.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
امنيت پايتخت شكننده است

پوهنیار سخی منیر
پوهنیار سخی منیر
نوشته : پوهنیار سخی منیر

     امنيت پايتخت

 

  شكننده است

از چندي به اينسو كه عمليات هاي انتحاري به علت درگيري هاي پاكستان كاهش يافته بود و دولت در رسانه هاي همگاني نسبت به فعاليت هاي نيرو هاي امنيتي مخصوصا امنيت ملي و رئيس آن امنيت امرالله صالح به خاطر نجات جان همايون شاه آصفي سر و صداي بسياري به راه انداخت و بعد از اينكه حنيف اتمر به حيث وزير داخله تعيين گرديد، اينك بار ديگر براي اينكه القاعده نشان بدهد كه فعاليت آنها در كابل ميتواند به آساني صورت بگيرد، طي يك  عمليات انتحاري انفجار سنگيني را در وزارت اطلاعات و فرهنگ به راه انداخت. درين انفجار كه تقريبا تعمير وزارت از كار افتاد، حدود ۱۳ نفر زخمي و پنج كشته به جا گذاشت و بار ديگر شهريان كابل را تكان سختي داد كه سكوت چند روزه ي تروريستان به معني ختم عملياتهاي انتحاري نبوده و هر لحظه امكان بروز چنين عمل هاي جنايتكارانه اي ميباشد.

حال كه آقاي اتمر بر مسند قدرت وزارت داخله تكيه زده بسياري به اين باور اند كه اتمر مرد متحركيست و امكان دارد كه نه تنها در وضعيت امنيتي پايتخت كه در بسياري از نقاط كشور، مخصوصا ولسواليها تغييرات مثبتي را به وجود خواهد آورد. شاهراه ها مخصوصا شاهراه كابل - قندهار كه وضعيت به شدت نا هنجاري دارد را نيز تا حدي كنترول خواهد كرد. او در اولين صحبت هايش در روز گرفتن راي در ولسي جرگه ابراز داشت كه به فكر بهبود وضعيت امنيتي  ۸۳ ولسوالي و شاهراه ها خواهد شد. اما كابل كه پايتخت كشور است و دران حدود پنج مليون نفر زندگي ميكنند و مقر دپلماتيك بسياري از كشور هاي مهم و مقتدر جهان ميباشد و سياست هاي كل كشور ازينجا تعيين ميشود، لذا معيار اصلي تامين امنيت در كشور به حساب مي آيد. طالبان و القاعده هم تلاش دارند تا به هر شكلي شده اين مركز را به تهديد بگيرند. با اينكه رياست امنيت ملي تا حال قادر شده است از چندين عمل انتحاري و انفجاري درين شهر مزدحم جلوگيري كند. اما بازهم تروريستان قادر شده اند كه اهداف معيني را در آن آماج حمله قرار دهند و جان افراد بسياري را بگيرند. طالبان اينبار در وزارت اطلاعات و فرهنگ بازهم به شيوه حمله در هوتل سيرينا- كابل عمل كردند. اول فرد مسلسل به دست محافظان وزارت را از پا انداختند و بعد فرد انتحار كننده خود را به سالون بين المللي مطبوعات رسانده و خود را با مواد قوي انفجاري منفجر نمود. با اينكه به تناسب اين انفجار بسيار قوي تلفات كم بود، اما تعمير را تقريبا از كار انداخت. گزارشاتي وجود دارد كه امنيت ملي قبلا از وقوع حمله اي در كابل به اين وزارت خبر داده بوده ، اما وزارت  سهل انگاري كرده به ترتيبات ساده امنيتي آن پر بها داده لذا نتوانستند ازان جلوگيري كنند.

 با اينكه نيرو هاي پوليس مسووليت اصلي امنيت را به عهده دارد، اما در چند سال اخير به دلايل متعددي اين نيرو قادر به انجام كار مهمي در راستاي امنيت در پايتخت نشده است و لذا ضرورت به پاكسازي و تحول جدي دارد. همه چشم به راه اتمر ميباشند كه ديده شود او ميتواند كاري انجام بدهد ياخير. بسياري از بيرونيان امنيت كابل را محك اصلي امنيت كل افغانستان ميباشد و توقع بسياري به آن است كه حد اقل به اين چيز توجه شود و چون اكثر نيروي پوليس آلوده ميباشند، لذا مردم به آن دلبستگي ندارند. پوليس كابل بد بختانه كه حتي پياده رو ها را هم روزانه به دست فروشان سودا ميكند و كاري جز پول گرفتن و آزار دادن مردم ندارد، لذا چگونه همچون نيروي ميتواند در برابر هيولاي تروريزم بجنگد و مبارزه كند وبه اين خاطر همه به امنيت ملي و كار روايي هاي او نظر دارند.  اكنون كه در كنار پوليس و امنيت ملي، اردوي ملي نيز به امنيت كابل مصروف ميباشد، به راه افتادن چنين حملاتي از سوي مخالفان ، نشان ميدهد كه اين همه قوا چقدر در نا هماهنگي قرار دارند كه نميتوانند در بدترين حالات جان شهروندان را نجات بدهند و به اين خاطر روز تا روز مردم ذهنآ خود را مصئون احساس نكرده، هر لحظه خود و اطفال شانرا در معرض چنين حملاتي احساس ميكنند و به لذا بسياري درقدم اول براي اتمر آزمون امنيت پايتخت را معيار و محك ميزنند.

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer