.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
و سگ ها میجنگند ...
Image

قسمت دهم

طالبان زنان و دخترانی را که بر اسپ دموکراسی سوار شده و چهار نعل بسوی آزادی نوع غربی آن به پیش می رفتند خانه نشین نموده و مجبور شان نمودند که در ازای نشان دادن هر سانتی متر از پوست بدن شان ده شلاق بخورند.

چیزی که طالبان را بیشتر از بقیه گروه ها و احزاب سیاسی متمایز می ساخت این بود که آنها پولیس خاصی بنام امر به معروف و نهی عن المنکر داشت که همیشه اعمال و کارکرد های آن همیشه زبانزد خاص و عام بود و موجب اعتراضاتی از جانب گروه های طرفدار حقوق بشر که زنان در صدر آن قرار داشت می شد و موجب می شد که روز بروز این گروه در عرصه بین المللی منزوی تر گردد.

در حقیقت پولیس مذهبی امر به معروف نهی عن المنکر مرجعی بود که وظیفه داشت تمام تفسیرات افراط گرایانه گروه طالبان از دین را در جامعه پیاده نموده و تمام افراد جامعه مرد و زن را مجبور به اجرای آن نمایند.

پولیس امر به معروف و نهی عن المنکر همان طور که از نام آن پیدا بود دو وظیفه مهم و اساسی داشت:

- امر به معروف یعنی اینکه مردم دستورات شریعت و سنت ها را به نحوی که گروه طالبان تفسیر نموده بودند بجا بیاورند.

و برای اینکار لست دراز و طویلی از دستورالعمل ها وجود داشت:

که مردم نماز شانرا  سر وقت بجا بیاورند و دیگر مهم نبود که کسی وضو و یا طهارت نداشت و یا قبلاً نمازش را خوانده بود

و باید آنرا به طریقه بجا می آوردند که طالبان و پولیس امر به معروف و نهی عن المنکر میخواست اگر چه متعلق به ادیان و مذاهب دیگر بودند.

حتی خود من با وجود آنکه معیوب بودم و قاعدتاً باید از این امر مستثنی می بودم بیشتر از ده بار مجبور شده بودم که این مراسم نماز خوانی جبری را بجا بیاورم و آنهم روی بایسکل ام و با بدن آلوده و دل پر از کینه و نفرت از سنت تحمیلی و شریعت جبری.

و بعد نوبت میرسید به عبادات و سنت های دیگر.

که مردم روزه بگیرند،

که مردها و جوانان و حتی اطفال معصوم ظاهر شان را مطابق با شریعت اسلامی عیار سازند یعنی ریش های شانرا نتراشند، دستار به سر ببندند، کرتی و پطلون نپوشند و در مساجد و مدارس برای دیدن دوره های آموزش اساسات دینی حاضر شوند.

زنها بدن شان را به حجاب اسلامی که عبارت از چادری که تمام بدن شان را می پوشانید، بپوشانند و آنها را در بیرون از خانه یک محرم شرعی همراهی نماید و حق کار و تحصیل را بنا بر دستورات شریعت ندارند.

سر پیچی از هر یک از این دستورات کفر و سرپیچی از دستورات شریعت شمرده شده و مجازات های بسیار شدیدی را که کمترین آن شلاق خوردن در محضر عام بود در پی داشت.

البته همانطور که قبلاً گفتم دستور العمل های پولیس مذهبی طالبان (امر به معروف) که همه کسانی که در ساحه حکمروایی طالبان زندگی می نمودند ملزم و مجبور به اجرای آن بودند لست طویلی را تشکیل میداد که من نمی توانم از همه آنها در اینجا اسم ببرم. کتاب تاریخ یکایک مظالمی را که بنام این دستورالعمل ها برمردم روا داشته می شد بخاطر دارد. 

قسمت دوم از وظایف پولیس مذهبی طالبان را نهی مردم از منکرات تشکیل میداد.

و هر آنچه که نقطه مخالف نظرات افراط گرایانه گروه طالبان را تشکیل میداد در جمله منکرات شامل بود.

یک مرد و یک پسر افغان مسلمان که تمام سنت های نبوی (ص) را مراعات می نمود و از منکرات بیزار بود موسیقی و شنیدن آن را حرام محض می شمرد،

فلم نمی دید،

لباس ها و مدهای آمده از غرب را قبول نداشت،

ریشش را نمی تراشید،

موهایش را بلند نمی گذاشت،

بازی هایی را که لهو و لعب شمرده می شدند انجام نمی داد،

اگر شخصی خودش را به دیده شیر زده و مرتکب اعمالی که در بالا یاد گردید می شد در حقیقت مرتکب منکر شده و باید مجازات می گردید.

مجازات های هم که برای مرتکبین منکرات در نظر گرفته شده بود و تمام مردم و حتی جهان می دانستند و با آن آشنا بودند، کوچکترین آن شامل شلاق خوردن، سیاه شدن سر و صورت، زندانی شدن برای هفته ها و یک سلسله مجازات غیر انسانی دیگر بود که تنها کسانی که طعم آنرا چشیده بودند نوعیت آنرا می دانستند.

زنان از این نقطه نظر راحت تر بودند. آنها اگر یک اصل مهم و اساسی شریعت را یعنی اینکه زنها حق تحصیل و کار نداشته و نباید بدون محرم و حجاب شرعی از خانه برون بیایند بالای خودشان تطبیق می نمودند دیگر از مجازات ها و منکرات دیگر خبری نبود.

البته منکرات بزرگتری هم مانند قتل، دزدی، راهزنی، زنا و نوشیدن شراب وجود داشتند که طبعاً مجازات وحشتناکتری مانند قصاص، قطع نمودن دست ها و پاها، سنگسار و خوردن صد یا هشتاد ضربه شلاق در محضر عام (استدیوم ورزشی غازی کابل) را هم در پی داشتند که باعث بوجود آمدن درامه تلخ، سیاه و خونینی در تاریخ معاصر افغانستان که قبلاً هم هیچ نقطه روشنی نداشت گردید.

صد ها و هزا ران نفر اکثراً بیگناه (که گناهی جز مخالفت با ایده و آرمان های گروه طالبان نداشتند) و یا در موارد بسیار کم گنهکار در محضر عام و بشکل بسیار فجیعی که یاد آور قرون وسطی بود با مجازاتی مانند قصاص، سنگسار، قطع اعضا و خوردن شلاق روبرو شدند.

شاید اگر استدیوم ورزشی کابل زبان می داشت شرح می داد که ناظر و شاهد چه وقایع وحشتناک و فجایعی ظالمانه بوده است اما این حرف بیهوده ای بود چون اگر استدیوم زبان نداشت هزاران نفر دیگر که اکثراً توسط گروه طالبان مجبور می شدند برای عبرت بیشتر به استدیوم رفته و ناظر اجرای احکام شریعت اسلامی باشند و عده دیگری هم که برای تفریح و تفنن به آنجا میرفتند و یا عده دیگری هم که به خواب و خیال دیدن فلان مسابقه جالب فوتبال که قبلاً توسط گروپ سیار طالبان در سراسر شهر اعلان می شد، در هنگام اجرای مراسم شریعت در استدیوم حاظر بودند، همه چشم داشتند.

من هیچ وقت نمی توانم روزی را که با زحمت فراوان و مصرف پول زیاد به استدیوم غازی رفته بودم تا مسابقه فوتبالی را که در آن روز ها تنها سرگرمی و ورزشی بود که جوانان اجازه انجام دادن آن را داشتند تماشا نمایم.

جمعیت انبوهی از مردمان بیکار و حتی عده از زنهای چادری پوش که من دلیل بودن آنها را در آنجا نمی فهمیدم  در استدیوم جمع شده و منتظر شروع مسابقه بودند.

اما بجای آغاز مسابقه فوتبال ناگهان بسرعت باد و برق استدیوم پر شد از پولیس مذهبی طالبان یعنی امر به معروف و نهی از منکر.

منبری را کار گذاشتند و یک ملا درجه یک که ارشدیت اش نسبت به دیگران از وضعیت لباس، سر و ریشش و احترامی که دیگران برایش قائل بودند معلوم بود بر منبر سوار شده و شروع نمود به سخنرانی.

برای من که بار اولم بود رفته بودم استدیوم ورزشی کابل تا یک مسابقه فوتبال را از نزدیک تماشا نمایم دیدن جمعیتی بزرگی از طالبان مسلح در آن محل چیزی عجیبی بود که مرا به حیرت انداخته بود.

طالب منبر سوار بعد از تلاوت چند آیه از قرآن مجید و بعد از حمد و ثنای خدا و رسول این طور آغاز به سخن نمود:

(به پشتو) برادران و خواهران عزیز (منظورش از خواهران عزیز اشاره به چند زن چادری پوش بود که ظاهراً برای دیدن مراسم در یک گوشه استدیوم و مجزا از مردان جمع شده بودند) به شما خوب معلوم است که امارت اسلامی طالبان از شروع تاسیس تا کنون برای انفاذ شریعت غرای محمدی کوشیده است و جامعه را که تا گلو در فساد و بدبختی غرق  شده بود بسوی خیر و سعادت دنیا و آخرت رهنمایی نموده است و شما خوب می دانید که ما زمانی می توانیم یک جامعه را جامعه کاملاً اسلامی و مزین با اساسات اسلامی و سنت های نبی کریم (ص) بدانیم که آن جامعه کاملاً خالی از جنایات، فسق و فساد باشد و این تنها زمانی امکان دارد که ما مجرمان و کسانی را که سنت ها را شکستانده و مرتکب جرم و جنایت می شوند بر اساس شریعت و احکام الهی به جزای شان برسانیم تا ریشه جرم و جنایت از جامعه کنده شده و برای دیگران درس عبرتی باشد و در این راه نه از قدرت های غربی و نه از سازمان های حقوق بشر که بنام دفاع از حقوق بشر سیاست های آمریکا و متحدین کافرش را به پیش می برند هیچ گونه هراسی نداریم.

امروز همه ما با هم در این جا جمع شده ایم تا یکبار دیگر شاهد جاری شدن حکم شریعت غرای محمدی (ص) در مورد چند قاتل و دزد باشیم که درس عبرتی باشد برای همه کسانی که دست به چنین اعمال خلاف شریعت اسلامی می زنند.

طالب سوار شده بر منبر حرف های دیگری هم زد که همه آنرا بیاد ندارم.

ادامه دارد....

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer