۲۴ ساعت

03 فوریه
۲دیدگاه

خداوند اولاد را ازعاق نگاه کند!

تاریخ نشر چهارشنبه ۱۴ دلو ۱۳۹۴ – سوم  فبروری ۲۰۱۶ هالند

خداوند اولاد را ازعاق نگاه کند!

 تتبع ونگـارش :

الحاج امــیـن الـدیــن» سعـیـدی – سعید افـغــانی«

مد یـــر مطـالعات سـتراتیژیک افغانومسؤل مرکز کلتوری د حق لاره- جرمنی

یکى از گناهان بزرگ در دین مقدس اسلام عا قّ پدر و مادر است. منظور از عا ق در اصطلاح شرع اذیت کردن و نا فرمانی والدین است و این امر گناه بزرگی است و از کبا ئر گناھان در شرعیت اسلامی شمرده می شود . حتی  در برخی از روایات اسلامی  این ازار ونافرمانی را در حدّ کفر می شمارند .علماء و محققین اسلامی اقسام عا ق را در نقاط ذیل چنین فورمولبندی نموده اند:

آزار وناراحت کردن پدر و مادر( والدین و یا یکی از انها ) از جمله عدم پرداخت نفقۀ آنها. در حکم شرع اسلامی و قوانین مدرن جهان همین است که اگر پدر ومادر فقیر باشند، بر اولاد واجب است که در تهیه نفقه والدین اقدام نماید، که ترک این وظیفه و عدم عمل به مقتضی ان در صورت استطاعت کناه کبیره میباشد.

-حالت بدتر همان غصب مال ودارایی پدر و مادر و ایجاد موانع و یا ممنوع نمودن آنها از حقّ خودشان. این عمل در جنب اینکه از جمله گناهان کبیره بشمار می رود ، بلکی پیمال کردن حق الناس نیز بشمار می رود ،واین عمل از نیزجمله کناهان کبیره می باشد.

بردن آبرو وعزت مادر وپدر و غیبت آنان، یا تهمت زدن به آنها، یا مکر و خدعه و یا د شمنى و امثال اینها با آنان، و این قسم علاوه بر اینکه گناه بزرگ عاقّ پدر و مادر را دارد، گناه آبروریزى و تهمت و غیبت، بهتان و امثال اینها را نیز دارد. بهتان نیز از گناھان بس بزرگ در دین اسلام بشمار میرود.

– کینه، عداوت، تندی، پرخاشگرى، دشمنی، دادن فحش به آنها، حتّى قهر وچیغ زدن بر سر آنها و ازین این قسم همان عا قّى است که در قرآن کریم و روایات متعدد احادیث صحیح از گناهان کبیره شمرده شده اند.

قرآن عظیم الشان واحاد یثی نبوی از انجام این عمل فرزندان را بر حذر داشته و منع نموده است . بصورت کل منظور از عا ق، اذیت کردن و نا فرمانی از والدین است وطوریکه که گفتیم این امراز گناهان کبیره بشمار می رود.

پروردگار باعظمت ما می فرماید:«وَقَضَی رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً کَرِیمًا»(سوره اسرا ۲۳) ( یعنی: و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستید! و به پدر و مادر نیکی کنید! هرگاه یکی از آن دو، یا هر دوی آنها، نزد تو به سن پیری رسند، کمترین اهانتی به آنها روا مدار! و بر آنها فریاد مزن! و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو! بخاری و مسلم از انس روایت‌کرده‌اندکه درباره‌گناهان‌کبیره‌ گفت یا از او سوال شد که فرمود: 

« ‌شریک قرار دادن بخدا،‌کشتن انسان بناحق‌، و نافرمانی و عقوق والدین‌، هان بدانید که بزرگترین‌گناه کبیره سخن بدروغ یا شهادت بدروغ است‌.«  بروایت ابوبکره پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت‌:

« ألا أنبئکم بأکبر الکبائر؟ قلنا: بلی یا رسول الله. قال: الاشراک بالله، وعقوق الوالدین – وکان متکئا قجلس وقال: الا وقول الزور وشهاده الزور… ( ‌آیا می‌خواهید بزرگترین ‌گناهان‌ کبیره را بشما بگویم‌؟‌ گفتیم آری ای رسول الله‌، فرمود شریک قراردادن برای خدا و نافرمانی و عقوق والدین و او تکیه داده بود و نشست و گفت‌: هان سخن دروغ و شهادت بدروغ و پوچ و بی‌اساس‌)‌. آنقدر آن را تکرارکرد که ترسیدیم و گفتیم ای کاش پیامبر صلی الله علیه و سلم آن را رها می‌کرد

خواننده محترم، برادر و خواهر معزز!

با تاسف بخش از مسلمانان از دین دور شده، حقوق و وجایب خویش را مانند یک انسان و یک مسلمان یا نمی دانند، یا آنرا  بس سھل و یا ھم کم توجهی داشته و مرتکب گناھان کبیره وتخطی از اصول انسانی و خطرناک میشوند.

 معنی ومفهوم عاق وعقوق را بطور دقیق نمی دانند وطوری تصور می کنند که اگر پدر ویا مادر فرزند خودرا عاق کرد او دیگر از حقوق فرزندی خلاص شده وحتی از گرفتن میراث نیز محروم می گردد. در حالیکه عواقب این حالت فرا تر و سیعتر ازین است.

میخواهم خدمت برادران و خواهران محترم بعرض رسانم که اصل حکم چنین نیست . طوریکه در فوق تذکر دادیم که حالت عاق یا عقوق به اثر نافرامانی پدر ومادر وعدم رعایت حقوق شرعی والدین بوجود می اید که گناه کبیره می باشد.

فرزند مسلمان به حکم قرآن ودساتیر پیامبر صلی الله علیه وسلم باید اطاعت از اوامر شرعی مادر وپدر را بعمل ارد ، ودر اوامر که جنبه شرعی نداشته باشد ، با آنهم اولاد باید در مورد عدم اطاعت خویش به لهجه ارام ومؤدبانه به والدین قناعت داده وبرایش توضیح دهد که اجرای این امر که شما فرمودید واگر من انرا انجام دهم شامل گناه می کردم . به همه حال با عاق کسی از پسر ی نمی براید واز حق فرزند بودن خارج نمی گردد که در مورد حقوق میراث محروم بحث مفصل مطلبد اما مختصر از حقوق میراث محروم نمی گردد ولی باید بدانیم که نافرمانی از امر والدین وعدم اطاعت از آنها کناه کبیره بوده که خداوند اولاد را ازعاق نگاه کند. یکی از حالات که فرزند و اولاد از میراث محروم میگردد ھمانا خارج شدن از دین اسلام است. الهی ما را هدایت نیکی و توان این اعطا فرمان که حقوق والدین را کماهو ادا و بجا اوریم. امین یارب العالمین

 

۲ پاسخ به “خداوند اولاد را ازعاق نگاه کند!”

  1. admin گفت:

    درود به دانشمند محترم استاد الحاج امــیـن الـدیــن « سعـیـدی – سعید افـغــانی » مقاله زیبا و معلومات عالیست. موفق وسلامت باشید.
    مهدی بشیر

  2. امین الدین سعیدی گفت:

    استاد محترم مهدی بشیر تشکر از تشویق همیشگی شما شما زنده باشید سعیدی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما