.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
نماینده گان مردم چشم پُت رأی میدهند
فهیم رسا
فهیم رسا
فهیم رسا

    

             نماینده گان مردم

 

      چشم پُت رأی میدهند

   

          به این خواب آلوده گان باور نکنید!

جا به جایی ها و تغییرات در کابینه که از دوسال به اینسو سر و صدا های زیادی را در رسانه های افغانستان بر انگیخته بود بالاخره جامه ی عمل پوشید.

فشار های خارجی، آخرین پیش شرط طالبان در گفتگوهای صلح در عربستان و مبارزه انتخاباتی برای احراز مقام ریاست جمهوری آینده، کرزی را واداشت تا برای نخستین بار تغییرات گسترده ای را در کابینه اش بوجود بیاورد.

هرچند انتظار میرفت تا آقای کرزی با گماشتن افراد شایسته و کارا بتواند کابینه را تخصصی ساخته و اندکی از رنج و آلام مردم بکاهد اما خلاف تصور، این امید نیز به نومیدی مبدل گشت و چهره های آزموده شده  که در چند سال گذشته مردم را به فغان آورده بودند از یک وزارت به وزارت دیگر جابجا شدند.

با آنکه آقای کرزی تأکید کرده بود که تغییرات در وزارت های دفاع و داخله  مشکلی را حل کرده نمیتواند و  تغییر در این دو وزارت نخواهد بود، حنیف اتمر به عنوان وزیر داخله گماشته شد.

Image 

غلام فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش شد و ضرار احمد مقبل عضو شورای نظار و یکی از همکاران نزدیک به فرمانده احمدشاه مسعود که پُست کلیدی داخله را در کابینه کرزی به عهده داشت و منسوب به قوم  تاجیک بود به حاشیه رانده شد و به حیث وزیر عودت و مهاجرین مقرر گردید.

دولت، ضرار احمد مقبل را یک شخص فعال و موفق در وظیفه میداند اما پرسش اساسی که اینجا بوجود می آید اینست که اگر او فرد موفق و کارا بود پس چرا تبدیل شد؟ و یا اگر او یک وزیر ناکارا بود پس چرا به وزارت دیگری گماشته شد؟  و به خاطر کدام دست آورد هایش مدال وزیر اکبرخان را برایش اعطاء کردند مگر تضمین وجود دارد که یک شخص نا موفق بتواند در وزارت دیگر موفق باشد.

افزایش  نا امنی، کشتار، دزدی، رباینده گی و از همه جالبتر حادثه هشتم ثور امسال شاید دست آورد های بودند که مقبل را به مدال وزیر محمد اکبر خان مفتخر گردانید و امیدواری را برای کارایی بهترش به وزارت مهاجرین بوجود آورد.

رحیم وردک که بارها از ارتباطش با سازمان استخباراتی پاکستان سخن گفته شد و در حادثه هشتم ثور ناکارایی اش به اثبات رسانید همچنان در وزارت دفاع باقی ماند.

حنیف اتمر پس ازآنکه در وزارت معارف آمد وضعیت فاجعه بار معارف را نتوانست سامان بدهد آموزگاران ازوی ناخوش بودند و یکبار هم  برای چند روز دست به اعتصاب درسی زدند؛ اندیشه های قوم گرایانه در وزارت معارف بالا گرفته بود و چاپ کتابهای درسی رسوایی زیادی برای این وزیر کمایی کرد حتی در کتاب تأریخ صنف دهم ضیاالحق پدر بنیادگرایان افغانستان مورد تمجید و قدر دانی قرار گرفته بود.

یک روز در همایشی که به یاد سید جمال الدین افغان در کابل بر گزار شده بود شرکت کردم یکی از سخرانان به رسوایی چاپ کتاب ها در وزارت معارف اشاره کرده و گفت: " همینست راه سید جمال الدین افغان، 400 مشاور وزارت تعلیم و تربیه همه چیز دارند، جز تعلیم و تربیه."و  شاید همین وضعیت اسفبار معارف و فاشیستی بیش از حد اتمر بود که  او را به وزارت داخله رسانید.

رسوایی دیگری را که در زندان قندهار رخ داد هیچ کس فراموش نمیکند آیا همین دست آورد بزرگ، اسدلله خالد را به وزارت دولت در امور پارلمانی رسانید؟

عملکرد های قوم گرایانه فاروق وردک و ناکارایی هایش نیز به همگان معلوم است. با توجه به این همه ناکارایی های  این وزیرا ن ،تغییرات جدید در کابینه هیچ دردی  را دوا نخواهد کرد.

کارشناسان مسایل سیاسی بدین باور بودند که  احتمال دارد مجلس نماینده گان افغانستان که بیشتر اعضای آنرا مجاهدین پیشین تشکیل میدهد بخاطر حاشیه راندن آخرین مجاهد از یک پست کلیدی این بار بر خورد محتاطانانه و جدی تری در برابر وزیران پیشنهادی داشته باشند. اما قسمی که معلوم شد این خواب آلوده گان هم مانند همیشه به این وزیران رأی اعتماد دادند، شاید گناه نماینده گان مجلس هم نباشد آنان که اصلاً تا همین اکنون وظیفه شان را نمیدانند، آنان نمیدانند که برای چه در این مجلس آمده اند و مانند دکانداران هر روز که دل شان خواست می آیند و که دل شان نخواست نمی آیند.

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer