۲۴ ساعت

15 دسامبر
۱ دیدگاه

زبان

تاریخ  نشر  پنجشنبه  ۲۵   قوس  ۱۳۹۵ –  ۱۵  د سامبر  ۲۰۱۶  –  هالند

زبان

تتبع ونگـارش :

امــیـن الـدیــن «  سعـیـدی – سعید افـغــانی »

مدیـــر مطـالعات سـتراتیژیک افغان ومسؤل مرکز کلتوری دحق لاره-جرمنی

زبان وسیله ‏ی بدبختی و خوشبختی انسان را فراهم می‏آورد. اگر انسان زبان خود را در اختیار داشته باشد ،وبا نیروی تعقل و تدبیر، آن را به کنترل خود درآورد، بطور یقین که از بسیاری مفاسد و گناهان در امان  خواهد ماند .

علما میګویند که از اسباب شقاوت و سعادت انسان، زبان است. اګر انسان  کنترل  زبان خویش را بدست نګیر د ،  انسان را به «اسفل السافلین» می کشاند و اگر زبان در کنترل انسان  باشد ، مقام ومنزلت انسان را به « اعلی علیین» می‌رساند.
زبان یګانه  عضوی  اساسی بدن است که منشأ بسیاری از گناهان و انحرافات شده میتواند.

از زبان می‏توان برای شهادت حق و ناحق، حفظ آبرو و بی‏آبرویی، دروغ و صداقت، غیبت و سکوت، تهمت و واقعیت استفاده کرد. انسان بدزبان در نظر دیگران متنفر است و همگان از نیش زبانش که چون شمشیری برنده و تیز است، فرار می‏کنند. با این وصف، سعادت انسان در گرو آن است که از شرّ زبان به خدا پناه ببرد و آن را به کنترل خود درآورد.

زبان وسیله ای  است که اگر برای خیرونیکی استفاده گرددشخص راحفظ کرده به بهشت می رساند واگر همین زبان برای شروبدی استفاده گردد  ، انسان را به هلاکت ونابودی می کشاند . بنابر  اهمیت که زبان در شخصیت  انسان  دارد ، پروردګاربا عظمت در  ( آیه ۳۳ سورهء  احزاب در خطاب  به همسران پیامبر اسلام محمد صلی الله علیه وسلم میفرماید : « باصدای نرم به گونه هوسانگیزسخن نگوییدکه بیماردلان درشما طمع کنند (بلکه) برخوبی وشایستگی سخن بگویید »

در حدیثی پیامبر صلی الله علیه وسلم  درباره مؤمن می‌فرمایند که : « المؤمن…. طویل الصُمیت …. قلیلُ الکلام…. و لاسبّاب» (مؤمن سکوتطولانی دارد  وقلیل سخن  است یعنی په اصطلاح کم سخن است، و بد زبان نیست. ) و همچنین پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد صفت مؤمن میفرماید : «لیس المؤمنُ بالطّعان و لا اللّعّان و لا الفاحش و لا البذیء» مؤمن طعنه‌زن و لعنت‌کننده و بدگو و بدزبان نیست. و باز میفرماید  « مؤمن  »  سخنش را می‌سنجد وبعد ازسنجش آنر بزبان میاورد . 

  و ماعلینا الا البلاغ المبین

 

یک پاسخ به “زبان”

  1. admin گفت:

    تشکر از جناب محترم استاد الحاج امین الدین سعیدی ، موضوع جالبی را مطرح نموده اید. باید انسان قبل از اینکه میخواهد چیزی را بگویداول باید خوب فکر کند و بعد حرفش را بزند. موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما