.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نگاهی بر کنفرانس هالند در مورد افغانستان
Image

کشور شاهی هالند میزبان کنفرانس آینده افغانستان بود و در تعریفی از این همایش آنرا تجدید همکاری کشور های اشتراک کننده در مسایل افغانستان دانست. بنده خود که شاهد پخش زنده این نشست از اول تا به آخر آن از طریق تلویزیون هالند بودم، نکات چندی را در مورد خوشبینی ها و تشویش های کشورهای اشتراک کننده ای این نشت برای تان بیان می دارم. پیش از این شرح مختصری در مورد تعداد  کشور ها و موسسه های که دراین نشتی بزرگ حضور به هم رسانیده بودند  معلوماتی ارایه میدارم.

میزبانی این کنفرانس را وزارت امور خارجه هالند به عهده داشت و در این نشست از ۷۲ کشور جهان اشتراک داشتند. بر علاوه  ۱۰ موسسه بین المللی در قضیه افغانستان حضور به هم رسانیده بودند. طور مثال یکی از اشتراک کننده گان را بانک جهانی تشکیل میداد، که سهم فعالی را در عرصه های زیادی کشور به عهده دارد. دیگری بانک انکشاف اسلامی بود که چندان نقش در باز سازی افغانستان ندارد. کنفرانس با سخنرانی صدراعظم هالند آقای ژان پیتر بالکننده، آغاز گردید. و بعد از ختم صحبت های وی هر کس به وقتی که برایشان در نظر گرفته شده بود، صحبت میکردند. یک قسمت کنفرانس را وزیر خارجه هالند آقای  مکسیم فرهخن عهده داربود، قسمت دیگر توسط آقای کای ایدی، نماینده خاص ملل متحد در افغانستان. کنفرانس ساعت ها بدرازا کشید، تا کشور های حاضر در مجلس توانستند همه وقت پیدا کنند، تا نظریات و کارکردهای شان را ابراز نمایند. بدین لحاظ هر کشور به تشریح ضعف ها و دستاورد های خود در ۷ سال گذشته پرداخته و برای همکاری های بیشتری بین المللی تأکید کردند.

هدف اساسی و مهم کنفرانس را نقاط ذیل تشکیل میداد:

۱- امنیت

۲- اقتصاد

۳- بازسازی به خصوص در مورد راه های مواصلاتی ، زراعت

۴ - مبارزه بر علیه تروریزم بین المللی

۵ - حقوق بشر

۶ - حقوق خانم ها

البته همه در اکثر این موارد نظریه های با هم برابر داشتند. در مورد امنیت، تمام کشور ها ابراز نگرانی های خود را بیان کردند و یگانه نگرانی که همه بر آن تأکید بیشتر داشتند مسأله دوباره قوت گرفتن طالبان و القاعده در افغانستان بود، میگفتند که ما باید در استراتیژی های خود در مقابله با طالبان و القاعده  تجدید نظر کرده و یک برنامه مفید و به درد بخور که از آن در از بین بردن طالبان و القاعده استفاده شود، طرح کرده و از آن استفاده مفید نماییم. باید روی یک میکانیزم درست بین کشور های که در مسأله مبارزه با تروریزم در افغانستان مصروف هستند هم آهنگی نموده، تا از یک طرف از کشتار مردم عادی جلوگیری کرده و از طرف دیگر در مبارزه مان بر علیه تروریزم موفق گردیم. آنها بر تقویت قوای امنیتی افغانستان زیاد تأکید کردند و گفتند: بهترین راه که میتوانیم به موفقیت  در مبارزه بر ضد طالبان و القاعده  به زودی دست یابیم، باید اردو و پولیس افغانستان را تحت آموزش درست نظامی قرار دهیم،  تا آنها خود در آینده توانای دفاع از کشور و مردم خودرا پیدا نمایند. 

در مورد اقتصادی همه کشور ها بر وعده های خود تأکید کردند و از دولت افغانستان خواستار شفافیت در مورد وجه مصرف کمک های ارایه شده، شدند. تأکید بیشتر بالای حکومت افغانستان نمودند تا مبارزه علیه فساد اداری را به نحو جدی نموده و هر چه زودتر این پدیده ای شوم را محو نمایند. در ضمن بعضی کشور ها از مبارزه دولت افغانستان دراین راستا انتقاد های کرده ، حکومت را به غرق بودن در فساد اداری متهم ساختند.

در عرصه بازسازی همه کشور ها تا جای هم نظر بودند و بر این تأکید میکردند که ما باید کمک های بشردوستانه مان را نسبت به کمک های نظامی بیشترترسازیم.  هم چنان زیاد در مورد بازسازی راه های مواصلاتی عطف توجه داشتند، تا مشکلات مردم تا حدی از این ناحیه مرفوع گردد. بعضی خدمت در عرصه زراعت را در کشور مینمودند ، دلیل شان این بود، افغانستان یک کشوریست که اکثر مردم آن امرار زنده گی خود را از طریق دام پروری و زراعت پیش میبرند. به هر صورت زیاد تأکید بر آن بود که ما باید کمک های انسانی خود را گسترش بدهیم.

در باره نقض حقوق بشر شکایت های داشتند که در طول مدت زیر نام های مختلف ،حقوق شهروندان کشور چه از اطفال، خانم ها، مردها، خبرنگاران مورد نقض قرار گرفته است . سیاست های دولت افغانستان را در این عرصه به بادی انتقاد گرفتند. به خصوص تأکید همه بر این بود که حقوق خانم ها به بارها نقض گردیده است که دولت افغانستان  در این راستا هیچ از خود واکنش جدی نشان نداده و مبارزه قابل توجهی ننموده است. در روز همایش  کنفرانس نماینده کشور فنلند به نقل قول از رونامه گاردین که موضوعی را تحت عنوان دولت فعلی افغانستان بدتر از دوران طالبان پرداخته است: حامد کرزی قانون را امضاء کرده است ،که خود نقض آشکار حقوق خانم هارا نشان میدهد که ما از خبر این موضوع بسیار متحیر و متأثر هستیم که باید در باره آن گفتگو های مفید با دولت افغانستان صورت بگیرد. این قانون به خانم ها اجازه خارج شدن را بدون یک محرم شرعی نمیدهد.

به هر حال محتوا و موضوعات مطرح شده ای کنفرانس را در صورت تحقق یابی آن فال نیک به کشور و مردم گرفته امید، باز یک بار دیگر موضوعات یاد شده تنها روی کاغذ سفید باقی نمانند. این را باید جامعه جهانی بداند هر پول که بر افغانستان کمک میکنند، خواستاری حساب دهی شفاف از حکومت گردند. و یا خود از راه های مفید و درست آن را در بازسازی کشور مصرف نمایند.  در صورت عدم شفافیت در وجه مصرف پول، نه تنها کشور آباد نشده بل، زنده گی مردم عادی کشور رو به وخامت گرایده، سبب بدنامی جامعه جهانی در بین مردم میگردد. در آن صورت مردم دیگر به کشور های کمک کننده اعتماد نداشته و ارزشی هم برآنها قایل نمیشوند، که خود میتواند سبب رشد و دوباره تقویت گرفتن تروریزم ملی و بین المللی گردد، باز آنوقت پشیمانی سودی در بر نخواهد داشت. اگر ما کمی بر ۷ سال حکومت آقای کرزی توجه کنیم ، در می آبیم که مردم بر دولت بی اعتماد شده، همین عدم اعتماد  مردم سبب ضعف حکومت و دوباره ظهورگروه  طالبان  خون خوار و القاعده گردیده است. چون مردم دیگر بر برنامه ها و گفتار های بی عمل حکومت هیچ اعتباری نداشته و آن را به باد تمسخر میگیرند. چرا که مردم در طول ۷ سال وعده های میان خالی بسیاری از دولت مداران و حامیان بین المللی شان شنیدند، درعمل دیدند که هیچ یک از وعده ها به صورت درست انجام نپذیرفت ، تا تغییری مثبتی در زنده گی باشنده گان افغانستان رونما گردد.

درست،بدون شک افرادی دلسوز هم در حکومت موجود است که میخواهند از دل و جان به مردم وکشور کار کنند ولیکن در بدنه ای بزرگ دولت یک تیم مافیای کلانی جای گرفته است که آنها را اجازه خدمت به مردم و خاک را نمیدهند. اشخاص مذکور متأسفانه جزء به منافع شخصی و خانواده گی خود فکر کرده هیچ گاهی در فکر منافع ملی  نمی باشند. از اینرو باز هم روی این تأکید میکنم اگر به راستی جامعه ی بین الملل در افغانستان بخاطر خدمت به مردم آمده اند، باید گام ها و موضع گیری های درست و صحیحی که به خیر کشور و مردم باشد بردارند، در غیر آن کشور یک بار دیگر به سوی قهقراء رفته، نه تنها افغانستان بلکه همه ای جهان مورد حملات خشونت بار تروریزم بین المللی قرار گرفته در امان نخواهند ماند.

هنوز هم دیر نشده که جامعه جهانی در سیاست خود تغییراتی اساسی وارد کرده، درمحو تروریزم مبارزه جدی نمایند. باید کشور های بین المللی ذی دخل در قضایای افغانستان در هرعرصه ای که فعالیت میکنند، باید سیاست روشن و واضح داشته باشند. اگر از طریق موسسه های خودشان این کمک ها صورت میگیرد، باید از مسوول آن خواهان حساب دهی گردند و یا اگر از طرف دولت افغانستان قرار باشد صورت گیرد باید از دولت افغانستان درخواست اسناد وجه مصرف پول گردند. در آخر ضمن یاد آوری بعضی نظریات و پیشنهادات و انتقادات کشور های اشتراک کننده، موضوع را اختتام می بخشم.

امیدوارم روزی ما از یک کشوری کمک گیرنده و چشم براه دیگران، به یک کشور کمک دهنده و مستقل تبدیل گردیده، مردم مان آسوده و آزاد و سر بلند زنده گی داشته باشند.

در نکات آتی خواستم   حمایت وسیع دنیا را از مردم افغانستان درین همایش بین المللی  به شکل فشرده خدمت هموطنانم تقدیم نمایم:  

وزیر خارجه کشور شاهی هالند:

- زن و مرد افغانستان سال هاست که درد و رنج میکشند

- خواهان صلح و امنیت هستیم

- افغانستان دیگر جایگاهی به تروریست ها نباشد

- دیموکراسی باشد

- حقوق بشر احترام گردد

هیلری کلنتون:

- کمک های مان را دو برابر مسازیم ، ولیکن باید بدانیم که دولت ظرفیت آن را داشته و پاسخگو باشد.

- امریکا به خاطر یک انتخابات درست و شفاف مبلغ  چهل ملیون دالر کمک کرده است.

- ما هنوز هم متعهد در مبارزه بر علیه دهشت افگنی و تروریزم هستیم.

کشور آسترالیا:

- دولت افغانستان باید مبارزه بسیار جدی در مقابل فساد اداری نماید.

- مبلغ هشت ملیون دالر به انتخابات کمک کرده ایم.

کشور ناروی:

- خواهان یک انتخابات درست هستیم و باید کمک نماییم تا انتخابات موفقانه برگزار گردد.

- دولت افغانستان باید بر علیه فساد اداری مبارزه نماید.

- ما هنوز هم متقاعد به کمک به افغا نستان هستیم.

- افغانستان و پاکستان باید با هم در عرصه های سیاسی و نظامی همکاری نمایند.

- ما باید کمک های نظامی و بشردوستانه خود را بسیار درست و به وجه احسن ترتیب داده و انجام بدهیم.

آیرلند:

- باید استراتیژی شفاف در مبارزه بر علیه القاعده و طالبان و تروریزم بین المللی داشته باشیم، بدین ملحوظ کشور آیرلند حاضر است تجربه ای که خود در مبارزه با تروریزم دارد با افغانستان همکاری زیاد نماید.

هند:

- تروریزم باید نابود شود.

بلجیم:

 

- باید همسایه های افغانستان نقش زیاد داده شوند.

دنمارک:

- احترام به قانون اساسی.

- جلب اعتماد مردم یگانه راه پیروزی در مقابل تروریزم.

- انتخابات پیشروی باید در یک فضای آرام و شفاف بر گزار گردد.

لوگزمبورگ:

- کمک چهار میلیون یوروی کشور مان به خاطر آموزش اردوی ملی

- دولت مان خواستار اشتراک همه همسایه های افغانستان است در همه عرصه ها.

- احترام به قانون اساسی افغانستان

- مبارزه در راه از بین بردن فساد اداری و تأمین امنیت

- مبارزه بر علیه مواد مخدر و گرفتاری قاچاقچیان آن

- دولت افغانستان باید ظرفیت ها خود را بلند برده و ساختاری های درستی ارایه دهد.

- پاکستان میتواند در تمام عرصه ها نقشی اساسی ایفاء نماید.

 

سویدن:

- امنیت انتخابات باید درست تأمین شود

- کمک هایمان بیشتر از طریق دولت افغانستان در عرصه بازسازی صورت گیرد و دولت به آن پاسخگو باشد.

- در ضمن این که دولت افغانستان را کمک میکنیم ما باید دولت دیموکرات و ملکی پاکستان را هم که با چالش های زیادی روبروست کمک نماییم.

 نیوزیلند:

   - چهار میلیون نفوس کشور مان است و افتخار این را داریم که به مردم افغانستان خدمت مینماییم.

- تیم بازسازی مان در استان(ولایت) بامیان مصروف خدمت است

- پیشرفت های در افغانستان شده و لیکن مشکلات زیادی هنوز هم وجود دارد.

- کمک با دولت افغانستان در مبارزه به فساد بی از حدی اداری.

- پاکستان نقش مهم را میتواند در افغانستان در همکاری با نیرو های بین المللی بازی نماید.

هنگری:

- همسایه های افغانستان را باید با خود همکار سازیم.

- قوای امنیتی افغانستان را باید تقویت نماییم.

نماینده اتحادیه کشور های اسلامی:

- ما در عرصه صحت و بهداشت کمک های کرده ایم.

- آموزش و پرورش

- همیشه اعمال تروریستی را تقبیح کرده ایم.

بنده لازم دیدم به طور فشرده و خلاصه گفته ها، پیشنهادات، انتقادات، و تشویش های کشور های کمک کننده را البته چون زیاد است خواستم از بعضی آن هارا برایتان به رشته تحریر هم در بیاورم، تاخودتان مطالعه کرده و تحلیل و قضاوت نمایید.

            به آروزی صلح و آرامش در وطن

                     سید اکرام الدین " طاهری"

                      This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

 

 

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer