۲۴ ساعت

25 مارس
۳دیدگاه

همایون رفت… اما هنر از بین نمی رود!

 تاریخ نشر  دوشنبه ۲۵ مارچ  ۲۰۱۳ هالند

 Homayoun Honar

همایون رفت… اما هنر از بین نمی رود!

هاکان مسعود نوابی

۲۵ مارچ ۲۰۱۳ میلادی

اندوه شهر دهلی جدید – هندوستان

***

هاکان مسعود نوابی

هاکان مسعود نوابی

با تأثرات عمیق و درد همایون هنر، آواز خوان و نوازۀ با استعداد کشور، به عمر ۳۳ سالگی، امروز در دهلی جدید چشم از جهان پوشید. همایون هنر از چند ماه بدینسو با بیماری سرطان خونی دست و گریبان بود و سر انجام آذرخش مرگ بر کاج بلند زنده گی او فرود آمد.

همایون هنر در سال ۱۳۵۹ خورشیدی در خانواده فرهنگی در شهر کابل زاده شد. تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب دوستی میکروریان به پایان رساند. در سال ۱۳۷۲پس از تشدید جنگهای کابل با خانواده به پشاور کوچید. در سال ۱۳۷۷ لیسه حدیبیه پشاور را به پایان رساند ودر سال ۱۳۸۵ خورشیدی از رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کابل سند فراغت لیسانس را به دست آورد.

همایون هنر موسیقی را در نو جوانی و در عالم مهاجرت با ساز تخصصی اکوردیون از سال ۱۳۷۵ آغاز کرد و در همین سالها به فراگیری دوره کامل گام های موسیقی غربی نزد استاد فرید شیفته همت گمارد و آن را موفقانه به اتمام رساند. همچنین تشویق و حمایت هنری استادانی چون واصف باختری و داکتر سمیع حامد، هنرش را حال و هوای تازه بخشید.

از سال ۱۳۸۳ فعالیتهای هنری خویشرا در داخل کشور توسعه بخشید و تا سال۱۳۸۶ به عنوان آواز خوان آماتور، نوازنده اکوردیون و عضو ارکستر بزرگ موسیقی رادیو تلویزیون ملی مشغول خدمت بوده است.

از همایون هنر تا اکنون آهنگهای «پیکر تراش پیر، باز کن دروازه را و به آن بی خونبها مانم…» از طریق رادیو تلویزیون ملی ثبت و نشر شده و یک البوم اکوردیون آن به نام «صدای سخن عشق» به کمک مالی انستیتوت گویته ثبت و به مشتاقان هنر موسیقی عرضه شده است.

فردا ساعت سه بعد از چاشت به وقت کابل با احتمال همایون هنر به سرزمین خود بر می گردد، اما خاموش، خاموش از بیماری سرطانی که حنجرۀ بلند او را برای همیشه بسته است آن پنجه های هنرمند دیگر، روی پرده های هیچ اکوردیونی نخواهد لغزید.

آخرین مطلبی را که آقای هنر در بلاگ اش به نشر رسانده بود:
آموزش موسیقی در جوامع پیشرفته و متمدن بر اساس مجموعه یی از سیستم های دقیق علمی و عملی صورت می گیرد. در حالیکه در بعضی از کشور های شرقی و از جمله کشور ما،آموزش موسیقی کماکان به صورت ارثی و خانوادگی و سینه به سینه دنبال می گردد.

در اثر توجه استادانی همچون استاد محمد قاسم، استاد غلام حسین،استاد محمد حسین سرآهنگ، استاد رحیم بخش، استاد نبی گل، استاد محمد عمر، استاد محمد هاشم، استاد فرخ افندی، استاد سلیم سرمست و استاد فقیر محمد ننگیالی اهمیت تدریس و آموزشهای علمی و عملی بر اصول و قواعد معین و مدون بالا گرفت و استادانی چون استاد محمد حسین سر آهنگ،لطیف پاکدل، وهاب مددی، انجینر محمد صدیق قیام، فرید شیفته و دیگران به ترجمه و تالیف کتابهای موسیقی دست یازیدند. اما تا هنوز در زمینه موسیقی آثار زیادی در کشور ما چاپ و منتشر نشده و دا نشجویان رشته های گوناگون موسیقی از این بابت در محرومیت به سر می برند.

کتاب آموزش مقدماتی اکو ردیون برای آشنایی جوانان علاقمند به اکوردیون تدوین شده و برای کسانی است که آشنایی ابتدایی با اساسات و مبادی موسیقی دارند. کتاب با نثری ساده و روان خدمت علاقمندان پیشکش می گردد تا شاید فتح بابی شود برای شناخت بیشتر اکو ردیون، سازی که سالهای زیادی آواز سحر انگیز احمد ظاهر هنرمند پر آوازه و محبوب کشور را همراهی کرد و شور ونوای آن را کیف بیشتر بخشید.

امید است، این تلاش مورد پسند هنر جویان جوان قرار گیرد واستادان فن نیز،اگر در بعضی مطالب، عیب و نقصی مشاهده نمودند، ارشادم فرمایند تا در آینده به اصلاح آن بکوشم.

در خاتمه از تشویق همکاران عزیزم در انجمن قلم بخصوص آقای وحید وارسته، استادان و شاگردان لیسه مسلکی هنر های زیبا به ویژه استاد ارجمندم آقای فرید شیفته و از پدر بزرگوارم که در حقیقت نخستین محرک ومشوق من در نوشتن این کتاب بودند، سپاسگزاری کنم.

از آقای  فیروزخان آزادزوی به خاطر حروف نگاری و همچنین از آقای ژکفر حسینی صفحه آرا و طراح پشتی کتاب و همکاران چاپ و نشر کتاب کمال تشکر را دارم. توجهی که این کتاب بدون آن هرگز به وجود نمی آمد.

همایون هنر

 

http://homayounhohner.blog.com

 

 

 

 

 

۳ پاسخ به “همایون رفت… اما هنر از بین نمی رود!”

 1. admin گفت:

  اینجانب وفات هنرمند جوان همایون هنر را به خانواده محترم هنر ، دوستان و اقاربش ، جامعه هنری و فرهنگی کشور تسلیت گفته برایش طلب رحمت و مغفرت و به بازمانده گانش صبر جمیل آرزو میکنم. روحش شاد و یادش گرامی باد. و از شما هاکان عزیز هم تشکر. مهدی بشیر

 2. ولی پوپل گفت:

  اثر مرد نخواهم که بماند به جهان
  مرد خواهم که بماند به جهان در اثرا

  این بزرگ مرد هنر نه مرده است . و نام و هنرش جاودانه زنده خواهد بود

  هنرمندان نه میمرند بل جاودنه میشوند

  نبود همایون را به همگان تسلیت میگویم . خداوند بهشت برین را عنایتش کناد .

 3. شهلا ولیزاده گفت:

  آه قلبم گریست!
  تأثرات عمیقم را ابراز کرده روح شانرا سبزینه خواهم و عزیزان و دوستدارانش را تسلیت و استقامت. با ارادت و صمیمیت…….

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما