۲۴ ساعت

07 مارس
۱۱دیدگاه

باز هم یک جوان هالندی افغان تبار کاندید

تاریخ  نشر سه شنبه ۱۷ حوت   ۱۳۹۵ – هفتم   مارچ  ۲۰۱۷  –  هالند

باز هم یک جوان هالندی افغان تبار کاندید پارلمان هالند 

الیاس مهتاب کاندید جدید مجلس نماینده گان

دوستان عزیز و گرامی ، ضمن عرض سلام و ادب  به اطلاع تان میرسانم که بتاریخ ١۵ ماه مارچ ۲۰۱۷ یعنی حدود هشت روز بعد ، شهروندان کشور شاهی هالند به پای صندوق های رای میروند تا نماینده گان خود را به پارلمان کشور انتخاب نمایند.

در انتخابات  امسال هالند ٢۴ حزب سیاسی شرکت می نمایند.

فعلا  فرزندم فرشاد بشیر عضو حزب سوسالیست (SP) جوانترین عضو در پارلمان هالند است. طور یکه از طریق روز نامه ها ُ تلویزیون ها و رادیو ها اطلاع  یافتید ُ حدود ششش ماه قبل وی  طی مصاحبه ها در روز نامه های معتبر کشور وشبکه های تلویزیونی ورادیویی داوطلبانه  اعلام نمود که نمیخواهم بعد  از ٩ سال در انتخابت پارلمانی امسال  شرکت کنم . وی  در تاریخ سیاسی پارلمان هالند و شاید هم چهان بحیث جوانترین عضو پارلمان  وظیفه اش را با موفقیت انجام داد .

 اما مژدۀ دیگر براى شما دوستان عزیز!

الیاس مهتاب متولد شهر کابل  ، کاندید عضو مجلس نماینده گان از طرف حزب سبز ها ( خرون لینکس ) است و در ردیف  بیست و یکم قرار دارد.

افتخار بزرگ

خبرچالب این است  که به  اطلاع دوستان عزیز و گرامی میرسانم که جای افتخار است که باز دوباره  در انتخابات ۱۵ مارچ ۲۰۱۷ یک جوان ۲۹ ساله  هالندی افغان تبار از طرف حزب GROENLINKS یا حزب سبزهای چپ در لیست شماره ( ۲۱ )  کاندید شده است که مایه افتخار افغان ها میباشد .

اگر شما دوستان عزیز افغان  به او راى بدهید وی دومین افغان در تاریخ پارلمان هالند میباشد که بخیر به پارلمان راه می یابد. امید است به این دوست عزیز  ما رى بدهید.

الیاس مهتاب بتاریخ ۱۵ اگست سال ۱۹۸۷ در شهر کابل افغانستان از مادر معلم و فعال مدنی و پدر روشنفکر بدنیا آمد. مادر ایشان همیشه برای حقوق خانم ها فعالیت داشته و پدرش که حقوق دان بودند در زمان حیات شان در شاروالی  شهر کابل در پست های برجسته مشغول وظیفه بودند.

الیاس در یک سخنرانی خود میگوید: ” من حزب سبز ها را به تربوز تشبیه میکنم، بیرونش سبز و درونش سرخ. اگر از بین این دوتا رنگ یکی را قلبا انتخاب باید کنم بدون شک سرخ خواهد بود. “

درون سرخ و بیرون سبز

آقاى مهتاب براى خوانندگان سایت  ٢۴ ساعت مینوسد:اتحاد، برابری و اشتراک از جمله مشخصه های قدرتمند و برجسته هالند است. جامعه آزاد اندیش و رنگارنگ ما باید خانه ی باشد برای تمام اهالی این سرزمین. درین خانه همه باید از فرصت ها و آزادی های یکسان برای کسب علم و دانش و کاریابی برخوردار باشند.

قدرت کمتر برای سرمایه داران بازار کار، توسعه بیشتر، بهبودی حقوق بشر و ارج گذاری افراد به عنوان یک انسان  نه اعداد و ارقام از جمله اهداف مهم ماست.  تحقق این اهداف تنها با درنظر گرفتن اجتماع و برابری و اشتراک در آن مهیاست.

آقای مهتاب با انتخاب شدن در پارلمان  بعنوان یک شهروند لایدن میداند چگونه گام بردارد. او در بارۀ  ˮ فرصت های یکسان در زمینه تحصیل و کاریابیمیگوید: ˮ دولت فعلی مردم را در گروپ های مختلف مقابل هم قرار میدهد.“ او از سیاست های دولت فعلی در مورد افراد بالای پنجاه سال و شرایط بد کاریابی برای آنها انتقاد میکند. به نظرآقای مهتاب جوانان با پس زمینه مهاجرت نسبت به هم سن و سال های خود سه بار بیشتر تلاش باید کند تا کار بیابند..

کاندید مشتاق

کمیته نامزد های حزب سبزها راجع به مهتاب چنین مینویسد: ˮ الیاس مهتاب ۲۹ ساله از لایدن جوان مبتکر است و اشتیاق فراوان برای نوآوری دارد. او الگوی است از یک جامعه متنوع. الیاس برای رسا شدن صدای اقشار مختلف جامعه میکوشد و در بهتر شدن موقف مهاجرین و پناهندگان تلاش مینماید. او شخصیت پر انرژی و مثبت دارد و میتواند به راحتی با دیگران ارتباط و مناظره بر قرار کند. او منحیث وکیل ارشد در شهرداری امستردام کار میکند و قبل ازین در وزارت خارجه ایفا وظیفه نموده است.

از کابل تا دن هاخ

زمانیکه الیاس ۱۱ سال داشت جنگ های داخلی افغانستان اوج گرفت و به تعقیبش رژیم طالبان حکم فرما شد. مادر الیاس  بعد از کشته شدن پدر خانواده با چهار فرزندش مجبور به ترک افغانستان شد. آنها مدتی را در کمپ های مهاجرین بسر بردند. آنها مانند بسیاری از پناهندگان با مشکلات نامطمینی قانونی و اقتصادی و عدم اطمینان از زیست قانونی مدتی را در کمپ‌های مهاجرین بسر بردند. او همانند برادر و خواهرش نیز از طرف مکتب مشوره MBO را دریافت کرد. اما همه آنها با دیپلوم VWO از مکتب فارغ شدند. الیاس مهتاب رشته حقوق هالند و حقوق بین الملل را در دانشگاه لایدن به اتمام رساند. همچنان در بنیانگذاری انجمن کیهان سهم بارزی داشته است. الیاس از طریق انجمن کیهان در زمینه دعوت محصلین از دانشگاه های افغانستان، حقوق دانها و دوکتوران فعالیت دارد. همچنان در برگزاری کورس های زبان برای پناهنده ها فعالیت میکند.

ازین کاندید جوان به صورت منظم ستونی در نشریه های معتبر به نشر میرسد. او از مسایل اجتماعی و بین المللی مینویسد. الیاس مهتاب سفیر حق تعین سرنوشت یکی از اصول اساسی حقوق بین المللی هست.

موفقیت بیشتر این جوان را آرزو میکنم .

با عرض حرمت

مهدی بشیر

 

۱۱ پاسخ به “باز هم یک جوان هالندی افغان تبار کاندید”

 1. admin گفت:

  ضمن موفقیت این جوان از دوستان و هموطنان عزیز و گرامی تقاضا میکنم که حتمآ روز چهارشنبه آینده پانزدهم مارچ برایش که در لیست ( خرون لینکس ) GROENLINKS به شماره ( ۲۱ ) است رای بدهند و به آن افتخار کنند.
  مهدی بشیر

 2. درود به رهبر خردمند سایت وزین ۲۴ ساعت.!
  استاد بزرگوار محمد مهدی بشیر هروی منم به نوبه خود برای این جوانان سلحشور و با درایت آرزوی موفقیت میکنم.

  • admin گفت:

   تشکر برادر گرامی آقای محمود جان امپراطور ، تشکر از شما . همیشه زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  برادر گرامی ام مهدی جان ! ضمن آرزوی مؤفقیت بیشتر ، انجام مؤفقانه دوران کاری فرشاد جان عزیز را که مفتخرانه در خدمت همنوعانش قرار دارد برایش تبریک گفته و بدینوسیله به جوان پرتلاش محترم الیاس مهتاب نیز آرزوی مؤفقیت دارم ، به امید اینکه هر روز شاهد درخشش استعداد های جوانان عزیز هموطن ما در سراسر جهان باشیم. با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »
  ملبورن – استرالیا

  • admin گفت:

   ممنون برادر عزیزم قیوم جان ، تشکر از لطف تان . منهم به آرزوی چنین روز ها هستم تا جوانان هموطن ما در سراسر جهان و کشور عزیز ما به موفقیت ها ی بزرگ دسترسی پیدا نمایند . زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 4. عبدالهادی رهنما گفت:

  موفقیش را آرزو دارم .

 5. admin گفت:

  ممنون دوست عزیز آقای رهنما ، شما همچنان . مهدی بشیر

 6. سید جلال علی یار گفت:

  افتخاراتش نه تنها به کشور هالند بل به تمام مردم نجیب افغان خواهد بود موفقیت بیشتر شانرا درین راستا از ذات کبریا خواهانم.

 7. admin گفت:

  تشکر از جناب آقای سید جلال علی یار ، واقعا فرموده تان بجاست . زنده باشید. مهدی بشیر

 8. Smh Khalilzada گفت:

  انشاالله همه افغانها منحیث وظیفه اخلاقی خویش ازکاندید جوان افغان حمایه فرمایند تا افغانها نیز مثل گذشته یک نماینده در پارلمان هالند داشته باشند تاعند الضرورت صدای افغانها به مقامات زیربط رسانیده شودموفقیتهای بیش از پیش برایش آرزو میکنم.

 9. admin گفت:

  ممنون جناب آقای خلیل زاده عزیز ، شما به سلامت باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما