.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
کنسرت استثنائی هنرمندان انگلیسی به لهجهء شیرین هراتی

Image

شام یکشنبه پنجم اپریل شاهد  کنسرتی بودیم که جهت جمع آوری کمک به زنان بیوه و  اطفال یتیم در افغانستان  از جانب کمیتهء  موسوم  به  Tents4Peace به  سرپرستی  خانم  فضیلت تصمیم حاجب در شهر ملبورن استرالیا  برگزار شده بود. نکتهء  قابل توجه درین  کنسرت  هنرنمایی  زن و شوهر انگلیسی  بود  با  نام  پروفیسور جان بیلی استاد دانشگاه  گولدسمیت  لندن و خانم داکتر ورانیکا دبلدی  نویسندهء   کتاب معروف  Three Women of Herat  که با  علاقه  و استعداد خاصی که  نسبت  به موسیقی  محلی افغانی داشتند ، در دههء ۷۰ میلادی برای چهار سال در شهر هرات  برای این منظور متحمل زحماتی گردیدند تا بتوانند این نکته را به اثبات برسانند که خواستن توانستن است و هرگاه کسی بخواهد میتواند .

پروفیسور جان بیلی و خانم داکتر ورانیکا دبلدی
پروفیسور جان بیلی و خانم داکتر ورانیکا دبلدی
آری ! آقای جان بیلی که نواختن رباب و دوتار را به شیوهء اساسی و خیلی ماهرانه فرا گرفته و می نوازد ، در آغازین کنسرت به زبان فارسی و لهجهء هراتی چنین گفت:

همه شما حاضرین این آلهء موسیقی را (رباب) خوب می شناسید چون از شهر شماست . من نواختن آنرا از استاد محمد عمر مرحوم و نواختن دوتار را از مرحوم گدا محمد  فرا گرفتم . وخیلی خوشحالم که اینک در جمع شما می نوازم. همسرش داکتر ورانیکا نیز که به لهجهء  شیرین هراتی سخن میگفت  علاوه نمود :

پروفیسور جان بیلی و خانم داکتر ورانیکا دبلدی هنگام اجرای کنسرت
پروفیسور جان بیلی و خانم داکتر ورانیکا دبلدی هنگام اجرای کنسرت

 من نواختن دایره و آواز خوانی را از خانم زینب هروی که استاد من است آموختم و خیلی خوشحال هستم که میتوانم آنرا برای شما اجراء کنم.

اودر خلال برنامه خواندن های محلی هراتی را به بسیار خوبی و اشتیاق خاص همانطوریکه آموخته بود اجراء کرد. و علاوه بر آن قبل از اجرای هر آهنگ  ، آنرا معرفی می نمود و تشریح می کرد این آهنگ  در چه  موردی  است  و چه مفهمومی را میر ساند.   

علاوه از شهروندان افغان درین کنسرت استثنائی ، تعداد زیادی از ملیت های دیگر غیر فارسی زبان وحتی غیر مسلمان اشتراک ورزیده بودند که بیشتر شان محصلین دانشگاه ها و مکاتب ملبورن بودند .

درین کنسرت علاوه بر جان بیلی و خانم ورانیکا ، خانم دیگری نیز به نواختن طبله مشغول بود که با ظرافت خاص انگشتانش هنرنمایی داشتند و با نواختن طبله،  با رباب و دوتار جان بیلی همنوایی میکرد. این خانم ، خانم رشیده کوپر بود که اصلآ تبعهء آسترالیا و از ده سال قبل به نواختن طبله آغاز نموده است . او در کشور هندوستان نزد استاد یحیی چشتی به نواختن طبله آغاز نموده است . وی چند سال قبل به دین اسلام گرویده و اینک در شهر ملبورن ساکن می باشد.

قابل یادآوریست که درین کنسرت مبلغی در حدود ۲۵۰۰ دالر جمع آوری شد که قرار است توسط کمیته رسیده گی به امور بیوه زنان و اطفال یتیم در داخل کشور به مصرف برسد. همچنین بتاریخ ۲۲ مارچ برابر با نوروز باستانی ، کنسرت دیگری نیز توسط پروفیسورجان بیلی و خانم داکتر ورانیکا در شهر سیدنی آسترالیا برگزار شده بود که مبلغی بالغ بر ۷۰۰۰ دالر آسترالیایی جمع آوری گردید و قرار شد برای کمک به فاکولتهء هنر های زیبا در شهر هرات واریز شود که به تقاضای خود پروفیسور جان بیلی و داکنتر ورانیکا صورت گرفت.   

در وقت تفریح هنگامیکه با جان بیلی هم صحبت شدم ، از وی پرسیدم که آیا طی سال های اخیر نیز با هنرمندان هرات در تماس بودی ویا خیر؟

اودر جواب گفت : بلی من از ۳۵ سال قبل با مردم هرات و هنرمندان هرات آشنایی دارم و ارتباط خود را هرگز قطع نکرده ام . و ی علاوه کرد که پس از سال ۲۰۰۱ بدیسنو من ۵ بار به کابل مسافرت کردم و در سال ۲۰۰۴ نیز همراه با همسرم داکتر ورانیکا به هرات رفتیم .  

او با هرات و هراتیان خوی گرفته و عادت کرده است .و اکثر هنرمندان هرات را استاد خود میداند ، چون از هر کدام چیزی آموخته است و این نهایت حق شناسی   او را میرساند.  

پروفیسور جان بیلی اخیرآ به دعوت دانشگاه مونش ملبورن  جهت تدریس دراین  دانشگاه برای مدت سه ماه آمده است و قرار است همسرش بزودی به انگلستان برگردد و خود جان بیلی تا نیمه های برج می دراینجا بماند.

ولی نکاتی است که توجه بدان ضروریست و آن اینکه آیا دولت افغانستان برای حفظ و نگهداری موسیقی اصیل کشور چه اقداماتی را انجام داده است. درست است که ما هنرمندان زیادی داریم که در خارج از کشور رشد نموده اند و از هنر خویش صرف برای امرار معاش و گذراندن زندگی استفاده می کنند . یعنی هنر بعنوان یک نوع منبع درآمد پیشکش می شود  ، در حالیکه با تآسف باید گفت که اکثرآ از آهنگ های که پیشکش می شود عاری از محتوا و مضمون میباشد . و بعبارهء دیگر هرچه به دهن شان می آید بدون توجه به معنی و کیفیت آن تقدیم هنردوستان و شنوندگان خویش می نمایند. 

جای دارد تا دولت و در رآس آن  ادارهء رادیو وتلویزیون کشور و ریاست هنر های زیبا کشور بدین منظور پالیسی را منظور کند تا از یکطرف هنر اصیل کشور ما محفوظ بماند و از جانبی هنرمندان محترمی که تنها عاید شان از درک نواختن آلات موسیقی فراهم میشود ، پشتوانهء داشته باشند تا علاوه بر هنرنمایی ، بتوانند شاگردانی را نیز بصورت مکتبی و رسمی تقدیم جامعه کنند.  

وقتی در کنسرت جان بیلی نظاره گر چنین اندیشه و طرز تفکری بودم که هنر باید در خدمت مردم باشد ، حیرت زده شدم  و دیدم که  آنها این را ثابت کردند که با هنرنمایی فوق العاده دلنشین و دلچسپ خود نه تنها حاضرین را خوشحال ساختند ، بلکه صدها و شاید هم هزاران چشم منتظر اطفال یتیم و بیوه زن کشور را روشن ساختند ، چون با مبلغی که از این کنسرت جمع آوری شد حد اقل برای مدتی هر چند عدهء کمی خواب راحت خواهند داشت و این بزرگترین خدمتی است که این هنرمندان غیر افغان انجام دادند.  

در اخیر با تشکر از این هنرمندان گرانقدر و همچنین محترم صفر سرمد که در شهر سیدنی توانستند کنسرتی را جهت کمک به فاکولتهء هنر های زیبای هرات برگزار کنند و محترمه فضیلت تصمیم حاجب که کنسرت اخیر را در شهر ملبورن راه اندازی کرده بود اظهار سپاس و امتنان بنمایم.

اجر دارین نصیب آنهاییکه به نحوی در راه خدمت به بشریت قدم بر میدارند.

                                                                                   والسلام  
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer