.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
بگذارید من هم حکمی صادر کنم !!!

Image

اوضاع نا بسامان و آشفتهء افغانستان که در طی سه دههء گذشته اینک به بدترین وجه خود رسیده است نه تنها آرامش مردم را از آنها سلب نموده ، بلکه سیاستمداران و قدرتمندان کشور را نیز به واهمه انداخته است . از یک طرف بروز ناآرامی های گسترده در اکثر نقاط کشور و از جانبی زد وبند های سیاست بازان با دشمنان مردم افغانستان زمینه ساز آن شده است که هرکسی به نفع خویش عنان سرنوشت مردم را به هر سوی که میخواهد بکشاند تا در نهایت باعث حفظ قدرت و رتبه و اعتباری اگر داشته باشد ، گردد.

الحا ج احمد غوث زلمی ژورنالیست شناخته شده کشور
الحا ج احمد غوث زلمی ژورنالیست شناخته شده کشور
نزدیک شدن زمان انتخابات از یک سو و سروصداهای مبنی بر تماس با طالبان و دست دراز نمودن به دامان عربستان سعودی که بیشک یکی از پشتوانه های محکم مادی طالبان در طی سالیان متمادی بوده و هنوز هم در پشت پرده به چنین عملی دست میزند خود نشانهء ضعف دولتی را میرساند که با وجود پشتیبانی هزاران نیروی تا بدندان مسلح خارجی که در طی چند سال گذشته یعنی از زمان سقوط رژیم طالبان تا بحال مورد حمایت قرار داشته است ولی با وجود این نتوانسته امنیت مردم را تآمین و آرامش را در تمام کشور حکمفرما نماید. چنانچه روزی نیست که فرزندی از این آب و خاک بر خاک وخون نغلطد ، مادری بی فرزند نشود، خواهری بی برادر نگردد، زنی شوهرش را از دست ندهد و بالعکس .

آری! آیا کسی اندک توجهی در این مورد داشته و یا دارد؟ آیا چه کسانی در پشت این قضیه و یا قضایا قرار دارند؟ چرا میخواهند خون های بناحق ریخته شدهء هموطنان ما پایمال گردیده و بار دیگر یغما گران بی پروا از فردای قیامت را حاکم سرزمینی کنند که وجب بوجب آن آگنده از خونی است که توسط این آدم فروشان  بی حیثیت که دست پرورده های سیاست بازان آی اس آی پاکستان و دیگر دشمنان مردم افغانستان ریختانده شده  است؟  گردند.

در طی یکی دوسال گذشته زد وبند های نیروهای انگلیسی با طالبان را در هلمند همه بیاد داریم. آیا چه کسانی امنیت بعضی از نواحی کشور را به آنها سپردند تا با خیال آرام آنچه را که دلشان میخواست انجام دهند؟ مگر همین انگلیسها نبودند که چنین جفاییرا بر مردم ما روا داشتند؟                                              

علاوه بر همهء اینها چندی قبل سفیر انگلیس در کابل نیزبا کمال پررویی بیان داشت که افغانستان نیاز به یک دیکتاتور دارد!!! ولی نگفت که وجود این دیکتاتور برای سرکوب نمودن چه کسانی نیاز است. آیا برای سرکوب کردن مردم بیگناه که سی سال را در آتش قدرت طلبی ها و خودخواهی های خودفروختگان سوختند و یا سرکوب جنایتکاران جنگی؟ اگر منظورش مردم اند، باید گفت نیازی به دیکتاتور نیست ، چون روزی نیست که توسط طیارات بمب افگن شما و دستیاران تان بخاک وخون نغلطند و اگر مقصود  دومی باشد  باز هم باید به این آقا فهماند که متآسفانه در افغانستان هیچ قدرتی نخواهد توانست که دست جنایتکاران جنگی را کوتاه نماید، زیرا اینها خود در حاکمیت مطلق قرار دارند و از شورای وزیران گرفته تا مجلس سنا و پارلمان همه جا ، جای پا برای خویش باز نموده اند. اگر چنین نیست پس چگونه دسته دسته به اطفال معصوم  ۹ -  ۱۲ ساله تجاوز صورت میگیرد ، ولی از دستگیری عاملین آن یا خبری نیست و یا اگر هم به چنگال قانون میافتند، هنوز چند روزی را در پشت میله های زندان ( می بخشید مهمان سرا ) سپری ننموده اند که آزادانه در کوچه وبازار سر ودم می جنبانند و بدنبال توطئهء دیگری میگردند. 

دریغ و صد دریغ از این روزگار سفله پرست  که سرنوشت مردم مارا بدست چه کسانی سپرده که جزء قدرت به چیزی دیگری نمی اندیشند.

   اینها همه یک طرف قضیه است و موضوع دیگر مسئلهء دهن بستن خبرنگاران و یا بعبارهء سلب نمودن حق گفتار از تابعین مملکت میباشد . چنانچه بیشتر از یکسال از دستگیری  ژورنالیست بنام رسیدهء کشور ما جناب الحاج احمد غوث زلمی می گدرد که به جرم چاپ ترجمهء دری قرآنکریم  دستگیر شده و استنباطی که از آن دارند ، اینست که چرا ترجمهء آنرا بدون اصل عربی به نشر رسانده است. باید ازین حاکمین گزافه گوی که روی طالبان را سفید کرده اند پرسید که جناب اگر کسی عربی نداند و نتواند آنرا بخواند، برایش چه فرقی می کند که عربی داشته باشد و یاخیر. مگر مبلغین دینی ما همیشه از معانی قرآن سخن نمیگویند و مردم را به عمل کردن بدان تشویق وترغیب نمی نمایند؟ پس چه بهتر که هر کتابی به زبان سادهء خود مردم بچاپ برسد، حتی قرآنکریم .  

.بدبختانه حکامی که بر شانه های مردم بیچارهء ما سوار شده اند فقط ظاهر قضایا را می نگرند و  از حقیقت اندیشی و ژرفنای کلام حق چیزی نمی دانند و یا نمی خواهند بدانند، زیرا نظر به اظهارات آقای غوث زلمی ، ایشان قبل از اینکه این کتاب مقدس را بچاپ برسانند، از یکی از مولوی صاحبان مقیم در کابل این موضوع را سؤال و از ایشان تآ ییدیهء و یا جوازی نیز بدست آورده است که نشاندهندهء آنست که نه تحریفی در قرانکریم بوجود آمده و نه زیاد و کمی صورت پذیرفته است.

تعجب من اینجاست که با وجود ثبوت این حقایق پروندهء آقای غوث زلمی نادیده گرفته شده و غیر عادلانه بررسی گردیده و برای شان  ۲۰ سال حبس در نظر گرفته شده است. 

بخوبی میدانیم که در  سرزمین افغانستان متأسفانه فقر فرهنگی بحدی حکمفرما شده است که حکام آن جهانی به این بزرگی را از دریچهء مردمک کم بین چشم خویش می بینند و همین ضعف فرهنگی باعث شده است که سی سال در آتش بیعدالتی و جهالت بسوزیم و هنوز اندر خم یک کوچه قرار داشته باشیم.  این یک امر واضح و هویداست که این حاکمین تکیه زده بر قدرت هرگز فکر نکرده اند که آقای غوث زلمی که خود انسانی تحصیلکرده و پرمطالعه و سخت کوش است و در حالیکه مدتی  را خود در لوی څارنوالی ایفای وظیفه مینمود و چندی رئیس  اتحادیهء خبرنگاران بود چگونه اقدام به نشر قرآنکریمی خواهد کرد که مورد تحریف و یا کم و زیاد شدن قرار گرفته باشد. درین خصوص دوموضع را نباید نادیده گرفت: اول شاید این دسیسه ای باشد برای برداشتن آقای زلمی از میدان و دیگر اینکه شخص حاکمی که قرار است به این دوسیه رسیده گی کند میخواهد حد اقل حکمی را صادر نموده و به اصطلاح مجرمی را مجازات کند و بقول یکی از دوستان که میگفت د ر قیامی که در سال ۱۳۵۸ در ولایت بادغیس کشور صورت گرفت ، فردی صدا میزد که : « آخر من هم مسلمان هستم، یک معلمی بدست من هم بدهید» . شخص مذکور فکر مینمود تمام معلمین و حتی آنهائیکه در ادارات دولتی کار میکردند، همه کمونیست هستند و باید کشته شوند. و متآسفانه امروز پس از سی سال از گذشت آن قضیه چنین موضوعی دوباره تکرار می یابد و لی این بار جناب قاضی شرع فریاد می زند شما را بخدا بگذارید من هم حکمی صادر کنم و مجرمی را به سزای اعمالش برسانم. شاید این آقا درین فکر باشد که دیگر چنین فرصتی شاید برایش دست ندهد و لذا فرصت را مغتنم شمرده و آقای غوث زلمی  و شخصی را که صحت آن قرآنکریم را تصدیق کرده بود  را به  ۲۰ حبس محکوم می نماید. ولی غافل از اینکه اگر واقعآ دادگاهی باشد و قانونی ، با کمال جرأت میتوان گفت که  ۷۰ ٪  آنهاییکه کرسی های پارلمان را اشغال کرده اند باید به محاکمه کشیده شده و مجازات شوند، زیرا در طول چند سال گذشته ما بخوبی شاهد قانون شکنی های عده ای بودیم و دیدیم که چگونه عده ای بجرم تجاوز به حریم خانواده ها و اطفال معصوم شان  دستگیر ، اما پس از چند هفته ، روز و شاید هم چند ساعتی دوباره آزاد می شوند و چون  ماری که افعی شود در کوچه و بازار قدم می گذارد.

  آیا این مردم که با چنین ناجوانممردی حقوق شان پایمال می شود ، یخن چه کسی را باید بگیرند که کمک شان کنند. آقای کرزی که بدبختتانه وظایف انسانی خود را در قبال مردمش ، مردمی که برای بقدرت رسیدن وی هر نوع مشکلات را بجان ودل خریدند و در حالیکه توسط طالبان تهدید می شدند ، بازهم در انتخابات شرکت جستند و آرأی خویش را بنفع اقای ریئس جمهور به صندق ها ریختند تا شاید روزی از حقوق حقهء آنها دفاع نموده و جلو بیعدالتی ها را بگیرد. اما دریغ و صد دریغ که همه چیز برعکس شد و گویا چیزی هم باید بدهکار شده باشند وگرنه همه خواب است و خیالی بیش نیست. و جزء وعده ووعید های که هرگز جامهء عمل نخواهد پوشید چیزی نمی شنوند. مثل مسئلهء کشتار ده ها تن از مردم بیگناه ما در ولایت هلمند توسط طیارات غولپیکر امریکایی . که جناب کرزی با سفر بدان مناطق بیان داشت که خانواده های قربانیان را به سفر حج  خواهد فرستاد، در حالیکه از قربانیان این حادثه کسی زنده نمانده بود تا به چنین سفری بتواند برود. واگر هم کسی مانده بود در شرایطی قرار نداشت که بتواند سفر طولانی حج را بیپماید.                   

 و اما نکتهء قابل توجه اینست که چرا نویسنده گان ، ژورنالیسان و در مجموع قلم بدستان کشور ما در مورد آقای غوث زلمی و دیگر خبرنگاران در بند سکوت را اختیار کرده اند ، گویا گفتن حقایق برای شان دشوار شده است و یا بقدری  مصروف دیگر مسائل شده اند که این قضیه چندان مهم برای شان نبوده و نیست. 

و شاید هم از تهدید حاکمین کشور هراس دارند و می ترسند که بلای به سر شان بیاید .

جای دارد تا در پایان این نوشته یکبار دیگر از جناب آقای کرزی که حتمآ دوباره چشم به آرای همین ملت دوخته است تا در انتخابات آینده بقدرت برسد، بخواهیم تا قدری در مقابل حق تلفی ها مقاومت نموده و جلو بیعدالتی ها را بگیرد تا فردای قیامت دست مردم  و گریبان وی نباشد و آهء دردناکی مادری که منتظر فرزندش است ، زنی که منتظر شوهر نشسته و طفلی که در انتظار پدر چشم به در دوخته است دامنگیر وی نگردد. انشاالله به امید فردای بهتر و نظام قضائی سالم در کشور  والسلام

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer