.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
پرابلم افغانستان راه حل نظامي ندارد

با و جود آنکه در نتيجهء دگرگوني ها متنوع در سطح جهان، علاقمندی جوانان به مبارزه سياسي کاهش يافته و ايديالهاي سوسيالستي در ميان آنها از جاذبهء لازم برخوردار نمي باشد، احزاب سوسيالستي و نيروهاي ضد جنگ بازهم صفوف خويش را از ميان جوانان تکميل و براي رشد و انکشاف همه جانبه  انها همه زمينه هاي لازم را فراهم ساخته و ميسازند . اشغال يکي از کرسي هاي  پارلمان هالند توسط  جوانترين سياستمدار هالندي افغان تبار، محترم فرشاد بشير که از جمله سوسيالست هاي پر نبوغ کشور هالند است،  مصداق اين واقعيت بوده ميتواند.

 شايد نزد بسياري از هموطنان ما سوال خلق گردد که هنوز هم ايديالها  و شعار ها ي سوسيالستي قابل طرح است ؟ هنوز هم مردم، بخصوص قشر جوان و منور، زندگي سياسي خود را با ارزش هاي سوسيالستي پيوند ميدهند ؟

بلي، يکي از شعار هاي اساسي احزاب سوسيالست از جمله حزب سوسيالست هالند درين مقطع زماني،  شعار ضد جنگ است. اين شعار بيانگر خواست و ارده مليونها انسان دوران ماست.

حزب سوسيالست هالند يگانه حزب سياسي است که  مخالفت شديد خود را عليه جنگ در  افغانستان با قاطعيت، صراحت و صداقت  اعلام داشته و ماموريت موجود ناتو را در افغانستان  بمثابه يک ماموريت جنگي،  تقبيح و محکوم نموده و مي نمايد. سياست ضد جنگ حزب سوسيالست هالند، موفقيت انرا در انتخابات پارلماني دور گذشته ( 2006 ) سه برابر ساخت.

  حزب متذکره با طرح " قطع جنگ در افغا نستان "،  ارائه کمک هاي  بيشتر را به افغانستان مطالبه نموده و تمديد ماموريت قواي هالند را در ارزگان راه حل اساسي پرابلم افغانستان نمي داند.

حزب سوسيالست هالند به تاسي از اصل زرين " همبستگي " که يکي از رکن هاي اساسي تفکر سياسي آنرا تشکيل ميدهد بار ها از حکومت هالند تقاضا نموده است که  کمک هاي بيشتر اقتصادي و اجتماعي را بمردم جنگ زده افغان ارائه بدارد.

در حين مباحثات پارلمان روي موضوع " تمديد ماموريت نظامي هالند در ارزگان" حزب سوسيالست هالند نکات ذيل را برجسته ساخت:  

·  قطع جنگ

·    آغاز مذاکرات با طالبان بر مبناي  آشتي ملي و عفو و تحقق  آن در پروسه سياسي . زيرا طالبان بوسيله مردم بمثابه نجات دهندگان ديده ميشوند.  فلهذا بايست تمام فشار روي پيشر مذاکرات با طالبان انداخته شود.

·    تمرکز امور بازسازي در صفحات شمال و صفحات غرب افغانستان.

نکات نظر فوق الذکر در واقعيت امر يک راه حل سياسي را براي بيرون رفت افغانستان از بحران کنوني ارائه ميدهد. نيرو هاي مترقي و ضد جنگ از جمله حزب سوسيالست هالند، جنگ را وسيله ختم  جنگ ندانسته و پيشبرد امور بازسازي را در مناطق ناآرام افغانستان  يک امر ميان تهي  تلقي مي نمايند.

چون صفحات شمال و غرب افغانستان از ثبات نسبي بر خورداراند ، امور بازسازي ميتواند در صفحات متذکره  نتايج قابل لمس را ببار اورد.

بتاريخ 15 جنوري سا لروان محترم فرشاد کرسي اش را در پارلمان هالند اشغال وبلا درنگ مورد توجه فروان وسايل اطلاعات جمعي قرار گرفت و موصوف طي مصاحبه تلويزوني اش در پروگرام Pauw & Witteman دوام جنگ را در افغانستان  محکوم و تاکيد نمود که بايد به مردم افغانستان باور داشت که آنها ميتوانند از کشور خود دفاع نمايند. از نظر موصوف "پرابلم افغانستان راه حل نظامي ندارد" . وي با صراحت ابراز داشت که کشور هاي غرب منجمله هالند بايست پروژه هاي تعليم و تربيه، صحي و زيربنائي را در افغانستان ازديادببخشند.

قدر مسلم است که اگر قدرت هاي بزرگ جهاني ، زمينه هاي واقعي تبارز اراده مردم افغانستان را مساعد گردانند و تضمين قوي و جدي  جهاني مبني بر عدم مداخله خارجي ها  در امور افغانستان حاصل گردد،مردم ما شايستگي و توانائي آنرا درند که از کشور خود دفاع نمايند.  

آنطوريکه توقع ميرود محترم فرشاد بشير با داشتن نکات نظر صريح و روشن پيرامون مسايل افغانستان،  کنه پرابلم افغانستان را  به پارلمان ، مجامع سياسي  و در مجموع به  جامعه هالند توضيح خواهد داد و بدين ترتيب نقش شايسته خود را در حل سياسي پرابلم افغانستان ايفا خواهد کرد.

عصمت رسا

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer