۲۴ ساعت

23 سپتامبر
۶دیدگاه

عید سعید قربان بر تمام مسلمانا ن مبارک

تاریخ نشر چهار شنبه اول میزان ۱۳۹۴ – ۲۳ سپتامبر   ۲۰۱۵ هالند

دوستان محترم و گرامی لطفا نظریات خویش را در قسمت دیدگاه های صفحه ۲۴ ساعت بنویسید تا مطالب شما همیش محفوظ بماند .
با عرض حرمت
مهدی بشیر

*******

حلول عید سعید اضحى را به همه ى مسلمانان جهان بویژه براى ملت ستم کشیده ى افغانستان تبریک میگویم.

استاد محمد على فرحتیار

سه شنبه ۲۲ / ۹ / ۲۰۱۵

فرایبورگ

عید امسال ویژگى خودش را دارد ، حمایت ال سعود از گروه هاى که سبب این همه خونریزى ووحشت در بلاد اسلامى میگردند ومخصوصاً کشتار بیرحمانه ى سعودیها در یمن و جاهاى دیگر ، این سوال را در اذ هان عامه بوجود میاورد که ایا رفتن به مکه ى مکرمه هنوز هم ضرورت فقهى وشرعى دارد ،،،،،

بلى. یکبار حج براى هر مسلمان واجد شرایط واجب میباشد ، صرف نظر از اینکه متولیان ان خانه ى مقدس چه کسانى هستند، کما اینکه قبل از بعثت رسول گرامى اسلام ، همین خانه محل نگهدارى ۳۶۰ بت بوده ، ولى با انهم موحدین انزمان ازجمله شخص رسول گرامى اسلام به اطراف ان عبادت میکردند و درسال هفتم هجرت با انکه ابو سفیان ها ، ابو جهل ها ، ابو لهب ها بر مکه مسلط بودند پیامبر اکرم قصد انجام فرایض حج نمودند که منجر به صلح حدیبیه شد ، بناءً این تسلط فرعونیها بر کعبه چیزى از اعتبار و قدسیت ان کم نمیکند وهرمسلمان واجد شرایط و مستطیع حج ، یکبار باید مشرف شود چون حج واجب دینى و ازشعایر اسلامى ما میباشد ، اما بیشتر ازیکبار در شرایط امروز کاریست عبث ، چون جهان اسلام در گیر خیلى مسایل غم انگیز و فاجعه بارى بدست همین متولیان حرمین شریفین میباشند و باید بجاى صرف این پول هنگفت در راه حج مستحبى ، به امور واجب که خیلى هم در اطراف ما وجود دارد بپردازیم.

خداوند براى ان حجاج عزیزى که بار اول مشرف میشوند این بصیرت و اگاهى را بدهد تا بدانند که چرا حج میکنند و فلسفه ى این اعمال چیست ، خداوند به انها توفیق بدهد تا قبل از اینکه شیاطین سه گانه را رجم میکنند شیطان نفس را که در درون خود شان میباشد سرکوب نمایند.

به ارزوى رهایی کعبه از زنجیر اسارت وهابی ها.
والسلام.
محمد على فرحتیار

۲۲ / ۹ / ۲۰۱۵ 

 

 

۶ پاسخ به “عید سعید قربان بر تمام مسلمانا ن مبارک”

 1. admin گفت:

  با عرض سلام و احترامات به استاد گرامی آقای فرحتیار عزیز ، نوشته زیبا و عالیست و با شما همنوا هستم . خداوند به برکت این عید سعید قربان ، سعودی آدمخور وهابی را نیست و نابود کند و مردم کشور ما و جهان بدون تعصبات مذهبی و قومی در فضای صلح و آرامی زندگی کنند و عید خوشی برای شما و خانواده محترم و هموطنان عزیز از صمیم قلب آرزو میکنم. هر روز تان عید و خوشی ها نصیب تان. مهدی بشیر

 2. پوهنوال داکتر اسدالله حیدری گفت:

  برادر گرامی آقای استاد فرحتیار!
  باتأیید نوشته کوتاه ولی پرمحتوای شما علاوه میدارم که کسانیکه
  همه ساله ویا چندین بار به جج های مستحبی ویا نمایشی می روند،بفکر ناقص بنده عوض ثواب نمودن ،با پولهای سرشاری که به متولیاان حرمین شریفین !! میدهنند در جنایت ها، مظالم بیحد شان ،چه درعربستان سعودی ودیگر ممالک اسلامی منجمله یمن،عراق،سوریه ووطن عزیز ما افغانستان،باکمک های ملیار ددالری به اسرائیل برای سرکوب فلستین ولبنان وبا مصارف گزاف آنها در عیاشیها وخوش گذرایها شریک معصیت آنها خواهند گردید.
  با درود فراوان داکتر حیدری

 3. محمدعلى فرحتيار گفت:

  برادرگرامى اقاى بشیر ازشما سپاسگذارم ، به امید پیروزى حق بر باطل. موفق باشید.

 4. محمدعلى فرحتيار گفت:

  برادر خرد مند جناب داکتر حیدرى عرض سلام و سپاس خدمت شما.
  واما اینکه عده ى به حج نمایشى میرند یک علت هم عقده هاى سرکوب شده ى درونى انها ست که حالا میخواهند نیاز هاى دست نیافته ى انزمان را جبران کنند وبا تکرار حج براى خود شخصیت سازى کنند ، وچه بسا دوست میدارند که همیشه اسم شان با کلمه ى حاجى،،،،،،،،،، مزین باشد در حالیکه تا دوسه قرن قبل این وجود نداشته شما در متون کهن اسماى پیشوند حاجى سراغ ندارید در حالیکه شخصیت هاى مطرح گذشته معمولاً به حج میرفتند ولى به انها خطاب نمیشد حاجىمحمد یا حاجى على و،،،،،،و،،،،،،،،. بهر حال ، از نظر پر مهر شما سپایسگذارم.

 5. فیوم بشیر « هروی » گفت:

  سرور عالیقدر جناب استاد فرحتیار عزیز از نوشته زیبای تان که بیان واقعیت های عینی جامعه است جهانی سپاس ، قلم تان شگوفا و پررنگ باد ، در امان حق باشید.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

 6. فیوم بشیر « هروی » گفت:

  با معذرت که فراموش کردم این ایام خجسته عید را برایتان تبریکی بدهم ، عید سعید قربان بر شما و خانوادهء محترم تان نیز مبارک و فرخنده باد . به امید روزی که در وطن عزیز خود افغانستان در ساحه صلح و صفا و همدلی تجلیل از چنین ایامی نماییم ، انشأالله
  به امید فرا رسیدن چنین روزی که بدون شک با نابودی دشمنان انسانیت میتوان بدان رسید و بس.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما