.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
کرسی نشينان کابل و معضلات موجود درکشور

قیوم بشیر
قیوم بشیر
اخيرآ گزارشي در مورد بدرفتاري و شكنجه در زندان هاي افغانستان از سوي سازمان عفو بين الملل در كابل منتشر شد. اين موضوع باعث گرديد تا هيآتي از نماينده گان مجلس تحت نام گرو( حقيقت ياب) سري به زندان پلچرخي بزند.

خانم فوزيه كوفي يكتن از نماينده گان پارلمان كه عضو اين هيآت ميباشد پس از ديدار وگفتگو با تعدادي از زندانيان زن به مسايلي اشاره نمود كه كوس رسوايي مجريان قانون را در افغانستان به صدا درآورد.

آري! خانم كوفي سريعآ به مسايلي اشاره كرد كه عده اي از زنان باردار در زندان پلچرخي به وي گفته بودند كه آنها مورد آزار و شكنجه هاي جنسي قرار گرفته و تعدادي ازمسئولين زندان به آنها تجاوز نموده اند. اين زنان از وضعيت نابسامان زندان شكايت داشته وگفته اند هنگاميكه زندانيان بيمار نياز به دارو دارند، نخست داروهاي بيهوشي به انها داده شده و سپس مورد تجاوز قرار ميگيرند. آنها اضافه نمودند كه در بعضي موارد هم عده اي به زور به اطاق مسئولان زندان برده شدند كه درچند مورد عده اي از آنها باردار شده اند.

نكته، قابل بحث اينست كه آيا كرسي نشينان كابل ازين ماجرآ بي خبرند؟ اگر چنين باشد بدا به حال ملتي كه دولتش با چنين بيخبري به اريكه قدرت تكيه زده است واگر با خبراند، پس بايد گفت اين هم عذري بدتر از گناه خواهد بود و ايجاب ميكند تا هرچه زود تر مرتكبين اين اعمال ضد بشري را دستگير ، به پنچه قانون سپرده و مجازات نمايند.

شش سال قبل زمانيكه اختناق جامعه ما افغانها را فرا گرفته بود و افغانستان دستخوش دسيسه بازي هاي تروريستي داخلي وخارجي گرديده بود و بعنوان پايگاه مستحكم ضد بشري، از ترور شخصيت ها گرفته تا توليد وعرضهء مواد مخدر درجهان چيزي كم نداشت ، جامعه جهاني و در رآس آن كشورهاي غربي را با حمايت از آمريكا وارد ميدان كارزار به اصطلاح مبارزه با تروريزم نمود و پس از حوادث 11 سپتامبر هزاران سرباز تا به دندان مسلح با پيشرفته ترين سلاح هاي موجود به افغانستان اعزام شدند و نه تنها براي مردم افغانستان وعده و وعيد هايي را مبني بر ريشه كن سازي تروريزم از منطقه، پاكسازي اين كشور از تروريستان و همچنين نابودي مزارع كشت خشخاش را دادند، بلكه اذعان داشتند كه ويرانه هاي اين كشور كه ارمغان قدرت طلبان چون طالبان ، حكمتيار و ديگر تفنگسالارانيكه اكثرآ به مرض ساديزم دچار بودند، است را بازسازي خواهند كرد.

اين موضوع كه مورد استقبال عامه مردم قرار گرفته بود، ديري نپائيد كه وارونه جلوه گر شد و با حملهء نظامي امريكا و دنباله روانش به خاك عراق ، افغانستان تا حدي به مرز فراموشي سپرده شد و امروزه دز حاليكه مي بايست خبري از طالب و طالب نما ها باقي نمي ماند، متآسفانه چون علف هاي هرز دوباره سر از زمين بلند نموده و بعنوان بزرگترين معضل در برابر دولت و مبارزين به اصطلاح ضد تروريزم قرار گرفتند.

چنانچه طي يكي دوسال اخير شاهد چندين مورد تسلط طالبان بر ولسوالي هاي ولايات آشوب زده بوده وهستيم ، آنهم در حاليكه گروه هاي كوچك چندنفري موفق ميشوند بعضي از اداراتي را متصرف شده و روز ها، هفته ها و حتي ماه ها در اختيار داشته باشند. آنهم درحاليكه هزاران سرباز از نيروهاي ضد تروريزم در اين كشور مستقر اند. گاهگاهي مي شنويم كه فلان كشور و يا فلان حزب از طالبان پشتيباني مينمايد. ولي مسئلهء اصلي را نبايد فراموش كرد و آن درگيرودار بودن تعدادي از نيروهاي خارجي در افغانستان كه به مثابهء مافياي مواد مخدر عمل ميكنند. اگر چنين چيزي حقيقت ندارد پس چگونه ميتوان باور كرد كه تنها در ولايت آشوب زدهء هلمند كه بيشتر از چهارهزار تن از نيروهاي آيساف وجود دارند نه تنها خبر از نابودي مزارع كشت خشخاش به گوش نميرسد، بلكه توليد مواد مخدر حاصله از مزارع اين ولايات حكايت از چندين برار شدن آن طي سال گذشته دارد. چرا اينها به وظايف خويش درين مورد عمل نكردند؟ چرا بر صفوف طالبان روز بروز افزوده ميشود؟ چه چيزي ميتواند باعث قدرتمندترشدن طالبان در اين كشور شود؟ امريست كه باعث شگفتي هاي در جهان گرديده و ناگزيريم به نكاتي در اين مورد اشاره نماييم :

1 - عمل نكردن به تعهدات از قبل داده شدهء نيرو هاي حافظ صلح و مبارزه بر ضد تروريزم در جهت ريشه كن ساختن مواد مخدر و قرار گرفتن پول حاصله از اين راستا در اختيار طالبان.

2 - عمل نكردن تعدادي از كشورها به مسئوليت هاي شان كه در مجالس و كنفرانسهاي مختلف بين المللي مربوط به بازسازي افغانستان وعده همكاري داده بودند.

3 - موجوديت سازمانهاي امنيتي خصوصي در كشور كه تا حال بطور مستقل عمل ميكردند.

4 – نرسيدن بخش عمدهء كمك ها به مراجع ذيصلاح و در بعضي موارد حاتم بخشي هاي ناشي از ارجعيت روابط فاميلي بر مسايل ملي.

5 – موجوديت نظام فاسد اداري و رواج يافتن بيش از حد رشوه دهي و رشوه ستاني در ادارت دولتي.

6 – موجوديت و تسلط چشم گير جنگسالاران در پارلمان ملي افغانستان بعنوان نماينده هاي اصلي مردم.

7 – سؤ اطمينان در ميان مسئولين حكومتي.

8 – معاملات پشت پرده دولت با طالبان در مسايل گروگانگيري و اختطاف هاي جاريه طي سالهاي گذشته.

9 – سردرگمي اعضاي دولت در معضلات بوجود آمده سياسي در داخل دولت.

10- موجوديت باند هاي جنايي در داخل كابل و كند بودن روال شناسايي آنها توسط نيروهاي امنيتي.

11- موجوديت بيش از حد سلاح در ميان طرفداران گروه هاي رقيب .

12- تشكيل روزافزون احزاب مختلف سياسي توسط نماينده گان مجلس.

13 – عقب افتادن معاشات در بعضي ادارت دولتي.

و ده ها مورد ديگر كه هركدام به نحوي در ايجاد معضلات موجود در كشور كمك ميكند.

ولي چگونه ميتوان جلو اين همه مشكلات را در چند سال حكومتداري گرفت؟ اين ها همه مسايلي است كه دولت آقاي كرزي مؤظف است با بازنگري كاملآ مستقلانه سياسي و اجتماعي بدور از علايق و بستگي هاي كشوري در صدد ايجاد يك نظام اداري سالم بدر آيد و با برخورد شديد در مقابل هرگونه مسايلي كه باعث بدنام شدن دولت ومردم افغانستان ميشود اطميناني را كه مردم در انتخابات گذشته به وي داشتند و در حال از دست دادن آن است مجددآ بدست آورد و مسئوليت خود را در قبال حفظ ارزش هاي ملي كشور ادآ نمايد. امروز دولت افغانستان ميتواند با حفظ روابط حسنه با دولت هاي همسايه و ايجاد اطمينان متقابل با حفظ تماميت ارضي كشورها ، آنها را به همكاري در جهت برچيده شدن موانع موجود بر سر راهء ايجاد سراسري صلح و امنيت در منطقه و جهان ترغيب نمايد. به اميد روزيكه دردها وآلام مردم ما خاتمه پذيرد. انشآالله

قیوم بشیر

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer