.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نگرانی‌ها از افزایش ترافیک مواد مخدر در تخار

نگرانی‌ها از افزایش ترافیک مواد مخدر در تخار

جان‌محمد نبی‌زاده، تخار

تاریخ نشر یکشنبه  ششم قوس ۱۳۹۰ -  ۲۷ نوامبر  ۲۰۱۱

جان‌محمد نبی‌زاده
جان‌محمد نبی‌زاده
نمایندگان شورای ولایتی تخار با ابراز نگرانی از افزایش ترافیک و قاچاق مواد مخدر در ولایت تخار، دولت را متهم به کم‌توجهی در این زمینه می‌کنند.

اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر تخار، برای بررسی پدیده‌ی کشت، قاچاق و ترافیک مواد مخدر در این ولایت، کنفرانسی را با اشتراک معاون والی تخار و نمایندگانی از شورای ولایتی، قوماندانی امنیه، اطلاعات و فرهنگ، حج و اوقاف، سارنوالی و فعالان جامعه‌ی مدنی تخار برگزار کرد.

در این کنفرانس نماینده‌های شورای ولایتی تخار و تعدادی دیگر از اشتراک‌کنندگان، مبارزه در برابر کشت، ترافیک و قاچاق مواد مخدر را تنها در حد یک شعار دانست و از سهل‌انگاری دولت در این زمینه، انتقاد کردند.

شاه‌محمود تالقانی عضو شورای ولایتی تخار در این کنفرانس، گفت: «کشت کوکنار در ولایت تخار به صفر رسیده است، اما در نتیجه‌ی عملکرد ضعیف دولت، تجارت و ترافیک مواد مخدر افزایش یافته است.»

او دلیل افزایش قاچاق مواد مخدر را رهایی قاچاقچیان مواد مخدر پس از دستگیری‌شان دانست و اضافه کرد: «تمام آدم‌ربایی‌ها، فساد اداری، سرقت‌های مسلحانه و ده‌ها مورد سرقت مسلحانه در تخار از جانب قاچاقبرانی انجام می‌شود که از زندان بدون گذشتاندن زمان زندان، رها می‌شوند.»

چندی قبل، یک تانکر حامل تیل و یک کاماز حامل۲۶۰۰سیر برنج در مرکز ولایت از سوی افراد مسلح نا شناس ربوده شده بود.

آقای تالقانی با انتقاد از نیروهای پولیس، آنان را متهم کرد که با وجود آن که از معاش و لباس و خوراک خوب بهره‌مند هستند، در مبارزه با مافیای مواد مخدر ناتوان‌اند.

تالقانی دولت را در اختصاص بدیل معیشت به کشاورزان ولایت تخار، سردرگم و بی‌برنامه می‌خواند.

او گفت: «دوسال قبل، وزارت مبارزه با مواد مخدر مبلغ یک میلیون دالر را به‌خاطر صفرشدن کشت کوکنار، به این ولایت اختصاص داد که مسوولان از آن مبلغ، ۳۰ عراده تراکتور خریداری کردند، اما این تراکتورها هیچ درد دهقانان تخار را درمان نکرد و معلوم نشد که تراکتورها به چه کسانی توزیع شد.»

شاه‌محمود تالقانی گفت: «اگر دهقانان این وضعیت را که تجارت مواد مخدر به اوج خودش رسیده، ببینند و دولت بیش از این به آنان بی‌توجهی کند، این تهدید وجود دارد که کشت کوکنار را از سر بگیرند.»

اشتراک‌کنندگان در کنفرانس بررسی کشت، ترافیک و قاچاق مواد مخدر، ادعا کردند که مواد مخدر در تخار توسط کسانی که در پست‌های بلند دولتی کار می‌کنند، قاچاق می‌شود.

عاقبت‌الله ادیب‌یار، رییس اطلاعات و فرهنگ تخار، در این رابطه گفت: «تا زمانی که مواد مخدر در موتر‌های مودل‌بالا و شیشه‌سیاه انتقال داده شود، مبارزه با این پدیده، امکان‌ناپذیر است.»

او درحالی‌که فردی را مشخص نمی‌سازد، می‌گوید: «ترافیک مواد مخدر در ولایت تخار به عوض این‌که کمتر شود، بیشتر شده است و این مشکل ناشی می‌شود از وجود روابط میان قاچاقچیان مواد مخدر با افراد دولتی.»

مقامات در اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه، ضعف نیرو‌های پولیس در مبارزه با این پدیده را رد می‌کنند.

محمد افضل امام‌زاده، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه‌ی تخار، می‌گوید: «بیش از ۳۵۰ قاچاقچی عمده‌ی مواد مخدر در ولایت تخار وجود دارد که تعدادی از آنان دستگیر شده‌اند و برای بازداشت عده‌ی دیگری از آنان فعالیت‌ها جریان دارد.»

او در حالی‌که از ذکر نام فرد مشخصی پرهیز کرد، ادعا کرد که در بنادر مرزی ولایت تخار با کشور تاجیکستان، افراد و اشخاصی وجود دارند که در ترافیک مواد مخدر با قاچاقچیان همکاری می‌کنند.

در بخش دیگر از کنفرانس ذکرشده، اداره‌ی زراعت تخار از فعالیت‌های این اداره، در رابطه با کشت بدیل کوکنار در این ولایت خبردادند.

سید یحیی آمر امور زراعتی اداره‌ی زراعت و مالداری تخار در کنفرانس بررسی کشت، ترافیک و قاچاق مواد مخدر گفت: «تحقیقات کشت بدیل در مناطق زراعتی تخار صورت گرفته است.»

او اضافه کرد که به این منظور در برخی نقاط برای کشاورزان تخم زعفران و سایبین توزیع شده است و امید می‌رود که کشاورزان تخار بتوانند محصول خوبی به دست آورند.

اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر تخار در این کنفرانس از تشکیل یک کمیته مرکب از نمایندگان ارگان‌های امنیتی، عدلی و قضایی، حج و اوقاف و نهادهای جامعه‌ی مدنی خبر داد.

انجنیر احمد خالد، رییس اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر تخار گفت: «چنین کمیته‌ای در مرکز کشور تشکیل شده و در ولایت تخار نیز پس از تشکیل، در راستای مبارزه با این پدیده‌ی شوم با جدیت به مبارزه خواهد پرداخت.»

باشندگان تخار از افزایش قاچاق مواد مخدر و ناامنی‌هایی که در پیوند با این موضوع وجود دارد، نگران هستند و از مقامات مسوول می‌خواهند تا در این راه مبارزه‌ای مداوم داشته باشند و با کسانی که به اتهام مواد مخدر بازداشت می‌شوند برخورد قاطع کنند.

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer