.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
در میزبانی اوباما؛

نظری پریانی - روزنامه نگار 

   در میزبانی اوباما؛ بحران پاکستان

      بقای کرزی را تضمین می کند  

نظری پریانی
نظری پریانی
گرچه وضعیت حساس وفوق العاده پاکستان و امکان گسترش حملات طالبان در افغانستان در آستانه انتخابات و نیز برگزاری انتخابات افغانستان، نخستین دغدغه های آخرین نشست او باما با کرزی و زرداری امروز چهارشنبه  خوانده می شوند؛ اما مواردی نیز وجود دارد که تا کنون به آن ها پرداخته نشده است.

برداشت های اخیر امریکا در مقایسه با راهبرد جدید آن کشور برای افغانستان و پاکستان، نشان میدهد که زمینه های ایجاد ثبات در دوکشور، نیاز به مدیریت یک دست دارد و نمی شود که امریکا برای پیروزی در منطقه، فقط جناح افغانستان یا پاکسان را بگیرد.

  و از طرف دیگرایجاد بحران اخیر در پاکستان اگر چه به یک بازی از جانب حکومت پاکستان مانند شده، سبب شده است تا امریکا را به نقص نگاهش در خصوص پاکستان بیشتر متوجه سازد؛ زیرا برکناری مشرف و پیروزی آصف علی زرداری در انتخابات سال گذشته ی پاکستان، برایند مطلوبی برای امریکا نداشته است و طالبان توانستند در این کشور به دست آوردهای عظیمی برسند و مانورهای محکم سیاسی شان را از قبیل آتش بس موقت با حکومت پاکستان و واگذاری مناطق مشخص برای طالبان از جانب حکومت وهم چنان پیش روی تا معرض سقوط اسلام آباد، تثبیت و نشان دهند. اکنون این نگرانی به حدی شدید شده ست که فرمانده نظامی امریکا در خاورمیانه پیش بینی کرده است که تا دوهفته دیگر اگر امریکا و پاکسان موضع مشترک وِیژه یی را روی دست نگیرند، دولت پاکستان به چنگال طالبان سقوط می کند.

بنا براین نتیجه، این اندیشه که در صورت برنده شدن چهره دیکر در انتخابات افغانستان، چه برایندی در انتظار این کشور خواهد بود، سوالیست که ذهن آقای اوباما را به شدت زیر تاثیر قرر داده و گمان میرود که بقای کرزی عمده ترین مورد برای کاهش نگرانی های او از بحرانی تر شدن وضعیت افغانستان و حد اقل حفظ وضعیت کنونی باشد.

 از جانب دیگر، تمایل آقای اوباما به نواز شریف که بالای تندروان و حکومت های محلی پاکستان تاحدی نفوذ دارد و هم چنان جناح بر سر اقتدار نظامی اشفق کیانی که از نزدیکان پرویز مشرف و از افراد موثر در سازمان استخبارات نظامی آی اس آی پاکستان خوانده می شود، نشان می دهد که تلاش ها برای ایجاد یک مدیریت جدید بالای طالبان در پاکستان به راه انداخته شده و تحقق این امر می تواند وضعیت در پاکستان را حد اقل به دوران مشرف باز گرداند؛ اما حضور حکومت ملکی رقیب نواز شریف در پاکستان می تواند امریکا و برنامه اش را با چالش های جدی مواجه کند.

بنا براین، انتظار برده می شود که اوباما در این نشست سعی خواهد کرد تا قناعت آصف علی زرداری برای دخیل شدن آقای نوازشریف در قدرت را به دست آورد و نیز به حامد کرزی وعده دهد که از حمایت او در انتخابات پیش روی افغانستان دریغ نمی کند.

اما این حمایت به خاطر ابقای حامد کرزی، به نفی انتخبات در افغانستان صورت خواهد گرفت یا ترفندی به کار خواهد رفت تا کرزی بر جایگاهش ابقا شود.

در حال حاضر برگزاری انتخابات در کشور تاجایی ممکن نمی نمایاند؛ زیرا در حالی که سه ماه و اندی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده است تا هنوز ده ولایت افغانستان بربنیاد ناامنی ها و حضور طالبان در برخی از آن ها، وارد مرحله ثبت نام نشده اند و این نشان می دهد که تاهنوز زمینه ها برای برگزاری انتخابات به گونه شاید مساعد نشده است.

در عین حال چندی پیش نخست وزیر بریتانیا در هلمند گفته بود که در صورت تداوم وضعیت ناامن، به برگزاری انتخا بات در افغانستان امید وار نیست و نیز کارشناسان می گویند که امکان دارد تا فراسیدن وقت انتخابات، شماری از ولایت نسبتا آرام نیز نا امن ساخته شوند در این صوت انتخابات افغانستان نمی تواند منطقی برای برگزاری داشته باشد. در غیر آن، دور از امکان نیست که در صورت لزوم دید، جامعه جهانی، لابی گری هایی را برای انصراف نامزدان توانمند از میدان کارزار، به راه بیاندازند و این گونه، شکی نیست که زمینه برای بقای رییس جمهور تا پنج سال دیگر مساعد گردد.
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer