۲۴ ساعت

26 جولای
۴دیدگاه

راجع به پیامی از گورستان

تاریخ نشر سه شنبه پنجم اسد ۱۳۹۵ –۲۶ جولای  ۲۰۱۶ – هالند

دوست محترم جناب استاد پیکار گرامی !

ضمن عرض سلام نامۀ  راجع به شعر زیبا پیامی از گورستان از محترم آقای عبدالواحد کمالی از شهر کابل بدستم رسید و نویسنده انتقاداتی در باره شعر تان داشتند که بنده آنرا نشر نموده و اگر پاسخی دارید حتما در قسمت دیدگاه های سایت ۲۴ ساعت بنویسید. باید به عرض برسانم که سایت ۲۴ ساعت آماده نشر هرنوع انتقاد ات سالم با رعایت عفت کلام و قلم و بدون هرنوع عقده های شخصی، قومی، زبانی و منطقوی و مذهبی است.

باعرض حرمت

مهدی بشیر

****************

بسمه تعالی

راجع به پیامی از گورستان

برادر گرامی آقای مهدی بشیر!

بعد از تقدیم سلام شعر زیبای!! پیامی از گورستان را خواندم. بسیار   تعجب کردم که چطور اینچنین شعری دهری منشانه را به نشر سپرده اید.شاعرمنکر بهشت ونکیر ومنکر است ودلیل خودرا درجواب پرسش شما  می نویسد که: بهشت، دوزخ، حور وغلمان ونکیر ومنکراز موجودات غیبی بوده وهیچ کس تاهنوزندیده،من هم ندیده ام ونخواهم دید.

ازجوابش واضحاً معلوم میشود که چیزی را که ندیده به آن عقیده ویقین ندارد!! آیا خداوند رادیده است؟ واضحاً که ندیده است، پس به وجود خداوند هم اعتقادی ندارد. آیا امواجی راکه علما از کرهء زمین به کرات سماوی میفرستند ،دیده است یا خیر؟ وساده ترین چیزی که هرشخص وآقای شاعرهر روزه به آن سر وکار دارند، همین امواجی است که توسط ریموت کانترول خود تلویزیون را گل وروشن میکند، و چینل ها را تغییر میدهد ویا توسط موبایل های خود دریک لحظه به هرگوشه وکنار کرهء زمین مخابره می نمائیم، دیده است یا خیر؟

طوریکه از پاسخ شان بشما معلوم میشود ، ایشان تا چیزی را که ندیده باشند قبول ندارند.خداوند برایشان چشم بینا عنایت کرده ,ولی از آن بصورت درست استفاده نمیکنند.  اگر شما این سوالها وهزاران پرسش مانند اینها را از طرف خود ویا هر کس دیگری که لازم دانید از آقای پیکار  پرسان  کنید چه جواب خواهد داد؟ من چون ایشان را نمیشناسم که درباره چنین نوشته ها از خودشان پرسان کنم و  شما که آنرا نشر کردید میخواهم که از طریق شما پاسخ درستی دریافت کنم.

زیاده رفع مزاحمت نمی نمایم.

با احترام

عبدالواحد کمالی

۲۵،۷،۲۰۱۶،کابل

 

۴ پاسخ به “راجع به پیامی از گورستان”

 1. admin گفت:

  تکرار :
  دوست محترم جناب استاد پیکار گرامی !
  ضمن عرض سلام نامۀ راجع به شعر زیبا پیامی از گورستان از محترم آقای عبدالواحد کمالی از شهر کابل بدستم رسید و نویسنده انتقاداتی در باره شعر تان داشتند که بنده آنرا نشر نموده و اگر پاسخی دارید حتما در قسمت دیدگاه های سایت ۲۴ ساعت بنویسید. باید به عرض برسانم که سایت ۲۴ ساعت آماده نشر هرنوع انتقاد ات سالم با رعایت عفت کلام و قلم و بدون هرنوع عقده های شخصی، قومی، زبانی و منطقوی و مذهبی است.
  باعرض حرمت

  مهدی بشیر

 2. عزیزه عنایت گفت:

  دقیقاً مسئولیت خوب و بد نوشته ها بدوش نویسندۀ آن میباشد .

 3. پاسخ به سوال محترم عبدالواحد کمالیِ
  (این معلومات راپوست کردم که همگی بخوانند و اگر نظری داشته باشند دریغ نکنند)
  محترم مهدی صاحب،
  هر چند نمی دانم درجه تحصیلی محترم کمالی تا کدام حد است ولی از دید گاه شان فهمیدم که با آنچه دیگرشیوخ در باره علم به غیب ابراز داشته اند، کمالی صاحب هم آنرا تکرارنموده اند و این گونه استدلال ساخته کمالی صاحب نیست.
  برای اینکه هویت و درجه تحصیل خودرا مخفی نمانده باشم، به عرض میرسانم که هویت و درجه تحصیل من قرار آتیست:
  محمد صادق پیکار، متولد سال ۱۳۱۷ هجری ششمسی( ۷۷عمر)
  فارغ التحصیل فاکولته شرعیات کابل و واجد ماستری حقوق مقایسوی از دلهی و واشنگتن.
  به نظر این جانب، بحث درمورد مقایسه دو پدیده اندکی دانش منطقی نیاز دارد و من این دانش را درمدرسه شرعیات و فاکولته شرعیات کابل آموخته ام.
  موضوع مورد بحث ما مقایسه «امواج کره زمین» و« و موجودات غیبی اعتقادی، مانند نکیر و منکر و امثال آن» است.
  از لحاظ منطق امواج کره زمین با نکیر و منکر قابل مقایسه نیست و نباید مقایسه شوند. طورمثال خررا با خرمی می توان قیاس کرد، خر را با اسپ، قاطر و یا آدم نمی توان مقایسه کرد. همینطوراست مقایسه بی منطق امواج با نکیر ومنکر و یا حور و غلمان و …
  از لحاظ منطق مقایسه دو پدیده هشت وحدت لازم دارد: وحدت موضوع، محمول، مکان، وحدت کلیت و جزءیت وسه وحدت دیگر که همین لحظه بیادم نیست.
  این شیخ ها که برای ثبوت غیبت اعتقادی امواج و دیگر پدیده هارا با نکیر و منکر مقایسه می کنند منطقی ندارد. صرف برای شهرت و عالم بودن خود شان آنرا ساخته و بافته اند.
  همین مختصر به نظر من کافیست، من بخاطر سالمندی ، توانایی و وقت کافی ندارم و میخواهم این دیالوگ را خاتمه بخشم.
  اما کمالی صاحب آزاد است و می تواند ادامه دهد.
  با تشکر و سپاس از معلوماتی که برایم فرستادید.

 4. داکترحیدری گفت:

  راجع به انتقادات عبدالواحد کمالی
  دانشمند گرامی آقای بشیر!
  امید است باصحت کامل درکارهای فرهنگی تان هرچه بیشتر از پیشتر موفق باشید.تشکر از نشرانقادات آقای عبدالواحد کمالی. مگر طوریکه دیده میشود آقای پیکار از اصل موضوع وجواب مستقیم به انقتادات حاشیه رفته وچیزی نگفته است. در آخر هم به بهانهء سالمندی ونداشتن توانائی و وقت کافی ادامهء موضوع را خاتمه بخشیده اند.
  زیاده مزاحم نگردیده خدا حافظی میدارم. با احترام، داکترحیدری

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما