۲۴ ساعت

28 می
۱ دیدگاه

ماه رمضان ماه قران است

تاریخ نشر یکشنبه هفتم  جوزا ۱۳۹۶ –  ۲۸  می  ۲۰۱۷  –  هالند

ماه رمضان ماه قران است

محترم  امین الدین ( سعیدی – سعید افغانی )

پروردگار ما در مورد عظمت قرآن عظیم الشان ونزول آن در ماه مبارک رمضان در:
 ( آیه : ۱۸۵  سوره بقره ) میفرماید : « شهر رمضان ا لذی انزل فیه القرآن هدی للناس وبینت من الهدی والفرقان »

( ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده است تا مردم را راهنمایی کند ونشانه ها وآیات روشنی از ارشاد باشد ومیان حق وباطل جدائی افکند  ).

بنآ در این ماه به تلاوت وتدبر در قرآن باید اهمیت بسزای داد .همانطوریکه که در فوق متذکر شدیم ماه رمضان ماه قران است وبر هر مسلمانی شایسته است که بیش از اوقات دیگر به قرائت قرآن بپردازد. ووخت گرانبهای خود را به آن مصروف  سازد .

مورخین مینویسند یکی از خصوصیات  سلف موردتوجه قرار دادن قرآن عظیم الشان بود. وجبرئیل امین در ماه رمضان قرآن عظیم الشان را بر پیامبر صلی الله علیه وسلم میخواند .

سیرت نویسان می نویسند حضرت عثمان بن عفان هر روز یک ختم قرآن می نمود .ودر میان گذشتگان کسانی بودن که در هر سه شب بهنگام قیام اللیل یک ختم کامل می نمودند. وبعضی دیگر در هر هفت شب یک ختم قرائت می کردند وعده ای بودند که درهر ده روزه یک ختم قرآن می خواندند . ونقل می کنند که امام شافعی (رح) در ماه رمضان شصت ختم قرآن را در خارج از نماز قرائت می کرد وأسود در هر دوشب یک ختم قران را قرائت می کرد وقتاده درتمام زندگی اش هر هفته یک ختم قرآن می خواند وچون ماه مبارک رمضان فرا می رسید هر سه شبانه روز یک ختم ودر دهه آخر رمضان هر شب یک ختم قرآن می خواند وامام زهری چون ماه رمضان می رسید قرائت حدیث وهمنشینی با اهل علم را رها نموده وبه قرائت قرآن از روی مصحف روی می آورد. 

علامه ابن رجب حنبلی می فرماید: نهی بعمل آمده است از اینکه شخص مسلمان در هر سه روز یک ختم قرآن بجای نیاورد .اما دراوقات خاصی  مانند ماه مبارک رمضان ویا در اماکن بخصوص مانند مسجد الحرام مستحب است که در حد توان به این امر اشتغال داشته باشند. و قرار گرفتن در این زمان ومکان را غنیمت بشمرند . واین نظر اما احمد واسحاق وغیره از ائمه نیز می باشد . 
خواننده محترم !

گریستن به هنگام قرائت ویا شنیدن آیات قرآن از ترس پروردگار را نباید فراموش کرد .
تلاوت قرآن بدون تدبر واندیشیدن به آن از شیوه های سلف واز رهنمونهای ایشان نمی باشد . بلکه آنان از کلام پروردگار متأثر گشته ودیگران را نیز تحت تأثیر قرار می دادند. در صحیح امام بخاری از عبدالله بن مسعود روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: قرآن را بر من بخوان . عرض کردم یا رسول الله آیا قرآن را بر شما بخوانم درحالی بر شما نازل شده است ایشان فرمودند : می خواهم از کسی غیر از خودم بشنوم ومن شروع کردم به قرائت سوره نساء تا اینکه به آیه رسیدم که « فکیف اذا جئنا من کل امه بشهید وجئنا بک علی هؤلآ شهیدا» ( سوره نساء۴۱ )(چگونه خواهد بود بدانگاه که از هر ملتی گواهی بیاوریم وتورا شاهدی بر اینان بیاوریم) 
پیامبر فرمود کافی است.هنگامی که به ایشان نگریستم مشاهده کردم اشک از دیده گانشان سرازیر شده است .
وبیهقی از ابوهریره روایت می کند که هنگامی که این آیه نازل شد که« أفمن هذا الحدیث تعجبون * وتضحکون ولا تبکون » (سوره نجم۶۰-۵۹ ) (آیا از این سخن تعجب می کنید ودر شگفت می افتید وآیا می خندید وگریه نمی کنید؟!) اهل صفه همگی گریستند تا جایی که سیل اشکها محاسنشان را تر نموده بود. هنگامی که پیامبر احساس کرد اهل صفه می گریند ایشان نیز گریستند وبا گریه ایشان همگی ما به گریه افتادیم.سپس پیامبر فرمودند : آتش جهنم به کسی نخواهد رسید که از ترس خدا بگرید. 
ابن عمر سوره مطففین را می خواند تا اینکه به آیه ششم رسید .آنجایی که خداوند می فرماید : « یوم یقوم الناس لرب العالمین» ( همان روزی که مردمان در پیشگاه پروردگار جهانیان بر پا می ایستند) سپس چنان گریست که به نقش بر زمین شد وهنگامی که بر خاست از ادامه قرائت امتناع ورزید.
 مزاحم بن زفر نقل می کند: سفیان ثوری نماز مغرب را بر ما می خواند تا اینکه به آیه « ایاک نعبد وایاک نستعین»  رسید چنان گریست که قرائتش قطع شد وپس از مدتی به قرائتش ادامه داد. 
ابن أشعث می گوید : شبی متوجه شدم فضیل بن عیاض در حالی که سوره محمد را در نماز قرائت می کرد بشدت می گریست تا اینکه به این آیه رسید که خداوند می فرماید:
« ولنبلونکم حتی نعلم المجاهدین منک والصابرین ونبلو أخبارکم» (سوره  محمد ۳۱ )
(ما همه شما را قطعا آزمایش می کنیم تا معلوم شود مجاهدان وصابران شما کیانند واخبار شما را بیازمائیم)وبه استمرار جمله «ونبلوأخبارکم»  را تکرار می کرد وسپس می گفت: پروردگارا اگر احوال واسرار ما رابرملا سازی مار رسوا نموده ای وعذاب داده ای. وهمواره گریه می کرد.

 

یک پاسخ به “ماه رمضان ماه قران است”

  1. admin گفت:

    دانشمند محترم جناب آقای امین الدین ( سعیدی – سعید افغانی ) ضمن عرض سلام ماه مبارک رمضان بشما و خانواده محترم و هموطنان عزیز مبارک . طاعات وعبادات تان قبول در گاه حق . باید صمیمانه به عرض برسانم بعضی از مطالبی را که مربوط ماه مبارک رمضان که شما و دیگر دوستان ارسال میدارید بیشتر آنها تکرار یست و نشر مجدد آنها جالب نیست و خواننده همین که شروع کند ختم آنرا هم میداند. لطفا برای سایت ۲۴ ساعت همه مطالب جدید و مختصر بفرستید ، چون از یک طرف ماه مبارک رمضان است و از طرف دیگر صحتم خوب نیست و در پهلوی آن کار رسمی هم دارم و به استراحت هم ضرورت دارم که خواندن مطالب طویل و آنهم تکراری برایم مشکل است . در این باره اطلاعیۀ را نشر میکنم واز همه نوبسنده گان محترم تقاضا میکنم که کمی بفکر منهم باشند. و شاید از نشر اکثر مطالب شان خود داری کنم . زنده باشید مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما