۲۴ ساعت

06 آوریل
۳دیدگاه

ریس جمهور غنی، وزارت خارجه را حذف

تاریخ نشر دوشنبه  ۱۷ حمل ۱۳۹۴ –  ششم  اپریل  ۲۰۱۵ هالند

محترم موسی فر کیش

محترم موسی فر کیش

ریس جمهور غنی، وزارت خارجه را حذف کرد 

موسی فرکیش

در کشوریکه قانون از دهن تفنگ و ملا بر قانون رسمی ارجحیت دارد، پخشِ اعلامیهء ریاست جمهوری مبنی بر حمایت از عربستان سعودی در لشکرکشی بر یمن؛ این مورد را وضاحت داد.

 سخنگوی این مقام ابراز داشته است که این تصمیم در مشوره با ” شورای علما” اتخاذ گردیده است. حکومت وحدت ملی که به همه چیز جز این وحدت میاندیشد، لگام امور روابط خارجی را بدست ملاها میدهد، وزارت خارجه خویش را به هیچ میانگارد و حتا ان اعلام پشتیبانی نه از طریق وزارت خارجه که از مجرای نعرهء تاییدی شورای علما ابلاغ میگردد.

سه مورد سوال برانگیز درین اقدام رخ بر میکشد:

ضرورت تاییدیه و اعلام پشتیبانی ریاست جمهوری از عربستان سعودی چه میتواند باشد؟
چرا پای وزارت خارجه درین معامله میلنگد، یا واضحتر چرا ازین امر حذف شده است؟
شورای علما چرا و چگونه درین میانه سر براورده است؟

میتوان رگه های دیگری را نیز درین عمل نشانی کرد، اما اینکه جناب ریس جمهور از زمان کمپاینهای انتخاباتی برای دستیابی به محبوبیت راه آسانِ عبور از “دهلیز مذهبی” را کشف کرده است، چیزی ناگهانی نیست. او حتا در همان زمان، نخستین سفر رسمی اش را به حرمین شریفین نشانه زده بود. دیدار خادم الحرمین الشریفین آرزوی درونی او نبود، جلوه یی بود برای نمایش دعا با پشت بطرف کعبه یا همان گذر از دهلیز مذهبی برای نفوذ بر افکار باورمندان. بنظر آگاهان هیچ ضرورتی نبود که ریاست جمهوری کشوریکه توانایی رهایی سی ویک گروگان را ندارد، زیر ریشش دختری سنگسار و آتش زده میشود، به خیزک بپردازد و اعلام پشتیبانی از لشکرکشی عربستان کند. حساسیتهای موجود در منطقه، بخصوص با همسایه، اتخاذِ این اعلامیهء بدون غور را به چالش کشانیده و کشور را بسوی جنگ نیابتی ناخواسته ی دیگر میکشاند. احتمالن انهاییکه در پستهایی وزارت خارجه تکیه زده اند، حسابِ دیپلوماتیک تر و رسمی تری اتخاذ میکردند که در آنصورت عبورِ ریش سفیدِ تازه مذهبی شده، از دهلیز و کسبِ نفوذ مشکلتر میبود. بنابرین استفاده از ضعف تدبیری و مدیریتی آن وزارت، این امکان را میسر ساخت تا یکبار دیگر، اتخاذ تصمیم در مناسبات خارجی، با ترازوی خود برتربینی در نفوذ باورِ مذهبی، شکل گیرد. انتظار عاملان اینست که نفوسِ خوشباورِ مذهبی آنرا یک ابتکارِ بیسابقهء قهرمانگونه بپندارند و در خوابهای برتریت مذهبی به دیگرکُشی و اعمال نفوذ، تعظیمی بر مقام ریاست کنند. نفسِ این اتخاذ، پای شورای نامنهاد علما را بخود میکشد. روند مناسبات خارجی ملبس با چپن ملا، به جنگی میرود که هیچ سرش با آب و خاک ان عسرتکده بسته نیست. “عبور از دهلیز مذهبی” برای نفوذ،  متقاضی حامیانی ازین دست است. هر دو سر معامله به اتخاذ و تحقق موردی میپردازند که اصلن مجرای اجرایی دیگری دارد و رسمن به هشدار و حذف وزارت خارجهء کشور دست مییازند.

 کسی هم پیدا نشد که بپرسد، این شورای علما بکدام صلاحیت، حق و آگاهی، نقش مدیرانِ وزارت خارجه را بازی میکند؟

 اینجا اما دراینهمه گیرودار وزارت خارجه مزدحم و پرخرچ کجاست؟ این خلف ربانی درین هیچ گرفتنش، اگر در سرچوک قدم زند زیبنده تر است!

 

۳ پاسخ به “ریس جمهور غنی، وزارت خارجه را حذف”

  1. admin گفت:

    درودبه جناب آقای موسی فرکیش و تشکر ازنوشته عالی تان . باید به عرض برسانم که هدف غنی تفرقه انداختن و حکومت کردن است. عربستان و پاکستان و چند کشور عربی حامی وی اند . آنها بودند که مردم مارا به جان هم انداختند ، طالب ، القاعده ، داعش و مجاهد و تفنگسالار را به وجود آورد . وامنیت کشور ما را خراب و مردم را بدبخت کردند. به امید روزی که همه افغانها بدون تعصبات زیانی ، مذهبی ، قومی ، منطقوی و نژادی باهم متحدانه در صلح و صفا زندگی کنند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. تهمینه دانشجو گفت:

    ممنون از معلومات تان

  3. سلام به هموطنان عزیز! همه میدانیم که غنی اصلا درریاست جمهوری به شکل کاملا قانونی آن جابجانشده زیرا ازنتیجه کدام انتخابات شفاف وداشتن ارای بیشتر نه بلکه با وساطت جان کِری که حامی درجه یک غنی بوده ودرهرمرحله ازاو وراه واهداف خصمانه اوحمایه کرده ومی کند زیرا همین کرزی ها وغنی ها وشرکای جرمی شان است که به هرقیمت حاضر بوده وهستند تا رضاینت امریکا را کسب کرده وملت ووطن وکلتور وهمه را به باد فراموشی سپرده وبا افتخار درخدمت اجنبی قرار بگیرد که همین طورهم شده .درچند سال دوره نکبت کرزی اگر بی طرفانه قضاوت شود هیچ کاری وهیچ گامی مثبتی درارتباط به وعده های عوام فریبانه شان گذاشته نشده که روی آن حساب شود .تضاد بین ملیتها را به حد اعظمی آن رسانده وازصلاحیت خود به شکل قانونی وغیر قانونی زیاد استفاده برده ولی درفکر ملت بیچاره هرگز نیفتاده که مردم درچه حال است ووطن به چه نیاز دازد صرف با استفاده خاینانه ازکلمه مقدس صلح به نفع خود وشرکای خاینش استفاده کرده ودوام قدرتش را به وسیله آن سبب شده وغنی هم کسی دیگری ویا دلسوزتری ازکرزی نیست بنا ء ملت شریف وخوشباورما هرگز غنی ودولت به اصطلاح وحدت ملی شان را هیچگاه به رسمیت نشناخته واجازه این همه اعمال خودسرانه را به غنی ودولت نام نهادش نداده اند ونمی دهند .اگر اینهمه خودسری ها ویکه تازی های غنی مثل کرزی دوام کند بیشتر مارا به سمت نابودی ودربدری سوق خواهد داد وخود شان عینا مقل کرزی به تماشای بدبختی های مردم بدون اینکه کمترین که مکی بنماید به تماشا خواهند نشستند

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما