.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
دخالتهای رژیم ایران در افغانستان

فرستنده:علی دیانتی

 

    دخالتهای رژیم ایران

  

       در افغانستان

از اغاز حاکمیت اخوندها در ایران تقریبا تمامی امکانات و سرمایه های ملی به خدمت مقابله با خواسته‌هاي دموکراتيک وآزاديخواهانه مردم ايران در داخل کشور  و به طبع آن ايجاد کانونهاي بحران و تشنج در خارج از مرزها و يا ايجاد کانونهاي جديد بحران در‌آمد. استراتژي رژيم آخوندي براي مقابله با بحرانهاي دروني وسرکوب خواسته‌هاي مردم ايران جهت دستیابی به ازادی و دموکراسی از انتقال و صدور بحران و ارتجاع به خارج از مرزها عبور مي‌کرد. لذا تمامي ارگانها و در رأس آنها سپاه پاسداران به‌عنوان بازوي اصلي نظامي و تروريستي نظام آخوندي بر پايه همين مسئله شکل گرفتند.

Image بهترین نمونه دخالتهای حکومت ایران در کشورهای اسلامی و نتایج حاصله ان برای مردم رنجدیده  عراق بعد از سقوط رژیم قبلی این کشور هرگز از مجاري قانوني و متعارف به حوزه فعاليت خود وارد نمیشدندو نمیشوند بلکه بر اساس طرح و برنامه‌ريزيهاي از قبل تعيين شده در بالاترين سطوح تصميم‌گيري رژيم ؛ با دور زدن نهادها وارگانهاي رسمي و دولتي کشور مربوطه واز جمله افغانستان، از طريق عوامل کاشته شده خود دران کشور و يا نيروهاي مزدور خودشان در آن‌جا کارشان را پيش ميبرند و اين تا همين امروز نيز مخصوصا در افغانستان به همين منوال ادامه دارد بطوری که سخنگوي وزارت خارجه افغانستان در جريان استيضاح وزير خارجه در مجلس افغانستان اين روش دخالت و نفوذ رژيم آخوندي را در يک جمله به‌خوبي برملا مي‌کند: وزير خارجه افغانستان در يک سال گذشته در سفرهايي که به ايران داشت مطرح کرده بود که روابط اين کشورها با افغانستان بايد از طريق وزارت خارجه و مجراهاي رسمي تأمين شود، چيزي که در گذشته چنين نبود(بي.بي.سي ۲۶ ثور ۱۳۸۶ )‌‌

 لازم بذکر است که بدلایل مختلف واز جمله بافت اجتماعی/فرهنگی افغانستان هدف درازمدت رزیم ایران نمیتواند بقدرت رساندن طالبان باشد چرا که این رژیم بطور استراتژیک در صدد ایجاد حکومتهایی وابسته بخود واز نوع ولایت فقیه در منطقه است (به دخالتها و تلاشهای بسیار وسیع فرهنگی در افغانستان که خصوصا از طریق کمیته امداد خمینی بدون وقفه در جریانست، منجمله کتابهای مختلف . اما هدف کوتاه مدتش از ارسال سلاح ویا ساختن گروههای ایدئولوژیک ومسلح طرفدار خودش در این کشور ناامن کردن و باغتشاش کشاندن افغانستان بهروسیله ممکن، برای امریکاو غربیهاست تا بدینوسیله کارت فشاری علیه انها در مساله اتمی اش در دست داشته باشد،هرچند که بهای این سیاست را مردم وکودکان افغانستان با خونشان بپردازند.اما این مساله را نباید از نظر دورداشت که این رژیم از طریق ایجادودامن زدن به اختلافهای فرقه ای،مذهبی (شیعه وسنی) در کشورها واز جمله در افغانستان ناامنی بوجوداورده و جای پایش راابتدا باز ویامحکم میکند وسپس بوسیله ثروتهای عظیمی که در اختیاردارد به خریدن وتربیت مزدور در کشورمورد نظر در بین مردم فقیر و در رده های بالای حکومتی میپردازد.و هژمونی خود راازین طریق بتدریج اعمال میکند وبالطبع سپس در حل مسایل امنیتی کشور مورد دخالت خواهان سهمی از مذاکرات با امریکا ودول غربی میگردد. همین تاکتیک را در عراق مو به مو پیش برده است. مرز مشترك دو كشور ایران وافغانستان حدود ۹۴۰ كیلومتر است. رژیم ایران از این وضعیت استفاده كرده و دخالت های خود را گسترش داده است . كار به جایی رسیده است كه تصمیم گیری در مورد برخی مسایل مهم در مورد هرات به جای افغانستان در كنسولگری رژیم ایران در این شهر گرفته می شود . هم اكنون علاوه بر سفارت رژیم ایران در كابل، نمایندگی های آن در هرات، قندهار، مزارشریف و جلال آباد فعال هستند و مشغول دخالت می باشند. در خردادماه امسال پاسدار احمدی نژاد در دیدارش با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان ، با نگرانی نسبت به حضور نیروهای خارجی در افغانستان گفته بود مسئله خروج این نیروها برای ثبات افغانستان باید جدی گرفته شود .معاون وزیر دفاع افغانستان، اظهارات پاسدار احمدی نژاد را در مورد ضرورت خروج نیروهای خارجی از این كشور، مورد حمله قرار داد و این اظهارات را مغرضانه خواند. یوسف نورستانی، طی سخنانی در پارلمان این کشور گفت : « سیاست احمدی نژاد در قبال آمریکاییها، دلسوزی برای افغانها نیست، بلکه او نیات خود را دارد».

همچنین اكثر رسانه های افغانستان اظهارات پاسدار احمدی نژاد را مداخله در امور داخلی این كشور قلمداد كردند.

خاطرنشان می شود:  از طرف دیگرهدفی را که اخوندها در افغانستان دنبال میکنند، جمعی از نمایندگان مجلس این کشور در ماه عقرب  امسال بخوبی برملا کردند :شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان اعلام كردند رژیم ایران در امور داخلی افغانستان دخالت می‌کند. این نمایندگان گفتند:   اختلاف نظرها میان غرب و رژیم ایران انگیزه‌ای براى دخالت رژیم ایران در امور داخلی افغانستان است.                                                                                      
احمد بهزاد نماینده‌ استان هرات در پارلمان افغانستان گفت: "هر وقت رژیم ایران روابطش با قدرتهای غربی بر سر موضوعات هسته‌ای یا مسأله خاورمیانه حاد می‌شود، تلاش می‌کند از بحران افغانستان سوء‌استفاده كرده و از این بحران به مثابه اهرمی براى پیش بردن سیاستهای خود در سایر نقاط استفاده نماید". این سخنان دقیقا حرفهای بسیاری از نمایندگان سنی و ملی پارلمان عراق در چند سال پیش است که خود نشاندهنده همان خط مشی ایست که اخوندها در افغانستان نیز دنبال میکنند.خط مشئ ای که بعدها باعث این ادعای اخوندها در عراق گردید که : برای حل مساله عراق ،امریکا چاره ای جز مذاکره با ایران را ندارد . البته در اثر دخالتهای بیش از حد اخوندها از طریق ایجاد ناامنی در عراق به شیوه های کثیفی همچون بمبگذاری ویا عملیات انتحاری انهم در بین مردم کوچه وبازار بوسیله سازمانهایی همچون بدر و  مجلس اعلا و حزب الله عراق و  گروههای ویژه برای مدتهای طولانی عراق در ناامنی کامل بسر برد ، بطوری که امریکا برای کاهش این فشارها تن بمذاکره با رژیم ولایت فقیه داد ولی امریکاییها بقول سفیرشان در بغداد بعد از چند دور مذاکره فهمیدند که مذاکره با اخوندها نه تنها هیچ فایده ای در امر برقراری امنیت در عراق نداشته بلکه بیشتر باعث جری تر شدنشان شده بود، چون سران ایران مذاکره را علامت ضعف انها تلقی میکردند. طبق گزارشات روزنامه های حکومتی اخوندها در سال ۸۶ مدیر کل کمیته امداد خمینی درکابل مزدوری بنام مسعود اشکان بوده است که طبق اظهاراتش این کمیته در ولایتهای کابل، بلخ ، هرات و نیمروز در افغانستان فعال و اضافه بران دهها انجمن( پوششی تحت نام) خیریه و شرکتهای راهسازی ، ساختمان سازی وغیره در این کشورمشغول فعالیت بوده اند. یکی از فعالیتهایی که این نهاد در افغانستان برای مردم ارائه داده است را در اینجا ذکر میکنیم :بمناسبت ۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب ضدسلطنتی روزنامه های ایران در همین سال نوشتند:

مديركل كميته امداد امام خميني در افغانستان گفت: «به مناسبت ۲۲ ‪ بهمن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي ايران، يك‌هزار و  ۵۰۰ دانش آموز مددجو و اعضاي كانون‌هاي فرهنگي اين نهاد در مسابقه‌اي پيرامون وصيت‌نامه سياسي الهي امام خميني شركت كردند. هادي دهباشيان در روز۲۳  دلو ۱۳۸۶هزار نفر پسر و بقيه دختر هستند كه به پرسش چهار جوابي پاسخ گفتند. وي اضافه كرد: به نفرهاي برتر جمعه اين هفته همزمان با ولادت امام موسي كاظم (ع) از سوي اين نهاد جوايز نفيسي اهدا مي‌شود. دهباشيان تاكيد كرد: امسال براي اولين بار در مورد برگزاري اين مسابقه در ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي كه در محل سفارت ايران در كابل تشكيل شد، تصميم‌گيري شد. وي اظهار داشت: استقبال بسيار خوبي از مسابقه وصيت‌نامه سياسي الهي امام راحل به عمل آمد. تاكنون وصيت‌نامه سياسي- الهي امام خميني ‪ ۱۲مرتبه از سوي موسسه تنظيم و نشر آثار امام چاپ شده است».. کمکهای فرهنگی ایران به افغانستان مثلا جهت تعلیم معلمین که طبق گفته بسیاری از تحلیلگران وصاحبنظران وروشنفکران در راستای تغییر هویت فرهنگی افغانی و پرورش افکار خمینی در این کشور میباشد.از طرف دیگرهمه گزارشها حاكی از آن است كه رژیم آخوندی یکی از تأمین كننده اصلی پول و اسلحه و تجهیزات گروههای متخاصم افغانستان و اولین مسئول ناامنی و ترور در این كشور است. بخصوص به دنبال عقب رانده شدن و شكست استراتژیك درعراق، رژیم سعی میكند این شكست را با تشدید نفوذ و افزایش مداخلاتش در افغانستان جبران كند. مقامات، روزنامه ها و منابع مختلف افغانی نیز تأكید میكنند كه بحرانی شدن امنیت در شرایط کنونی افغانستان ناشی از افزایش فزاینده دخالتهای رژیم ایران در افغانستان و ارسال بیش از پیش تسلیحات و مهمات برای گروههای درگیراست. دخالتهای

 پنهان واشکار رژیم ایران در امور افغانستان امروز دیگر اظهرمن الشمس و تمامی شخصیتهای سیاسی ومذهبی،دولتمردان،احزاب،سازمانها ومطبوعات غیروابسته به اخوندها با گرایشهای مختلف در افغانستان وسایر نقاط جهان باین مساله یقین دارند و انرا محکوم میکنند. در اینجاقسمتی از اخبار جمع اوری شده ازسالهای ۸۶  و۸۷   اورده میشود و امیدواریم که روشنفکران و صاحبنظران با هر ایدئولوژی ویا مرامی بجای پرداختن بمسائل حاشیه ای  توجه بیشتری بمسائل روز ومخصوصادخالتهای رژیم اخوندی ایران درافغانستان نموده وافکار عمومی رادر این مورد اگاه نمایند واین دخالتها را محکوم کنند،چرا که اینجا صحبت ازیک اشغال تدریجی و پنهان توسط رژیمی  است که مردم خود را سرکوب کرده و هست ونیست انها را به یغما برده ومیبرد وخطرناکتر اینکه سلاح مذهب را هم در این راستای   بکار میگیرد وبا امکانات مالی وسیعی که دراختیار دارد جهت گسترش نفوذ خود در منطقه باهدف ایجاد حکومتهای وابسته بخود ، از فقر مردم و مخصوصا مردم افغانستان در این جهت سواستفاده مینماید.

 ثور ۱۳۸۶ : گُلبُدين حكمتيار رهبر حزب اسلامي افغانستان رژيم ايران را به شدت مورد حمله قرار داد و به انجام اعمالي بر ضد منافع افغانستان متهم نمود. وي جنگ در افغانستان را نتيجه اقدامات رژيم آخوندي دانست و گفت: "اين رژيم همچنان از طريق عواملش، در امور داخلي افغانستان دخالت مي‌كند».

سفیر انگلستان در افغانستان اعلام كرد: رژیم ایران از شبه نظامیان افغانی حمایت می كند و برای آنها سلاح و مهمات میفرستد.شرارد كوپركولز به شبكه جهانی تلویزیون بی.بی.سی گفت: حمایت رژیم ایران از شورشیان افغانی مایه نگرانی است. شورش ها در افغانستان با تحریك و حمایت رژیم ایران صورت می گیرد اما این تحریكها كمكی به این رژیم نمی كند.شبكه جهانی تلویزیون بی.بی.سی خاطرنشان كرد: وزیر دفاع انگلستان و مقام های آمریكایی در افغانستان نیز طی هفته های اخیر نگرانی خود را در مورد افزایش دخالت رژیم ایران در افغانستان ابراز كرده اند. به گفته آنان رژیم ایران به حمایت از شبه نظامیان می پردازد و برای آنان سلاح و مهمات می فرستد.این منبع افزود: اما این اولین باراست كه یك نماینده ارشد سیاسی انگلستان در داخل افغانستان نسبت به حمایت رژیم ایران از شبه نظامیان افغانستان هشدار می دهد.

زلمی خلیلزاد سفیر آمریكا در سازمان ملل متحد خواستار توقف دخالت های رژیم ایران در افغانستان و قطع همكاری این رژیم با شبه نظامیان این كشور شد. وی طی یك مصاحبه رادیویی گفت: "رژیم ایران باید در قبال افغانستان بی طرف باشد و به ثبات آن كشور كمك كند." سفیر آمریكا در سازمان ملل متحد تاكید كرد: "موفقیت در افغانستان برای سراسر جهان بهویژه آمریكا از اهمیت ویژه یی برخوردار است."

 مطبوعات افغانستان از جمله روزنامه ویسا خبر دادند كه رژیم ایران فعالیتهای گستردهیی را برای ایجاد فتنه و آشوب در مناطق مختلف این كشور آغاز كرده است.به نوشته این منابع سپاه پاسداران یك لشكر از مزدوران افغانی خودش روا كه اسم «محمد رسول الله» هم روی آنها گذاشته، فعال كرده است. این نیرو در حال حاضر در استان های فَراه ، نیمروز ، ارزگان و هلمند فعالیت می كند .   "این ولایات" از مناطق ناآرام افغانستان هستند كه شبه نظامی ها درآنها مستمراً دست به حملات مسلحانه می زنند.

رسانه های افغانستان هم خبر دادند كه رژیم ایران اخیراً كمك های خودش را به نیروهای طالبان افزایش داده است.

دادالله، یكی از فرماندهان طالبان كه  چندهفته  پیش در یك درگیری كشته شد، قبل از آن به ایران سفر كرده بود و هماهنگیهای لازم برای دریافت حمایت رژیم را با انها انجام داده بود.

منابع مطلع اعلام كردند كه طالبان، اسلحه و كمك های مالی را از ارگان های مختلف رژیم ایران دریافت می كند.

مولوی' محمد بلوچ، یك فرمانده دیگر طالبان هم كه گذرنامه ایرانی داشت و به راحتی به ایران رفت و آمد می كرد،  در حمله هوایی ناتو در استان فَراه كشته شد.

جوزا ۱۳۸۶  : سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان اعلام كرد: سلاح های ساخت رژیم ایران كه نیروهای طالبان از آنها استفاده می كنند كشف شده است. آنجِلا بِلینگ, در كابل گفت: "طالبان از سلاح های ساخت رژیم ایران استفاده می كند. سلاح های بدست آمده از طالبان كه برای كشتار افغانها از آنها استفاده می كرده است, ساخت رژیم ایران است."

روزنامه فرانسوی لیبراسیون به نقل از یكی از فرماندهان افغانستان گفت: "رژیمِ ایران با سیاست دودوزه بازی خود در امور افغانستان مداخله می كند."استاد عبدالعلیم, در این مصاحبه كه در قندهار صورت گرفت، گفت: یك ماه پیش یك عضو سپاهِ پاسدارانِ كه تحت عنوان دیپلومات در افغانستان به سر می برد به دیدار من آمد و به من گفت تو كه در جریان اشغال افغانستان به وسیله ارتش سرخ با آنان جنگیدی در حال حاضر هم با آمریكاییها بجنگ.

استاد عبدالعلیم افزود: " رژیمِ ایران, در زمان طالبان نیز همین خط مشی را داشته و شماری از فرماندهان ضدِ طالبان را كه به ایران پناهنده شده بودند ترور كرد".

روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلستان, خبر داد: «برای اولینبار, مواد انفجارییی در افغانستان كشف شده كه مشابهِ موادِ ارسالشده توسط رژیم ایران برای گروههای عراقی است. در حالی كه نگرانی در كابل بر سر جاهطلبیهای رژیم ایران در منطقه رو به افزایش است, دیلی تلگراف مطلع شد كه طی هفته های اخیر, تجهیزات سه (بمب) ای.اف.پی. در زاغههای مهماتِ طالبان در غرب افغانستان, كشف شدهاند».دیلی تلگراف به نقل از یك مقام بلندپایه دولتی افغانستان, تصریح كرد: «ما كاملاً متقاعد هستیم كه سرویسِ اطلاعاتیِ رژیم ایران, از طالبان حمایت میكند».

به نوشته این منبع, نیروهای ویژه بریتانیایی و آمریكایی چندین كامیون سلاح را حین عبور از مرز ایران متوقف كردهاند.سفیر بریتانیا به دیلی تلگراف, گفت: « هرگونه رابطه رژیم ایران با گروههای مسلحِ غیرِ قانونی, از طریق تأمین مهمات, آموزش و پول, غیر قابل قبول خواهد بود».

روزنامه واشینگتن پست به نقل از مقام های ارشد آمریكایی نوشت: رژیم ایران در هفته‌های اخیر ارسال محموله های سلاح را برای شبه نظامیان در عراق و افغانستان افزایش داده تا آن را علیه نیروهای چند ملیتی به كار بگیرند.

به گفته این مقام ها، در عراق شبه‌نظامیان اخیراً از موشك های ۲۴۰ میلیمتری علیه پایگاه های آمریكا و بریتانیا در بصره و بغداد استفاده كرده‌اند. این موشك های ۳۰ مایل برد دارند. به گفته مقام های آمریكا ۳ عدد از این موشك ها به تأسیسات آمریكا در منطقه سبز بغداد و در نزدیكی سفارت آمریكا اصابت كرده اند. موشك های ۲۴۰ میلیمتری بزرگترین و دوربردترین سلاحی است كه شبه نظامیان به آن مجهز شده اند. بقایای این موشك ها مارك ساخت صنایع سپاه پاسداران ایران را دارند كه تاریخ ۲۰۰۷ روی آنها حك شده است. دولت تهران همین سلاح بنام موشك های فجر۳  را به حزب‌الله یعنی شبه‌نظامیان لبنان هم داده است. واشینگتن پست افزود: در افغانستان هم؛ نیروهای بریتانیا از آوریل گذشته حداقل دو محموله سلاح ارسالی از ایران را در منطقه هلمند توقیف كردند . محموله‌های سلاح كه توقیف شده‌اند خمپاره‌های ۱۰۷ میلیمتری و موشك های آر.پی.جی و مواد انفجاری سی۴  (C-4 ) و سلاح های سبك را شامل می‌شوند. بنا به گزارش منابع آمریكایی و اروپایی این محموله درست مشابه محمولهیی است كه در ماه مارس به شبه‌نظامیان در حومه بصره ارسال شده بود. در ضمن مواد انفجاری سی۴  نیز كه به هر دو كشور ارسال می‌شوند؛ مارك جعلی ساخت آمریكا را دارد كه یك تاكتیك فریب است.واشینگتن پست افزود: بنا به گزارش مقامات آمریكا و مقامات كشورهای ناتو، ارسال محموله‌های جدید سلاح، منعكس كننده گستاخیِ هرچه بیشتر رژیم ایران است.

آنتونی كوردزمن(Anthony H. Cordesman ) از مركز مطالعات استراتژیك می‌گوید هدف رژیم ایران صرفاً اعمال فشار بر نیروهای ناتو و آمریكاست و نه به قدرت رساندن طالبان در درازمدت.نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی سال گذشته تحت نظر قرار گرفته است. سلیمانی از كسانی است كه در قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت نیز تحت تحریم قرار دارد.در ارتباط با بمب های كنار جاده یی كه توسط رژیم ایران به افغانستان ارسال شده، جان تامِس سخنگوی نیروهای بین المللیِ حافظِ صلح ناتو در افغانستان اعلام كرد, این بمب ها مشابه همان هایی است كه در عراق كشف شده است. این نوع بمب, دست ساز نیست و با خصوصیات ویژهیی ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس, یك فرمانده ناتو كه نخواست نامش فاش شود, با اشاره به تكنولوژی بالای این بمب ها گفت, این سلاح ها می تواند شرایط منطقه را به شدت تغییر دهد. به گزارش این خبرگزاری, ناتو به سربازان بین المللیِ حاضر در افغانستان و نیروهای افغان هشدار داده است كه مراقب بمب های ای.اف.پی باشند. طبق هشدار ناتو, بمب هایِ ای.اف.پیِ, در ماه فروردین در هرات در نزدیكی مرز ایران پیدا شدهاند. 

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا اعلام كرد مقادیر "قابل توجهی" از تسلیحات ایرانی به داخل افغانستان سرازیر می شود و مشكل است باور كنیم دولت ایران نسبت به آن آگاه نباشد. خبرگزاری فرانسه ضمن مخابره این خبر افزود: رابرت گیتس كه در گذشته از اشاره مستقیم به رژیم ایران خودداری میكرد، گفت تجزیه و تحلیلهای اخیر به طور كامل روشن می سازد كه میزان قابل توجهی از سلاح از ایران به افغانستان وارد می شود. این سلاح ها بدست طالبان می رسند" . خبرگزاری فرانسه افزود: وی در مورد مقاصد رژیم ایران ابراز تعجب كرد و گفت: " طنز موضوع اینجاست كه دولت های افغانستان و ایران روابط بسیار خوبی با هم دارند".

عبدالرحیم وَردَك وزیر دفاع افغانستان تأیید كرد كه رژیم ایران برای نیروهای طالبان در افغانستان سلاح ارسال میكند. وی گفت این سلاح ها از ایران آمده است و نیروهای طالبان این سلاح ها را دریافت كرده اند.

مقام های دولتی و نمایندگان ارشد كنگره آمریكا, نسبت به دخالت های رژیم ایران در عراق و افغانستان, ابراز نگرانی كرده و آن را غیر قابل تحمل خواندند:

دریادار مایكل مولن كه از طرف وزیر دفاع آمریكا به عنوان نامزد ریاست ستاد مشترك ارتش این كشور معرفی شده تأكید كرد رژیم ایران هم در عراق و هم در افغانستان به شبه نظامیان كمك می كند.وی كه در یك مركز نظامی سخنرانی می كرد، افزود: ما نگران دخالت های رژیم ایران در عراق و افغانستان هستیم و می دانیم كه این رژیم امكانات گسترده یی را در اختیار كسانی قرار می دهد كه سربازان آمریكا و تفنگداران ما در منطقه را می كشند. این اقدامات رژیم ایران غیر قابل تحمل است.دریادار مایكل مولن افزود، ' نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس می ماند تا به متحدان آمریكا اطمینان خاطر بدهد و توانایی ما را برای واكنش سریع در قبال بحران ها حفظ كند . ما در خلیج فارس حضور قوی و طولانی مدت خواهیم داشت.

ازسوی دیگر، در جلسه غیر علنی رهبران كنگره آمریكا با جرج بوش كه در كاخ سفید برگزار شد, دخالت های رژیم ایران در منطقه و برنامه هسته ییِ این رژیم در كانون گفتگوها قرار گرفت.سناتور كریستوفر داد, رئیس كمیته امور بانكی سنا نیز با توجه به دخالت های تروریستی رژیم ایران در افغانستان گفت: "تحولات اخیر بار دیگر نشان می دهد كه دولتِ آمریكا, باید سیاستی فراگیر و شدیدعلیه رژیمِ ایران اتخاذ كند كه اجرای تحریمهای سیاسی و اقتصادیِ سنگین, هسته مركزیِ آن باشد."روزنامه واشنگتن تایمز خبر داد: مقام های آمریكا به اطلاعات سری دست یافتند كه رژیمِ ایران, سلاح هایی را كه برای شورشیان در عراق و افغانستان ارسال می كند, از چین خریداری كرده است. رژیم ایران از چین خواسته است شماره سریالِ روی سلاح ها را بردارد تا منبع اصلیِ آن شناخته نشود.

رئیس جمهور افغانستان و فرماندهان نیروهای ناتو در افغانستان نسبت به گسترش دخالت های رژیم ایران در این كشور ابراز نگرانی می كنند:كشور افغانستان نیز همچون عراق، لبان، فلسطین و یمن به صحنه دخالت های تروریستی رژیم آخوندی تبدیل شده است. رژیم آخوندی كه در محاصره انواع بحران ها قرار دارد، با صدور تروریسم و ارتجاع به این كشورها، بیهوده تلاش می كند خود را از این بحران ها خلاص كند اما در سطح جهانی بیش از پیش رسوا و منزوی می شود.ژنرال دان مك نیل فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت: رژیم ایران به شبه نظامیان طالبان كمك می كند و برای آنها سلاح و مهمات می فرستد.وی كه با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می كرد، افزود: رژیم ایران اگرچه ابتدا از دولت حامد كرزی حمایت سیاسی و مادی كرده است اما اكنون برای محكم كردن جای پای خود در افغانستان به شبه نظامیان طالبان كه علیه این دولت می جنگند، كمك می كند.ژنرال دان مك نیل كه فرماندهی نیروهای ۳۶ هزار نفری ناتو در افغانستان را بر عهده دارد در ادامه گفت: در میان نیروهای طالبان شاهد نشانه هایی از آموزش بهتر و استفاده از تكنیكهای رزمی برای مقابله با نیروهای ویژه آمریكایی در حدی قابل مقایسه با یك ارتش پیشرفته غربی هستیم. این آموزش ها و امكانات توسط رژیم ایران تأمین می شود.

حامد كرزی رئیس جمهور افغانستان نیز با اشاره به دخالت های رژیم ایران در این كشور گفت:ما شاهد انتقال مواد منفجره از كشورهای همسایه به افغانستان هستیم.وی كه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: تحقیق درباره نحوه ورود این مواد به افغانستان و رسیدن آن به دست شبه نظامیان جریان دارد.روز ۲۴جوزا نیز عبدالرحیم وَردَك وزیر دفاع افغانستان گفته بود: رژیم ایران برای نیروهای طالبان در افغانستان سلاح ارسال میكند.رحمت‌الله صفي, رييس پليس سه ولايت غربيِ افغانستان گفت: "روز دوشنبه, بيش از ۲۰ايرانيِ مسلح از مرزِ افغانستان گذشته و با خودرو به منطقه «سرخوش» که در آنجا طي ماه‌هاي اخير ميان نيروهاي ائتلاف و طالبان درگيري‌هايي وجود داشته رفتند."وي در مصاحبه با خبرگزاري آلمان گفت: "هيچ ترديدي ندارم که افرادِ مسلح وابسته به رژيمِ ايران, مهمات و مواد منفجره به‌همراه داشته‌اند"رحمت الله صفي افزود: "پليس نتوانست افرادِ مسلحِ ايراني‌ را دنبال کند، اما حامد کرزي رييس‌جمهور افغانستان را در جريان اين موضوع قرار داد."اين مقام بلندپايۀ پليسِ افغانستان همچنين ۵ مينِ ضدتانک, ساختِ رژيم ايران را که به تازگي کشف شده‌اند به نمايش گذاشت.

سرطان ۱۳۸۶ : دخالت های رژیم آخوندی در افغانستان ابعاد وسیعتری به خود گرفته است.

دولت افغانستان در حال حاضر با یك معضل جدی در رابطه با دخالت های رژیم آخوندی در این كشور روبروست. یك مقام این دولت كه از نزدیكان حامد كرزی رئیس جمهور افغانستان است به خبرگزاری فرانسه گفت : در این كه رژیم ایران به نیروهای طالبان كمك می كند و برای انها سلاح و تجهیزات نظامی می فرستد هیچ شكی وجود ندارد، اما ما در شرایط سختی قرار داریم، چون از یك طرف نمی خواهیم در این شرایط بحرانی روابط مان را با این رژیم خراب كنیم و از طرف دیگر هم نمی توانیم از دخالت های آن چشم پوشی كنیم. چون این نگرانی وجود دارد كه رژیم ایران افغانستان رابه یك عراق دیگر برای تسویه حساب با آمریكا تبدیل كند.خبرگزاری فرانسه گفت كه : هرچند مقام های دولت حامدكرزی با احتیاط از دخالت های رژیم ایران حرف می زنند اما مقام های آمریكایی صریح هستند مثلا . رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا به صراحت می گوید سلاح و تجهیزات نظامی از طرف رژیم ایران به افغانستان سرازیر می شود و مشكل میشود قبول كرد كه این اقدام بدون اطلاع و دخالت دولت ایران صورت می گیره ..

یك ژنرال وزارت دفاع آمریكا در افغانستان هم به خبرگزاری فرانسه گفته بود كه ما اسناد متعددی داریم كه سلاح ها و مهماتی كه وارد افغانستان می شه با اطلاع دولت ایران است.

رژیم ایران یك بازی چند وجهی را در افغانستان پیش می برد., از یك طرف وزارت خارجه این رژیم در سطوح دیپلوماتیك وانمود می كند كه یك رابطه دوستانه در قبال افغانستان و دولت اون دارد. اما از طرف دیگه به مخالفان این دولت كمك می كند و این كمك به صورت ارسال سلاح و مهمات برای نیروهای طالبان صورت می گیرد. هدف اصلی رژیم ایران از این كار اینست كه افغانستان را برای حضور نیروهای آمریكایی ناامن كند. یك ژنرال آمریكایی به خبرگزاری فرانسه گفته بود كه : رژیم ایران برای آمریكا خط و نشان می كشد كه اگر به ما در زمینه مساله هسته یی سخت بگیرید و ما رو به عنوان قدرت منطقهیی نپذیرید، افغانستان را به یك عراق دیگر برای امریكا تبدیل می كنیم.

اما به رغم این تهدیدها ودخالت های رژیم خبرگزاری فرانسه بر موضع دفاع و ترس رژیم انگشت گذاشته و گفته بود كه رژیم ایران با این كارهایش می خواهد حضور ۲۷ هزار نیروی آمریكایی را كه تهدیدی برای خودش تلقی میكند ، خنثی كند.آمریكا نگرانی خود را نسبت به پیدا شدن تسلیحات چینی در عراق و افغانستان كه توسط رژیم ایران ارسال میشوند, ابراز كرد.روزنامه تایمز مالی چاپ انگلستان, گزارش داد: «ریچارد لالِس Richard Lawless مقام ارشد بخش آسیا در وزارت دفاع آمریكا گفت, واشینگتن این موضوع را با پكن در میان گذاشته است».

این منبع, افزود: «طی ماههای اخیر مقامهای آمریكایی بیش از پیش نسبت به بكارگیریِ بمب های نفوذكننده جهت دار ضدزرهِ چینی توسط طالبان در افغانستان و شورشیان در عراق, نگران شده است.وی گفت كه منشاءِ (این تسلیحات), نسبت به منبعِ تسهیلِ انتقالِ آنها, از اهمیت كمتری برخوردار است.یك مقام ارشد آمریكایی به تازگی به تایمز مالی گفت, به نظر میرسد رژیم ایران تسلیحات ساخت چین را فراهم میكند.این مقام آمریكایی از چین خواست, اقدامات بیشتری را برای كنترلِ فروشِ چنین تسلیحاتی انجام بدهد. نیروهای ناتو در افغانستان گفتند تعدادی بمب های نفوذ كننده ضد زره ساخت ایران پیدا كرده اند. توماس كلیKelly، یك فرمانده آمریكایی تحت فرمان ناتو گفت: تعدادی"بمب های انفجاری جهت دار" پیدا كرده اند كه پیچیده تر از بمب های دست سازی می باشد كه مورد استفاده شبه نظامیان افغان است. سرهنگ دوم، كلودیا فاس Claudia Foss، سخنگوی ارشد نیروهای كمك های امنیتی بین المللی ناتو در افغانستان گفت، بنا به اطلاعات ما، این بمب ها جایی جز در ایران ساخته نمی شوند"... ».

اسد ۱۳۸۶ : رمضانْ بشردوست نماینده مجلس افغانستان تصریح كرد, رژیم ایران عامل بی ثباتی در افغانستان می باشد. وی كه روز یكشنبه در یك كنفرانس مطبوعاتی سخن می گفت, افزود: مقامات ارشد آمریكا و مقامات ولایتهای هَرات و فَراه در افغانستان بارها اعلام كرده اند كه ما اسناد و مداركی در اختیار داریم كه نشان می دهد رژیم ایران برای احزاب مخالف در افغانستان سلاح ارسال می كند.رمضانْ بشر دوست در این كنفرانس مطبوعاتی, همچنین وزارت آموزش و پرورش افغانستان را به خاطر عقد قرارداد با رژیم ایران درباره تربیت معلمانِ افغان به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت :این معلمان با افكار خمینی آموزش خواهند دید.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از كابل، بمب های ایرانی نفوذ كننده درتجهیزات زرهی كه در عراق مورد استفاده شبه نظامیان قرار می گیرد، در افغانستان نیز برای استفاده نیروهای طالبان وسیعاً مورد استفاده قرار می گیرد.این خبرگزاری به نقل از مقام های دولت افغانستان گفت: برای همه روشن است كه رژیم ایران سرگرم حمایت از دشمنان دولت افغانستان است .مقام های امنیتی افغانستان  اعلام كردند, حدود صد مینِ زمینیِ ساخت ایران را در روستای بلخ, واقع در شمال افغانستان كشف كردند. به گفته این منابع, مین های مذكور از استان های غربی ایران وارد افغانستان شده اند.

نوری السیلاب، مفسر سیاسی نسبت به دخالت رژیم ایران در افغانستان ابراز نگرانی كرد و به تلویزیون الجزیره گفت: " كمك های فرهنگی برای تغییر هویت افغانی در افغانستان صورت می‌گیرد و این كمك های سخاوتمندانه‌ای كه رژیم ایران به افغانستان می‌دهد به نفع كل افغانستان نیست.

سنبله ۱۳۸۶ : مقامات پلیس افغانستان اعلام كردند, ۱۰ تُن مهمات و سلاح ساخت ایران در شهرستان غوریانِ هرات كه در مرز با ایران قرار دارد كشف شده است.ژنرال مُنیر مَنْگَل معاون امنیتی وزارت كشور افغانستان طی مصاحبه یی گفت كه یك شهروند هراتی درباره این مخفیگاه به نیروهای امنیتی افغانستان گزارش داد. وی تصریح كرد كه تحقیقات درباره این موضوع ادامه دارد. تسلیحات به دست آمده شامل خمپاره,مین, انواع تفنگ و مقادیر زیادی مهمات بوده است كه در میان آنها, سلاح های ساخت روسیه و چین نیز یافت شده است. پیش از این مقام های انگلیسی, رژیم ایران را متهم كرده بودند كه برای شبه نظامیانِ طالبان, سلاح ساخت چین میفرستد.وزارت دفاع آمریكا طی بیانیه یی اعلام كرد یك فرمانده القاعده را كه در ایران فعالیت می كرد و به منظور هدایت عملیات تروریستی وارد افغانستان شده بود، دستگیر كرده است.به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشینگتن، پنتاگون گفت: این فرمانده افغانی كه عنایت الله نام دارد اعتراف كرده است كه در زاهدان ایران مستقر بوده و وی را امیر القاعده در این منطقه می نامیدند. جفری گوردون سخنگوی پنتاگون اعلام كرد به دلیل خطرناك بودن این فرد، وی را به زندان گوانتانامو منتقل كردند.

واشینگتن پست فاش ساخت رژیم ایران برای ضربه زدن به آمریكاییها و نیروهای ائتلاف در افغانستان، مسیرهای جدید برای ارسال سلاح با كمیت بالا در نظر گرفته است. یك مقام آمریكا در واشینگتن در مورد جدیدترین عملیات توقیف محموله‌های سلاح گفت "كیفیتِ این سلاح ها چندان متفاوت با سلاح های قبل نبوده اما ابعاد و گستردگی آن قابل توجه است. اینبار سلاح ها به استان غربی فراح(Farah) ارسال شده است. این استان یك ناحیه وسیع ولی كم‌جمعیت است كه نشان می‌دهد می‌خواهند از مسیرهایی استفاده كنند كه كمتر احتمال شناسایی داشته باشد.

یك مقام دیگر گفت: این اقدام رژیم ایران نه به خاطر علاقه آن به القاعده بلكه ضربه زدن به آمریكاییها و نیروهای ائتلاف در افغانستان است.واشینگتن پست افزود: مقامات آمریكا از چند ماه قبل علناً اعلام كرده اند كه رژیم ایران برای طالبان سلاح ارسال می كند. نیكولاس برنز معاون سیاسی وزیرخارجه آمریكا در ماه ژوئن گفت: اسناد غیرقابل انكاری وجود دارد كه سپاه پاسداران نیروهای طالبان را تسلیح می كند».

میزان ۱۳۸۶ : خبرگزاری فرانسه گزارش داد, مقامات افغانستان اعلام كردند, بدنبال نبرد با نیروهای طالبان, مقادیری سلاح ساخت رژیم ایران را در نزدیكی مرز با ایران توقیف نمودند. آژانس اطلاعاتی دولت افغانستان طی بیانیه یی گفت, سلاح هایی كه در استان غربی هرات كشف شد, شامل ۴۰ مین و آر.پی.جی بود. خبرگزاری فرانسه به نقل از این بیانیه افزود: " این تسلیحات در وسیله نقلیه ای كشف شدند كه نیروهای طالبان آن را در پی تبادل آتش در ناحیه غوریان این استان, در مرز با ایران رها كرده بودند. سلاح ها پس از آن ضبط گردید كه نیروهای طالبان فرار كرده و یكی از وسایل نقلیه خود را با سلاح ها, باقی گذاشتند. "برخی از موشك هایی كه به خبرنگاران نشان داده شد, دارای مارك و نوشته ایرانی بود.مایك اِوِنز نویسنده و تحلیلگر امورخاورمیانه در مصاحبه با فاكس نیوز در مورد سفر پاسدار احمدی نژاد به نیویورك گفت: "ما به یك قاتل, كه مبتكر بمب های تعبیه شده كنارجاده یی در افغانستان است، ویزای ویژه اعطا نموده ایم."وی در پاسخ به این سؤال كه آیا احمدی نژاد به طور مستقیم در ارسال بمب های نفوذ كننده جهت دار انفجاری به عراق دست دارد گفت: صددرصد. من امسال دوبار در عراق بودم, من اطلاعاتی را از سوی رهبران دولت عراق دیدم؛ بمب های تعبیه شده كنار جاده یی كه آنجا وجود دارد- نوع جدید آنها- طوری ساخته شدهاند كه قربانی را به قتل برسانند و حتی مجروح هم نسازند. رژیم ایران در حال انجام اقدامی مشابه در افغانستان نیز می باشد. مستنداتی وجود دارند كه صد روی صد این را نشان می دهند."

روزنامه ایتالیایی لااستامپا گزارش داد, دو مامور سازمان اطلاعاتِ برون مرزی ایتالیا كه روز دوشنبه در افغانستان آزاد شدند, توسط شبه نظامیان مُلاخداداد وابسته به رژیم ایران به گروگان گرفته شده بودند. این روزنامه نوشت: مُلاخداداد دارای روابط دوستانه یی با رژیم ایران است و مرتباً به این كشور سفر میكند.روزنامه لااستامپا افزود: تحقیقات در رابطه با ربودن این دو مامور سازمان اطلاعات برون مرزی ایتالیا كه برای تهیه گزارشی در رابطه با ورود اسلحه از خاك ایران به افغانستان به منطقه مرزی سفر كرده بودند, ادامه دارد. این دو مامور ایتالیایی, در نزدیكی مرز افغانستان با ایران ربوده شده و به دنبال حمله مشترك گروه های ضربتیِ انگلیس و ایتالیا در نزدیكی فراه در غرب استان هرات آزاد شدند.روزنامه ایتالیایی لااستامپا همچنین نوشت: رژیم ایران تلاش می كند روابطش را با شبه نظامیان ولایت هرات كه اكثراً وابسته به طالبان هستند, گسترش دهد. هدف از گسترش این روابط درگیر ساختن نیروهای بین المللی موسوم به آیساف با شبه نظامیان, در مناطق غربی افغانستان می باشد.روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلستان نوشت: انفجار در افغانستان و كشته شدن یكی از فرماندهان، این احتمال را تقویت می كند كه رژیم ایران در افغانستان نیز نقش دارد.این روزنامه افزود: این اولین حمله‌یی نیست كه طالبان در آن از بمب‌های نفوذ كننده قدرتمند (IED) برای نابود كردن خودروهای زره‌دار و كشتن سربازان انگلیسی استفاده می‌كنند. این حمله همچنین احتمال اینكه طالبان از رژیم ایران كمك نظامی دریافت می‌كند را افزایش خواهد داد. هفته گذشته ژنرال دان مك‌نیل ، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، گفت: كشف بیش از ۵۰ بمب كنارجاده‌یی و تایمر در كامیون‌هایی كه ماه گذشته از مرز ایران می‌آمدند ثابت كرده است كه اعضای سپاه پاسداران فعالانه از طالبان حمایت می‌كنند.خاطرنشان می شود اوایل این هفته سفیر افغانستان در آمریكا نسبت به دخالت های رژیم ایران در این كشور هشدار داد و گفت: رژیم ایران تلاش می كند افغانستان را بیثبات كند تا آمریكا از تلاش هایش برای متوقف كردن توسعه تسلیحات هستهیی این رژیم دست بردارد.

عقرب ۱۳۸۶  : استاندار هرات در افغانستان سركنسول رژیم ایران را احضار كرد و نسبت به توزیع كتابهای تفرقه افكنانه اعتراض نمود.خبرگزاری رسمی دولت افغانستان اعلام كرد اخیراً رژیم ایران با دایر كردن نمایشگاهی در استان هرات كتابهایی توزیع كرده كه خشم مردم افغانستان را برانگیخته است.

جدی ۱۳۸۶ : خبرگزاری فرانسه به نقل از پیتر مك كی وزیر دفاع كاناد گفت: شورشیان طالبان در افغانستان از سلاح های ایرانی استفاده میكنند . پیتر مك كی روز سه شنبه رژیم ایران را بعنوان منشاء تسلیحاتی كه شورشیان علیه ائتلاف بین المللی در افغانستان مورد استفاده قرار می دهند، مشخص كرد. خبرگزاری فرانسه افزود: مك كی طی دیدارش از قندهار در یك پیام رادیو - تلویزیونی گفت, كانادا بطور خاص نگران بمب های كنارجاده یی IED می باشد كه از ایران می آید و به دست نیروهای شورشی طالبان می افتد به گزارش خبرگزاری فرانسه از سال ۲۰۰۲  اكثرآ ۷۳ سرباز كانادایی كه در افغانستان كشته شده اند در نتیجه استفاده از چنین مواد منفجره ای بوده است . این خبر گزاری همچنین یاد آور شد. روابط بین اوتاوا و تهران , كه از زمان مرگ زهرا كاظمی خبرنگار كانادایی ایرانی تباری كه در ایران در بازداشت بود در وضعیت ضعیفی قرار داشت , با اخراج سفیر كانادا از تهران در اوایل دسامبر وخیم تر گشت.

مارکوس هینس معاون فرمانده نیروهای چند ملیتی درجنوب افغانستان اعلام كرد: سلاح مورد نیاز شبه نظامیان افغانستان از ایران وارد این كشور می شود.روزنامه افغانی ویسا كه این اظهارات را نقل می كرد، به نقل از وی نوشت: اسنادی داریم که سلاح های مورد نیاز طالبان از ایران وارد افغانستان می شود. اما شواهدی دراختیار نداریم که نشان دهد چه کسانی درپشت این قضیه دست دارند .هفته گذشته نیز پیترمک کی وزیر دفاع کانادا اعلام كرد: رژیم ایران برای گروه طالبان سلاح و تجهیزات نظامی می فرستد .

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که چندین حلقه مین ساخت رژیم ایران را در مناطق شرقی افغانستان کشف کرده است. یكی از مقامات اداره امنیت ملی این كشور طی مصاحبه یی گفت: مینها از نوع بسیار پیشرفته در مسیر كابل - جلال آباد جاسازی شده بود كه از سوی نیروهای امنیتی افغانستان كشف شد.. خاطرنشان می شود جوزای سال گذشته نیز مقامات محلی در شهر هرات افغانستان، از كشف مین خبر دادند و گفتند این مینها ساخت رژیم ایران بوده است.

دلو ۱۳۸۶  : رژیم ایران, محموله های جدیدشاملِ انواع مین را برای شبه نظامیان افغانستان وارد این كشور كرده است. خلیل شیرباز، فرمانده پلیس استان فَراهِ افغانستان, طی مصاحبه یی گفت: ماموران پلیس، محموله یی حاوی ۱۳۰  نوعِ مختلفِ مین, كه ساخت رژیم ایران می باشند را كشف كرده اند. این مینها در خانه یکی از فرماندهانِ نظامیان طالبان در استان فراه در نزدیکی مرز ایران، كشف شده است.وی افزود: این محموله از جمله شامل ۴۰ مینِ پیشرفته قابل کنترل از راه دور می باشد.رئیس پلیس استان فراه افغانستان همچنین گفت:این مین ها اخیراً وارد این ناحیه شده است.معاون مدیر كل وزارت دفاع آمریكا, نگرانی خود را از دخالت های رژیم ایران در امور افغانستان اعلام كرد.ریچارد داگلاس, در یك گفتگوی تلویزیونی, اظهارات ویلیام وود, سفیر آمریكا در افغانستان, مبنی بر دخالت های رژیم ایران در افغانستان و ارسال سلاح برای شبه نظامیان افراطی در افغانستان را تأیید كرد و گفت: ما همانند پاكستان و افغانستان از این بابت, بسیار نگران هستیم. "خبرنگار پرسید: سازمان ملل متحد اعلام كرده است كه ۶۵ درصد مواد مخدر افغانستان از طریق ایران به اروپا و آمریكا ارسال می شود اما رژیم ایران می گوید تنها ۳۵ درصد این مواد از ایران به این كشورها ارسال می شود. بر آورد شما در این مورد چیست؟ریچارد داگلاس پاسخ داد: حتی اگر ما تخمین رژیم ایران را هم اساس قرار بدهیم, قاچاق ۳۵ درصد مواد مخدر به اروپا و آمریكا از طریق ایران, بسیار زیاد است و مایه افتخار نیست.

حوت ۱۳۸۶  : سفیر افغانستان در واشینگتن هشدار داد: رژیم ایران به دشمن خطرناكی برای افغانستان تبدیل شده است.سیدطیب جواد 'كه اظهاراتش در روزنامه ویسا چاپ كابل درج شده، گفت: ماموران وزارت اطلاعات رژیم ایران در غرب افغانستان به شماری از سران قبایل كیفهای پر از اسكناس تحویل می دهند. این رژیم در حال حاضر راه های گسترش دخالت خود را در افغانستان پیدا كرده است.. این روزها از پایگاه های طالبان سلاح ساخت رژیم ایران بدست می آید .

ثور ۱۳۸۷  : مقامات امنیتی افغانستان، از دستگیری دو تن از عوامل رژیم ایران در افغانستان خبر دادند.

به گفته مقامات امنیتی افغانستان یكی از این دستگیر شدگان مأموریت داشته است تا از تاسیسات نظامی در ایالت خوست، نقشه برداری کند. سخنگوی پلیس ایالت خوست در افغانستان گفت: این فرد، پس از دستگیری به داشتن ماموریت در خوست و ارتباط با شبكه های اطلاعاتی رژیم ایران نیز اعتراف كرده است. فرد بازداشت شده همچنین گفته است که قرار بوده پس از نقشه برداری به چین برود و از آنجا دوباره راهی ایران شود.مقامات امنیتی افغانستان در استان نیمروز افغانستان نیز اعلام كردند یك ایرانی را در ورودی شهر زرنج مرکز استان نیمروز كه به شبه نظامیان طالبان آموزش نظامی می‌داده است، دستگیر كرده اند.گفته می‌شود از وی فیلم‌ها و تصاویری بدست آمده است که جریان آموزش‌های نظامی او را به شبه نظامیان طالبان نشان می دهد.وزارت خارجه افغانستان اعلام كرد دخالت های رژیم ایران در این كشور را بانگرانی پیگیری می كند.روزنامه دولتی انیس چاپ كابل در سرمقاله خود نوشت: رژیم ایران نقشی دوگانه در قبال مسایل افغانستان بازی می كند از یكطرف می گوید از دولت افغانستان حمایت می كند اما از طرف دیگر با گروه طالبان همكاری تسلیحاتی می كند. كشف انبارهای سلاح و مهمات ایرانی و دستگیری یك تبعه این كشور در استان خوست بیانگر این كمك ها به طالبان است.

جوزا ۱۳۸۷  : پیمان آتلانتیك شمالی ـ ناتو ـ روز گذشته هشدار داد رژیم ایران مقادیر زیادی سلاح برای نیروهای طالبان در افغانستان فرستاده است. جیمز آپاتورای Appathurai سخنگوی ناتو طی مصاحبه یی درمورد تهدیدهای موجود در افغانستان گفت تهدید ازسوی (رژیم) ایران مانع تلاش های بازسازی در این كشور شده است. 

سخنگوی ناتو افزود: ما شاهد آن هستیم كه سلاح های ساخت (رژیم) ایران در ابعاد گستردهیی وارد خاك افغانستان میشود و این موضوع باعث نگرانی زیادی برای ما شده است . آپاتورای گفت اسناد و مدارك متعددی از ارسال سلاح های ایرانی به افغانستان طی دو سال گذشته پیدا شده و نیروهای (ائتلاف) نیز این پدیده را به دقت زیر نظر دارند. 

علاوه بر ارسال سلاح و مهمات، سایر دخالت های رژیم آخوندی و فتنهگریهای این رژیم در افغانستان با مخالفت گستردهیی روبرو شده است.شماری از نمایندگان مجلس افغانستان رژیم آخوندی را به دلیل نشر مطالب اهانت آمیز و تفرقه افكنانه در این كشور محكوم كردند و خواستار جلوگیری از تكثیر و انتشار روزنامه ها و كتب این رژیم در افغانستان شدند. این نمایندگان گفتند: رژیم 'ایران قصد دارد، نفاق و دودستگی میان مردم افغانستان ایجاد كند و اختلاف میان شیعه و سنی را دامن بزند. میر احمد جوینده، نماینده پارلمان افغانستان گفت دولت افغانستان باید در مورد اهانت بزرگی که از سوی رژیم ایران به ارزش‌های مذهبی مسلمانان شده قاطعانه برخورد كند.قاضی نذیر احمد، عضو دیگر پارلمان افغانستان گفت: ما نشر مطالب اهانت‌آمیز از سوی رژیم ایران را محکوم می‌کنیم و خواستار مجازات عاملان این اقدام هستیم .مولوی فاروق حسینی از روحانیان سرشناس در هرات افغانستان  نیز گفت رژیم ایران در امور داخلی استان های غربی ما خصوصا هرات مداخله می كند. حسینی كه در جمع شماری از نمازگزاران این شهر سخن می گفت ، افزود، رژیم ایران برخی اعتقادات ما را به مسخره می گیرد . هرات، فراه و نیمروز در مجاورت با مرز ایران قرار دارند.

سرطان ۱۳۸۷  : فرمانده پلیس مرزبانی غرب افغانستان، از بازداشت یك جاسوس رژیم ایران در استان هرات این كشور خبر داد.

فرد بازداشت شده كه محمد قزوینی نام دارد، هنگام ورود به فرودگاه هرات، به اتهام جمع آوری اطلاعات دستگیر شده است. رحمت الله صافی، فرمانده پلیس مرزی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاریهای این كشور گفت محمد قزوینی که از مرز استان نیمروز وارد افغانستان شده، هنگامی که دستگیر شد، مدارک شناسایی به همراه نداشت اما از او نقشه فرودگاه هرات و پادگان اردوی ۲۰۷ ظفر (از یگان های ارتش افغانستان) و دفتر هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد (یونامی) درهرات به دست آمد. به گفته فرمانده پلیس مرزی افغانستان، این فرد، پس از بازداشت اعتراف کرده که قصد داشته به استخدام اردوی ٢٠٧ ظفر هرات دربیاید. محمدكاظم شافعی مسئول امور سیاسی كنسولگری رژیم ایران در هرات برای پرده پوشی این رسوایی رژیم مدعی شد: اگر فرد بازداشت شده، احتمالا ایرانی هم بوده باشد، امکان داشته که براى تقاضای پناهندگی سیاسی به دفتر یونامی در هرات می رفته است.

اسد ۱۳۸۷  : روزنامه اراده چاپ كابل نوشت: رژیم ایران در ایجاد ناامنی در افغانستان نقش موثری دارد .

با افزایش حمایتهای تسلیحاتی و لجستیكی این رژیم از مخالفان مسلح، حملات تروریستی در افغانستان افزایش یافته است . این منبع به نقل از كارشناسان افغانی افزود: سیاست رژیم ایران دو چهره دارد، از یك طرف ادعا می كند كه در حمایت از دولت حامد كرزی فعال است و از سوی دیگر، نیروهای نفوذی را به افغانستان می فرستد، تا در آنجا بی ثباتی به وجود بیاورند و امنیت را به مخاطره بیندازند.روز چهارشنبه یك شبكه بزرگ از تروریست های اعزامی رژیم آخوندی به افغانستان دستگیر شدند وبدنبال آن جزییات جدیدی از كمك های این رژیم به شبه نظامیان طالبان برملا شد. در اين رابطه خبرنگار تلويزيون سيماي آزادى گزارشى داده كه به قرار زير است:فرمانده پلیس شهرستان مقر در استان غزنی افغانستان اعلام كرد بعد از دستگیری یك شبه نظامی وابسته به طالبان و یك گروه ۲۰  نفره كه همراه اون كه از مرز ایران وارد این استان در شرق افغانستان شده بودند این شبكه كشف شد .خبرگزاری پژواك افغانستان از قول بركت الله فرمانده پلیس این شهرستان گفت كه فرد دستگیر شده كه خودش رو ابراهیم معرفی كرده در حد فاصل شهرستان های گیلان و مقر بازداشت شده . این شبه نظامی درابتدای دستگیریش وانمود می كرده كه دچار اختلالات روانیه اما در بازجوییهای بعدی اقراركردو گفت كه با گروه همراهش قصد داشتن به پاكستان بروند.

س: با توجه به اینكه هدف عملیات این گروه ها در افغانستان چرا اعضای این گروه میخواستن به پاكستان برن ؟

جواب: خوب این برمیگرده به شیوه كار رژیم در بی ثبات كردن این منطقه و استفاده یی كه از خاك كشورهای همسایه برای پشتیبانی ازگروه های شبه نظامی وابسته به خودش میكنه .گروه طالبان و شبه نظامیان افغان در استانی به اسم وزیرستان در پاكستان فعالیت گستردهیی دارند رژیم عوامل افغان خودش رو برای آموزش های تروریستی به این منطقه میبره و بعد از آموزش و تجهیز اونها رو برای عملیات به افغانستان برمیگرداند همین ابراهیم شبه نظامی دستگیر شده هم دراعترافاتش گفته كه برای آموزش تخریب و كار با مواد منفجره داشته به پاكستان میرفته . دراین رابطه روزنامه آرمان ملی چاپ افغانستان هم نوشته بود كه رژیم ایران به نیروهای القاعده برای رسیدن به وزیرستان پاكستان كمك می كند. این روزنامه نسبت به عملكرد رژیم تحلیل كرده كه رژیم ایران بی ثباتی درمنطقه و افغانستان رو به نفع خودش می بینه، چون با آرامش در افغانستان ، واشنگتن فرصت بیشتری برای برخورد با این رژیم پیدا می كنه . به نوشته روزنامه آرمان ملی افغانستان رژیم ایران كه مدت هاست از طالبان حمایت میكرد، اخیرا به القاعده بیشتر توجه دارد و كمك هایی به این شبكه می كند. سه شبه نظامی القاعده هم كه مدتی قبل دستگیر شدند اعتراف كردند كه از طریق ایران به كراچی و سپس به وزیرستان برده شدند . ابوایوب المصری از رهبران القاعده اخیراً از طریق ایران به افغانستان و سپس به وزیرستان پاكستان برده شدو بعد از ان هم بیش از دو هزار شبه نظامی القاعده از عراق به افغانستان آمدند كه گفته میشود خیلی از انها از ایران به این منطقه برده شده اند .

سنبله ۱۳۸۷  : سه تن از شبه نظامیان طالبان كه توسط نیروهای چند ملیتی در افغانستان دستگیر شدند، جزییات جدیدی از دخالتهای رژیم ایران در این كشور فاش كردند.روزنامه اراده چاپ افغانستان نوشت: این شبه نظامیان كه در استان پكتیا دستگیر شدند در بازجوییهای خود گفتند با ۲۵ نفر از جمله ملا منان به افغانستان آمدند . این سه نفر با هواپیما از تركیه ، عربستان سعودی و كویت به تهران انتقال یافتند و سپس با كمك سه شبكه جداگانه متعلق به رژیم ایران به كراچی و از آنجا به وزیرستان پاكستان منتقل گردیدند .این منبع افزود: هفته گذشته اعلام شد كه ابوایوب المصری از رهبران القاعده با شماری از افرادش از طریق ایران و افغانستان به پاكستان رفته است تا با سایر رهبران القاعده در مورد استراتژی این شبكه در عراق و افغانستان مشورت كند . بیش از هشت هزار شبه نظامی القاعده از عراق به وزیرستان پاكستان منتقل شدند تا علیه نیروهای چندملیتی و ارتش افغانستان وارد عمل شوند.

رهبر نهضت اینده افغانستان به روزنامه فرانسوی اومانیته گفت: رژیم ایران در امور افغانستان دخالت می كند و درصدد نفوذ در نیروهای ارتش و پلیس است. این گونه دخالتها می تواند منشأ یك جنگ داخلی باشد.عبدالله نایبی افزود: افغانستان اكنون نیازمند یك نیروی سیاسی دموكراتیك و لائیك است كه از اقوام مختلف تشكیل شده باشد.به گفته رهبر نهضت آینده افغانستان نفوذ شبه نظامیان كه از سوی رژیمهایی چون رژیم ایران حمایت می شوند، تهدیدی برای آینده این كشور است.

میزان ۱۳۸۷ : روزنامه اراده چاپ افغانستان هشدار داد: رژیم ایران تلاش می كند فرهنگ و تاریخ افغانستان را ازبین ببرد این روزنامه افزود: رژیم ایران مدعی است كه همسایه ای خوب برای افغانستان است اما از هیچ نوع دخالتی در امور سیاسی و فرهنگی خودداری نمی كند. این رژیم به برخی عوامل خود ماهانه مقادیر زیادی دلار می دهد تا سیاستهایش را پیش ببرند. این افراد تهدید پاكستان را بزرگ می كنند تا تهدید رژیم ایران را بپوشانند.

روزنامه اراده افزود: دستگیری و زندانی كردن مهاجران افغان در ایران از جمله مهمترین دلیل دشمنی سیاسی این رژیم با مردم افغانستان است . رژیم ایران تحت پوشش كمكهای فرهنگی با ایجاد كتابخانههایی فرهنگ خود را در افغانستان ترویج می كند این رژیم همزمان با این دخالتها، به همكاری تسلیحاتی با طالبان نیز می پردازد.

روزنامه گاردین چاپ انگلستان با عنوان كابل و هرج و مرج در پیش رو به نقش رژیم ایران در هرج و مرج در افغانستان اشاره كرد و نوشت: اعتقاد بر این است كه سال گذشته در یك ملاقات سری در پیشاور، رژیم ایران پذیرفت تا یك مسیر پشتیبانی از سلاح و آموزش نظامی برای طالبان در جنوب‌غربی افغانستان را راه‌اندازی نماید، از آن زمان وابستگان طالبان عملیات خود را گسترش داده اند، كه برجسته‌ترین آنها انفجار هتل ماریوت در اسلام آباد پاكستان در هفته گذشته بوده است.

عقرب ۱۳۸۷ : نمایندگان پارلمان افغانستان در استان هرات در مرز ایران و افغانستان از ده روز پیش، در اعتراض به پشتیبانی و تأمین مالی رژیم ایران از تروریستها و اعزام آنها به داخل افغانستان اعتصاب كردند. روزنامه فرانسوی فیگارو ضمن درج این خبر نوشت، 'محمد صالح سلجوقی' یك نماینده پارلمان افغانستان و سایر همکاران وی از حامد كرزی، رئیس جمهور افغانستان خواهان بركناری استاندار هرات و مسئول امنیت و پلیس این منطقه گردیدند. فیگارو افزود: این نمایندگان پارلمان افغانستان، معتقدند رژیم ایران به‌افراد مافیائی در خاک خود پناه میدهد و اجازه میدهد شبه نظامیان از طریق خاک ایران، اسلحه و اعضای خود را جابه‌جا کنند.

جدی ۱۳۸۷ : وزارت خارجه افغانستان اظهارات رئیس مجلس ایران را که گفته بود حضور نیروهای خارجی در افغانستان باعث افزایش تولید مواد مخدر و رشد افراط گرایی در این کشور شده است رد كرد و گفت افغانستان به حضور نظامیان خارجی براى سرکوب گروه هاى شورشی و مهار نا امنیها نیاز دارد.رژیم آخوندی با ارسال سلاح و مهمات به افغانستان، به دخالتهاى خود در این كشور ادامه میدهد: پلیس افغانستان دو حلقه مین ساخت رژیم ایران را در استان زابل كشف و خنثی كرد. گلاب شاه علی خیل، معاون استاندار زابل گفت، تحقیقات نشان مىدهد مینهای خنثی شده، در ایران، ساخته شده است. ریچارد بلانشیت سخنگوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان (ایساف) در مصاحبه یی تصریح كرد: ما شاهد قاچاق سلاح به داخل خاک افغانستان از طریق مرزهای ایران هستیم. وی گفت: ما می‌دانیم كه از سلاحهای رژیم ایران در میدان عملیات استفاده می‌شود. روزنامه فرانسوی فیگارو نیز از اعزام تروریست به افغانستان از مرزهای ایران پرده برداشت و نوشت: یك گروه افراط گرا كه مركز تصمیمگیری و اقدامهاى اصلیشان دربلژیك بود پس از دستگیری وتحقیقاتی كه از آنها بهعمل آمده اعتراف كردند از طریق ایران رهسپار مرزهای افغانستان میشوند تا با نیروهای ائتلاف بجنگند. مطبوعات افغانستان نیز مطالب متعددی علیه رژیم آخوندی درج میكنند. از جمله روزنامه یی به نام ۸ صبح كه در كابل به چاپ میرسد نوشت: "خودداری رژیم ایران از شركت در پاریس به دولت افغانستان خاطر نشان ساخت که فریب چرب زبانیهای این رژیم را نخورد. آنان کسانی نیستند که كرزی را در مجادلات منطقهای کمک کنند. منافع رژیم ایران در بیثباتی افغانستان نهفته است.

حوت ۱۳۸۷ : وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز یکشنبه ۱/ ۳/ ۲۰۰۹ با اعلام کشف وضبط یک کانتینر کتاب ارسالی از ایران بر "ضد یکی از ملیت ها در افغانستان"، جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که "به قصد دامن زدن به اختلافات میان مذاهب شیعه و سنی" این کتابها را به افغانستان فرستاده است ، این کانتینر در ولایت نیمروز واقع در جنوب غربی آفغانستان وهمرز با استان سیستان وبلوچستان ایران کشف وضبط گردیده است.

به گزارش خبرگزرای صدای افغان (آوا) ، عبدالکریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ این کشور، که در یک جلسه مشورتی با کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس سنا افغانستان شرکت کرده بود، گفت:"هیاتی برای تحقیق در مورد کتاب های مذکور به نیمروز اعزام کرده تا پس از تحقیق، آن کتاب ها را به کابل انتقال دهند".

بر اساس این گزارش محمد انور مرادی سناتور ولایت نیمروز و عضو کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس سنای افغانستان نیز ضمن اعلام این که "این کتاب ها از سوی کشور ایران و جهت دامن زدن به تعصبات قومی و مذهبی وارد کشور شده است" خواهان "اقدام جدی و عاجل وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان" در این زمینه گردید.

این عضو سنای افغانستان همچنین با اشاره به این که کارشناسان وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور متبوع وی تایید کرده اند برنامه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران در ولایت نیمروز قابل دریافت است افزود که "دولت جمهوری اسلامی ایران با نصب آنتن های قوی ماهواره ای در مرز با افغانستان می خواهد با نشر برنامه های تلویزیونی، فرهنگ این کشور را در افغانستان ترویج نماید"  

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer