۲۴ ساعت

07 مارس
۲دیدگاه

فاجعۀ خونین، دلیل انتخاب هشتم مارچ

تاریخ نشر جمعه هفتم مارچ  ۲۰۱۴ هالند

محترمه خانم راضیه هوتکی

محترمه خانم راضیه هوتکی

به مناسبت روز جهانی زن

فاجعۀ خونین، دلیل انتخاب هشتم مارچ

داکتر راضیه هوتکی

۷  مارچ  ۲۰۱۴

از آغاز مبارزات  سایۀ ستم بر زنان:

نیروی آفرینش، زن را از نگاه هوش با عطوفت و از لحاظ  فزیکی ظریف و از جنبۀ رسالت آفریدگار خلق کرده است، که زیر تأثیر این ارزشهای خود، بُرده بار، با گذشت و صبوراست. با وجود این که آبشار تن او، وسیلۀ بقا و تداوم جامعۀ بشری می گردد، مورد انواع ستم قرار دارد. تحمل و صبرهم ظرفیت و اندازه یی دارد.

هرگاه ازحد بگذرد، لبزیر می شود. خروشِ ابراز نارضایتی و مقاومت در برابر اِجحاف آغاز می گردد. مسلم است، عکس العمل در مقابل بیداد از جایی سر می کشد، که لبۀ تیز تیغ ظلم از گوشت عبورکند و به استخوان رسیده باشد.

در طول تاریخ روزهایی فراموش ناشدنی  وجود دارد که به دلیل اهمیت حیاتی که دارد آنرا گرامی میداریم. هشتم مارچ یکی از روزهای مهم برای بسیاری از زنان در سراسرجهان بوده وهست،  طوری که همه ساله برای زنده نگهداشتن و ارج نهادن فعالان جنبش زنان که برای برابری و آزادی تلاش کرده اند و از کسانی که در این راه کوشیده اند، قدردانی شود.یک و نیم قرن قبل شرایط کار برای زنان خیلی دشوار بود. زن ها در یک روز ۱۴ ساعت کار می کردند. زنان بار دار از کار رانده می شدند، حقوق و معاشات آن ها نسبت به مردان و حقوق زنان ضعیف الجثه و مهاجر نسبت به سایر زنان کمتر بود. زنان نسبت به مردان زودتر به تقاعد سوق داده می شدند، حق مرخصی نداشتند . کاهش ساعات کار روزانه، تأمین حقوق تقاعد، اجرای رخصتی های سالانه، بیمه صحی، مزد متنا سب با کار، شعارهای آن وقت بود که در صدر اهداف جنبش زنان قرار داشت.

درابتدا جهان کشوراستعمارگر امریکا که  شورش زنان ازین کشور ستم پیشۀ ایالات متحدۀ امریکا آغاز شد به تاریخ ۸ مارچ سال۱۸۵۷ کارگر زنان کارخانه های نخ باقی شهر شیکاگو، در اعتراض به شرایط غیر انسانی و نامنا سب کار به خیابانها ریختند. در جواب، پلیس به حمایت از کارفرمایان، آنان را سر کوب نمودند. از آغاز مبارزات  سایۀ ستم بر زنان نه تنها درمبارزه به مقابل نارواییهای مردان زن ستیز و انسان ستیزایستاده اند زیرا همیشه نام از زن هست و کام از زن ستیزان.

در هشتم مارچ، اعتصابات دادخواهی زنان کارخانه های نساجی شهرنیویارک درهم کوبیده و به خاک و خون کشانیده شد. ۱۲۹ تن کارگر اُناث که برای افزایش معاش، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط زندگی، شعار بر لب و جان بر کف، اعتصاب کرده بودند، در شعله های آتش کارخانه یی که حریق شد، سوختند و خاکسترشدند. که این فاجعۀ خونین، دلیل انتخاب هشتم مارچ بحیث روز جهانی زنان شد.در سال ۱۹۱۰،  دومین کنفرانس کارگران اُناث به رهبری خانم «کلارازتگین» آلمانی درکوپنهاگن دایر شد و به مسأله تعیین” روز همبستگی زنان” پرداخت. در این کنفرانس صد زن از هفده کشور شرکت نموده بودند. «کلارازتگین» در رابطه حقوق، فقر و استثمار زنان،  صحبت نمود.  در ۱۹ مارچ ۱۹۱۱ برای اولین بار، از روز بین المللی زن در دنمارک، آلمان، اطریش، سویس و ایالات متحده امریکا تجلیل به عمل آمد که در آن میلیون ها زن شرکت ورزیدند.زنان با درد و با درک سر زمین تاریخی ام ،  قبل از آن که کارد به استخوان رسد و آب تا گلو، به خود بیاید  ازاین حالت غفلت و آرامش قبل از توفان با اقدامات جدی و عملی در راه تشکل صفوف مستحکمتر و آهنین تر خود و شعارهای ( حق با خونریزی گرفته می شود ،حق را باید گرفت حق داده نمیشود )،و درد آن عده از زنان میهن را که همه روزه مورد انواع بی عدالتی  در جامعه وخانواده قرار میگیرد. و راه های حلی غیر از خود کشی و خود سوزی و …. برای این عده و دیــگرقربانیــان بطور انسانی جستجو نمایم .دین مقدس اسلام برخلاف سایر تمدنها و جوامع گذشته و موجود، زن را به عنوان زیربنای تربیتی جامعه به بسی حقوق مدنی و اجتماعی، کرامت و شرافت انسانی افتخار بخشیده است.هشتم مارچ، روز جشن، شادی، شادباش وتقدیم تحایف نیست، بل، روز بزرگداشت و همبستگی رزم جویانۀ زنان زحمتکش جهان است. روز تجدید تعهد و پیمان باهمی برای جلوگیری از تکرار اشک، خاکستر، آتش، خون و فاجعه، روز مبارزه زنان محروم و محکوم. اما افسوس  که محتوای هشتم مارچ را با اهدای تحایف و مکافات تحریف کرده و زنان را با تحایف و تبریکات، خوش و خاموش می سازند.       مستحکم باد روز همبستگی زنان

رئیس شورای زنان افغان وعضوهیأت رهبری فدراسیون روسیه و عضو هیأت اجرائیه شورای هماهنگی زنان افغان دراروپا

 

۲ پاسخ به “فاجعۀ خونین، دلیل انتخاب هشتم مارچ”

  1. admin گفت:

    خواهر عزیز خانم راضیه هوتکی ,مطلب جالب و عالیست .هشتم مارچ روز چهانی زن را بشما تبریک میگویم .مهدی بشیر

  2. (همایون عالمی ) گفت:

    نوشته بسیار علمی و مستند – موفق باشید و روز جهانی زن برای تان مبارک باشد
    همایون عالمی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما