.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
قدرت طلبی حامد کرزی

قدرت طلبی حامد کرزی

 کشوررا به عقب میبرد 

 کرزی ازنظر حامیان امریکایی اش، یک لاشهء سیاسی است  

میر حسا م الدین برومند
میر حسا م الدین برومند
          ازمجلهء شپیگل،                             شمارهء ۲۸ـ جولای۲۰۰۹

     نویسنده  :  کریستیان نیف                  

            ترجمه وتلخیص :
         میرحسا م الدین برومند

 

کرزی باملت بازی کرد 

           «داکترعبدالله عبدالله»          

 کرزی در برابرانصراف گل آقا شیرزی از

انتخابات ، باغ بابر مشهور ترین پارک

 کابل را ، به وی بخشش داد.

  «اکبراوریا»   

رئیس جمهورکرزی تصامیم پارلمان را عمدا

نادیده گرفته  ازچار تا هجده سال حبس

   قاچاقبران مواد مخدررا به ساده گی میبخشد.

«نقل قول ازمجلسی درمنزل اوریا درکلوله پشته کابل»

در واقع حکومت کرزی ائتلافی از تاجران

مواد مخدر ومعامله گران است  

فهیم معاون اول کرزی مثل دوستم

یک جنایتکاراست

«اکبراوریا»

  کرزی برای علی احمد جلالی ، نخستین وزیر

امور داخله اش ، یازده میلیون دالرپرداخت

تا موصوف از دور دوم مسابقات انتخاباتی

خودرا کنار بکشد 

   «اکبراوریا»       

آنچه امروزدرریاست جمهوری

جریان دارد،توطئه یی است علیه ملت

 بارقبل اوراق انتخابات دستکاری شد . کرزی این بار نیز عین حیله را به کار میبرد

«توکل خان ازدرهء پنجشیر»

درافغانستان برای دومین بار رئیس جمهور انتخاب میشود .از نظر غرب این قدمی است به سوی دموکراسی . معهذا تلاش میشود با توظیف ۱۰۰۰۰  سرباز جهت تامین امنیت انتخابات ، مردم پای صندوق های رای بروند.

علی الرغم این همه مساعی ، ازاکنون به روشنی ثابت شده است، این انتخابات نمایش مضحکی  بیش نیست که همه تقصیر ناشی از آن به دوش حامد کرزی میباشد. قدرت طلبی کرزی کشور را به عقب میبرد.

اکنون که فصل تابستان است ، برخلاف تابستان های قبل دردریای کابل آب جریان دارد .این آب ازولایت وردک سروصدا کنان به امتداد کابل  پیش رفته، باعبوراز تنگه کابل به استقامت جلال آباد جریان مییابد.

مگر این  شگون خوب برای شهر درد آزمودهء چون کابل نیست ؟

گذشته ازین چنین به نظر میرسد علی الرغم اخبارناخوشا یندی که به جهان میرسد وزیاد مثبت هم نیست ، پایتخت ظاهرا چنین به نظر می آید که گویی اصلا اتفاقی در آنجا رخ نداده . کابل اینک حال وهوای بهتری دارد که  این وضعیت بس حیرت انگیز مینماید.

...واما درجبهه مقابله با طالبان ؟

در کابل از هفته ها بدینسو دیگر از حملات بزرگ خبری نیست .جریان توزیع برق در شهر کابل شکل منظم تری به خود گرفته است . جاپانی ها وهندی ها جریان برق را از ازبکستان به پایتخت رسانیده اند . مجموعه یی از چند دستگاه مختلف برق شام ها درمنازل که پروگرامهای تلویزیونی  پربیننده تر میگردد، فرصت های بیشتر ی را برای آگاهی مردم فراهم می آورد.

کابل درجنب وجوش وتحرک به سر میبرد. در میدان هوایی کابل ترمینل جدید پرواز ها افتتاح ومورد بهره برداری قرار گرفته که به کمک جاپانی ها بنا گردیده است وبه همین ترتیب شفاخانه یی که توسط چینایی ها اعمار شده است.... ، ترک ها مصروف اسفلت سرکها استند . در شمال سوپر مارکیت های شیشه ای، قصر های مخصوص عروسی پیهم قد برمی افرازند وصبح ها حوالی ساعت نه از فرط ازدحام ، با وصف نصب اشارا ت جدید ترافیکی ،در نظم ترافیک اختلا ل زیادپیش می آید.

در چارراهی ها افزون برتابلوهای اعلانات ، پورتریت های بزرگ یک مرد نگاه ها را به خود میکشاند که تقریبا از ارتفاع ده متری بالا زنده گی روزانه شهررانظاره دارد. تصویر این مرد که بیتفا وتانه چپن سبزش را روی شانه انداخته ، با جمله کوتاه :« راه ما، راه صلح است » تواء م است،جلوه نمایی میکند. راه او در اصل باید چنین باشد ..جهش وترقی در کشور قبل از هر چیزی بایست با نام وی بستگی داشته باشد،  با نام حامد کرزی  تا با نام خارجی ها..

انتخابات پیشروست .به تاریخ ۲۰ اگست ۲۰۰۹ یک رئیس دولت جدید توسط مردم برگزیده میشود وافغانها  برای بار دوم  پای صندوق های رای فراخوانده میشوند. در مقطع کنونی که طالبان ازکابل رانده شده میباشند ، با این رای گیری مردم  به آرزوهاوامیال وامیدهای بزرگی دل بسته اند.

۴۱ کاندید ریاست جمهوری از طریق کمیسیون انتخابات راجستر  و۱۷ میلیون نفر با اخذ کارت رای گیری راجستر شده اند ، تقریبا ۵ میلیون فزونتر از انتخابات ۲۰۰۴.  انتخابات هردودور تجلیلی است از پیشرفت به سوی دموکراسی... اینبار ده هزار قوای اضافی ناتوبه ماموریت جهت مواظبت ازپروسه انتخابات که بایست بدون کدام اتفاق غیر منتظره انجام پذیرد ، خواهند پرداخت.

دراصل این انتخابات که براروپایی ها اتکا داشته باشد، نمیتواند انتخابات دقیق محسوب شود مخصوصا که اروپایی ها برآن سرمایه گذاری نموده باشند. با توجه به این که برای تخمینا ۲۹  میلیون نفوس ، بیش از حد کارت رای دهی چاپ شده، گذشته از آن رژیم در ۹۰ حوزه قدرترا برای طالبان واگذارشده. این کاملا آشکاراست برای یک کشوری که سه دهه جنگ را پشت سر گذاشته باشد ،هیچ رای گیری درزیر سایه جنگی که هنوز هم بیداد میکند ، نمیتواند شفاف باشد.

به موجب یک پرسش همگانی از یونیورستی کابل ، ۶۷ فیصد افغانها  از شفاف بودن انتخابات قطع امید نموده اند واعتقاد وبا ور شان درزمینه ایجاد یک نهاد سیاسی نوین به صفر تقرب نموده است.

یک اکثریت مطلق بردرستی وشفافیت مردی که ازاثر رای گیری انتخابات ۲۰۰۹ برنده اعلام شود ، اعتقاد نداشته در حال موجود به طور حتم ، جز با نا محبوترین قیافه در کشورروبرو نخواهند شد با  : حامد کرزی شخصیت آزموده شده.

مردی که برای طالبان منحیث باشنده گان پشتون کشور شان نتوانست وحدت را تامین بداردواز چشم حامیان امریکایی اش یک لاشه سیاسی بوده است . طوری که گفته میشود ۳۱ فیصد درکشور میخواهند به کرزی رای بدهند .این درست ۲۴ فیصد کمتر ازانتخابات قبلی میباشد. در سر زمینی مثل افغانستان پرسش های همگانی بخصوص از مراکز علمی واکادمیکی چون پوهنتون، از قوت رای مردمان آن حکایه دارد .

با وجود این همه قسمیکه گفته شد وی برنده  خواهدبود .

جالب این که وی قبل ازین که انتخابات شروع شود ، با تحرکات مضحک ، دست به کار شد .

در واقع ۲۰ اگست برای مردم افغانستان هیچ گامی برنمیدارد.کرزی فقط طی چند هفته اوپوزیسیون را متلاشی ساخت وسرنوشت کشوررا یک بازیچه تصور نمود. به نوشته نیویارک تایمز :

دوموضوع، یکی این که آقای کرزی چهره نامحبوب وغیر دوست داشتنی است ودیگراحتمال پیروزی وی،  مثل اینکه ارمانهای مردم را درکفن سفید پیچانیده ومدفون ساخته باشند، چنین یک ژستی ازسوی کرزی انجام پذیرفت.  

بدین مفهوم که کمپاین چیزی بیهوده یی بیش نبوده است .

 کرزی یک دلال وتاجر موادمخدر است ویک خاین . وی  لکه یی بردامن کشور است . این دیدگاه ها ونظریات طی محافل سیاسی درسالون های کشور ، ازسوی طیف های گوناگون تبارز مییابد که در برگیرنده وفادران شاه ، کمونیست های طراز اول ، تاجک ها وپشتونها همه به همچو نظریات معتقد اند.

کاری که طی هفته های اخیررئیس جمهورانجام داد، افغانستان را سالها به عقب انداخت.

وی این ضربت وعمل جسورانه راچسان مرتکب شد ونتیجه آ ن چه خواهد بود ؟

داکتر عبدالله عبد الله داکتر چشم که درست پنج سال تمام وزیر امور خارجه در دولت حامد کرزی بود ، کاندید جبهه متحد ملی ، اوپوزیسیون وی ، اکنون رقیب مهم وی تلقی میگردد  . وی میگوید :

کرزی در صحنه سیاسی افغانستان فقط یک بار چانس داشت که در آن از غفلت کارگرفت وفرصت های طلایی را ازدست داد.

در عقب عبدالله «جبهه متحد شمال» ائتلاف وابسته به جنرال افسانوی احمد شاه مسعود ، ائتلافی متشکل ازتاجک ها وازبک ها که نیروهای آنها در سال  ۲۰۰۱ موفقانه وارد کابل شدند،  قرار دارد..

عبدالله عبدالله درستاد تبلیغاتی اش در منزلی واقع درشهرنو ازمناطق سرمایه نشین کابل ، مصروف پیکار تبلیغاتی است . فاملیش هنوز هم در هند به سر میبرد.

دراتاق انتظارموصوف  شهردار سمنگان ویک تن از قوماندانان برجسته ازدره تاجک نشین پنجشیر ویک تعداد محافظین خواب آلود با کلشینکوف های قرار گرفته روی زانوان شان به مشاهده میرسد .

ساعت هشت شام بود. عبدالله  روز دشواری را پست سر گذاشته بود . چنانیکه وی را از زمان جنگهای داخلی میتوان شناخت ، وی با چنین سختی ها خونموده است. موهایش رنگ کرده اند،آن شب وی ریش منظم وجمپر جیر قهوه ای به تن داشت .

داکترعبدالله عبدالله ۴۸ ساله ، جملاتش توام باغرور روشنفکرانه کابل بود . پدرش از سناتوران  دوره سلطنت ظاهر شاه بوده است.

در پشت سرش یک فوتوی قاب شده طلایی که عبدالله را کناراحمدشاه مسعود ، مردی که به «شیر پنجشیر» معروف بوده ولباس نظامی اش حکایه از روزگاران مقابله با شورویهای اشغالگرداشت  ، نشان میداد..

داکتر عبدالله گفت : کرزی طالبان را هیچگاهی خطری متوجه خود احساس ننموده ، بلکه پیوسته جبهه شمال را خطرپنداشته است.وی طی سالهای پسین تمامی انرژی اش را معطوف ومتمرکز به این مساله ساخت تا ما را به عنوان اوپوزیسیون خویش خاموش  سازد واین را که طالبان خود را دوباره سامان داده وشکل دادند ، نادیده گرفت .معهذا برپایه همین اصل است که وضع امنیتی در کشور هفته به هفته به وخامت میگراید.

رئیس جمهور کرزی عملا در اولین دوره ماموریتش ، به تدریج  ازهروزیروفردمطرحی که در سابق در قطارنیروهای مستقر در شمال میجنگید ، از وزیر دفاع محمد قسیم رئیس امنیت مسعود گرفته تا جنرال عبدالرشید دوستم رئیس ستادارتش ودر سال ۲۰۰۶ ازداکتر عبدالله وزیر امور خارجه که شناخت وارتباط گسترده وعمیق باجهان داشت ، به کنارزدن آنان از قدرت دست یازید.

درماه می سالجاری وضعیت بهتر از امروز بود . جبهه متحد ملی میتوانست امید واری داشته باشدکه حد اقل رای اکثریت ازبک ها وتاجک ها را به دست بیاورد.

کرزی که اخیرا متیقن شده بود داکتر عبدالله که از پدر پشتون میباشد و از جانبی ازنظرتئوری هم برای بزرگترین اقشار اتنیکی نیز قابل انتخاب میباشد، وی را خطری در برابرخود یافته ،از وی خواست که از کاندیداتوری خویش انصراف به عمل آورد.

تاجاییکه معلوم میشود، کرزی پیوسته کوشیده ازچهره ها به حیث ابزار سیاسی سوء استفاده نماید.

یک خیانت آشکارا!   فهیم ودوستم به کرزی روآوردند.

داکتر عبدالله درمورد میگوید :  یک اشتباه بزرگ !   فهیم میتوانست شخصا کاندید اوپوزیسیون باشد؟

 نه، وی اصلا شهرت سیا سی نداشته اما با علاقمندی واشتیاق مفرط میخواست معاون اول شود.  چون که وی باور میکند کرزی دوباره انتخاب میشود. کرزی فهیم را در پستی جابجا کرد که وی رویا های آن را درسر میپپرورانید.

معامله با یک دلال مواد مخدر!  این را وزیر خارجه پیشین در حا لی که پوسخند استهزا آمیزی روی لب داشت ، اظهار داشت .

وی که متواتر با سرانگشتانش مصروف بود ، اظهار داشت : کرزی درواقع باملت بازی کرد.

کرزی محاسبه کرده است که با قرار دادن فهیم در کنار خویش حمایت  تاجک های شمال را کمایی میکند .

مردم در کابل به ترس ووحشت افتیده ومیگویند کرزی خود را با شیطان نزدیک ساخته است.  با فهیم ، مردی که شدیدا ازمرض دیابت رنج میبرد.افراد  نظامیش وی را تا ویلایش واقع در کارته پروان که بریک زمین غضب نموده دولتی طورغیر قانونی اعمار نموده ، با « پیک اپ» ها در پایتخت تعقیب مینمایند.  گفته میشود در کنا ر سایر بزنز ها توسط افراد نظامی موصوف ، از طریق همین ویلا گروگیری های نهایت مخفیانه وماهرانه سازماندهی  میگردد  گفته میشود که هفته قبل یکی ازین نمونه ها توسط همین دسته انجام یافت . با موجودیت چنین تنفرورعب حالا تصویر نمایید که فهیم با چنین هویتی     معا ون اول شخص اول کشورکه بار قبل کرزی به دورش افگنده بود ، ازسوی رئیس جمهور تعیین گردیده است.

داکتر عبدالله گفت :« واما موقعیت دوستم ؟اورا نیز کرزی غافلگیر نمود...»

این رهبرازبکها اساسا دارای کرکترضعیف وآدم دمدمی مزاج است ووحشی ترین قوماندان جبهه شمال درزمان جنگهای داخلی . موصوف  جبها ت سیاسی رازودزود تبدیل مینمود تا این که سرانجام کرزی وی را با تقرر در پست رئیس ستاد اردو، قدرت اش را مهار کرد. سرانجام وی به ترکیه فرار نمود . درماه جون امسال کرزی توجه موصوف را به طور غیر مترقبه یی به خود جذب ومنصب قبلی اش یعنی قوماندانی ارشد اردو وحقوق از دست داده اش را برایش اعاده نمود وبدین ترتیب با وی باردیگرهمدست شد که این یک حرکت دموکراتیک نبوده وروزنامه « افغانستان تایمز » آن را وسیله یی برای ابقاء قدرت از طریق ائتلاف با گروپ های مهم اتنیکی ازسوی کرزی دانست..

 ازنظر عبدالله  ائتلافات متذکره مقطعی وناپایدار بوده ، پس از انتخابات دوام چندانی نخواهد آورد.این خود نقض صریح دموکراسی است.  دیده میشود که

کرزی نمیخواهد رقبایش توسط دیگران جذب ویا خریداری شود.

عبدالله میگوید : چند هفته قبل کرزی ازوی پرسید که دربعد ازانتخابات ، نظرش درموردتعیین یک صدر اعظم در افغانستان چیست ؟

کرزی درواقع پیشنهاد چنین پستی را به وی نداشت بلکه فقط میخواست نظرش را درمورد بداند. طبعا رئیس جمهور مشخصا میدانست که طرح ایجاد پست صدراعظم در برنامه کاری داکتر عبدالله قرار دارد...

سرک مطولی  به استقامت جلال آباد که به پاکستان می انجامد ، توسط چینایی هااسفلت گردیده ، مخصوصا تابستان ها تصویرقشنگی به خود میگیرد: سرکی که از طریق آن مایحتاج اساسی پایتخت یعنی گندم ، برنج وپیاز مزارع مشرقی  ، ولایتی که از نظرزراعت از ولایات نهایت غنی محسوب میگردد ، به کابل توسط موتر ها سرازیر میشود.

گل آقا شیرزی والی ننگرهار اخیرا کار اعمار سرک جدید سپین غررا در مرکز آن ولایت افتتاح نمود.  نامبرده حین قطع نوار سرخ ، لباس محلی پیراهن تنبان خامک دوزی شده ، واسکت ولنگی شفدار به رسم پشتون ها به سرداشت . 

پروژه بازسازی سرک متذکره تا دوسال آینده با هزینه مالی امریکایی ها تطبیق وتکمیل خواهد شد.

شیرزی ۵۴ ساله ، ازقوماندانان سابق مجاهدین بوده ، قبلبرین در کندهار ولایت تحت فشار طالبان مسوولیت داشته ، دوره حکمروائی وی در کندهاردوره خونینی بوده است. خودش باالنوبه یک جنگسالارمیباشد.

اکنون وی والی ننگرهار است ، ولایتی که ازنظر اقتصادی میشود آن را یک شاهرگ به حساب آورد.ازراه جلال آبادشب وروز واگون های کلان باربری گوناگون با امتعه از پاکستان به سوی مرکز در حرکت است .

ازوقتی که شیرزی در آنجاست ، جلال آباد وضع بهتری به خود گرفته ، صنعت قالین بافی تشدید یافته، موتور های ریکشا ساخته شده ، سه میلیا رد افغانی معادل ۴۳ میلیون یورو ازگمرک ننگرهارعواید به دست آمده است.

قرار اظهار مردم ، در آن ولایت، حتی کشت خشخاش رونق خوبی داشته است . این والی پشتون ، مردیست که پشتوانه مردمی دارد.

در هرصورت وی یک مرد علاقمند ونزدیک به  امریکایی هاست .

اوباما درسفر خویش در سال ۲۰۰۸ به افغانستان شخصا نزد گل آقا شیرزی به جلال آ باد رفت وطبعا پس از به قدرت رسیدن اوباما ، شیرزی به دیدار موصوف به واشنگتن شتافته است .

قصرزمستانی شاه سابق افغانستان که توسط  عبدالرحمن خان ساخته شده بود، شیرزی آن را به شکل اولی آن در آورد ه و مقرش قرار داده است. وی وضع جسمی قابل تعریف ندارد .  به خاطردندانهایش که تماما ساختگی اند ، درتکلیف است . برعلاوه  مشقت ها وبدبختی های زیاد فامیلی شامل حالش میباشد شیرزی با آنکه صاحب سه زن است ، تازه گیها  با دختر چهارده ساله یی در کابل نامزد شده است . این اتفاق ، موضوع جنجال برانگیزی  برای وی شده .

شیرزی چرا با عجله وشتابزده گی از کاندیداتوری اش برای ریاست جمهوری افغانستان منصرف شد؟ وی یکتن از پشتون های مقتدر وبا نفوذ  بوده که افراد زیادی در عقبش ایستاده اند .وی که چهارساعت مکمل با کرزی در ارگ بود، میگوید :

« پسر کوچک کرزی را در آغوش گرفتم ، فشردم وتصمیم گرفتم که خود را از رقابت با رئیس جمهور کرزی کنار بکشم.»

نامبرده در حالی که این موضوع را تشریح میکرد سوارجیپش شد . او که میخواست نزد نامزد چهارده ساله اش به کابل برود ،گفت که معلومات اضافی را نایب اش میدهد.

نایبش علم اسحاق زی نام دارد .  وی مردیست با قیافه گرد . درمسکو اقتصاد ملی تحصیل نموده  و در آن رشته به اخذ دوکتورا نایل آمده . در کارت ویزت اش  کلمه پروفیسور را به کاربرده .اسحاق زی که سمت کارشناس در اداره والی ننگرهاررا دارد، همکار قوماندانانی است که هرگز روی مراکز تحصیلات عالی را ندیده اند . چنین ترکیب اداری در افغانستان فراوان دیده میشود .

 به نظراسحاق زی از اثر مداخلات غرب در افغانستان یک اقلیت براکثریت حکمرانی مینماید که این ازفقدان دموکراسی واقعی در کشور حکایه دارد.به باور وی ایران ، ترکیه ، هند وحتی آلمان ، نیروهای سابق شمال را حمایت مینماید.

وی گفت : شیرزی قاطعانه تصمیم داشت خودش را کاندید نماید . وی این را هم محا سبه نموده بود که تعدادی زیادی پشتونها برای وی نیز رای میدادند. این که این حرکت وی برای کاندیدی وانصراف عاجل یک مانور برای اخاذی بود ویا این که امریکایی ها وی را قوت قلب داده بودند ، این را درجلال آباد کسی نمیداند.

اسحاق  زی گفت :  شیرزی با برنامه انتخاباتی خود راهی کابل شد .آنجا کرزی وی را مطمین ساخت که نفعش درانصراف است واو کاری را میکند که شیرزی درپلان دارد.  در آن صورت کاندیداتوری وی زاید وغیرضروری است . به باور وی انصراف شیرزی ، گام مثبتی برای تقویت وحدت افغانهاست .

مسلم است که ۴۱ کاندید ریاست جمهوری پروگرام موفقانه انتخاباتی نداشته اند .  محمد اکبر اوریا میگوید :

چنین یک انصراف وچشم پوشی در افغانستان هرگز رایگان ومجانی صورت نمیپذیرد. کرزی در برابرانصراف گل آقا شیرزی از انتخابات ، باغ بابر مشهور ترین پارک کابل را که بابر اسا سگذار آن ، خود در آن مدفون است ، به وی بخشش داد. برعلاوه سایر امتیازات ، افرادش در پست های وزارت خانه ها جا به جا خواهند شد.

اوریا خود از کاندیداتورهای ریاست جمهوری افغانستان است.نامبرده  ازیک فامیل پشتون وابسته به یکی از جنرالهای سرشناس درگذشته بوده که ازطرف مادر ، سلسله خاندانش به یکی از شاهان افغانستان میرسد.اوریا ۵۵ ساله است .حقوق تحصیل نموده وبعد ها دروزارت امور خارجه  به کار گماریده شده ،درزمان حاکمیت داکتر نجیب الله رئیس جمهور کمونیستی وقت که در سال ۱۹۹۶ توسط طالبان در کابل به دار آویخته شد، دیپلومات بوده است .

  وی مردی وابسته به رژیمها ی قدیمی بوده ، فردی است که مثل سایرکمونیست ها ، دیگر در دولت خدمت نمیکند.

....جمعه بود . روز قبلش مادروی فوت نموده واکنون اوریا در منزلش در کلوله پشته ، محلی که درسال ۱۹۹۲ کودتا چیان ، شاه امان الله رااز قلعه یی نظامی درآنجا سقوط دادند، زنده گی میکند .

وی در منزلش خیمه ء بزرگی را ایستادنموده که به داخل آن افراد گونا گونی روی زمین نشسته ومصروف خوردن غذا که عمدتا برنج وسبزی بود ، به چشم میخوردند .

افرادی با واسکت های نیم تنه مردانه ازکابل وغرب ننگرهاردرمجلس حاضربودند که تنی چند ازافراد مسن لنگی برسرداشتند.از جنوب کشور آمده بودند که در میان آنان یک جنرال نیز بود .

در خلال صحبت ها وتبادل نظریات یکی از آ نان از یک مشاور کرزی نام برد که  سه زن از چارزنش را کشته است .

آنان گفتند : رئیس جمهورکرزی تصامیم پارلمان را عمدا نادیده گرفته  ازچار تا هجده سال حبس قاچاقبران مواد مخدررا به ساده گی میبخشد.

یکی از آن  میان گفت :کرزی مثل یک شاه شیوهءعمل مطلق العنانه دارد . احدی را اجازه نمیدهد  به کار وتصامیمش خللی وارد نماید .برای کرزی دردستگاه دولت  اوپوزیسیونی وجود ندارد. اطرافیان وهواداران نزدیکش اکثرا با اختلاس آغشته اند . در واقع حکومت کرزی ائتلافی از تاجران ومعامله گران است . ازین جهت : برای کرزی بسیار ساده است ، در انتخابات همه رقبایش را با ذرایع مختلف کناربزند.

اوریا در حالی که تبسمی برلب داشت ، سگرت « مالبرو»ی دیگری را روشن نموده، افزود:

 فهیم معاون اول کرزی مثل دوستم یک جنایتکاراست.

 اوریا مدعی است که زورمندان ومتنفذین تاجک در شمال کماکان معادن لاجورد را کنترول میکنند که این را حتی وزارت معادن افغانستان نیز تایید کرده است

اوریا می افزاید :کرزی برای علی احمد جلالی ، نخستین وزیر امور داخله اش ، یازده میلیون دالر پرداخت تا موصوف خود رااز دور دوم مسابقات انتخاباتی  کنار بکشد.اوریا گفت : این همه حاتم بخشی ها از کیسه دولت است .

آنچه امروزدرریاست جمهوری جریان دارد،توطئه یی علیه ملت است.با این وضع کرزی انسانهای ساده را زود ازسرراهش دور میسازد.

توکل خان یکی از انسان های درد کشیده است . وی ۵۰ سال دارد و از زیارتگاهی که در وسط دره پنجشیر ، در بازارک به فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال کابل موقعیت دارد ، پاسداری مینماید. اینجا در گذشته ها احمد شاه مسعود سنگربندی مینمود.

اکنون وی دیگردرقید حیات نیست.دوروز قبل از حادثه ۱۱ سپتمبردر درنیویارک دوانتحارکننده مربوط القاعده وی را در سال ۲۰۰۱ ازمیان برد. وی درمرقدش درآن بلندی آرمیده است که در پایین آنجا دریای خروشان پنجشیر جریان دارد.مرقد مذکورباگنبد سبزازدوربه چشم میخورد. در کنار آن هوتل وکتابخانه اعمارشده است.

به باورتوکل خان مسعود به مثابه شمایل اولیا باگذشته ء باشکوه بوده است .

وی میگوید: نمیتوان تصویری از آینده افغانستان داشت.

دردره پنجشیر فقط تاجکها زنده گی میکنند. توکل خان میگوید :

حکمروایی کرزی هیچ پیشرفتی را درین ولایت در قبال نداشته است. وی با ده سر عیال ماهوارفقط ده هزار افغانی میگیرد که معادل  ۱۴۰ یورو میشود.وی میگوید درزمان حکومت مجاهدین دستمزد خوبتری کمایی میکرد.

وی میگوید : کرزی بار قبل تقلب نمود ومسیر انتخابات راتغییرداد.اکنون کرزی کاری را تکرار میکند که در ۲۰۰۴ مرتکب شد.کرزی از قدرت دولتی به نفع خود استفاده میکند. از طرفی وی از سوی جامعه بین المللی وبا پول های آنان حمایت میشودتا در قدرت ابقاءگردد.

پس از انتخابات باید اشتباهات در ساختار سیاسی کشور برطرف گردد. ضروریست خود کامگی ومطلق العنانی رئیس جمهور محدود گردد.  

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer