۲۴ ساعت

28 جولای
۲دیدگاه

سوزاک (Gonorrhea)

تاریخ نشر پنجشنبه ششم  اسد ۱۴۰۱–  ۲۸ جولای ۲۰۲۲ هالند

سوزاک یکی از جمله امراض آمیزشی شایع در سراسر جهان میباشد.
که از طریق برقرار نمودن رابطه جنسی از یک شخص مصاب به شخص دیگر انتقال میکند عامل مرض عبارت از یک نوع باکتریا بنام نایسریا گانوریا بوده که یک دیپلوکوک گرام منفی میباشد.

این مرض زیادتر اشخاص بین سنین ۱۵ تا ۲۵ ساله را بدون در نظر گرفتن:نژاد،جنسیت،وضع اقتصادی،اجتماعی و تحصیلی همه را یکسان تحت تاثیر قرار میدهد.
قرار یک احصائیه در حدود اضافه از ۸۲۵۰۰۰ نفر تنها در ایالت متحده آمریکا مبتلا به این مرض میباشد.
علایم این مرض:
علایم عمده این مرض اکثراً بعد از سرایت از شخص مصاب به آن  چند روز گاهی تا یک هفته حتی یک ماه را دربر میگیرد تا آشکار گردد.
عفونت باکتری میتواند آلت تناسلی هر دو طبقه،دهن،مقعد و چشم را مصاب سازد.
مهمترین علایم آن در طبقه ذکور عبارت اند از:سوزش در هنگام تخلیه ادرار،تکرار ادرار،خارج شدن مواد میکروبی منتن و چرکی به قسم ترشحات غلیظه زرد رنگ که بوی ناخوشایند دارد.
از مجرای خروجی ادرار؛مشاهده خون در ادرار،خارج شدن پارچه های لخته شده خون در ادرار،تورم آلت تناسلی،خصیه ها و غدوات نواحی آلت تناسلی،سوزش و خارش مقعدی و التهابات چشم را میتوان نام برد.
علایم مرض سوزاک در نزد طبقه اناث عبارت اند از:احساس درد در هنگام ادرار،خارچ شدن ترشحات چرکی و منتن از داخل واژینال که متوافق با سوزش و خارش میباشد.
احساس درد های مبهم در نواحی کمر و چوکات حوصله،خونریزی ها در بین فواصل عادت ماهوار و احساس درد در هنگام برقراری مجامعت جنسی؛ شامل میباشد.
باکتری که باعث سرایت مرض در هر دو طبقه می گردد،اکثراً از طریق مایع مَنی،ترشحات واژینالی و داشتن ارتباط غیر حافظت شده و بدون پوشیدن کاندوم،تماس های مستقیم به طریقه دهانی،مقعدی و واژینالی همه را ذیدخل میدانند.
قرار یک احصائیه دقیق اضافه از ۷۸ میلیون نفر در سراسر جهان از باعث اختلاطات این مرض به ناباروری و عقامت مبتلا شده اند: خصوصاً سکس های دهانی این مرض نهایت خطرناک بوده و فعلاً تداوی آن حتی ناممکن گردیده است.
زیرا به مقابل بسیاری انتی بیوتیک ها مقاوم شده اند،چنانچه در این ۱۵ سال اخیر تقریباً سه مراتبه روش و میتود تداوی این مرض تغیر کرده و فعلاً در کشورهای:فرانسه،هسپانیا و چاپان حتی تداوی آنرا غیر ممکن فکر میکنند.
بناً کسانیکه به این مرض وخیم مبتلا میباشند،در قسمت تداوی خود خیلی محتاط بوده و هیچگاه غفلت نورزند که انذار خراب را در قبال دارد.
نکته مهم دیگر اینکه به اثر تداوی نامناسب امکان دارد که انتان داخل دوران خون،شخص مصاب گردد.
و یک سیپتی سیمیای خیلی وخیم را به وجود بیاورد که کُشنده میباشد.
امروز یکنوع سوزاک بنام،اَبر سوزاک تازه کشف شده که خطر آن میرود،که به هیچ نوع انتی بیوتیک جواب ندهد،که خیلی تاسف آور است.
تداوی مرض سوزاک:
فعلاً در قسمت تداوی این مرض از دو نوع انتی بیوتیک جدید کار گرفته میشود،یکی آن بنام Ceftriaxone،میباشد که از طریق زرق،داخل ورید تطبیق میگردد.
و نوع دیگر آن Azithromycin، که فعلاً این نوع آن در تدوای زیادترمروج شده.
نوت: برای وقایه و پیش گیری از مبتلا شدن به این مرض خانماسوز،حتماً از کاندوم استفاده شود و بهتر است با یک شریک جنسی در ارتباط باشید.
به شرط اینکه آن هم یک شریک جنسی داشته باشد و تا زمانیکه دوکتوران معالج تان به شما از شفای کامل تان اطلاع نداده باشد،از مجامعت جنسی حد الامکان دوری نمائید،که خالی از مفاد نمی باشد.

به امید صحت و سلامتی،هر چه بیشتر شما!

با احترام:

داکتر علیشاه جوانشیر،متخصص امراض داخله_ سدنی_آسترالیا.

 

۲ پاسخ به “سوزاک (Gonorrhea)”

  1. admin گفت:

    تشکراز معلومات عالی تان جناب داکتر جوانشیر عزیز درود بشما. مهدی بشیر

  2. عنایت الله بصیر گفت:

    بسیار عالیست موفق وسرفراز باشید

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما