۲۴ ساعت

30 اکتبر
۲دیدگاه

مسوولین بدبختی ملت

تاریخ نشر پنجشنبه  ۳۰ اکتوبر ۲۰۱۴ هالند

محترمویس احمد (حکمت)

محترم ویس احمد (حکمت)

مسوولین بدبختی ملت باید با نفرت از کرسی ها پائین انداخته شوند!

   نویسنده: ویس احمد حکمت

   نظام اقتصادی افغانستان که مخلوطی از نظام های گذشته و با رنگ و بوی چند جانبه است، بنابر داشتن نظریات مختلفه و قوانین انفاذ شده از دوران های نظام های گذشته تا حال در یک حالت مجهول می باشد.

   نظام اقتصادی کشور ما هنوز از قوانین و مقرراتی استفاده می کند که اولاً کادر های رهبری آن از سیستم اقتصادی موجود یا درک ندارند و یا با مفکوره شان سازگار نیست.

   داشتن قدرت زورمندان در نظام اقتصادی کشور، موجودیت رهبری از افراد تابعیت دوگانه، انارشیزم در تصمیم گیری ها، فرار سرمایه و اسعار از کشور توسط فساد پیشه گان زورمند، ناباوری در ثبات کادری و عدم تعقیب عدلی و قضایی سطوح بلند و فاسد، همه دست به دست هم داده تا منفعت به کیسه افراد سودجو برود و عاید ملی ما که تأمین کننده ی رشد و انکشاف جامعه است، به شکست مواجه گردد.

   درآمد گمرکات در هر گوشه کشور به شکل و فورم خاص است که نمی تواند به عاید یکسان ملی و شفاف واردا و صادرات کشور مفید واقع شود؛ موجودیت افراد تعیین شده توسط زورمندان در گمرکات و منابع مالیه گیری کشور جز دیگر ناباوری در گرفتن مالیه از بیلانس های سالانه و تعرفه های مالیه دهی می باشد.

   مخارج هنگفت از کیسۀ دولت برای چاق شدن افراد چاق سطوح بلند دولت، امروز خزانۀ  دولت را به چالش گرفته است. در این حال مردم باید ضرر ببینند، تعادل نرخ اسعار بر هم بخورد، معاش مامورین و معلمین به موقع پرداخته نشود، دست گدایی همیشه بلند باشد، سؤ تغذیه در بین اطفال گراف بلند داشته باشد و بالاخره انواع فساد در جامعه گسترش یابد.

   مسوول این همه بدبختی در نظام اقتصادی کشور فقط زورمندان اند که به ملت رحم نمی کنند و ملت هم نباید آنها را دیگر در اریکۀ قدرت شان یاری رسانند و برعکس باید با نفرت ملت از کرسی های شان پایین انداخته شوند. تا پیشرفت و ترقی نصیب ملت گردد؛ در غیر آن به اصطلاح عام: همین آش است و همین کاسه.                                                                           نویسنده: ویس احمد حکمت (موسس و مدیرمسوول مجله رفاه نوجوانان-هرات )

 

۲ پاسخ به “مسوولین بدبختی ملت”

  1. admin گفت:

    تشکر از حکمت عزیز ، نوشته زیباست . دولت جدید باید انسانهای فاسد را که طی سه دهه اخیر چوکی های مهم را بند انداختند و حامل چور و چپاول کشور شدند و چوکی ها را به سرقلفی گرفته اند و جیبهای خود را پر کردند از وظایف شان بر طرف و عوض شان اسانهای پاک و با وجدان را مقرز کند تا خدمتی به مردم عزیزما نمایند. موفق وسلامت باشید.
    مهدی بشیر

  2. ویس احمد حکمت گفت:

    بدون شک همین طور باید شود، با شما کاملاً موافق هستم آقای بشیر!

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما