۲۴ ساعت

15 اکتبر
۸دیدگاه

هموطنان عزیز عید سعید قربان بشما مبارکباد!

تاریخ نشر سه شنبه ۱۵ اکتوبر ۲۰۱۳ هالند af

عید سعیدnieuw

عید سعید قربان به تمام مسلمانان افغان و کافۀ مسلمین جهان صمیمانه مبارکباد

محمد مهدی بشیر

***

محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

امروز سه شنبه ۱۵  اکتوبر ۲۰۱۳ مطابق  ۲۳ میزان ۱۳۹۲ خورشیدی برابر است به روز دهم  ماه ذی الحجه ۱۴۳۴ هجری قمری و مصادف است به روز  اول عید سعید قربان که از گرامی ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد بود حضرت  ابراهیم ( ع ) و فرزندش اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جهان و بخصوص در کشور عزیز ما افغانستان  و جهان جشن گرفته می‌شود.

در شب‏های نهم و دهم ماه ذی الحجه، به حضرت ابراهیم علیه السلام وحی شد که در روز دهم  ذی الحجهباید برای رضای خداوند، فرزندش «اسماعیل» را به منا  که در نزدیکیِ مکّه  است ببرد و قربانی کند.

برای حضرت ابراهیم علیه السلام  امتحانی بسیار بزرگ بود؛ ولی پدر و پسر از آن امتحان سربلند بیرون آمدند. حضرت ابراهیم(ع) با وجود علاقۀ شدیدی که  به فرزندش اسماعیل داشت او را به منا برد و دست و پای وی را بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند، او را قربانی کند. حضرت اسماعیل(ع) هم به او دلداری و اطمینان داد که تسلیم فرمان خداوند است.

اما به خواست خدا، کاردی  را که برای بریدن گلوی اسماعیل برده بودند به امر خدا وند بزرګ گلوی او را نیرید و در این وقت از سوی خداوند فرمان رسید که:

« ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن».

حضرت ابراهیم (ع) هم بسیار خوشحال شد و پسرش را بوسید و به جای او، گوسفندی را که از بهشت برای او فرستاده شده بود  قربانی کرد.

این روز را بنام “عید اضحی” یا “عید قربان” می‏نامند ؛ و اکنون قرن‏هاست که مسلمانان با اقتدا به آن حضرت، در حج و غیر حج، و در منا و غیر منا، شتر ، گاو ، بز و گوسفند قربانی می کنند، و در راه خدا انفاق می‏نمایند.

یکی از فضایل این روز بزرگ قربانی کردن و رسیدگی به وضع بیچارگان است. همانطور که در روایت‏هاى مکررى نقل شده که در روز عید قربان ( اضحى ) قربانى کنید تا گرسنگان و مستمندان از خوردن گوشت ‏حلال، بهره مند شوند.

بنده این روز خجسته را به تمام هموطنان گرامی و همکاران عزیزم ، خواننده گان محترم و فرهنګیان گرامی تبریک و تهنیت عرض نموده امید وارم روز های عید قربان را با خوشی و سلامتی با خانواده هایشان در صلح و امنیت کامل سپری کنند وازتمام  دوستان و عزیزان گرامی و فرهنگیان محترمیکه  با ارسال کارتهای زیبا ، ایمیل ها  و تیلفونی ،حلول عید سعید قربان  را تبریک گفته اند ، صمیمانه  تشکر نموده، از خداوند متعال صحت و طول عمر با عزت برایشان آرزو میکنم .

با عرض حرمت 

محمد مهدی بشیر  

۱۵ اکتوبر ۲۰۱۳ هالند

 

۸ پاسخ به “هموطنان عزیز عید سعید قربان بشما مبارکباد!”

 1. ظفر (بری) گفت:

  ظفر (بری)
  ۱۸۰.۲۲۲.۱۴۱.۴۷
  فرستاده شده در ۱۳۹۲/۰۷/۲۳ در ۱۰:۰۴

  فرارسیدن عید سعید اضحی را به همه ملت رنجدیده افغانستان تبریک و تهنیت عرض نموده .
  آرزو می برم تا عید سال آینده عید خالی ازبوی باروت ومعطربابوی صلح وهمدلی باشد .
  آرزومی برم تاعید سال۱۳۹۳عید بدون زور ،زورگو،قوماندان ،جنگ سالاران وجاسوسان بخصوص جاسوسان کشور های همسایه باشد

  • admin گفت:

   تشکر جناب ظفر (بری) عزیز ، جهانی سپاس از پیام زیبا تان . منهم عید سعید قربان را بشما و خانواده محترم از صمیم قلب تبریک عرض نموده امیدوارم که روز های عید را با خوشی سپری کنید. به امید ختم جنگ واستقرار صلح دایمی در کشور عزیز ما افغانستان .آمین یا رب العالمین . موفق و سلامت باشید .
   مهدی بشیر

 2. با مراتب امتنانم،عید شما هم فرخنده باد جناب بشیر گرامی.

 3. ظفرخان اهتمام گفت:

  فرارسیدن عید سعید اضحی را به همه ملت رنجدیده افغانستان وکارمندان سایت خوب ۲۴ ساعت تبریک و تهنیت عرض نموده . پیروز باشید

 4. admin گفت:

  خواهر گرامی شهلا جان ،باز هم تشکر از شما ،موفق وسلامت باشید.
  مهدی بشیر

 5. admin گفت:

  برادر محترم جناب ظفرخان اهتمام ، تشکر از پیام زیبا شما. منهم عید سعید قربان را به شما و خانواده محترم از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض نموده امیدوارم که هرروز تان عید و همیشه در صلح و صفا زندگی کنید . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 6. سيد محمد ميرزايي گفت:

  عید سعید اضحی را از صمیم قلب خدمت تمام جوامع اسلامی و بخصوص ملت مسلمان و خدا جوی وطن عزیز ما افغانستان وشما استاد عزیز جناب بشیر صاحب و تمام دوستان و بررکان أهل قلم این سایت تبریک و تهنیت عرض میکنم.و به میمنت این روز بزرک از در بار خداوند.ج.ارامش وصلح همیشکی وحدت کامل در بین ملت رنجدیده و مظلوم وطن عزیز ما خواهانم

 7. admin گفت:

  جناب میرزایی عزیز ، جهانی سپاس از پیام عالی تان . منهم عید سعید قربان را بشما برادر گرامی و خانواده محترم تبریک عرض میکنم. امیدوارم روز های عید را با هموطنان عزیزم به خوشی و امنیت کامل سپری کنید. موفق و سلامت باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما