.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
پیرامون خشونت و خصومت در برابر زنان
گفتگویی با : صالحه وهاب واصل

پیرامون خشونت و خصومت

در برابر زنان

مصاحبه کننده : نجیبه هوتکی

خانم  نجیبه هوتکی  و    خانم صالحه وهاب واصل
خانم نجیبه هوتکی و خانم صالحه وهاب واصل

اخیرآ محترمه نجیبه هوتکی  سرپرست شورای زنان هامبورگ آلمان گفتگویی داشت بابانو صالحه وهاب واصل شاعر و نقاش مستعد کشور  در مورد خشونت در برابر زنان که خدمت تان تقدیم میگردد.

نجیبه هوتکی :  ابعاد خشونت و خصومت در برابر زنان  یک مسئلۀ وسیع و بسیار گسترده است میخواهم بدانم که از نظر شما راه های بیرون رفت ازین ابعاد چه بوده می تواند؟

صالحه وهاب واصل:   قسمیکه شما هم میدانید ابعاد خشونت و خصومت در برابر زنان یک مسئلۀ تازه نبوده , زنان ستم کشیده ما از سالیان متوالیست که با این همه نابرابری ها و ناسازگاری های جامعۀ مرد سالاری دست و گریبان بوده اند . از قرن ها به اینطرف نه تنها زنان افغانستان بلکه زنان سرتا سر جهان , بخصوص زنان ممالک شرقی و اسلامی درین راه در جدال بوده با دیو مشکلات کشنده و زهر آگین اجتماعی  دست و پنجه نرم کرده و به انواع و اشکال مختلفه مبارزه کرده اند که تا الحال در مبارزات شان پا بر جاستند.

 اگر تاریخ راعمیقأ  مطالعه و بررسی کنیم در ادوار مختلفۀ تاریخی زنان مبارز , نهضت طلب و آزادی خواه یکی بعد دیکر برای دفاع از حق زن و مبارزه در برابر این نابرابری های خشونت آمیزمحیطی جامعه در ممالک مختلفۀ جهان قد علم کرده اند که بد بختانه اکثر این زنان با درائیت و مبارز در اثر نداشتن پشتیبانی  های امنیتی ، دولت جان های شیرین شان را درین عرصه از دست داده و نام های شان را با خط زرین ثبت جراید تاریخ ساخته اند.

 نظر اندازی دقیق در گذشته زن ما را رهنمود آنست که زن همیشه قربانی قوانین , اصولات, رسوم و رواجهای ضد مذهبی و شرعیتی و تعصبات کلتوری ننگ و ناموس و غیرت در جوامع مرد سالاری بوده و این خشونت ها بلاخره شکل قانونی را به خود گرفته که با تقویت فریبمندانه و با استفاده از نام اسلام و مذهب به شکل قانون رسمی تصویب شده بالای زنان تطبیق می گردد.

نجیبه هوتکی : تا کدام حدود و در چه مدت زمانی به نظر شما از بین رفتن این خشونت ها ممکن بوده میتواند؟؟

صالحه وهاب واصل:  بصراحت و وضاحت گفته میتوانم که نابودی و ازبین بردن کلی این خشونت ها توسط یک گروپ کوچک که در اقلیت قرار دارد هرگز ممکن بوده نمیتواند , اما راه های بیرون رفت ازین معضلۀ تباه کننده به کمک این گروپ و فعالیت های خستگی نا پذیر شان حتما و صد در صد ممکن است, اما نه درزمان کوتاه مدت.  زیرا مشکل خود کوتاه مدت نیست و زنان شرق بخصوص زنان هموطن ما مطلقأ با این مشکل بزرگ شده تند و چیزی ازین بهتر را نمیدانند.

نجیبه هوتکی : پس شما را ه حاکم شدن به این معضله را چه میدانید؟؟ 

صالحه وهاب واصل :  به نظر من برای حاکم شدن به این خشونت ها و جلو گیری از پیشرفت این بد بختی که روز تا روز مانند مکروب کشندۀ گسترده شده و هنوز هم مضحک تر میگردد,  ما به کمک و همکاری مطمئن مراجع و لایحه های مختلفۀ دولتی و ارگان های کمکی غیر دولتی  ضرورت داریم , که این مرام ما با به راه اندازی یک پروژه کاری پی گیرانه و یک پلان وسیع و همه جانبۀ ایکه توسط یک گروپ اختصاصی و با تعلُم  درین راه سازماندهی شده باشد میتواند جامۀ عمل بپوشد.

نجیبه هوتکی : مثلا ؟؟

صالحه وهاب واصل :  طور مثال دولت افغانستان باید به مثابۀ  یک ارگان با صلاحیت با ایجاد یک وزارتخانه و یا تأسیس شورای زنان, تمویل کنندۀ  کمک های اقتصادی و امنیتی برای این پروژۀ کاری باشد تا در صورت بمیان آمدن بعضی از مشکلات چه اقتصادی و چه غیر اقتصادی این گروپ به این ارگان دولتی راجع شده بتوانند.

* یک گروپ  مشورتی از زنان و شاید هم مردان روشن فکر و تحصیل کردۀ ایکه درین عرصه از دانش و تجربیات کافی بر خوردار باشند ضرورت است  که در مناطق و محلات مختلفه با تأسیس و مستقر ساختن دفاترمشاورتی, ارتباطات فردی و خصوصی  و مستقیم با خانواده ها خا صتأ زنان خانواده گرفته, کوشش به کسب اعتماد خانواده ها کنند تا با ایجاد اعتماد و باور درآنها ها بتوانند به مشکلات زنان از زبان خود شان  گوش داده  مشوره های لازم به ایشان دهند و درعملی ساختن این مشورت ها در زندگی روزمرۀ شان به آنها کمک لازم و بهینه بکنند.  

  * ایجاد کورس های سواد آموزی دولتی و شخصی رایگان برای خانم های که نظر به کبر سن , شمولیت شان در مکاتب  دشواری ها را برایشان در قبال دارد, یک امر حتمی در مؤفقیت و به کرسی نشاندن این پروژه به شمار میرود. زیرا همانگونه که همۀ ما و شما آگاهی داریم داشتن سواد و آگاهی یکی از عمده ترین پدیده هایست که در پیشرفت و رشد سطح فکری انسان و جامعه رول بسا مهمی را بازی میکند , هر قدر سطح آگاهی  زنان بلند باشد به همان اندازه در اجتماع آگاهانه زندگی کرده با داشتن آگاهی لازم و مکالمات عاری از غضب و خشونت و عاری از بیچارگی های جهالت قادر به حل پرابلم های خانوادگی شان شده در تربیۀ اطفال شان نقش مثبت و آباد کننده را می توانند داشته باشند همچنانکه در شناخت خودشان و حق حقانی شان.

نجیبه هوتکی : از نظر شما در یک جامعۀ مرد سالاری همگون جامعۀ فعلی اقغانستان چقدرچانس طبقۀ اناث به نائل آمدن همچو مرامی بزرگ خواهند بود؟؟

صالحه وهاب واصل :  برای تطبیق همچو پلان های آینده سازو وسیع , نه تنها به بلندرفتن سطح آگاهی در طبقۀ اناث بلکه در طبقۀ  ذکور کشورهم ضرورت مبرم میرود, زیرا زن و مرد هردو جامعه سازو لازم و ملزوم همدیگراند , و زمانیکه سطح فکر و دانش طبقه اناث و ذکور در جامعه ارتقاء یابد وآزادی بیان به شکل دیموکراسی و بدون خطر تقویت پیدا کند امکانات رسیدن به این چنین مقاصد خود به خود سهل تر میگردد.

  * موضوع مهم دیگری که قابل غور است و از نظر من در اگاهی زنان بیشتر از هر چیز اهمیت قابل ملاحظه دارد تحرکات و فعالیت های اجتماعی زنان است.  بدین معنی که زنان باید در اجتماع فعالانه درارتباط بوده  در محیط بیرون از خانه به اشتغال مصروفیت های حد اقل نیمه روزه بپردازند تا  بدین طریق در محیط کار علاوه بر گسترش ارتباطات اجتماعی شان  با دیگران,  از تجارب دیگران آموخته و مهمتر از همه در ازدیاد اعتماد به نفس شان حاکمیت کامل پیدا کنند و شما میدانید که اعتماد به نفس , خود اساس عمدۀ تکامل ذهنی و فکری انسان میباشد.

نجیبه هوتکی : خوب خانم وهاب ، گفتنی ویا پیام اخیرتان به زنان ستم کشیدۀ هموطن تان چه خواهد بود؟؟

صالحه وهاب واصل : پیام من به خواهران درد کشیده وستم دیدۀ من مؤکدأ همین خواهد بود که اعتماد به نفس و به پای خویش ایستادن زن در جوامع عقب ماندۀ مثل جامعۀ ما اساسی ترین قدمیست که میتواند بزرگ ترین گام  آینده را تعین کند,و با گفتن اینکه بیائید دست به دست هم داده این قدم را برداریم و بزرگترین گام آیندۀ خود و فرزندان خویش را بگزاریم.  به گفتار خویش خاتمه میدهم .

و آمادگی همکاری خود را در براه اندازی این پروژۀ که میتوان اسمش را پنجرۀ امید گذاشت به شما عزیزان و گروپ کاری این پروژه اعلام میدارم و موفقیت های شایانی  آن عده هموطنان نازنینم را که درین راستا آرزوی همکاری دارند از بارگاه آفریدگار خواسته و خواهانم.  

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer