۲۴ ساعت

28 جولای
۱ دیدگاه

نامرد

تاریخ  نشر جمعه ششم  اسد  ۱۳۹۶ – ۲۸  جولای ۲۰۱۷–  هالند

نامرد

تـتبع ونگارش:

محترم الحاج امــیـــن الدین « سعیـــدی – سعــید افغانی »

مـدیـر مرکز مطالـعات ستراتیـژیکی افغان و مسؤل مرکز

فرهنگی دحـق لاره  – جرمنی

بدترین ، کثیفترین ونامرد ترین انسان کسی است که راز های دوران دوستی ورفقات را در دشمنی به نزد مردم فاش سازد .

دوستی یک رابطهء دوطرفه بوده که آغاز یا به اصطلاح طلوع اش به توافق جانیبن یعنی دوطرف وغروبش به توافق دوطرف صورت میگیرد.

برانسان با کرکتر، متعهد و مسلمان خوب است که در طول زندگی به اتکاء به پروردگار باعظمت طرفی طناب را که مسؤلیت آنرا بدوش دارد با تمام قوت وصلابت در حفظ آن از هیچگونه سعی وتلاش دریغ نه ورزد با همه دشواریها وناملایمت روزگار دنیا اجازه نه دهد که جانب متعلق به خود را از دست رها سازد.

 هست مواردی که طرف مقابل سر طناب را که مسؤلیت آنرا داشت بدون اطلاع رها مینماید که این در واقعیت همان آغاز غروب رابطه است. درین صورت نگه داشت طرف دیگر طناب را متضرر ساخته اما این بدان معنا نیست که شخص اسرار مدت رفاقت را افشاء و عام سازد. این غیر اخلاقی و همان نامردی است. بلی هست مواردیکه رها کردن یک طرف دوستی و اقدام درین رها کردن در مواردی بس مشکل است.

دشوارترین لحظه زمانی است که قایچی قطع این رابطه ها بدست انسانهای می افتد که در ګمان وذهن انسان خطور هم نمیکند. انسان نامرد به انسان اطلاق میشود که بعد از ختم رابطهء دوستانه ورفیقانه سوءاستفاده بعمل ارد. این مفهوم هم بر زن و هم بر مرد اطلاق شده میتواند. یعنی اینکه نامرد کتگوری مردانه وزنانه ندارد وهردو جنس میتوان شامل عملیه نامردی شود .

نامرد ها به چند کتگوری و انواع مختلفی تقسیم میگردند ، یک نوع نامرد ها وپست فطرت ها نامرد های اند که کوشش میکنند تا به هر وسیله وذرایع ممکن ، اعتماد انسان را جلب کند همینکه به هدف خویش دست یافت ، دست به اعمال نامرد ی زده ودر شرایط دشوار شما را تنها می گزارند . عدهء از این نامرد ها اشخاصی هستند که به نظر خود شان خیلی مرد هستند ولی به اعمال ناسنجیده خویش دست به چنان اعمالی می زنند که ضرر شان برای دیگران و آن هم نامردانه میرسد.

 یکعده از این نامرادن اشخاصی هستند که در ظاهر قصدی بدی با تو ندارند ، واحیانآ به تظاهر اکت های خیر خواهانه هم بعمل می اورند ، وبا استفاده از همین وسیله وشیوه خود را در پوست واستخوان انسان جابجاء می سازد ، بعد از مستقر شدن تغییر موضع داده چنان ضربه به انسان می زند که زخم اش درد آور و معالجه آن بی نهایت دشوار است .
یک نوع نا مردی را غدر گویند که از جمله گناه کبیره بشمارمیرود. غدر به معنای عهد شکنی است و آنرا دین اسلام با شدت تام وبا قوت مذمت کرده است .

غدر ،خیانت وعهد شکنی در دوستی ورفقات وتعهدات جانبین ، جزو خصلت یک مسلمان با شخصیت نمی باشد . پروردگار با عظمت ما در سوره (انفال  ایه ۵۸ ) با این زیبای این عمل را مردود دانسته و می فرماید:« إن الله لا یحب الخائنین» (یعنی: براستی که خداوند خائنان را دوست نمی‌دارد.)

شخص مسلمان با عهد دوستی باید وفادر  باشد طوریکه میفر ماید :« وَأَوْفُواْ بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کَانَ مَسْؤُولاً»(سوره اسرا ۳۴) یعنی: (بعهدی‌که می‌بندید  وفا کنید براستی عدم  وفای بعهد مورد بازخواست  قرار می‌گیرد.)

درباره خیانت و عهد شکنی پیامبر بزرگوار اسلامی می فرماید : «إِنَّ الْغَادِرَ یُنْصَبُ لَهُ لِوَاءٌ یَوْمَ الْقِیَامَهِ فَیُقَالُ: هذِهِ غَدْرَهُ فُلاَنِ بْنِ فُلاَنٍ». متفق علیه یعنی: « در روز قیامت برای هر خیانت کار وعهدو پیمان شکنی بیرق و علامت مشخصی تعیین می‌گردد (و برای مردم معلوم و مشخص می‌شوند) و اعلام می‌شود که این عهد وپیمان شکن، فلان پسر فلان است».
همچنان در حدیثی از عبدالله پسر عمرو روایت است که :پیغمبر صلی الله علیه وسلم فرموده است :« أَرْبَعٌ مَنْ کنَّ فِیهِ کَانَ مُنافِقًا خَالِصًا، وَمَنْ کانَتْ فِیهِ خَصْلَهٌ مِنْهُنَّ کانَتْ فِیهِ خَصْلَهٌ مِنَ النِّفاقِ حَتّی یَدَعَهَا: إِذا اؤْتُمِنَ خَانَ، وَإِذا حَدَّثَ کَذَبَ، وَإِذا عاهَدَ غَدَرَ، وَإِذا خَاصَمَ فَجَرَ». متفق علیه
یعنی: « چهار صفت هستند که اگر به تمامی در کسی موجود باشند آن شخص منافق کامل است، و کسی که یکی از این خصلتها را داشته باشد تا وقتی که آن را ترک می‌ نماید یک صفت منافق در او موجود است، این چهار صفت عبارتند از:
۱- هرگاه به عنوان ایمن قرار داده شود، خیانت کند.( یعنی در امانت خیانت کند )
۲- به هنگام سخن گفتن دروغ بگوید.
۳- هر وقت عهد و پیمانی ببندد، آن را نقض کند.
۴- به هنگام عداوت و دشمنی از حق تجاوز کند و به دروغ و دسیسه و نسبتهای نادرست متوسل شود.
الهی ما را از شر نامرد ها رهایی بخش.

  والسلام علی من اتبع اهدی

 

یک پاسخ به “نامرد”

  1. admin گفت:

    تشکر از دانشمند محترم جناب الحاج امــیـــن الدین « سعیـــدی – سعــید افغانی » موضوع جالبی را نوشته کردید و باید اضافه کنم که نامرد ترین اسانها ارگ نشین های فاسد افغانستان اند که هم حرف و کار شان نامردی است و تمام مردم سراسر کشور آنها را نامرد ترین اسانهای جهان میگویند . خداوند این نامردان را نیست کند که هنگام وعده دادن به مردم دروغ نگویند . موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما