۲۴ ساعت

08 جولای
بدون دیدگاه

کلا و لنکوته در نماز

تاریخ نشر دوشنبه ۸ جولای ۲۰۱۳ هالند

الحاج امــیـن الـدیــن  سعـیـدی – سعید افـغــانی

الحاج امــیـن الـدیــن سعـیـدی – سعید افـغــانی

کلا و لنکوته در نماز

در این هیچ جای شک نیست که پوشاندن  سر درحین  نماز برای ایجاد تواضع وفروتنی وبرای خشوع وخضوع مفید وموثر میباشد .

اما برخی از مسلمانان بخصوص در افغانستان  حکم میفرمایند که امام مسجد حتمآ باید در وقت نماز ، کلا ویا لنکوته بسر داشته  باشند . اگر احیانا  کدام ملا بی کلا ولنکوته در مسجد بحیث امام مصروف نماز گردد ،  چانس ادامه امامت را  هم ازدست میدهد .


مطابق روایات تاریخی  
و در حدیث صحیح وارد شده است که پیامبر صلى الله علیه و سلم عمامه میپوشیده است که برخی از اوقات  لنکـوته  سفید  ، ودر برخی از اوقات از لکنوته ویا عمامه  سیاه  استفاده نموده است . ولی هیچگونه روایت در احادیث متبرکه به چشم نمی خورد که به مسلمانان در نماز  یا خارج از نماز  امری به بر سر کردن لنکوته ( عمامه ) از جانب پیامبر صلی الله علیه وسلم بعمل آمده باشد .

همچنان در روایات اسلامی ذکر گردیده است که پیامبر اسلام محمد مصطفی  صلی الله علیه وسلم زیادتر اوقات  بدون لنکوته هم  نماز خوانده است. ولی نباید فراموش کرد همانطوریکه قبلآ یاداور  شدم پوشاندن سر در نماز از جمله آداب نماز است وانسان را در امر خشوع کمک میکند. بنآ اګر کسی عمامه بر سر کند، بهتر است ، اما سنت نیست ، وبدون لنکوته وحتی سر لوچ نماز هم انشا الله درست میګردد.

در مورد عبادت در اسلام وبخصوص نماز  باید ګفت که : عبادات دارایی  سه جز است :

۱- ارکان

۲- احکام

۳- آداب است.

۱/۱/ ارکان ایجاد یا عدم ایجاد عمل را مشخص می کند .

۲/۲ احکام شکل و چگونگی آنرا معلوم می کند .
۳/۳ و آداب موجب آرایش و تزیین عمل می شود.

بنآ اکر در لباس ملل  کلاه یا عمامه  شامل  باشد ، بهتر است هنگام نماز از آن استفاده شود زیرا الله تعالی می فرماید:«یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمْ عِندَ کُلِّ مَسْجِدٍ»(اعراف ۳۱)
یعنی: اى فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید.

اما مللی که کلاه ویا عمامه یعنی لنکوته جزء لباس آنها نیست ضرورتی ندارد که حتمآ هنگام نماز کلاه یا لنکوته  به سر کنند زیرا کلاه ولکنوته جزء لباس و زینت آنها نیست برخلاف حالتی که ممکن است کلاه جزئی از آراستن خود با آن باشد.
که نباید مسلمان آنر به پوشد  زیرا پیامبر صلى الله علیه و سلم از لباس «  شهره» منع فرموده است و لباس شهره لباسى است که عادت یک منطقه نباشد ولى کسى آنرا ببوشد. ولى اگر یک نفر  آنرا نپوشید کسى حق ندارد او را وادار به پوشیدن کند زیرا از سنت عادت است نه سنت عبادت، و در سنت عادت انجام دادن و یا ندادن یکسان است و ثوابى ندارد .

پوشاندن سر در وقت نماز

مساله پوشاندن سر در نماز  ( البته برای مردان ) شرط صحت نماز نیست و همچنان در وقت خطبه پوشانیدن سر از صحت خطبه نمیباشد .
پوشاندن سر سنت است و برهنه بودن سر در منطقه که مردم عادت داشته باشند که در نماز وخطبه سر خود را بپوشانند مکروه می باشد وطوریکه قبلآ متذکر شدیم ، این سنت از جمله سنت های است که عادات و رواج مردم را در بر میگیرد و در مناطقیکه همه برهنه سر نماز می خوانند برهنه بودن سر از جمله مکروهات نیست .

 امام الشاطبی در ( الموافقات ) این موضوع را با دلایل قوی ومستند ،توضیح داده و ثابت  ساخته است که : پوشانیدن سر و نپوشیدن آن مربوط  رسم و رواج مردم  میگردد،و شریعت در حکم آن عرف مردم را در نظر میگیرد و انسان نباید به شکل و مظهری ظاهر شود که مردم به آن کراهیت دارند . ( برای معلومات مزید مراجعه فرماید  به فتوای شیخ مصطفی الزرقا ورساله الموافقات شیخ امام الشاطبی)
یادداشت مفید :
علامه شیخ ابو اسحاق ابراهیم بن موسی بن محمد اللخمی غرناطی  مشهور به شاطبی یکی از علماء جلیل القدر، مجتهد ، فقیهی ومحدّث، مشهوری  در عالم اسلام میباشد .شاطبی مقام بزرگی در فقه، اصول، تفسیر، حدیث، علوم عربی و غیر آن دارا میباشد .از تالیفات مشهوراش   ( التعریف بأسرار التکلیف’ مشهور به الموافقات، در موضوع اصول فقه که در چهار جلد به چاپ رسیده است، کتاب  المجالس شرح کتاب بیوع؛ صحیح بخاری است. کتاب  الافادات و الانشادات وغیره … کتب ذی قیمت وپر ارزش  را تالیف نموده است  .
علامه شاطبی  در ماه شعبان سال ۷۹۰ هجری دار فانی را وداع گفت. پروردگار با عظمت او را غرق رحمت بی انتهای  خود سازد ،وجنت فردوس نصیب اش گردد. حکم وفتاوی اش در عرصه های مختلف زندگی مسلمانان از مقام ومنزلتی خاصی برخوردار میباشد .
  ختمتتبع ونگـارش :

الحاج امــیـن الـدیــن  سعـیـدی – سعید افـغــانی

مــدیـــر مطـالعات سـتراتــــیـژیک افـغـان و

مسؤل مرکز کلتوری دحـــــق لاره- جرمنی

 
بدون دیدگاه

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما