.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
رسانه ها باید با حوادث یکسان بر خورد کنند

سخی منیر
سخی منیر
نوشته : پوهنیار سخی منیر

رسانه ها باید با حوادث

  یکسان بر خورد کنند

یکی از موهبت فیصله های بن آزادی بیان و آزادی رسانه ها میباشد که درین شش سال واقعاً نقش مهم و موثری در رساندن پیام های مردم به مسئولان دولتی و به عکس انعکاس خواستهای مردم و توجه دادن مسئوولان به  این خواستها داشته است. اگر در یک جامعه چنین رسانه هایی وجود نداشته باشد و فقط چند رسانه یی دولتی و سرکاری به تبلیغ برای دولت و امرا بپردازد، نمیتوان انتظاری از بیان واقعیت ها از چنین نشراتی داشت. نشرات خصوصی و آزاد هرچه کمبود داشته باشند و نتوانند معیاری عمل کنند، بازهم خود را مکلف به بیان گوشه های از حقایق دانسته و نزد مردم از اعتبار و منزلت خاصی پیدا میکنند و این را هم نباید انتظار داشت که تمام این رسانه ها در قبال مسایل سیاسی کشور، منطقه و جهان یکسان برخورد داشته باشند. این رسانه ها با نگاه های مختلف به قضایا دید، ازدریچه های متفاوتی آنها را به بحث و بررسی میگیرند. تعدادی ازین رسانه ها گاهی مجبور میگردند که به گونه یی منافع تمویل کننده گان شانرا نیز مد نظر بگیرند و گاهی هم به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به فرمایش آنها  عمل نمایند. این از مشکلاتی ناشی میگردد که اکثر رسانه های ما تا هنوز نتوانسته اند راه مناسبی جهت حل مشکلات شان دریابند. بگذریم از اینکه عده ای از آنها بنیاد فکری تنظیمی دارند و به صورت مریی و نامریی به تبلیغات تنظیمی پرداخته از همان فکر و اندیشه تغذیه میشوند. درین سی سال که راه دستیابی منافع همسایه گان ما با پرورش افرادی  از هر طیفی در افغانستان باز شد، نیز به رسانه های کشور ما توجه خاصی داشته، عده یی ازین رسانه ها با پول و امکانات این همسایگان به گردش در آمده و برهمه هویداست که این رسانه ها یا با سکوت در برابر مداخلاها و دست درازی های آنها ویا دفاع از آنها برایشان نمک حلالی میکنند و منافع ملی شانرا فدای منافع بیگانه گان میسازند. این گاهی چنان انعکاس می یابد که مدیر مسئوول و هیات تحریریه ی فلان نشریه آنرا تحمل نکرده در برابر صاحب امتیاز میشورند و دست به اعتراض میزنند و این مساله در رسانه های چاپی دیگر منعکس میگردد. برنامه های بعضی از رسانه ها متاسفانه چنان رنگ همسایه دارد که گویی برای افغانها پخش نمیشوند. 

یکی ازین رسانه ها تلویزیون طلوع را میتوان نام برده که با تمام سابقه ی کار و بیننده بسیار، گاهی به چنین وضعیتی سقوط میکند که یا خود عمدا چنان عمل میکند و یا وادار به  انجام چنان عملی میگردد. اخیرا این تلویزیون به نقل از نشریه نیویارک تایمز بسیار تلاش کرد تا در مورد رئیس شورای قندهار، احمد ولی کرزی مبنی بر دست داشتن در کار مواد مخدر بسیار تبلیغ کند و آنرا پیراهن حضرت عثمان بسازد و جار بزند که اینک برادر رئیس جمهور قاچاقچی مواد مخدر میباشد. اینکه نشریه نیویارک تایمز تکلیفی مثل تلویزیون طلوع دارد و یا چیز دیگری واقعا روشن نیست . زیرا احمد ولی اعلان کرد که به زودی وکیل یا وکیلان درخارج خواهد گرفت و ازین نشریه بازخواست به عمل خواهد آورد که البته در آن وقت واقعیت و اتهام این نشریه به اثبات خواهد رسید. اما آنچه مسلم است این که درکشور ما و واقعه ها زیادی از فساد، دزدی و اختلاس به وقوع میپیوندد که کمتر از این اتهام زننده نیستند، اما چشمان تیز بین طلوع یا آنها را نمیبینند و یا به هر علتی به نشر و انعکاس آنها نمی پردازد. مثلا وقتی وزیر شهرسازی  در مصاحبه با تلویزیون آریانا اعلان کرد که در افغانستان بیش از سه ملیون و هفتصد هزار جریب زمین به وسیله جنگسالاران به زور غصب شده و حتی نام فرد یا افرادی را بر زبان آورد، طلوع به این بیان بسیار مهم و افرادیکه به عنوان غاصب نام برده شدند، نه تنها کوچکترین اشتیاقی نشان ندادکه اصلاً به این مساله برخوردی نداشت. این تلویزیون در مساله اختلاس اسدالله رامین که بسیار سنگین و مهم بود، نیز کوجکترین توجهی نداشت که به هیج عنوان مساله غیرمهمی نبود و به این خاطر بناً بر به خواهش عده یی و یا طرز تفکر گرداننده گان طلوع این مساله به بحث گرفته نشد که برای این تلویزیون نمیتواند ضربه ای به حساب نیاید. قبل از آنکه نیویارک تایمز بتواند از اتهام بر احمدولی دفاع کند و در محکمه یی که احمد ولی میخواهد آنرا بر ضد این اتهام دایر کند، چنین ابراز نظر هایی، سبکسرانه به نظر میرسد. ما تجربه ی برخورد یک نشریه غربی را با عارف نورزی که به زودی از اتهام بستن خود معذرت خواست را داریم و به این خاطر این بار نیز محتمل است که این نشریه با نداشتن سند و مدرکی بار دیگر این اتهام بی اساس تلقی گردد، طلوع و رسانه های داخلی دیگری که این عرصه را بسیار داغ ساختند ، معلوم نیست که در آن وقت  چه پاسخی خواهند داشت.

هفته نامه باختر که مدت کمی از انتشار آن میگذرد و تازه به خیل رسانه های کشور پیوسته است، با اینکه نقش رسانه ها را به عنوان ماشین متحرک اجتماع باور و قبول دارد،  به بیطرفی و تعادل  در ارائه خبرها، گزارش و تحلیل هایش اعتقاد داشته و بر طبق قانون رسانه ها از دیگران هم میخواهد که چنین برخوردی داشته باشند. 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer