.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
پیرامون وصع معارف ولایت هرات

Image

نوجوان عزیز و همکار خوب و با استعداد ۲۴ ساعت ویس احمد حکمت مدیر مسؤول مجله رفاه نوجوانان حوزۀ غرب کشور با انعکاس مشکلات نوجوانان معارف هرات مصاحبۀ اختصاصی را با محترم بصیر احمد آروین طاهری معاون تدریسی ریاست معارف ولایت هرات انجام داده است که اینک قسمت اول آنرا تقدیم شما  مینمایم :

ویس احمد حکمت : وضعیت کلی معارف ولایت هرات در سال جاری از چی قرار بود؟

معاون تدریسی: باید به عرض برسانم که معارف هرات  توانسته است تا در طول چند سال اخیر متمادی به عنوان نگین درخشنده ئی در سطح معارف کشور این مقام را احراز نماید که همه افتخارات بدست آمده را مرهون مردم علم پرور و معارف دوست خویش میدانم . صادقانه به عرض میرسانم که در طی ۶ سال اخیر دستاوردهای چشمگیری داشته ایم ؛ هر چند که بسنده نیست و هنوز هم به

بصیر احمد آروین طاهری معاون تدریسی ریاست معارف ولایت هرات
بصیر احمد آروین طاهری معاون تدریسی ریاست معارف ولایت هرات
چالشهائی از قبیل کمبود جای مناسب تعلیمی ، معلمین مسلکی در سطح شهر و ولسوالی ها ، کافی نبودن کتب درسی نصاب تعلیمی و مواد آموزشی به تناسب تعداد شاگردان و ... را در مقابله با سیستم و نظام تعلیمی معارف هرات داریم که در سدد رفع آن با مقامات صالحه به مراتب نیز پیرامون حل شان صحبت و مذاکره نموده ایم .

ویس احمد حکمت : طی سال جاری چند مکتب اعمار شده و چند فیصد شاگردان معارف هرات از خیمه ها استفاده میکنند ؟

معاون تدریسی : بصورت مجموعی در سال روان ۱۰۹ باب مکتب از طریق ارگانهای مختلف دولتی و غیر دولتی ( برنامه ارتقاء کیفیت وزارت معارف ، مؤسسات ملل متحد و انجوهای خیریه بین المللی و ملی و همچنان مردم معارف دوست ) سنگ تهداب گذاشته شده که منجمله ۲۹ باب آنها افتتاح گردیده اند و متباقی نیز تحت کار قرار دارند . اما هنوز هم ۳۵ ٪ شاگردان معارف ولایت هرات در زیر خیمه ها ، خانه های کرائی و در فضای آزاد - مصروف فراگیری علم و دانش اند .

ویس احمد حکمت : در ولایت هرات ، چند نفر به تفکیک اناث و ذکور شامل مکاتب رسمی بوده و چند فیصد آنرا اطفال و نوجوانان تشکیل میدهند ؟

معاون تدریسی : در سال روان تعلیمی که پایان رسید تعداد ۵۸۲۰۰۰  تن شاگرد منجمله ۲۷۰۰۰۰ شان را بخش اناث و متباقی ۳۱۲۰۰۰ را شاگردان ذکور تشکیل داده بود . اگر بتفکیک سن ، الی شاگردان چهارده سال را در قطار اطفال و نوجوانان قرار دهیم بناءً حدود ۷۵ ٪ شاگردان را این قشر آینده ساز به وجود آورده اند .

ویس احمد حکمت : شما سیستم درسی مکاتب ولسوالی ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

معاون تدریسی : باید یاد آور شد که سیستم درسی نه تنها برای معارف هرات بلکه در تمام معارف افغانستان به گونه یکسان طرح ریزی شده است اما بدلیل برخی مشکلات همچون عدم موجودیت مقدار کافی لابراتوار ها ، وسایل سمعی و بصری ، کمبود کورس های تقویتی و ممد مضامین درسی در سطح ولسوالی ها به علت نبود مقدار لازم افراد مسلکی در ولسوالی ها ، سیستم درسی به نحو یکسان آن تطبیق نمیگردد . هرچند که باید فعالیت های پروژه دو ساله تربیه معلمان داخل خدمت دفتر هماهنگی کمکهای انسانی را در راستای ارتقای ظرفیت علمی معلمان ستود .

ویس احمد حکمت : در شهر هرات ، وضعیت تعلیمی و امنیتی شاگردان را نسبت به مرکز کشور چطور بررسی میکنید؟

معاون تدریسی : آنچه که ارتباط مستقیم به ما دارد همانا تلاش در جهت ارائه تعلیم بهتر و باکیفیت به اولاد این خطه است و تأمین امنیت شان وابسته به ارگانهای ذیربط امنیتی است تا اقشار مختلفه در سایه نظم و امن بتوانند به فعالیتهای خویش تداوم بخشند . یقیناً که بدلیل رعب و وحشت هایی که برخی از افراد فرصت طلب در اذهان مردم ایجاد نموده اند متأسفانه تعدادی از فامیل ها از فرستادن اولاد شان به مکاتب اباء ورزیده اند که با تحکیم هر چه بهتر امنیت این روند رو به نابودی رفته و شاهد بوده ایم که الحمد لله مجدداً اکثر فامیلهایی که قبلاً در چنین شرایطی قرار داشتند مبادرت به مراجعت دوباره اولاد شان به کانون علمی شان نموده اند . من مسئلت ایجاد صلح و امنیت کامل را در سراسر افغانستان از باری تعالی به دعا مینمایم ولی طبق مشاهدات عینی در حال حاضر نظام معارف و همچنان امنیت در هرات نسبت به مرکز کشور و سایر ولایات در رده بهتری قرار دارد .

 ویس احمد حکمت : مکاتب خصوصی بالای روحیه شاگردان بخصوص با استعداد و کم عاید چی تاثیر داشته است؟

معاون تدریسی : هر چند که برای من ، فراگیری علم و دانش مهم است ؛ اما فقط مکاتب خصوصی توانسته اند تا تسهیلات حمل و نقل را نسبت به مکاتب رسمی فراهم سازند و اظهار میدارم که با آنهم شایسته ترین شاگردان فارغ التحصیل از مکاتب دولتی رسمی بوده اند . مکاتب خصوصی اگر بر مبنای اصول و لوایح مقرره خویش ایفای وظیفه نمایند میتوانند به مدارج خوبی رهنمون گردند که امید اعتلای روز افزون شان را دارم . معارف هرات در میان شاگردان خویش اعم از کم عاید و مستغنی ، شاگردان لایقی را به جامعه تقدیم نموده است و آنچه که حرف اول را در یادگیری میزند ، انگیزه به فراگیری است و این پدیده میتواند در هر کدام از این دو دسته مشاهده گردد .

ویس احمد حکمت : آیا برای تشویق شاگردان لایق و مسئولین مکاتب که در امر تعلیم و تربیه سالم اولاد وطن خدمت کرده اند ، اقدامی نموده اید ؟

معاون تدریسی : در نظام معارف هرات ، مجازات و مکافات وجود دارد و ما همیشه در پی اصلاح و پویائی خویش بوده ایم . اگر منظور شما ، مکافات نقدی برای منسوبین باشد ، این موضوع بندرت اتفاق میافتد ولی مکافات معنوی ( از قبیل اعطای مدال ها ، تحسین نامه ، تقدیر نامه ) به مستحقین آن صورت گرفته که در حدود چند روز قبل برای ۳۲۶ نفر منسوبین معارف مدال و تقدیر نامه درجه سوم از مرکز مواصلت نموده و انشاء الله طی محفل باشکوهی اقدام به توزیع آنها میگردد . یقیناً که شاگردان نخبه نیز از این امر مستثنی نبوده اند و معارف هرات تفقد و دلجوئی خویش را در حد توان و بنحو مطلوب از ایشان نموده است .

ویس احمد حکمت : برای تکمیل کتب مکاتب شهر و ولسوالی ها در سال آینده چه تدابیری اتخاذ نموده اید ؟

معاون تدریسی : کتب مورد نیاز شاگردان تا بحال طی سه مرحله فرستاده شده است که دو مرحله آن طی سال تعلیمی ۱۳۸۷ توزیع گردید و مرحله سوم که طی چند روز اخیر مواصلت نموده و یازده باب کانتینر کتاب حاوی ۱۷۴۰۲۰۶ جلد بتفکیک دوره های ابتدائی ، متوسطه و لیسه است به تناسب زبان منطقه (دری و پشتو) برایشان توزیع خواهد شد که این کتب برای شاگردان سال تعلیمی جدید ۱۳۸۸ مد نظر است ولی هنوز هم تقریباً یک میلیون کتب مورد نیاز معارف هرات کمبود است که این تعداد کمبود فقط در بخش ابتدائی بوده و در تلاش رفع این مشکل ، مصروف چانه زنی هستیم .

ویس احمد حکمت : برای تمرینات سپورتی شاگردان هنوز وسایل ورزشی در اکثر مکاتب آماده نشده ، این مشکل در سال آینده چقدر رفع خواهد شد ؟

معاون تدریسی : در آن تعداد مکاتبی که میادین ورزشی وجود داشته اند ، به اندازه کافی نیز لوازم ورزشی اهداء شده است ولی در مکاتبی که لوازم برایشان داده نشده یکی از دلایل آن عدم موجودیت میادین ورزشی است که از طریق بودجه وزارت معارف مطابق به برنامه مربوط و هم از طریق بعضی مؤسسات همکار در ایجاد میادین و لوازم تلاش ممکنه صورت گرفته است .

ویس احمد حکمت : در تهیه و توزیع قرطاسیه ، مواد غذائی و ادویه کمکی برای شاگردان بی بضاعت ، آیا پلان منظمی وجود دارد ؟

معاون تدریسی : شاگردان معارف از نظر غناء و فقر دسته بندی نمیگردند ، تنها معیار برای شاگردان لیاقت شان است ولی با آنهم در برخی از ولسوالیها بخاطر تشویق شاگردان و جذب شان به مکاتب مواد غذائی توزیع میگردید و صرف بطور کوتاه مدت در پلان اینریاست و مؤسسات همکار ذیربط بود ، با آنهم در رفاه هر چه بهتر و بیشتر اهل معارف و شاگردان خویش تلاش مینمائیم .

ویس احمد حکمت : برای تشویق نوجوانان به درس چه گفتنی داریم ؟

معاون تدریسی : به عنوان حُسن ختام ، شاگردان را توصیه به سعی و تلاش بیشتر بخاطر فراگیری علم و دانش می نمایم و خوب است تا از اندوخته های علمی استادان خویش بهره کافی را ببرند و از آنعده نوجوانانی که در هر رده سنی قرار داشته و هنوز در زیر چتر علم و دانش نیستند ، دعوت بعمل میآورم تا بسیج را در جهت محو بیسوادی براه انداخته و جذب مراکز تعلیمی بخاطر رفاه آینده خود و وطن خویش گردند .

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer