۲۴ ساعت

30 اکتبر
۲دیدگاه

تقویه ونقش احزاب سیاسی

تاریخ نشر پنجشنبه  ۳۰ اکتوبر ۲۰۱۴ هالند

محترم کریم پوپل

محترم کریم پوپل

 تقویه ونقش احزاب سیاسی درحکومت های آینده

نوشته : کریم پوپل

چندی قبل  نمایندگان احزاب سیاسی با رئیس جمهور اشرف غنی   در مورد نقش احزاب سیاسی در حکومتهای آینده بحث وگفتگو نمودند.

احزاب سیاسی افغانستان پل است میان جامعه و دولت افغانستان. لازم است در انتخابات و دولتهای آینده احزاب سیاسی نقش اساسی را بازی کنند. کنون در تمامی کشورهای جهان کاندیدان از طریق یک حزب سیاسی معتبر همان کشور کاندید گردیده به قدرت می‌رسند. درطی دو دوره گذشته انتخابات افغانستان نقش احزاب خیلی کم و نا محسوس بوده است.

داکتر اشرف غنی از احزاب کوچک وناتوان در خواست نمود تا در روی یک اهداف واحد و شایسته روی هم گرد آمده در چوکات یک حزب واحد با اهداف مشخص باهم متحد شوند. احزاب در تقویه رشد فکری جامعه و دموکراسی اهمیت بسزای دارد. لازم است احزاب روی خواست ملی و وطنی گرد آیند. آنعده احزاب که روی زبانی، ملیتی، تنظیمی، وغیره گرد آمده باشند نقش آن مردود گردیده باید آنها در وجود خود تغیرات آورند. طور عموم احزاب وظایف ذیل را در کشور بدوش دارند.

۱. معرفی، حفظ و دفاع از ارزش‌های دموکراتیک کشور

۲. حضور مؤثر و مسؤولانه در انتخابات و فرایندهای انتقال قدرت

۳. ترغیب مردم برای مشارکت در پروسه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی

۴. افزایش شعور سیاسی، دانش و آگاهی عموم

۵ .کمک برای دولت‌ سازی و ملت سازی”

۶ . آماده ساختن مردم غرض مشارکت در فعالیتهای دولتی غرض بهبود وضع امنیتی.

شرکت کننده گان روی وضع مالی داشتن دفاتر، همکاری اقتصادی دولت و همکاری پولیس بحث وگفتگو نمودند. تا بنیه مالی احزاب در چوکات یک قانون از طرف دولت تقویه شود احزاب بتوانند صادقانه با دولت همکار گردند. اگر احزاب را دولت کمک ننمایند. ممکن بعضی احزاب مجبور شوند از طریق گروه‌ها، احزاب یا دولتهای بیگانه بنیه مالی خودرا تقویه نمایند. درینصورت آنها غیر مستقیم اهداف بیگانه را تطبیق می‌نمایند. لازم است مصارف احزاب در انتخابات آینده بدوش دولت باشد. در غیر احزاب غنی با پول و قدرت رای را خواهند خرید. در ضمن شرکت کننده گان روی افراد زور مند مسلح و احزاب مسلح نیز به نتیجه رسیده تصمیم گرفتن تا برای رفع این نابسامانی قوای مسلح کشور که یگانه مدافع کشور اند تقویه شود.

کریم پوپل

 

 

۲ پاسخ به “تقویه ونقش احزاب سیاسی”

  1. admin گفت:

    جناب پوپل عزیز، نوشته تان عالیست ، بشرطیکه احزاب سیاسی واقعا بفکر یکپارچه شدن مردم و کشور شان باشند نه بفکر قدرت طلبی و منفعت شخصی خود . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. Dr. S Sayedi گفت:

    بحث مهم حیاتى براى دیموکراسی و بلید بیکیری شود تشکر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما