.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
سالیکه نیکوست از بهارش پیداست

Image

   نوروز خجسته و میمون دیگری از راه رسید ، از زمستان جزء نقش پائی بیش نماند و بلبلان نغمه سرا و غچی های مست و شیدا شادی کنان بسوی باغستان ها دسته دسته به راه افتادند و با آهنگهای دلنشین بگوش گل و سبزه زمزمه کنان سکوت سحرگاهان را شکستند ، گویا بهار از راه رسیده و تراوش گلهای لاله و ارغوان بر دشت و دامان سرزمین ما پهن گردیده است ، اما دریغ و هزاران دریغ که  بهار امسال نیز در حالی  ازدریچهء طبیعت وارد شد که هنوز قسمت هایی از دامنه های میهن ما ماتمزده و بخش هایی نیز چشم انتظار عزیزان خویش بوده و برای پیوند مجدد شان لحظه شماری میکنند.

آری با چنین رنجی که دامان اولاد این سرزمین را گرفته است چگونه میتوان جشن گرفت و  جای خالی  آنهایی را که در بهاران گذشته در کنار مان نشسته بودند، پر نمود؟  

بلی ! متآسفانه در نوروز امسال جای صدها هموطن ما خالیست ، صدها هموطنی که  از جفای جفاپیشگان   بخاک وخون غلطیدند و یا از جبری که بر ایشان روا یافته است به گوشهء زندان نشستند و در انتظار سرنوشت نامعلوم   و یا رهائی بسر میبرند.  

محترم  پرویز کامبخش
محترم پرویز کامبخش
آری ! یکی از فرزندان این آب وخاک محترم  پرویز کامبخش میباشد که هنوز در مسیر نواموزی و سخن پرانی قدم بر میداشت تا شاید به امید فردای بهتر در رسانیدن ندای حق طلبانهء مردمش به گوش جهانیان مصدر خدمتی شده بتواند ، اما با ناجوانی  به چتگ به اصطلاح عدالت پیشگان افتاده و بجرمی که تنثبیت نشده است  نخست به مرگ و سپس به ۲۰ سال حبس محکوم شده است  .

 تعجب اینجاست که جناب آقای کرزی که خود چند سال پیش با  آرای افرادی مانند کامبخش به قدرت رسید، چگونه از یاد برده است که چه تعهدی را  به ایشان ( مردم سرزمینش ) سپرده بود. مگر ایشان از یاد برده اند که وعده های از قبیل استقرار صلح پایدار ، جلوگیری از ظلم وتعدی، مبارزه با فساد اداری ، آزادی بیان و در نهایت آبادانی کشور  را نداده بود؟ 

 آیا اندکی اندیشیده اند که چه چیزی مانع از حاکمیت حق وحقیقت جویی در دستگاه قضائی کشور ما شده است و چه جوی بر سیستم قضاء حکمفرما گردیده  است؟  آیا میتوان استنباط کرد که عملی را که پرویز کامبخش انجام داده است ، سنگین تر از تجاوز به اطفال معصوم است؟ آیا جرم کامبخش بزرگتر از غارت سرمایه های مملکتی ماست که روزانه به طرق مختلف از بیت المال کشور به یغما برده میشود؟ ایا کامبخش کاری کلانتر از جنایات جنگی انجام داده است که این چنین رفتاری با وی صورت میگیرد؟ و هزاران هزار سوال دیگر که یافتن جواب برای آن کاریست بس دشوار و این  متوجه جناب کرزی میباشد که انسانهای مانند کامبخش و امثالهم با رأی دادن به وی ایشان را به مقام ریاست جمهوری کشور انتخاب نمودند.!!! 

ای کاش آقای کرزی قدر تآمل میداشت و اندکی توجه می نمود  که دست آورد چند ساله حکومتش چیست و آیا تا چه حد به خواسته های مردم سرزمینش احترام قایل بوده و وعده ووعید های خویش را از یاد نبرده است.

من قبلآ به جناب ایشان نامه ای درین مورد ارسال داشته بودم و متأسفانه نه تنها جوابی بدستم نرسید ، بلکه از رسید آن نیز اطلاعی نگرفتنم. 

آقای کرزی متأسفانه آنقدر دربازی سیاسی زندگی اش غرق گشته که گویا مسئلهء آزادی بیان را فراموش کرده است.  

تعجب اینجاست که مسئلهء مصالحه با طالبان را هیچگاه ایشان از یاد نمی برد.و یک روز در میان طبق تقسیم اوقات سالانه اش از طالبان میخواهد که به دولت  بپیوندند و بار دیگر بر شانه های مردم بیچارهء ما سوار شده و هر ظلمی را که تا بحال نتوانسته اند بر ایشان انجام دهند با کمال جرئت اجراء سازند.!!!  

ای کاش جناب کرزی اینقدر سنگ طالبان را بر سینه اش نکوبد و قدری هم بفکر این باشد که ایا همین طالبانی که روزانه دعوت نامه های آقای کرزی را پاره پاره و به ریش وی میخندند ، نبودند که از قتل عام گرفته تا ظلم ، وتجاور به حریم و حیثیت فردی مردم ما چیزی کوتاهی نکردند؟  

مگر همین طالبان نبودند که سرمایه های مملکت مارا نابود ویا به یغما بردند؟ مگر همین گروه بی فرهنگ و جانی نبود که میراث های تاریخی کشور ما چون مجسمه های بودا را که بدون شک در زمان حاکمیت  صلح و ثبات میتوانست منبع درآمدی برای کشور ما باشد منفحر و نابود ساختند؟  

اقای کرزی شما را برای خدا و بخاطر حفظ حیثیت شهروندان و باشنده گان کشور ما دور آنها را خط بطلان بکشید و نگذارید که یکبار دیگر گریبان مردم بیچارهء ما بدست این اوباشان از خدا بیخبر  بیافتد که صرف با استفاده از نام اسلام حتی  قدمی در آن راستا نگذاشته اند و با پلان هاییکه از قبل تهیه دیده اند تصویری دگرگونی را از اصل اسلام به جهانیان معرفی و پیشکش میکنند .   

اقای کرزی ! پرویز کامبجش چنین جرمی را مرتکب نشده است که دوران جوانی اش را که میتواند در خدمت جامعه و مردمش صرف کند در پشت میله های زندان بگذراند.  

آقای کرزی ! حتی برای رضای خدا هم اگر شده یک نگاهء اجمالی به پارلمان کشور خود بیاندازید. حتمآ خواهید دید که چه کسانی کرسی های  پارلمان را تصاحب نموده اند که براستی لیاقت آنرا ندارند. !!!

آیا لحظهء با خود اندیشیده اید که چرا پس از گذشت چندین سال از عمر حکومت شما ، آنهم در شرایطی که هزاران هزار نیروی تا بدندان مسلح خارجی برای صیانت و حفظ و مراقبت شما و دولت و کشور تان به افغانستان آمده اند متآسفانه طالبان نه تنها از بین نرفته اند بلکه به یک قدرت عجیب مبدل شدند؟ آیا هرگز به این واقعیت پی برده اید که بی نظمی ، ظلم ، تجاوز ، دزدی ، غارت  ، قتل ، فحشاء ، رشوه خوری ، و ده ها و شاید هم صدها جنایتی که حتی قلم از ذکر نام آن بر خود می لرزد و از بیان آن خجالت می کشد، بمراتب بیشتر و بیشتر از قبل شده است؟ 

جناب آقای کرزی ! درست است که کشور ما در نا بسامانی بیش از حد بسر می برد ، اما میتوان در فردای قیامت جواب خونهای را که بناحق در طی سالهای اخیر و بالاخص در زمان حکومت شما در کشور ما بزمین ریخته شده است داد؟ آیا اطفال بیگناهی که هر روز از نداشتن پدر رنج می برند  را چگونه میتوان تسلی داد؟ آیا زنان بیوه ایکه با چند سر ونیمسر بدنبال لقمه نانی سرگردان اند و در این راستا مورد تجاوز یک مشت اوباش  بی سر و پا قرار میگیرند  را چه کسی باید بدهد؟

 آقای کرزی !  آیا میدانید که در هر هفته چند دختر جوان در کشور ما دست به خودکشی می زنند؟ آیا میدانید که تا بحال چند نفر از خجالت اینکه نتوانسته اند برای زن و فرزند شان لقمه نانی بدست بیاورند، خود را به دار آویخته و جان شان را گرفته اند؟ تعجب نباید کرد دنیا هرچند بزرگ باشد ، اخبار کوچه و بازار دور ترین مناطق آن بالاخره به گوش جهانیان میرسد.  

غرض اطلاع شما به عرض می رسانم که چندی قبل در یکی از تلویزیون های کشور آسترالیا فیلم مستندی  بنمایش گذاشته شد که  والدین برای زنده نگهداشتن خود و چندین اولاد دیگر شان ناگزیر بودند بعضی از فرزندان شان را به اندک مبلغی بفروشند. ایا چه کسی میتواند پاسخگوی این جنایت عظیم باشد.

همین دو ماه قبل بود که در شهر بامیان دختری که از اثر تجاوز شیطان صفتی باردار شده بود ، به چه فجاعت و چه ظالمانه توسط برادر و مادرش در طویلهء منزلش عملیات گردید و با بی رحمی  شکمش دریده شد تا طبل رسوایی را که بر  سردر منزل شان آویخته شده بود ناپدید کنند و آنهم با تیغ ریش تراشی و سوزن لحاف دوزی  !

چه دردناک و رنج آور است که می شنویم ، چنین جنایاتی در کشور ما بوقوع می پیوندند، اما از دستگیری  عامل یا عاملین آن یا خبری نیست و یا اگر دستگیر میشوند ،  اندکی پس از دستگیری بدون پرداختن به پروندهء مربوطه دوباره آزاد می گردند. مسلم است که خالی از دو احتمال بوده نمی تواند: 

۱- پرداخت رشوه  .

۲- دست داشتن مسئولین مربوطه   به چنین جنایاتی.

جناب اقای کرزی! با توجه به کارنامه کاری دولت شما در طی دوران چند ساله ایکه اینک به اتمام خود نزدیک میشود و در آستانهء برگزاری انتخابات برای دورهء جدید ریاست جمهوری در کشور قرار گرفته ایم ، چگونه میتوان دل این مردم بیچاره را بدست آورد که با آرای همین مردم شما به قدرت رسیدید و چند سالی را بر ایشان حکومت راندید؟ جا دارد تا صادقانه و بدور از تعصبات سلیقوی و غیره به پس منظر عملکرد های حکومت خویش نگریسته و حقایقی را که گویای عهد شکنی ها و شانه خالی کردن ها از زیر بارمسئولیت توسط بعضی از دولت مندان حاکم بر کشور میباشد ، با کمال صداقت بررسی نموده و عاملین بی ثباتی ، حق طلفی و ده ها مورد جنایت دیگر را که روزانه صورت میگیرد شناسائی و آنرا از پست هاییکه در واقع لیاقت تصاحب آنرا ندارند عزل و آنها را به پنجهء قانون بسپارید.

   لازم به تذکر است که اخیرآ در یکی از سایت های انترنت نامه ای سرگشاده ای را مطالعه نمودم که عنوانی حضرتعالی بود.

از متن نامه بخوبی میتوان استنباط  کرد که با توجه به عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد و تعهد سپردن بر مسئلهء احترام گذاشتن  به حقوق دیگران که آزادی بیان یکی از مهمترین رکن های آن بشمار میرود و همچنین  اعادهء حیثیت آنهاییئکه بنحوی مورد شکنجه، آزار ، تجاوز و امثالهم قرار گرفته اند و متآسفانه به عناوین مختلف در پشت میله های زندان افتاده ومحبوس شده اند چه اقدامی از سوی دولت شما صورت گرفته است؟ چرا هر صداییکه از گوشهء بلند میشود ، بلافاصله در گلو خفه شده و جلو آن گرفته میشود؟ آیا دین مقدس اسلام که افرادی امثال شما در کشور های اسلامی به صفت پاسداران و خدمتگذاران به پیروان آن این وظیفه را بدوش دارید که جلو ظلم و حق کشی را بگیرید چه کرده اید؟

بدون شک حق مردم یا حق الناس بمراتب بالاتر از حق الله و یا حق دولت ها بوده میتواند و هیچ قدرتی در دنیا این حق را ندارد که حق مردم را تلف نموده و یا حق آنها را به کسی ببخشد. حتی اگر عفو عمومی  در برهه هایی از زمان توسط حکومات حاکم اعلان میشود، حق مردم بجای خودش محفوظ و محترم است و آن حکومت تنها در قسمت حق الله و حق دولت میتواند گذشت نموده و عفو نماید.

پس با توجه به این مسئله باید قبول کرد که اگر خدای ناخواسته در دوران حکومت شما حق افرادی از اتباع سرزمینی که شما بر آن حکومت میرانید تلف میشود و حق شان پایمال میگردد ، در فردای قیامت دست آنها خواهد بود و گریبان شما و امثال شما.

آقای کرزی ! از شما احترامانآ تقاضا می نمایم  تا با توجه به نکات بالا که بدون شک حرف دل اکثر هموطنان ما خواهد بود، با صدور فرمانی در این بهار خجسته که هرچند هنوز بوی خون و باروت از گوشه و کنار میهن ما بمشام میرسد ، دستور آزادی بدون قید و شرط آقای کامبخش و افرادی امثال وی را  را صادر نموده و بدین وسیله با بدست آوردن دلهای زیادی بر قلب های مردم حکومت کنید ، تا هم خداوند خوشنود گردد و هم خلق  خدا.

به امید موفقیت مزید حضرتعالی در مسیر دشوار خدمت به هم میهنان و استقرار صلح و ثبات پایدار در سرزمین بخون غنودهء ما افغانستان  .

بگذارید با تحقق چنین آرزویی  همه بگوییم که سالیکه نیکوست از بهارش پیداست و بهار امسال را که در نخستین روز های آن قرار داریم با احترام به حقوق جامعه و مردم خویش آغاز کنیم. انشآالله در خاتمه  سال نو ، بهار نو و نوروز  باستانی  را بر یکایک هموطنان  و خدمتگذاران به ایشان مبارک باد می گویم. والسلام 
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer