.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
وزير داخله جديد و امنيت پايتخت

سخی منیر
سخی منیر
  نوشته : پوهنیار سخی منیر

  وزيرداخله جديد

 

     وامنيت پايتخت

با اينكه اوضاع امنيتي پايتخت افغانستان از دوسال به اينطرف گاهي خوب نبوده است، درين دو هفته به شدت رو به وخامت گذاشته است. بسياري فكر ميكنند كه بدتر شدن وضعيت امنيتي  در هفته هاي اخير بيشتر به تغيير در كابينه رابطه دارد. شهر كابل و كابل نشينان با اينكه  درين دو سال از سوي گروه هاي مسلحي كه اختطاف ، باجگيري و به زنان و دختران تجاوز ميكنند، فساد اداري گسترده را دامن ميزنند، زمين هاي شخصي و دولتي را چپاول مينمايند و بالاخره هرچه از دست شان بر آيد در حق مردم روا ميدارند ، اينان تا اينكه با طالبان و القاعده دچار پرابلم باشند، بيشتر ازين گرو ه  ها رنج ميبرندو به اين خاطر شكايت مردم به اوج خود رسيده است.

 اين گروپها كه بقاياي جنگ سي ساله ميباشند به شكلي با عده اي از مسئولان دولتي و مخصوصا نيرو هاي پوليس در رابطه و همكاري مشترك قرار دارند و به اي خاطر اين پرسش نزد هر كابل نشيني با جديت مطرح ميباشد كه چگونه يك نفرصراف در پر امن ترين يعني  جاده ميدان هوايي  و در چند قدمي محل اقامت نيرو هاي امنيتي به قتل ميرسد ولي آب از آب تكان نميخورد.  روزانه باجگيري هايي جريان دارد، اما نيرو هاي وزارت داخله قادر نميشوند كه امنيت مردم را بگيرند. هرچه تعداد نيرو هاي امنيتي در كابل اضافه ميشوند به همان پيمانه بي امنيتي افزايش مي يابد. در حاليكه مردم انتظار دارند كه با افزايش نيرو هاي امنيتي بايد براي مردم بيشتر آرامش ببخشند و اطمينان به زندگي آرام به وجود آيد. اما به عكس مردم با اين ازدياد

  نيرو خود را بيشتر در معرض  بي امنيتي ديده، اين يگانه پايتختي در جهان است  كه در بسياري از محل هاي آن مردم شبانه پهره داري ميكنند و بالاي پوليس اعتماد ندارند. با تمام اينكه همه مردم از دست داشتن نيرو هاي امنيتي در اين اختطافها ميگويند و مينالند، اما وزارت داخله به عنوان مسوؤل اول امنيت كشور كوچكترين جواب و واكنشي در برابراين خواست و نظر مردم ندارد. در هفته اي كه اعلان تغيير در كابينه صورت ميگيرد از يكطرف يك زن  اهل افريقاي جنوبي به قتل ميرسد، از سوي ديگر يك زن كانادايي اختطاف ميشود. در روز روشن پسر معاون عزيزي بانك ربوده ميشود و همايون شاه آصفي يكي از كانديدان رياست جمهوري گذشته و خسربره محمد ظاهرشاه  حين بر آمدن از منزل دامادش  وزير تجارت در شهر كابل ربوده ميشود و تا حال از سرنوشت او اطلاعي در دست نيست.

وضعيت در دولت افغانستان طوريست كه هر فردي از چوكيهاي بلند قدرت بيجا ميشوند، عوض اينكه از نارسايي هاي كاراو باز پرس صورت بگيرد و حساب پس بدهند، آنان بيشتربر دولت ميتازند و تلاش ميكنند تا به گونه اي ديگري دولت را به چالش مواجه سازند. اكنون كه وزير داخله جديد به عنوان مسوؤل امنيت كشور تعيين شده است، آزمون اولي كه او بايد از آن پيروز مندانه عبور كند، امنيت پايتخت است كه اگر درين زمينه كامياب نشد، مردم در سراسر كشور نسبت به كار وزير جديد هم بي اعتماد خواهندشد، مخصوصا كه عده اي از جريانات شمال با به قدرت رسيدن وزير جديد جدا مخالف ميباشند و به هر طريقي كوشش خواهند كرد كه اورا ناكام بسازند، به اين خاطر اوضاع از وزير جديد خواهان قاطعيت بيشتر ميباشد. كابل پايتخت كشور كه محل تجمع بيشترين افراد آگاه و نمونه واقعي حكومتداري كل كشور ميباشد، در صورتيكه با اين تغيير نتواند آرامش و امنيت را  پيدا كند، در نقاط ديگر كشور كه دولت با مخالفان مسلح روبه رو ميباشد، باور به امنيت برايشان پيدا نخواهند شد؟     

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer