.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نقل كفر،كفر نيست

قیوم بشیر
قیوم بشیر
در شرايطي كه خشونت هاي بوجود آمده از سوي مخالفان دولت درافغانستان هر روز قرباني ميگيرد، جا دارد تا مرهمي بر زخم هاي هموطنان درد كشيدهء ما گذاشته شود، اما برعكس نه تنها زخمي مداوا نمي گردد، بلكه عده اي تلاش مي ورزند تا آنرا به زخم هاي ناسور مبدل ساخته و با تحت نظر گرفتن مردم ستم ديدهء ما حتي آزادي بيان را از آنان سلب نمايند.

آري! خبر تكان دهنده ايكه طي چند روز اخير در سر خط اخبار و جرايد قرار داشت محكوم نمودن يكتن از محصلين دانشكدهء ژورناليزم بلخ بود كه توجه مراجع حقوقي بين المللي وطرفداران آزادي بيان را بخود معطوف داشت و آن صدور حكم اعدام از سوي دادگاهي در مزار شريف براي يكتن از ژورناليستان جوان بنام پرويز كامبخش مي باشد كه به ارتكاب اهانت به اسلام از سه ماه قبل در بازداشت بسر ميبرد.

پرویز کامبخش، روزنامه نگار افغان که دریک جلسه غیر علنی به اعدام محکوم شده است
پرویز کامبخش، روزنامه نگار افغان که دریک جلسه غیر علنی به اعدام محکوم شده است
نامبرده در حالي محكوم به اعدام ميشود كه تنها جرمش كاپي نمودن مطلبي از سايت هاي انترنيتي بوده است. صدور اين حكم در پشت درب هاي بسته و در جلسه غير علني دادگاه، آنهم بدون داشتن وكيل مدافع از جانب آقاي كامبخش صورت ميگيرد. كه صدوراين حكم در چنين شرايطي از سوي دادگاه عالي بلخ باعث خواهد شد تا حساسيت هايي را نه تنها در كشور، بلكه در سطح بين المللي در مقابل دولت و نظام حاكم در افغانستان بوجود بياورد.

هرگاه تاريخ سه دههء اخير افغانستان را با درايت و واقع نگري مطالعه كنيم در مي يابيم كه مردم ما در هيچ دوره اي آزادانه نتوانستند ابراز نظر نموده و زندگي كنند و گاهي حتي شنيدن اخبار مربوط وطن شان را نيز از طريق راديو مخفيانه گوش ميدادند.

همه ميدانيم كه يكي از ركن هاي اساسي جهاد مردم ما بدست آوردن آزادي به معني كامل و واقعي كلمه بوده و آرزوي فرد فرد هموطن ما استقرار نظام ديموكراسي در كشور در چارچوب اسلام بوده است.

اگر كمي فرا تر رفته و تاريخ صدر اسلام را بررسي و مطالعه نماييم ، در مي يابيم كه اسلام از همان نخست با خشونت مخالف بوده وحتي روايت شده كه هنگامي كه حضرت محمد مصطفي(ص) از كوچه اي عبور ميكردند، شخص يهودي اي اقدام به ريختن خاكستر از بالاي بام بالاي آنحضرت مينمود. ولي حضرت رسول همچنان آنرا ناديده ميگرفتند تا شايد خودش متوجه اشتباهش گردد. اين كار مدتها ادامه داشت تا اينكه روزي آنحضرت هنگام عبور از محل متذكره متوجه ميشوند كه ديگر آن عمل تكرار نشد، پرسيدند: آيا كسي از آن مرد يهودي خبري دارد؟

يكي از ياران رسول ميگويد: يا رسول الله شخص مورد نظر در بستر بيماري خوابيده است، لهذا آنحضرت بلادرنگ به ديدن آن مرد بيمار يهودي رفته و از او عيادت مي نمايند. مرد مذكور كه متوجه برخورد شايستهء آنحضرت در مقابل عمل زشت خودش ميگردد ، ابراز ندامت نموده وبه آنحضرت ايمان مياورد و مسلمان ميشود.

پس در صورتيكه اسلام با چنين روشن نگري و بينش وسيع و ديد باز در برخورد با جامعه عمل مي نمايد، چگونه دول كشور هايي اسلامي كه مي بايست الگويي باشند در عصر حاضر با چنين اعمالي باعث صف‌آرايي و جبهه گيري دشمنان اسلام ميشوند.

امروز با كمال تآسف بايد پذيرفت كه جهانيان نسبت به شناخت اسلام و نظام هاي اسلامي برداشت هايي متفاوتي داشته وچند دسته گي هايي را مشاهده ميكنند. از القاعده گرفته تا رژيم هاي عياش و فاسد عرب و از طالبان گرفته تا رژيم مكار پاكستان و از ايران تا تفنگداران افغان همه داد مسلماني سرداده و ادعاي حكومتداري اسلامي دارند. يكي بنام القاعده كمر به كشتار مردم مي بندد، ديگري بنام طالب سر از تن جدا ميسازد، آن يكي بنام خادم حرمين شريفين كشتار پير وجوان فلسطيني را نظاره گر است ، ديگري بنام مقابله با تروريزم جنگ شيعه وسني به راه مي اندازد و در كشور ما نيز بنام نظام اسلامي حكم ها صادر مي كنند.

هيهات كه چه تصويري از اسلام و مسلمين بنمايش مي گذارند، هر چند شاعر فرموده است:

 

                 اسلام به ذات خود ندارد عيبي

            هر عيبي كه است در مسلماني ماست

 

جالب اينجاست كه رئيس پوليس بلخ نيز مفتخرانه ميگويد كه آنعده از ژورناليستاني كه از آقاي كامبخش پشتيباني و دفاع مي كنند را نيز دستگير خواهد كرد!!!

هويداست كه دست هاي مرموزي در پشت اين ماجرا قرار دارد و با خدشه دار نمودن اذهان عامه سعي دارند آب را گل آلود نموده ماهي بگيرند.

سال گذشته افغانستان سوگوار از دست دادن هزاران انسان بود كه از جمله حد اقل پنج تن آنان را ژورناليستاني تشكيل ميدادند كه هركدام بابت تهيه نمودن گزارش از اوضاع نابسامان ميهن ما جان هاي شيرين خود را از دست دادند. هرچند كم توجهي دولت در بعضي موارد باعث قتل خبرنگاراني چون اجمل نقشبندي گرديد كه پس از زد وبند سياسي دولت و طالبان منجر به آزادي خبرنگار ايتاليائي و قتل خبرنگار افغان شد. ولي بصورت حتم ميتوان ادعا نمود كه به تعداد 60 تن از روزنامه نگاران و ژورناليستان وطن ما كه طي 12 ماه گذشته مورد بازداشت و يا ضرب وشتم قرار گرفتند اكثرآ ذريعهء نيرو هاي دولتي و وابستگان قوماندانان و تفنگسالاران حاكم در كشور انجام يافت.

آيا اينها نميدانند كه اين راهي را كه در پيش گرفته اند به تركستان است؟ ويا اينكه ميخواهند وانمود كنند كه ديگران چيزي نميدانند و يا لااقل متوجه نيستند. تعجب اينجاست كه جناب حامد كرزي رئيس جمهوري اسلامي افغانستان نيز درين مورد سكوت اختيار نموده ، در حاليكه چند ماه قبل آقاي عبدالرحمن كه دين اسلام را ترك نموده و مسيحيت اختيار كرده بود، به دستور جناب ايشان از چنگال دادگاه عالي نه تنها خلاصي يافت، بلكه يكشبه راهء طولاني اروپا را پيموده و از طريق فرودگاه بين المللي كابل ، سر از ايتاليا بدر آورد و مورد استقبال صدراعظم آنكشور قرار گرفت!!!

گاهگاهي اخباري را راجع به قاچاقبران مواد مخدر و دستگيري آنها مي شنويم، اما آنهايي دستگير ميشوند كه مقدار ناچيزي را با خود حمل ميكنند ، ولي قاچاقبران حرفه اي و عمده كه به كمك مافياي بين المللي مواد مخدر كار ميكنند هرگز دستگير نميشوند. قضيهء آقاي كامبخش هم چيزي شبيه همين مسآله است فقط با تفاوت جرم. نامبرده مطلبي را كه نه تنها خودش ننوشته ، بلكه از يك وبلاگ ايراني گرفته و كاپي نموده است تا سرحد مرگ ميبرد، در حاليكه عبدالرحمن فردي كه ترك دين نموده ، با گردن بر افراشته در ايتاليا خوشگزراني ميكند. پس نتيجه همان موضوع مافيا است ، فرقي نميكند كه جرم چيست و مجرم كيست.

دشمنان اسلام به هر نوع ممكن در تلاش اند تا اوضاع را در كشور ما متشنج سازند. همه ميدانيم كه اوضاع سياسي و امنيتي در پاكستان از 3 ماه بدينسو بحراني شده و بيشتر از 8 هفته ميگذرد كه جنگ مذهبي ميان مسلمين تشيع و تسنن در كرم اجينسي پاكستان در مجاورت شهرهاي مرزي افغانستان شعله ور شده و تلاش براي كشيدن دامنهء آن به داخل افغانستان ادامه دارد.

اين ها همه نشانه هاييست كه ميخواهند مردم را بدان سرگرم نموده وباعث جلوگيري از استقرار صلح دركشور و بي ثباتي در منطقه شوند. لهذا به هر نحوي ممكن مسايلي را دامن زده و اختلافاتي را بوجود مياورند ، پس بايد هوشيارانه عمل نمود.

واقعيت امر اينست كه در افغانستان بايد با كمال جرآت ولي با تآثر و تآسف يادآور شد كه تعدادي از علماي ديني ما بيشتر عمر شان را تنها در چهارديواري مسجد سپري نموده اند و چيزي از جهان بيرون نميدانند. آنها ميخواهند جامعه را فقط با اندوخته هاييكه با برداشت خودشان از اسلام بدست آورده اند اداره كنند و احساسات را بر عقل ومنطق برتري بخشند!!! امروز براي چنين روشي ديگر جايي در افغانستان باقي نمانده است، زيرا اين عصر، عصر تكنالوژي و نوآوري هاست و ما در شرايطي زندگي ميكنيم كه طفل 5 سالهء ما چيزهايي را ميداند كه خود ما در سنين ده – دوازده سالگي نميدانستيم. آن احساساتي كه ميتواند در جامعه برنده باشد، احساسات پاك مردميست ، نه احساسات بوجود آمده از تنگ نظري ها و تحجر مذهبي وملاحظات گمراه كنندهء آنهاييكه از اسلام ناب محمدي به انحواي مختلف سؤ استفاده مينمايند.

مطلب ديگري كه لازم به تذكر است كمبود ستاد بررسي از تخطي هاي رسانه اي در چارچوب وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان است كه متآسفانه جايي برايش در نظام اداري كشور در نظرگرفته نشده است . هرگاه چنين ستادي وجود ميداشت ؛ آقاي پرويز كامبخش را به چنين موضعي قرار نميداد، زيرا موضوع از سوي اين ستاد تعقيب ، تحقيق و مورد بررسي دقيق قرار ميگرفت و نتيجه بعدآ اعلام ميشد. آنعهده از علماي ديني كه خواهان اعدام آقاي كامبخش هستند، متآسفانه عجولانه تصميم به صدور چنين حكمي گرفته اند، زيرا آنها قرار گزارشات از اصل موضوع اطلاع ندارند و تنها شنيده اند كه به اسلام اهانت شده است، اينجاست كه ميتوان گفت احساساتي آني حاكم بر عقل گرديده و نيتجهء نا خوشايندي را ببار آورده است. اين موضوع كه نوشته اهانت آميز را كه آقاي كامبخش به جرم خواندن وپخش آن به اعدام محكوم شده است در وزارت اطلاعات و فرهنگ و حتي دادستاني بلخ ثابت شده است كه نامبرده نويسندهء اين مطلب نبوده و آنرا از وبلاگ ايراني گرفته است كه در ارتباط به زن ستيزي از سوي اسلام نگاشته شده است.

لازم به تذكر است كه در قانون اساسي افغانستان آمده است كه تبليغ اديان غير از اسلام ممنوع است،

 اما چطور مي توان خواندان يك مطلب (( كفر آميز)) را از طريق انترنيت ، اهانت به اسلام و گرايش به كفر ناميد؟!!!

اگر چنين باشد پس چگونه دانشمندان و علماي ديني ما مي توانند نوشته هاي كاذبانه مخالفين اسلام را كه بر ضد مسلمين مينويسند، پاسخ گويند؟ زيرا آنها نيز جرمي كمتر از كامبخش نخواهند داشت!!!

چنانچه دولتمرد و پژوهشگر سخت كوش عطاءالله مهاجراني بعد از مطالعه كتاب شيطاني و رذيلانه اي سلمان رشدي (( آيه هاي شيطاني)) موفق گرديد تا با نقد و بررسي اين كتاب كذايي مشت محكمي بر دهان معاندين ومخالفين اسلام بكوبد، ولي نبايد فراموش كرد كه اين يك امر مسلم است و در فقه اسلامي نيز اين مسآله وضاحت دارد كه نقل كفر ، كفر نيست.

با توجه به مسايل متذكره ، اميدواريم دست اندركاران دادستاني ، علماي ديني و در نهايت دولت آقاي كرزي جلو استفاده جويي هايي را كه باعث لطمه زدن به نظام اسلامي افغانستان خواهد شد گرفته و آزادانه و منصفانه بيانديشند، تا نشود خداي ناخواسته تصوير وارونه اي از اسلام و نظام اسلامي در جهان به نمايش گذاشته شود.

به اميد استقرار دموكراسي اسلامي در كشور و آزادي پرويز كامبخش.

والسلام

قیوم بشیر
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer