۲۴ ساعت

14 جولای
بدون دیدگاه

توصیه‌های ضروری

تاریخ نشر یکشنبه ۱۴ جولای ۲۰۱۳ هالند

الحاج امـین الدین « سعیـدی- سـعـیـد افـغـانی »

الحاج امـین الدین « سعیـدی- سـعـیـد افـغـانی »

توصیه‌های ضروری برای  یک رژیم غذایی در رمضان  

تتبع ونگـــــــــارش :


 الحاج امیــن الـدیـن «  سعـیدى – سعـیـد افغانی » 

 مــدیـــر مطـالــعــات ســتراتـیـژیــک افغان ومسؤل مرکز کلتوری دحـــــق لاره-جرمنی

روزه داران محترم !
– جسم انسان در ماه مبارک رمضان خواستار یک رژیم خاصی  غذایی میباشد ، اگر این رژیم غذای بطور دقیقی ومنظمی مراعات نگردد ، جسم انسان  دارایی اختلالات  گردیده ، ودر نهایت برای سلامتی وجود انسان ضرر میرساند .


پیامبر بزرگوار اسلام ،چهارده قرن قبل اعلام داشته بودصـو مـوا  تصحوا  … » (روزه بگیرید تا صحتمند شوید».


پیامبر صلی الله علیه وسلم در نصایح گرانبهای خویش افزوده است :«معده محل هر درد است : از پر خورى وخوردن  غذا  نا مناسب  جلو گیرى  کنید.  این عمل شما شفا ء  بخش همه  درد ها  وامراض  بشمار میرود.» 

خواهران وبرادران متدین  !
– جسم انسان در  هنگام افطار ضرورت عاجلی برای دست یابی به انرژی به شکل گلوکز برای سلول های بدن بخصوص سلولهای مغز و اعصاب  میباشد .
– ازطرف دیگر ، از جمله مستحبات است تا  روزه دار ، قبل از نماز خواندن ابتدا روزه ی خود را با خوردن چند عدد خرما یا آب باز کندو بعد نماز خواند.
از انس روایت است : (کان رسول الله صلی الله علیه وسلم یفطر علی رطبات قبل أن یصلی، فإن لم تکن رطبات فعلی تمرات، فإن لم تکن حسا حسوات من الماء) «پیامبر صلی الله علیه وسلم قبل از آنکه نماز مغرب را بخواند با چند خرمای رطب افطار می‌کرد، اگر خرمای رطب نبود چند خرمای خشک و اگر خرمای خشک نبود، چند جرعه آب می‌نوشید». ابوداود (۲۳۳۹)
ولی نباید فراموش کرد ، اگر احیانآ کسی  بعد از اذان افطار کند، گناهی مرتکب نشده ولی ترک سنت کرده و فضیلتی را از دست داده است در حالیکه می تواند حداقل مقدار کمی آب بنوشد و بعد نماز بخواند و این امر بسیار سهل است.

–  بنآ  افطار کردن  با خرما وآب ویا سوب ویا شیر ،  منابع خوب قند ی میباشند که جسم روزه دار میتواند  بطور عاجل از آن استفاده نماید .
اطباء هم   افطار با خرما  ، آب ، شیر ، سوپ ترکاری غرض حفظ  تعادل قند، آب و مایعات بدن توصیه میکند. 

– نباید فراموش کرد که بعد از افطار آب کافی ونوش جان کردن چای را نباید فراموش کرد .
– کوشش  بعمل اید تا  از  تناول ومصرف  زیاد شیرنیجات  خود داری بعمل اید .
– در حین افطار  از استعمال سرکه جات پرهیز کنید ، استعمال مرچ وترشحی ، به یقین کامل پربلم جدی برای معده ببار میاورد .
– بعد از افطار خوردن میوه جات را نباید فراموش کرد .
– نوشیدن کولا واستعمال  قهوه زیاد برای سلامتی جسم ضرر میرساند .
– در ضمن در ماه مبارک رمضان پیاده گردی وسپورت سبک را هم نباید فراموش کرد .
جلوگیری ازپر خوری :
اسا سآ  باید گفت که  پرخوری نه در سحری و نه در افطار و نه در رمضان وغیر رمضان  عادت  خوبی بحساب نمی اید ،زیرا پرخوری ضرر های متعددی دارد و یک مسلمان باید مواظب سلامتی جسم و بدن خویش باشد، و درکل پرخوری در دین مقدس اسلام  مکروه ، و اسراف کردن نیز حرام است.
از جمله آداب غذا خوردن این است که شکم خود را به سه بخش تقسیم کنید: یک سوم برای غذا، یک سوم برای نوشیدنی و یک سوم برای نفس‌کشیدن.
چون پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده است: «انسان هیچ ظرفى بدتر از شکم را پر نکرده است. چند لقمه که جان و روح را پیوند دهد براى انسان کافى است، اگر بر این مقدار قناعت نمىیکند، یک سوم شکمش را براى آب و یک سوم را براى غذا اختصاص داده و یک سوم را خالى بگذارد تا بتواند به تزکیه نفس بپردازد». شیخ البانی این حدیث  را در(السلسله الصحیحه) (۲۲۶۵). ذکر نموده است .و این از جمله چیزهایی است که پیامبر صلی الله علیه وسلم به امت خود آموخته است تا آنها را از امراض  خوردنیها و نوشیدنها با خبر سازد، و فرموده که خوردن زیاد یا کم مکروه است چون باعث ضعف جسم می‌شود.
در انوع غذا نباید اسراف کرد، وطوریکه قبلآ یاد اور شدیم در خوردن نباید افراط کرد  . برخی از علما ء بدین عقیده اند که : از جمله اسراف همین است که بر دسترخوان انواع مختلفی غذا چیده شود . 

ختم

 
بدون دیدگاه

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما