.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
در جستجوی هویت

ترجمه: عصمت رسا

در ميان  جوانان هالندي خارجي تبار ، موضوع هويت يکي از موضوعات مبرم تلقي ميگردد. تعدادي از آنها از خود سوال ميیکنند که داراي کدام هويت اند. تعداد ديگري  از آنها ، هويت خود را صرفا تبارزي از نورم ها و ارزش هاي کشور آبائي خويش ميپندارند ويک تعداد  ديگر هم، در جستجوی هويت کشور ميزبان اند.
با درنظرداشت اهميت مساله،  بيانيه Maxima ، شهزاده هالند را که در وقت ارائه گزارش(  WRR  شورای علمی براِي سياست حکومتي) در رابطه به " احسا س و پيوند با هالند" ايرادگرديده بود به دري ترجمه  و انرا بدست نشر ميسپارم .     عصمت رسا 

شهزاده ما کسیمه
شهزاده ما کسیمه
 بيانیه شهزاده ماکسيمه ،  24 سپتمبر 2007
در وقت ارائه گزارش ( WRR  شورای علمی براِي سياست حکومتي) در رابطه به

" احسا س و پيوند با هالند"

 دن هاخ

موضوع هويت، نتنها حلقات علمي و سياسي بلکه تعداد کثيري از مردم اين کشور و همه ما را بخود مصروف ساخته است. خيلي خوب شد که ( WRR شورای علمی براِي سياست حکومتي ) موضوع هويت را که يک موضوع پيچيده و دارای ابعاد زياد ميباشد  به بررسي گرفته است.

تقريبا هفت سال قبل، جست و جو ام را بسوي هويت هالندي آغاز نمودم .من درين عرصه، بوسيله چندين تن از کارشناسان آگاه و مهربان کمک گرديده و امتياز آنرا داشتم که با تعداد کثيري از مردم معرفت حاصل نمايم، بسياري  چيز ها را ببينم و بشنوم و با ذائقه هالند آشنا شوم. اين يک تجربه خوش آيند و غني بود که من از آن خيلي متشکرم.


اما هويت هالندي ؟ نخير من آنرا درنيافتم.

هالند کشوريست: با کلکين هاي کلان بدون پرده تا اينکه هر کس بخوبي داخل آنرا ديده بتواند، اما همچنان استوار بر پرنسيپ privacy و توام با خوشي و سرور.

هالند کشوريست: يک کلچه در کنار چاي(*) اما خيلي مهما ن نواز و صميمی .

هالند کشوريست: کاري و خويشتن دار و پراگما تيست. اما داراي احساس عميق مشترک .

 هالند همچنان کثیرالجوانب است  که در يک کليشه نمي گنجد .

هالندي وجود دارد، میتوانم با افتخار بگويم که ارجنتايي هم وجود ندارد .

من از همین سبب راپور ( WRRشورای علمی براِي سياست حکومتي ) را جالب ميدانم که عنوان آن " هويت هالندي" نه، بلکه عنوان آن  " احساس و پيوند با هالند" بوده است. اين امر سبب انکشاف و همچنين باعث تنوع ميگردد.
با خواندن راپور متذکره بفکر 30 مارچ 2001،  روزيکه ازدواج ام با شوهرم در تلويزيون هالند اعلام گرديد، افتادم  . شما شايد به خاطر داشته باشيند و من در هر حالت اين روز را خوب بياد دارم.

خسر ام،  Prins Claus آنوقت برايم چنين گفت:

" يک سوال که هميشه برايم داده ميشود و ارائه  جواب براي آن خيلي مشکل است ، اينست که چگونه احساس ميکنيد که هالندي باشيد. جواب من است: من نمی دانم که هالندي بودن چگونه است. من وفاداري هاي مختلف دارم و من تبعه جهان ام، اروپائي و هالندي هستم" و اين را من هيچگاه فراموش نمي کنم. اطراف هويت و وفاداري يک انسان را  نمي توان سيم کشيد و من فکر ميکنم که بسياري مردم چنين احساسي دارند."

دوسال قبل، من و شوهرم از مراکش بازديد کرديم . ما، يک گروپ از جوانان هالندي را که نيم انها مراکش تبار بودند با خود گرفته بوديم. آنها رهنما و ترجمانان ما بودند.

من،  بازديد ام را از مکتب قرآن در مراکش بخاطر دارم و اين براي ما يک پديده نا آشنا بود؛  اما جوانان متذکره، ما را در ايده و عملکرد رهنمون گرديدند. آنها بدون مشکل، هالندي و مراکشي را ترجمه مي کردند. چقدر خوش آيند و جذاب است که در خانه خود با داشتن دو فرهنگ بدون مشکلات از يکي به ديگري بتوانيد گذار نمائيد و پل ارتباطي باشيد  . من خيلي ها به آنها افتخار ميکردم.

يک مثال ديگر، سال گذشته از اثر علاقمندي که داشتم مهمان يک سلسله صحبتهاي Pauline Meurs(#) با محصلين بودم. اين صحبت ها در بارهء تکامل هويت محصلين  و اينکه هالندي بودن براي آنها چي معني و مفهومي دارد، صورت گرفت. يکتن از محصلين سيمرا( Semra ) نام داشت که در بخش حقوق تحصيل ميکرد.

موصوفه توضيح داد که بعد از ختم موفقانه امتحانات نهائي ، بکس مکتب خود را بيک پایه که داراي دو درفش بود آويزان نموده بود: درفش ترکيه و درفش هالند. اين يک مثال خيلي خوب بود. يک بکس مکتب با دو درفش جشني در حال اهتزاز که بالاي يک پايه اويزان شده بودند.

راپور ( WRR شورای علمی براِي سياست حکومتي ) توجه بيشتر را به هويت وظيفوي معطوف ساخته است. معني آن بسيار ساده و آسان است:

يکديگر را شناختن و يکد يگر را درک کردن. علت اين امر در منافع مشترک نهفته است. درين مورد ميتوان در باره يک کلوپ سپورتي يا يک شرکت يا يک مکتب و يا يک کارته  فکر کرد.

آنچه که درينجا خوب است اينست که روي تفاوت هاي قابل رويت ،که بين انسا نها وجود دارد تاکيد صورت نمي گيرد، بلکه تاکيد روي اهداف مشترک و بالاي کيفيت فردي افراد صورت مي گيرد. به اين ترتيب ميتوان سؤ نظر را از ميان برد.

بازي مشترک، تحصيل مشترک و کار مشترک براي جوانا نيکه داراي سوابق و علايق مختلف اند يک آينده مشترک ميدهد. اين امر براي جهانيکه بدون مرز و سرحد است خيلي مهم است.

ما هنوز هم روي خط فاصل زياد فکر ميکنيم. تازه واردان کشور هالند نيز چنين فکر مي نمايند، سرت با سرت.اما کشور هالند Artis (**) نيست.
يقينا موجوديت تفاوت ها و داشتن وجوه مشترک براي ما، قدرت و نيرو ميدهد. من چندي    قبل از يک سوپر مارکيت ديدن بعمل آوردم. Manager سوپر مارکيت برايم توضيح داد که وي تلاش داشت با عرضه نوع جديد کالاي مراکشي،  دوران پول را افزايش دهد. اما تا زما نيکه يکتن از فروشندگان مراکشي الاصل مغازه در مورد مداخله نکرد و من را مشوره نداد اين پلان عملي نگرديد. فروشنده مذکور مشوره داد که مواد جديد را از قسمت هاِي بالائي مغازه گرفته و در قسمت هاي پاياني مغازه بگذاريد  تا اينکه  براي خريداران، قابل دسترسي باشد . ما اين مشوره را عملي کرديم و در آنوقت تمام کالا هاي مورد نظر مغازه بفروش رسيد. مشکل در کجا بود؟ بسيار ساده. خانم هاي مراکشي ميخواستند که مواد جديد را خريداري کنند اما دست شان به جنس مذکور نمي رسيد.

به همين خاطر بمثابه يک اقتصاد دان مي گويم: اين بسيار خوب است که سازمان ها افراد مختلف را در تشکيل خود داشته باشند. تنوع منفعت را ببار مي اورد.
خانم ها و اقايون، مطابق به ارقام سازمان ملل متحد در جهان 175 ميليون  انسان در آن  کشوري زندگي مينمايند که در آنجا تولد نشده اند که من يکي از آن جمله هستم.

مقابل حويلي ما يک لوحه سنگي  که استقامت هاي مختلف را نشان ميدهد نصب است. اين لوحه واقعا يک لوحه ANWB *))هالند ي  است. لوحه متذکره کوردينات زندگي ام را بدست ميدهد.
 Buenos Aires(#)
 New York
 Brusel
 Den Haag
 Wassenaar
شهر هاي فوق الذکر با استقامت ها و فاصله هاي شان به اساس کيلو متر بالاي لوحه نوشته شده است. هر مرتبه از خانه مي روم و يا بخانه مي آيم از کنار لوحه مذکور ميگذرم. همه محلات نامبرده و انسان هاي که در انجا زندگي مي کنند، قسمتي از زندگي ام بوده و همچو هالندي بودنم با هويت ام  تعلق مي گيرند. انها براي من عزيز هستند.

من آرزومند ام که راپور(WRR شورای علمی براِي سياست حکومتي ) يک جر و بحث ازاد  را بدون آنکه  در باره موضوع " احساس و پيوند با هالند" ، کلي بافي (generalize ) صورت بگيرد در قبال داشته باشد.

اين خوش ايند نيست  که ما به آساني يا سياه يا سفيد فکر ميکنيم ؛ بدين ترتيب ما خود و ديگران را کم ارزش ميدهيم. انسان ها هميشه ابعاد زيادي دارند. انسانها تغيير هم مي کنند و اين آنچيزي است که انسانها را خاص و متمايز ميسازد: توانائي ها خود را انکشاف ميدهند.

درينجا،  " اين "  يا "  آن " نه،  بلکه " " اين "  و" اين" مطرح است .اين ديد،  جروّجث را پيرامون هويت آسان نمي سازد. اما آنرا زياتر دلچسپتر خواهد ساخت.

پايان

--------------------------------------------------------------

توضيح نامها و اصطلاحات:

(*)يک کلچه در کنار چاي:  زمانيکه شخص هالندي فردي را به نوشيدن چاي دعوت نمايد، صرفا يک کلچه را کنار پياله چاي اش ميگذارد. مراد ازيک کلچه در کنار چاي اينست که هالندي ها صرفه جو هستند. اکثر خارجي هاي مقيم هالند، هالندي ها را منسک ميدانند .

 (#)  Pauline Meurs  : موصوفه پروفيسرو و داکتر علوم جامعه شناسي است. وي  در پوهنتونها و موسسات مختلف هالند  مصروف کار و تحقيقات علمي است.

(**): Artis محل ايکه حيوانات جالب و گوناگون در آنجا نگهداري ميگردند و مردم از آنجا ديدن بعمل مي آورند. به اصطلاح کشور ما، باغ وحش.

(*)ANWB اتحاديه عمومي عراده جات هالند.

(#)   Buenos Aires  يکي از شهر هاي ارجنتا ين بوده که محل تولد ماکسيمه است
New York   ماکسيمه در نيوِيارک تحصيل نموده است
Brusel        موصوفه در بروکسيل کار کرده است.
Den Haag   موصوفه در دن هاخ زندگي کرده است
Wassenaar  محل زندگي فعلي موصوفه

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer