک میکرد تا اجناس به آسانی داخل گدام ذخیره گردد .

همچنان در عقب گدام ها راهی وجود دارد که به طرف بام گدام میرود احتمالا ” از یک یا دو این گدام ها برای ذخیره غله جات از قبیل ؛ گندم و جواری و جو یا برنج استفاده میشد و از طریق همین راه به واسطه کراچی ها دستی به بالای بام گدام که سوراخ داشت غله جات را تخلیه میکردند .
امروز این گدام به دسترس افراد قرار گرفته ؛ دقیق نمیدانم که از طرف دولت به کرایه داده شده است و یا در هیاهوی چپاول غصب گردیده است و اموال تجارتی در آنها جا سازی شده است . حتی یکی از این گدام ها تغییر شکل داده شده و سقف آن با گادر و آهن پوش شده و به طرف سرک دوکان های اضافه گی اعمار شده است .(۱) اگر این گدام ها منحیث یک ساختمان تاریخی نگهداری نشود امکان تخریب و یا غصب آن میرود.

زیرنویسها :

 

۲ پاسخ به “سرنوشت گمنام گدام های تاریخی کابل به کجا”

  1. admin گفت:

    دوست محترم و برادر عزیز جناب استاد گرامی آقای شاه محمود محمود جهانی سپاس از مقاله عالی و واقعی تان از خواندن آن متاثر شدم که اگر در کشور ما دولت های که احساس وطنپرستی میداشتند ومی بودند و ضع کشور ما به این حال نمیبود ، دولت وحشت ملی ، تفنگسالاران و به اصطلاح مجاهد نما ها از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب برای همۀ آنها ارزشهای تاریخی کشور ما اهمیت نداشته و ندارد . این خاین ها ی چپاولگر به امر ارگنشینان و طنفروش این گدام های قدیمی را مانند زمین های شیرپور و دیگر آثار تاریخی تصرف کردند و کسی هم نیست که از این چپاولگر ها بپرسد. موفق باشید. مهدی بشیر

    • برادر عزیز محمد مهدی جان بشیر تشکر از حضور برازنداه و نیک تان . شما همیشه همیشه همراه اید و تشکر ویژه بابت انتشار این مطلب در سایت وزین ( ۲۴ ساعت) که زمینه خوانش بیشتر آنرا به هموطنان ما مهیا نمودید دست تان درد نکند .
      پیام تان در بر گیرنده واقعیت های انکار ناپذیر است آرزومندیم مسؤولین به این نکته متوجه شده و گدام های تاریخی کابل را در لست آثار تاریخی قرار بدهند و نگهداری نمایند . سعادتمندی و بهروزی های بیشتر برایتان میخواهم .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما