.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نقشه سازی پاکستان برای گرفتن جزیه از امریکا و اروپا

 سید اکرام الدینسید اکرام الدین " طاهری" 

    نقشه سازی پاکستان

    برای گرفتن جزیه

   از امریکا و اروپا

  پاکستان کشوری است که ارتش آن از نگاه قوت و مجهز بودن در زمره کشورهای دارای ارتش های قوی و تا دندان مسلح جهان قرار دارد، به شمار میآید. تعداد آن بیشتر ازارتشی اکثر کشورهای جهان است.

 پیش از این که در مورد چیزی بنویسم ، میخواهم معلومات چند را در ارتباط به ارتش پاکستان ارایه دارم. تا خواننده گاه محترم خوب تر از عمق نیت پاکستان در مورد نشاندن اوضاع بحرانی در جریان  قرار گیرند و بدانند که دولت پاکستان چرا این همه تکتیک ها را بکار میبرد و در پی بدست آوردن چیست؟

بخش اول: ارتش پاکستان در زمرۀ هفتمین ارتش مجهز؛ تربیت دیده نظامی ، قوی ، با تجربه و مهارت های خاصی نظامی جهان  قرار دارد. این ارتش متشکل از شش لک و نوزده هزار نیروی فعال ، و پنج لک و بیست و هشت هزارنیروی درصورت ضرورت، میباشد.

نیروی هوای  این کشور همچنان در ردیف نیروی هوای مجهز و با تجربه جهانی قرار دارد. بدین ملحوظ نیروی دریای این کشور از جمله نیروی دریای با امکانات زیادی از قبیل ناوهای جنگی، نفربر، مجهز به سیستم های موشکی ضد  هوا پیما و موشک های ضد کشتی جنگی دریایی می باشد، است. در حال حاضر تشکیلات آن را ۲۲ هزار نیروی آماده، و پنج هزار نیروی در صورت ضرورت تشکیل میدهد.

معلومات گرفته شده در مورد از تارگاه وزارت دفاع پاکستان.

        http://www.defence.pk/

شاید پیش همه این سوال خلق شود که چطور پاکستان به همچون یک ارتش که هفتمین ارتش جهان است، را دارا میباشد. میتوان علت های زیادی را دریافت، ولیکن علت اساسی را میتوان دوران جهاد مردم افغانستان دانست. به خاطر که تمام کمک های جهانی به مجاهدین افغانستان در دوران جنگ از لحاظ نظامی، مالی همه از طریق پاکستان به اختیار مجاهدین افغانستان قرار میگرفت، پاکستان ازکمک های هنگفتی جهانی فقط یک حصه محدود آن رادر اختیار مجاهدین افغانستان قرار میداد و جمله دیگر را صرف تنظیم و آرایش ارتش خود میساخت. در پهلوی آن پاکستان خود را به امریکایی ها و اروپایی ها قسمی در آن زمان معرفی کرده بود، پاکستان یگانه کشوریست میتواند در شکست ارتش سرخ آن وقت که همه از آن در لرزه بودند نقش اساسی و به سزای بازی نماید. از این طریق هم پاکستانیها از کشور های غربی باج میگرفتند، توانستند با استفاده از آن، کشور خود را ازجهت نظامی در مقابل حریف خود هندوستان، که هند را به خود یک درد سر میداند، مجهز با انواع اسلحه پیشرفتۀ زمینی و هوایی بسازد ، همه جهان در حال حاضر پاکستان را به عنوان کشوری دارای سلاح اتومی میشناسند. به همین لحاظ است، هر تحول و یا تهدید که پاکستان را متوجه شود، همه دولت ها دست بکار شده تا پاکستان را در مقابل تمام تهدید ها پشتیبانی کرده و تنها نگذارند. چون همه کشور ها به این نظراند ،هر وقت اگر اوضاع داخلی پاکستان رو به خرابی گراید، این تنها در سطح داخلی آن کشور باقی نمانده بلکه اوضاع تمام جهان را خراب خواهد ساخت. امریکای ها و اروپای های خود را ملزم میدانند تا در جهت ثبات اوضاع در پاکستان از خود عکس العمل های جدی نشان بدهند و به هر خواست پاکستان جواب مثبت بدهند. همچنان مجبور هستند میلیارد ها یورو و یا دالر را در خدمت دولت پاکستان قرار دهند. پاکستان خوب میداند که چگونه برای جزیه گیری از غربیها بازی تکتیکی را بکار اندازد. این چیزیست ؛ما همه شاهد آن در سالیان متمادی هستیم و خوب میدانیم که خیلی از این نوع بازی ها را بالای افغانستان انجام داده ، در مقابل توانسته پول های زیادی را از غرب به دست آورد. در ضمن از کمک های تسلیحاتی غرب نیز استفاده مثمری برد.

بخش دوم : خواست غربی ها از پاکستان مبارزه با دهشت افگنی و افراط گرایی و تروریزم بین المللی میباشد ، پاکستان همیشه آماده گی خود را در این عرصه به غربیها اظهار داشته و بعضی اوقات در مناطق کوهی و خالی از دشمن تمرینات نظامی را انجام داده و آن را به نام مبارزه علیه القاعده و طالبان نام گذاری کرده، فلم هالیودی از آن میسازد. وآنهارا غافل کرده ، در مقابل کمک های زیادی را بدست میآورد.این خود یک نوع هوشیاری آن ها را نشان میدهد. این که در این اواخر غربی ها به این بازی های پاکستان تا حدی پی برده اند، لاکن با آنهم مجبور هستند از پالیسی های دولت پاکستان در اکثرموارد حمایت کرده و آن را مورد تأیید قرار دهند. میتوان پشت قضیه را چنین حدس زد که غربیها پاکستان را یگانه کشوری در آسیا میدانند که ازین طریق می توانند دیگران را مورد تهدید قرار دهند. مثل ایران ، چین و حتی کشورهای آسیایی دیگر را که با سیاست های شان در منطقه مخالف هستند . قراریکه گفته شد پاکستان به درخواست های امریکا و اروپا همیشه جواب درست ارایه کرده و سراپا وعدۀ همکاری را در از بین بردن تروریزم به آنها مسپارد ،این خود میتواند از تکتیک های عاقلانۀ حکمروایان پاکستان به شمار رود.

این موضوع به همگان معلوم است که سیاستمداران پاکستانی و به خصوص دستگاه استخباراتی آن کشور هیچ خود را ملزم در مبارزه بر علیه دهشت افگنی نمیدانند، به خاطراین دهشت افگنی و تروریزم و یا القاعده و طالبان است که پاکستان هر سال مبالغی بی شماری را از غربیها باج میگیرد ، در صورت موجود نبودن همچون سناریوی دیگر امریکا و اروپا به پاکستان کمک نکرده، این باعث از بین رفتن کشور پاکستان می گردد. چون  مشکلات زیادی داخلی و خارجی دارد که  نمیتواند از زیر بار آن به آسانی بدرآید. از این جهت پاکستان به هیچ وجه خواهان از بین بردن اوضاع متشنج نیست. حرف های که در مبارزه بر علیه تروریزم بین المللی در محافل داخلی و جهانی میزند ، همه اش در روی کاغذ باقی مانده و استفاده مزید خود را میبرد و به حق گیری های خود از کشورهای غربی ادامه میدهد. این که تا چه وقت میتواند این بازی های نادرستی دولتمردان پاکستانی دوام یابد، این بستگی دارد به تغییری پالیسی های کشورهای غربی.

بخش سوم :  باز هم مربوط میشود باسیاست بازی در حال حاضر پاکستان که همه کشور ها  و به خصوص کشور های غربی را در یک شوکی  عجیب و غریبی قرار داده است. بسیار در هراس  از اوضاع جاری در پاکستان هستند. و این ترس و وحشت غربی ها هم تا حدی میتواند درست باشد. چون فکر میکنند، اگر اوضاع جاری پاکستان به وخامت گراید، این وضع زنده گی آرام آنهارا هم به مخاطره جدی روبرو میسازد. چون غربی ها به این نکته پی برده اند که همه پناه گاهای امن برای تروریستان در پاکستان قرار دارد. اگر قدرت در پاکستان به دست آنها قرار گیرد، میتوانند فعالیت های خود را به سطح جهانی به وجه بسیار گسترده تری، گسترش دهند. تشویش اساسی کشور ها را داشتن سلاح اتومی پاکستان تشکیل میدهد.  غربیها سخت در ترس هستند، نشود در آینده دکمۀاین سلاح مدهش و خطرناک در دست افراطی های طرفدار القاعده قرار گیرد. مثل که قبلاً هم در بالا ذکر کردم خود را متعهد به دفاع ازحکومت پاکستان میدانند. اگر بخواهند و یا نه، مجبور به قبول پالیسی و خواست های پاکستان میگردند. مانوری آخری پاکستان در دره ای سوات ؛ آزاد گذاشتن طالبان تا حدی که طالبان دو شهر در جوار سوات و نزدیک اسلام آباد را بدون مقاومتی ارتش تا به دندان مسلح تصرف میکنند.

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2009/04

/090407_he_zardari_pakistan.shtml

 این بازی های حکومت پاکستان و دستگاه جاسوسی آن کشور چند ماه پیش طرح و برنامه ریزی شده بود و منتظری روزی بودند تا بتوانند آن را عملی سازند. چون از یک طرف دولت پاکستان تحت فشار مردم آن کشور قرار دارد و از طرف دیگر تا حدی به این نتیجه رسیده است که از همه طرح و برنامه های قبلی شان ، کشور های غربی پی برده است و در این اواخر شاهد کم توجهی کشور های غربی در مورد پاکستان بودیم . در همه محافل بین المللی از سیاست های دولت این کشور به جزء انتقادی دیگر چیزی صورت نمی گرفت. با این عمل به اصطلاح متشنج نشان دادن اوضاع داخلی خود ، باز کشور  های غربی را در یک سردر گرمی بسیار بزرگی قرار داد. حکومت پاکستان توانست با این بازی نمایشی خود فشار های بین المللی را از خود برهاند و در ضمن افکار عامه آن کشور را به خود جلب نماید.

 چرا حکومت پاکستان خواست با طالبان قرار داد صلح امضاء کند  و آنها را اجازه تطبیق به اصطلاح قانونی طالبانی خودشان را بدهد؟

 جوابش خیلی  ساده و بسیط به نظر میرسد. مردم صوبه سرحد اکثریت شان همیشه با طالبان همکاری تنگا تنگ داشته و دارند، حکومت اسلام آباد هیچ راهی دیگری جز قبولی خواست های طالبان نداشت تا بتواند صرف آنهارا در درۀ سوات نگهدارد. واین را خوب میدانستند، اگر این کار را نکنند ، صوبه سرحد در دست طالبان می افتد و دردی سری بسیار بزرگی را به پنجابی ها ایجاد می نمایند. فعلاً هر چه است طالبان را در یک تار خامی بستند. از جهت دیگر خواسته های خود را بالای غربیها بقبولاندند.

 ما می بینیم تا حدی توانسته است افکار خارجی ها را که تا یک مدتی از پاکستان به دور بود ، پس دوباره جلب نمایند. شاهد گرد همایی بین المللی در توکیو پایتخت جاپان در مورد پاکستان بودیم. این خود به گونه ای موفقیتی زیادی را به حکومت این کشوردر پی داشت، چون همه معتقد به این شدند که تا به کمک پاکستان بشتابند. وعده ای پرداخت پولی زیادی را به آن کشور تعهد کردند، که بالغ به پنج میلیارد میگردد. دریافت این مبلغ در وقتی است که پاکستان همه کشور هارا بابراندازی جنگ در درۀ سوات بازی داده و خواسته های خود را بر آورده میسازد. در ضمن هیلری کلنتون وزیر خارجه امریکا از وضعیت پیش آمده در پاکستان ابرازی نگرانی شدید کرده  و آن را ( خطری مهلک) برای جهان خوانده است. در همین ارتباط وزیر دفاع امریکا هم نگرانی شدید خود را ابراز داشته ، اظهار داشت: در صورت که حکومت پاکستان با قدرت گرفتن طالبان مقابله نکند، روابطش با واشنگتن به خطر می افتد. این را میتوان یک هشدارپنداشت، ولی واقعیت امر این است، امریکا به هیچ وجه نمیتواند حکومت پاکستان را زیر فشار های گستردۀ قرار دهد. چون بازی به اصطلاح القاعده و طالبان که دولت پاکستان به راه انداخته، در مجموع همه کشورهای غربی را دریک وضعیت فوق العاده خاصی قرار داده است. 

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2009

/04/090423_he_clinton_pakistan.shtml

چه وقت این سناریوها به پایان خواهد رسید؟

میتوان گفت هر گاه همه خواسته ها و برنامه های که پاکستان دارد ، بر آورده شود آن گاه دیگر نه طالب موجود خواهد بود و نه قانونی طالبانی و نه القاعده. چون ریشه های این همه در دست دستگاه استخباراتی آن کشور قرار دارد. البته خواست های پاکستان قرار ذیل است.

 ۱ - هوا پیمای بدون سرنشین جهتی از بین بردن شورشیان القاعده و تروریزم بین المللی از امریکا.

 ۲ - دریافت کمک های هنگفتی مالی برای جنگ با افراط گرای( هشت ملیارد دالر کنفرانس توکیو، سه ملیارد دالر امریکا بدون وعده کنفرانس توکیو)  

  ۳ - بدست آوردن کمک های تسلیحاتی پیشرفته ای امریکای ( چون از طرف هند بسیار به تشویش می باشد)

 ۴ - سیستم های پیشرفته رادار جهت رد یابی هوا پیما های جنگی دشمن ( القاعده هواپیمای جنگی ندارد این راهم به خاطر هند) و غیره .. .

چون پاکستان اگر این کار را نمیکرد، جامعه جهانی آن کشور را تا حدی در فراموشی قرار داده بود.  ساختن سناریوی سوات کشور های غربی را بار دیگر ملزم به حمایت از حکومت پاکستان ساخت، از سوی دیگر فشار های بین المللی را از سر شانه های دولت این کشور دور ساخت.  پاکستان داستان القاعده و یا تروریزم جهانی را به این زودی ها از بین نخواهد برد، چون ختم این داستان طراحی شدۀ پاکستان ، میتواند پایان دهی کمک های بین المللی به آن کشور را سبب گردد. ازینرو پاکستان هیچ علاقه ای به این کار ندارد و این چیزیست که هر گز خواستار آن نمی باشد. با پایان یافتن داستان دره سوات، ما شاهد دو تا سه سناریوی از قبل طراحی شدۀ دیگری خواهیم بود. اولش را می توان به نام سناریوی بلوچستان ، دومی را به نام سناریوی ایالت سند و سومی را به نام صوبه پنجاب (که طرح آن در تضاد کامل با طرح های سه صوبه ای دیگر آن کشورمی باشد)

 این طرح تا حدی برای بد نام سازی هند برنامه ریزی شده است.  این که چقدر قادر خواهند بود تا دراین برنامۀ شان کامیاب بدرآیند را، در وقت و زمان بعد از اجراء شدن آن شاهد خواهیم بود.  
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer