.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نو روز باستانی در کشور عزیز ما افغانستان

حرم حضرت علی (ک ) درشهر مزارشريف
حرم حضرت علی (ک ) درشهر مزارشريف
  سال

            نو

 

    مبارک

  هر روز تان نو روز - نوروز تان پیروز

امروز پنجشنبه اول حمل  1387خورشیدی  برابراست با بیستم مارچ  سال 2008 میلادی و آغاز یک سال دیگر و بهار دیگر در کشور عزیز ما افغانستان است.

 بخاطر گرامی داشت  هر چه بیشتر از نو روز باستانی و یاد آوری از رسم و رواج های پسندیده مردم در گوشه وکنار کشور ما، مختصرآ به تهیه وترتیب بعضی از این سنتها که بین خانواده های محترم مروج است پرداخته و تقدیم شما خواننده گان عزیز و گرامی مینمایم و از خداوند متعال آرزو میکنم که در این سال افغانستان عزیز ما از بلا های زمینی و آسمانی محفوظ  و هموطنان گرامی ما سال خوب ، آرام و پر از نشاط و خوشی را در فضای صلح ، دوستی ، برادری و برابری بدون هر نوع تعصبات قومی ، نژادی و زبانی سپری نمایند .به امید آنروز.                                                                              مهدی بشیر

تقدیم به هموطنان گرامی در داخل وخارج کشور
تقدیم به هموطنان گرامی در داخل وخارج کشور
 روز اول
فروردین ماه  محل رسیدن آفتاب به برج حمل ابتدای بهار واعتدال ربیعی است ، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی، ( در نیم کره شمالی ) در ستاره شناسی به لحظه ای گفته میشود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سمت شمال آسمان می رود. 

اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالی است که در هر سال رخ می‌دهد ( اعتدال دیگر اعتدال خزانی است ) .
اعتدال بهاری در نیم‌کره شمالی برابر است با اعتدال خزانی در نیم کره جنوبی . اعتدال بهاری آغاز بهار نجومی در نیم‌کره شمالی است. جشن باستانی نوروزاز لحظه اعتدال بهاری (اصطلاحآ قرارگرفتن خورشید در نقطه اول حمل)در نیم‌کره شمالی شروع می‌شود و در افغانستان و ایران به لحظه تحویل سال معروف است.

و باید گفت که نوروز به دو گونه است : یکی نوروز عامه و دیگری نوروز خاصه.

خداوند (ج ) در اولین روز فروردین ماه ، نوروز عامه عالم را آفرینش بخشید. هفت کوکب که در تدویربودند به فرمان ایزد متعال به دور آمدند. بابای آدم هم در این روز خلق شد .

در اساطیر آمده است که جمشید پادشاه افسانوی که در شاهنامه فردوسی یاد شده به سیر عالم میپرداخت . درین روز به فرمان او تختی برایش زدند رو به مشرق ، تاجی بر سر نهاد و روی تخت خود نشست و چون آفتاب بر تاجش درخشید نوری از آن سر زد و جهان را نورانی کرد . مردم شادی میکردند . میگفتند این روزنو است . و اما نوروز خاصه روزی است که بنام فردا ودر ششم فروردین ماه در همین روز بود که جمشيد شاه بلخی روی تخت خود جلوس کرد و اعیان و بزرگان و بر گزیده گان قوم را پذیرفت و به ایشان فرمان داد که تن خود را به آبهای پاکیزه یشویند و هر سال در این روز این عمل را تکرار کنند.

دولتهای افغانستان در دورانهای مختلف، به طور رسمی در برگزاری جشن نوروز سهم می گرفته اند، اما در سالهای حاکميت طالبان وحشی وجنایتکار، هر گونه مراسمی که با نوروز و رسوم باستانی آن پيوند داشت، ممنوع و کفرآميز خوانده می شد، طالبان حتی تقويم هجری شمسی را که نخستين روز سال در آن نوروز است، باطل اعلام کرده و سال قمری را رسمی اعلام کرده بودند.

جشن نوروز که بنام های عید نوروز یا جشن فروردین یا میله بهار نیز یاد میشود از اول سال شمسی آغاز می یابد. در کشور ما کودکانی که در این روز تولد میشوند نوروز نام میگذارند و جوانان نامزد به خانواده های عروس خود علاوه از طعام های نوروزی، ماهی وجلبی و لباس های نو میفرستند . مردم عمومآ و کودکان خصوصآ تن های شانرا به لباس های فاخر آراسته و به تماشای مناظر طبیعت در دامان صحرا و دامنه ها میروند .

نوروز به مثابه سر آغاز فصل بهاردر بسياری از نقاط افغانستان، باشکوهمندی خاصی برگزار می شود.

در شهر کابل پايتخت ، ميله های نوروزی درمحلاتی به نام خواجه صفا  ، شاه شهيد ، دامنه سخی ، کاريز مير، تپه زيبای استالف و گلغندی چاريکار برگزار می شود .مردم شهر کابل و حومه آن، در روز نوروز، عمدتاً در زيارت سخی، شهدای صالحين، عاشقان وعارفان، خواجه صفا، باغ بابر شاه و زيارت ملابزرگ جمع میشوند.

در اين روز در کابل در زيارت سخی جنده يا علم پوشانده از پارچه های رنگارنگ، و توغ يا علم ديگر در مندوی (بازار غله و حبوبات کابل) برافراشته می شود.

برای برافراشتن جنده زيارت سخی، چندين روز ترتيبات و آمادگی گرفته می شود. شب پيش از نوروز، در زيارتگاه سخی، مراسم دعا خوانی بر پا می شود و صبح همان روز علم توسط معتقدان و اراتمندان در ميان شور و هلهله وفریاد های " یاعلی " ، " یا علی" مردم بر افراشته می شود.

مردم در اين مراسم برای صلح و امنيت کشورشان و خير و برکت، سلامتی و سعادت هموطنانشان دعا می کند.مردم اعتقاد دارند که اگرجنده سخی به آسانی برافراشته شود، آن سال، سالی خوب و پر برکت خواهد بود، و اگر اين کار به سختی انجام شود، آنها سال مشکلی را در پيش رو خواهند داشت.

در مزارشريف ، در زيارتگاه منسوب به حضرت علی ( ک )، جشن بزرگی به نام ميله های گل سرخ، همه ساله با بر افراشتن جنده (علم) سخی افتتاح می شود و هزاران نفر از زايران آن زيارتگاه و علاقه مندان نوروز از نواحی مختلف کشور، حتی از کشورهای همسایه به شهر مزارشريف می روند واين جشن باستانی رابا شکوهمندی هرچه بيشتر برگزار می کنند.

بر اساس برخی روايات تاريخی در افغانستان، در هنگام سلطنت سلطان سنجر سلجوقی، چنان شايع شد که آرامگاه حضرت علی در قريه خواجه خيران ولايت بلخ کشف شده است.

همچنين در سال ۸۸۵ هجری در عصر حکمروايی سلطان حسين بايقرا بار ديگر آوازه شد که تابوت آن حضرت در جايی که امروز در شهر مزارشريف به ايشان منتسب است، پيدا شده است. بلا فاصله به امر سلطان حسين بايقرا بر فراز اين مکان، گنبد بزرگی ساخته شد که مقبره کشف شده در آن جا گرفت و در اطراف گنبد ابنیه ديگری ساخته شد و اين محل به نام مزارشريف مسمی شد.

عده ای از ارادتمندان خاندان پيامبر و حضرت علی را عقيده بر آن است که  قبولی خلافت از جانب حضرت علی نيز مصادف به اول فروردين ماه يا برج حمل و روز آغازين سال نو خورشيدی بوده است.

لذا از زمان پيدا شدن تابوت منسوب به حضرت علی در بلخ، جشنهای نوروزی و ميله (گلگشت)های گل سرخ یا میله های چهل روزه  در پای اين زيارتگاه، باشکوه هرچه بيشتر برگزار میشود.

در هرات نيز، مردم به اين مناسبت، روزهای اول سا ل و چهارشنبه اول سال و نيز در سيزدهمين روز از نوروز، در تفريح گاههای داخل و خارج شهرمانند پل مالان ، تخت سفر، گاذرگاه ودربعضی ولسوالی های آن گردهم می آيند و جشن نوروز را گرامی می دارند. خانه تکانی، تهیه لباس نو، پختن کلوچه، تهیه هفته میوه (هفت نوع آجیل) و سبزه، از سنتهای مردم هرات در نوروز است

هراتی ها معقتند که غذای شب سال نو، باید حتماً سبزی داشته باشد و میوه، به خصوص انار، از اجزا لازم سفره شب سال نو است

در قندهار دراطراف خرقۀ مبارک ، با با ی ولی ، تفریگاه شهرقندهار بنام تفریگاه ارغنداب، مردم جمع میشوند و نوروزرا با جشن وسرور میگذرانند وجوانان به بازی های محلی مثل خوصک ، توپ بازی ، اتن وغیره می پردازند.

در بدخشان ، نوروز را با نام "شاگون بهار" یا "شاگونی" یاد میشود و تجلیل از آن هم از نوروز دیگر منطقه ها اندکی تفاوت دارد. مردم بدخشان یک ماه پیش به جشن "شاگونی" آمادگی میگیرند. در بعضی خانواده ها حتی چند ماه قبل.

آنها گوسفند یا گاوی را قبلا خریداری می کنند و برای نوروز پرورش میدهند. در خانه ها چند هفته پیش از شاگونی زنها و دختران لباسها، رویپوش، بالیشتها، دیگ و طبق وهمه چیز خانه را شسته وپاک  می کنند ، مردان یک روز پیش از نوروز هیزم می شکنند و در آن روز همان حیوان پرورش یافته راحلال میکنند. پیش از پاک کردن خانه و پختن خوراکه ها، خانم  یا مرد خانه صبح وقت برای آوردن آب به چشمه می روند .همان کسی که برای آب می رود، باید از خانه تا سر چشمه یا رودخانه و از آن جا تا خانه با کسی سخن نگوید. او هنگام آب کردن سطل چند تا سنگچه را در داخل سطل می اندازد و میگوید که این سنگچه ها رمز با برکت شدن را افاده می کنند.آ ب را به خانه آورده، یک قسمتش را در خمیر می اندازند و یک قسمت دیگرش را برای پختن یک نوع خوراکی بنام" باج " که از کله و پاچه گوسفند و یا گاو و روده های آن با گندم میده شده و باقلا پخته می شود، استفاده می کنند و از بازمانده اش همه اهل خانواده کم کم می نوشند که شگون نیک محسوب می شود.

تهیه سمنک ( سمنو) از جمله سنتهای جشنهای نوروزی و آغاز سال نو افغانان است . راه اندازی ميله معروف سمنک ( سمنو ) درشب اول نوروز همراه با سرور و شادمانی معولآ توسط زنان و دختران دم بخت تهیه می شود و هر کس نذر و نیازی دارد، در پختن سمنک مشارکت می کند..

سمنک یا ( سمنو) از سبزه گندم پخته می شود. دو هفته قبل از جشن نوروز مردم در خانه های خود، در طبقها (بشقابها) گندمها را شسته و می گذارند سبز شود و شب نوروز زنان و دختران در یک محل مخصوص جمع میشوند و آنرا در دیگ کلانی می اندازند و به طور دسته جمعی به پختن سمنمک می پردازند.

جریان سمنک پزی یک شبانروز دوام می کند و زنها و دختران سرودخوانی، رقص ، بازی و خنده می کنند. زیرا به این باوراند که سال نو را اگر با خنده و خرسندی و شادمانی شروع کنند، در آن سال با خرمی و شادی زندگی خواهند کرد.

سرود معروف سمنک پزی که هنگام پختن با دایره نوازی به طریق دسته جمعی خوانده می شود، این است:

سمنک در جوش ما کفچه زنیم

دیگران در خواب ما دفچه زنیم

   سمنک پيـــــک بهار است

   ميلــــــه شب زنده داراست

   اين خوشى سال يکباراست

   سال ديـــــــــــگر يا نصيب

    آرزو امشـب خــــــروشد

    سمـنک در خــود بجــوشد

    دل خــوش جـامــه بپوشـد

     سـال ديگـــر یا نصیب

    سمنک در جوش ما کفچه زنیم

    دیگران در خواب ما دفچه زنیم

  همچنين تهيه و توزيع آب هفت ميوه (هفت نوع آجيل که در افغانستان به نام ميوه خشک معروف است) و تهيه هفت سين هم در برخی نقاط افغانستان در بین خانواده ها مروج بوده و از جمله سنتهای جشن نوروزی است.

                                                            مهدی بشیر 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer