۲۴ ساعت

08 جولای
۸دیدگاه

شهادت مظلومانه حضرت علی (ع)

تاریخ نشر چهار شنبه  ۱۷ سرطان ۱۳۹۴ هشتم جولای  ۲۰۱۵ هالند

علی

شهادت مظلومانه حضرت علی (ع)  به تمام هموطنان مسلمان افغانستان و جهان  تسلیت باد

تهیه و ترتیب از : محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

دوستان عزیز ،  خواننده گان محترم سایت ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن و هموطنان مسلمان افغانستان و جهان !

امروز مصادف است به بیست و یکم ماه مبارک رمضان و روز شهادت مطلومانه حضرت علی ( ع ) و داماد حضرت محمد مصطفی (ص)  پیغمبر اکرم ما وشما .

حضرت علی (ع) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اکرم (ص) بود که پیغمبر اکرم او را سرپرستی نموده و در خانه خود جای داده و بزرگ کرده بود و پس از بعثت نیز تا زنده بود ازآن حضرت حمایت کرد و شر کفار عرب و خاصه قریش را از وی دفع نمود .

طبق روایتی رسول خدا (ج ) پیغمبر اکرم (ص) خویشاوندان نزدیک خود را جمع کرده و به دین خدا دعوت نموده فرمود : نخستین کسی از شما که دعوت مرا بپذیرد خلیفه و وصی و  من خواهد بود.تنها کسیکه از جای خود بلند شد و ایمان آورد حضرت علی (ع) بود و پیغمبر اکرم ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره اش امضا نمود.

از این روی حضرت علی (ع) نخستین کسی است که به اسلام ایمان آورد و نخستین کسی است که هرگز غیر خدای یگانه را نپرستید.

طوریکه روایت شده حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، مهمان دخترش ام کلثوم (س) بود و در آن شب حالت عجیبی به او دست داد و دخترش را متعجب ساخته بود .  حضرت علی  ( ع )  در آن شب بیدار بود و زود زود  از اتاق بیرون می رفت و به آسمان نظر می کرد و می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم و به من دروغ گفته نشده است. این است آن شبی که به من وعده شهادت دادند.

در سحرگاه شب نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۴۰ قمری هنگام نماز صبح  حضر ت علی (ع)  مانند همیشه وارد  مسجد بزرگ کوفه  شد و کسانیکه در آنجا خوابیده بودند همه را برایادای نماز صبح  بیدار کرد.
عبدالرحمن بن ملجم مرادی، از گروه خوارج و از آن سه نفری بود که در مکه معظمه با هم پیمان بسته و با هم سوگند خورده بودند  که سه شخصیت مؤثر در جامعه اسلامی، یعنی حضرت  علی بن ابی طالب(ع)، معاویه بن ابی سفیان و عمرو بن عاص را در یک شب واحد به شهادت  برسانند .

حضرت علی وقتی وارد مسجد شد و کسانیکه خوابیده بودند بیدار کرد ، در این وفت چشمش به  عبدالرحمن بن ملجم مرادی افتاد  که به رو خوابیده بود، اورا بیدارنمود  و خواندن نماز را به وی گوش زد کرد.

       حضرت علی (ع) هر روز  هنگام نماز صبح مانند همیشه  وارد مسجد اعظم کوفه میشد .هنگامی که آن حضرت وارد محراب مسجد شد و مشغول خواندن نماز گردید و سر از سجده اول برداشت، نخست شبیب بن بجره با شمشیر تیزش بر وی هجوم آورد، ولیکن شمشیرش به طاق محراب اصابت کرد و پس از او، عبدالرحمن بن ملجم مرادی فریادی برداشت: “لله الحکم یا علی، لا لک و لا لأصحابک”! و شمشیر خویش را بر فرق نازنین حضرت علی(ع) فرود آورد و سر مبارکش را تا به محل سجده گاهش شکافت.
حضرت علی(ع) در محراب مسجد، افتاد و در همان هنگام فرمود: بسم الله و بالله و علی ملّه رسول الله، فزت و ربّ الکعبه؛ سوگند به خدای کعبه، رستگار شدم.

نمازگزاران مسجد کوفه، برخی در پی شبیب و ابن ملجم رفته تا آن ها را بیابند و برخی در اطراف حضرت علی(ع) گرد آمده وبه سر و صورت خود می زدند و برای آن حضرت گریه می نمودند. 

حضرت علی(ع)، در حالی که خون از سر و صورت شریفش جاری بود، فرمود: هذا ما وعدنا الله و رسوله؛ این همان وعده ای است که خداوند متعال و رسول گرامی داشت به من داده اند.

حضرت علی(ع) که توان ادامه نماز جماعت را نداشت، به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) فرمود که نماز جماعت را ادامه دهد و خود آن حضرت، نمازش را نشسته تمام کرد.

روایت شد، که در هنگام ضربت زدن عبدالرحمن بن ملجم بر سر مطهر حضرت علی(ع)، زمین به لرزه در آمد و آسمان ها متزلزل شدند و درهای مسجد به هم خوردند و خروش از فرشتگان آسمان ها بلند شد و باد سیاهی وزید، به طوری که جهان را تیره و تاریک ساخت و جبرئیل امین در میان آسمان و زمین ندا داد و همگان ندایش را شنیدند. وی می گفت: تهدمت و الله ارکان الهدی، و انطمست أعلام التّقی، و انفصمت العروه الوثقی، قُتل ابن عمّ المصطفی، قُتل الوصیّ المجتبی، قُتل علیّ المرتضی، قَتَل أشقی الْأشقیاء؛ سوگند به خدا که ارکان هدایت درهم شکست و ستاره های دانش نبوت تاریک و نشانه های پرهیزکاری بر طرف گردید و عروه الوثقی الهی گسیخته شد. زیرا پسر عموی رسول خدا(ص) شهید شد، سید الاوصیا و علی مرتضی به شهادت رسید. وی را سیاه بخت ترین اشقیاء، [ یعنی ابن ملجم مرادی ] به شهادت رسانید.

بدین گونه پیشوایی شایسته، امامی عادل، خلیفه ای حق جو، حاکمی دلسوز و یتیم نواز، کامل ترین انسان برگزیده خدا و جانشین بر حق محمد مصطفی(ص)، به دست شقی ترین و تیره بخت ترین انسان روی زمین، یعنی ابن ملجم مرادی ملعون، از پای درآمد و به سوی ابدیت و لقاء الله و هم نشینی با پیامبران الهی و رسول خدا(ص) رهسپار گردید و امت را از وجود شریف خویش محروم نمود.

وصیت امیر مومنان حضرت علی (ع)

طبری در تاریخ و ابوالفر اصفهانی در مقاتل الطالبیین وصیت نامه امیر مومنان علی (ع ) را ذکر کرده اند. این وصیت نامه چنین است .

بسم الله الرحمن الرحیم

این وصیت نامه علی بن ابیطالب است. گواهی می دهد که معبودی جز خدای بی شریک نیست و محمد بنده و پیامبر اوست که وی را با هدایت و آیین حق فرستاد که بر همه دینها چیرگی دهد اگرچه مشرکان آن را ناخوش دارند. نماز و عبادت و زندگی و مرگ من برای خدای بی شریک و پروردگار جهانیان است.

چنین مامور شده ام و من از مسلمانانم. شما دو تن حسن و حسین (ع) را به تقوای الهی سفارش می کنم. درجست و جوی دنیا نباشید اگر چه دنیا در جست و جوی شما باشد و بر چیزی از دنیا که از دست شما می رود دریغ مخورید. جز حق مگویید و برای پاداش کار کنید برای آخرت کار کنید. دشمن ستمگر و یاور مظلوم و ستمدیده باشید.

شما دو تن و همه فرزندان و خانواده ام و هرکس را که این وصیت نامه من به دست او می رسد به تقوای الهی و رعایت نظم در کارها و اصلاح میان خودتان سفارش می کنم. زیرا از رسول خدا (ص) شنیدم که می فرمود اصلاح میان مردم برتر از تمام نماز و روزه است و دشمنی مکنید که باعث زوال دین است و نیرویی نیست مگر به استعانت خدا. به خویشاوندان خود بنگرید. پس با آنها رفت و آمد. کنید که خداوند محاسبه را بر شما سبک می کند .خدا را در مورد یتیمان رعایت کنید. گرسنه شان نگه ندارید تا در محضر شما در  خواری نیفتند. زیرا از رسول خدا (ص) شنیدم که می فرمود هرکس یتیمی را سرپرستی کند تا بی نیاز شود.

خداوند بهشت را برای او واجب می گرداند. و اگر کسی مال یتیمی را بخورد جهنم را بر او واجب می کند. خدا را خدا را در مورد قرآن منظور دارید تا مبادا دیگران در عمل بدان از شما پیشی گیرند خدا رادر مورد همسایگانتان پیش نطر آورید که سفارش شدگان پیامبرتان هستند.

اما متاسفانه در کشور ما تفنگسالاران و به اصطلاح مجاهدین هم هزاران هموطن ما را به شهادت رساندند و هم اموال ملت و دولت را چور و چپاول کردند  روح شهدای افغانستان شاد و جنتها نصیب شان و هم  برای خود  اپارتمان ها ، موتر ها و پول ها را به بانکها ذخیره نمودند. که روزی خواهد رسید  که پاسخ این همه جرم وجنایت را پس دهند.

دوستان گرامی و هموطنان مسلمان افغانستان وجهان ،

مراتب تسلیت خود را تسبت شهادت مظلومانه حضرت علی (ع)  بشما و تمام هموطنان مسلمان افغانستان و جهان تقدیم میدارم ، و ازخداوند برزگ میخواهم   به حرمت ماه مبارک رمضان وشب های قدربه  در کشور ما وجهان صلح دایمی برقرار گردان و تمام مردم افغانستان وجهان بدون هرنوع تعصبات زبانی ، مذهبی ، قومی ، منطقوی و نژادی متحدانه زندگی کنند و قاتلین و جنایتکاران و کسانیکه مردم  را آزار واذیت میکنند نیست ونابود گرداند تا همه باهم برادانه زندگی کنند.طاعات و عبادات همۀ تان قبول در گاه حق قرار گیرد . موفق وسلامت باشید.

باعرض حرمت

مهدی بشیر

۲۱ رمضان ۱۴۳۶ هجری قمری هالند

 

۸ پاسخ به “شهادت مظلومانه حضرت علی (ع)”

 1. admin گفت:

  هموطنان عزیز و مسلمان افغانستان ، شهادت مظلومانه حضرت علی (ع ) را بدست ابن ملجم مرادی تسلیت عرض میکنم . طاعات و عبادان تان قبول درگاه حق . امیدوارم به مرحمت چنین روزی صلح دایمی در کشور ما برقرار گردد و دیگر از جنگ وخونریزی خبری نباشد و دولت وحشت ملی هم از خواب عمیق یبیدار شود و از صدق دل خدمتی به مردم افغنستان نماید. به امید چنین روزی که همه متحدانه زندگی نمایند. مهدی بشیر

 2. عبدالله هروی گفت:

  درود به استاد محترم آقای مهدی بشیر ، بیست و یک ماه مبارک رمضان سالروز شهادت حضرت علی (ع) رابشما و تمام مسلمانان افغنستان و جهان تسلیت عرض میکنم.تشکر از اینکه معلومات عالی را درمورد شهادت حضرت علی داماد پیامبر خدا نوشته کردید که توسط عبدالرحمن بن ملجم مرادی، صورت گرفت. طاعات و عبادات شما و هموطنان عزیز قبول باشد. موفق وسلامت باشید.

  • admin گفت:

   برادر محترم آقای عبدالله هروی ، ضمن عرض سلام طاعات و عبادات شما مورد قبول درگاه حق قرار گیرو .شهادت حضرت علی (ع) بشما ، خانواده محترم و هموطنان گرامی و مسلمانان جهان تسلیت عرض میکنم. زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. پوهنوال داکتر اسدالله حیدری گفت:

  برادرگرامی آقای مهدی بشیر!
  سالروز شهادت مولای متقیان مولودکعبه وشهید محراب را به تمام جهان اسلام قلباً تسلیت عرض داشته وطاعات وعبادات همه را قبول ومقبول درگاه الهی ،استدعادارم.خداوند لعنت کند ابن ملجم ملعون وتمام پیروان آن ملعون راکه با نامهای مختلف،به دوستان وپیروان حضرت علی(ع) دشمنی و عداوت داشته وهزاران بیگناه رابه شهادت میرسانند.
  علی حیدر آن شیر پروردگار …..سپه داردین،صاحب ذوالفقار
  وصی محمد(ص)پس از رحلتش …..امام اول اوزهشت وچهار
  در شهر علم محمدعلی …..نشاید رسیدن به شهر ازدوار
  به کعبه تولد به مسجد شهید …..ندیده به مثلش دگر روزگار

  از معلومات جامع تان تشکر،خداوند یار ومددگار تان باد! داکتر حیدری

  • admin گفت:

   استاد بزرگوار جناب داکترحیدری عزیز ، جهانی سپاس از لطف تان ، سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع ) را بشما و دوستان آن حصرت صمیمانه تسلیت عرض میکنم و بر ابن ملجم و حامیان وی لعنت میفرستم. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 4. قیوم بشیر « هروی » گفت:

  برادر عزیزم مهدی جان گرامی ایام سوگواری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) را خدمت شما وخانوادهء محترم تان تسلیت عرض نموده به امید قبولی طاعات وعبادات شما التماس دعا دارم.
  قیوم بشیر « هروی »

 5. admin گفت:

  برادر عزیزو گرامی قیوم جان بشیر ، تشکر از گذر تان .شهادت مظلومانه حضرت (ع) را بشما و خانواده تسایت عرض میکنم. طاعات و عبادات شما و خانواده محترم و هموطنان عزیز قبول در گاه حق قرار گیرد. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 6. احمد خالد عزیز گفت:

  برادر بزرگوارم آقای مهدی بشیر
  سالروز شهادت حضرت علی (ع)رایرای شما ،تمام مسلمانان جهان تسلیت عرض میکنم

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما