.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
بهای نفت در بازارهای جهانی سقوط کرد

سخی منیر
سخی منیر
پوهنیار سخی منیر

      بهای نفت

در بازارهای جهانی

     سقوط کرد

همراه با از سرگیری روند نزولی بهای سهام در بورس های عمده، بهای نفت خام در بازارهای جهانی نیز به سرعت کاهش یافته است.

نگرانی در مورد احتمال کاهش تقاضای جهانی برای مواد نفتی در ماه های آینده باعث شد تا در معاملات بازارهای نفتی آسیا در روز پنجشنبه، 16 اكتوبر (25 ميزان)، بهای نفت خام به سرعت سقوط کند و به پايين‌ترین سطح از ماه اگست سال 2007 تنزل یابد.

روز گذشته نیز بهای نفت خام در بازارهای آمریکا سقوط کرد و نفت سبک به بهای حدود 74.5 دالر معامله شد که بیش از 4 دالر پايين‌تر از قیمت آن در روز قبل بود.  

به این ترتیب، از ماه جولاي سال جاری تا کنون، بهای نفت خام کمابیش به نصف کاهش یافته است.

روند نزولی بهای نفت خام از اواخر ماه جولاي و با انتشار گزارش هایی حاکی از احتمال کاهش رشد اقتصاد جهانی آغاز شد و با بروز بحران در بخش مالی بسیاری از کشورهای عمده جهان در ماه جاری شدت گرفت.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - نیز تخمین زده است که متوسط بهای سبد نفتی این سازمان در پایان هفته جاری اندکی بالاتر از 70 دالر در هر بيرل باشد که به مراتب کمتر از بيرلی 135 دالر در اواسط ماه جولاي است.

روز پنجشنبه بهای سبد نفتی اوپک اندکی بالاتر از 63 دالر محاسبه شد که نسبت به روز قبل از آن حدود 5 دالر کاهش یافته است.

در حالیکه کشورهای اوپک به رعایت سهمیه بندی در تولید و صادرات نفت ملزم شده اند، کاهش بهای نفت به منزله تنزل شدید در عواید نفتی این کشورهاست.

در صورت بروز رکود جهانی و کاهش بهای نفت، برخی از کشورهای عضو اوپک که از درآمد سرانه بالا و ذخایر ارزی سرشاری برخوردارند می توانند این بحران را بدون مواجهه با دشواری قابل توجهی پشت سر بگذارند.

در مقابل، بروز چنین وضعیتی برخی دیگر از کشورهای صادر کننده نفت را که نتوانسته اند از درآمدهای نفتی سال های اخیر برای تقویت بنیه اقتصادی خود یا دست کم ایجاد ذخایر ارزی مناسب استفاده کنند با شرایط نامساعدی مواجه می سازد.

اوپک و چشم انداز اقتصاد جهانی

وزیران نفت اوپک در اجلاس خود در ماه سپتامبر سال جاری برای مقابله با روند نزولی بهای نفت تصمیم گرفتند سهمیه بندی مورد استفاده در سپتامبر سال قبل را رعایت کنند تا با کاهش عرضه، مانع از تنزل بهای نفت شوند.

در آن زمان، برخی از کشورهای عضو این سازمان بهای 100 دالر در هر بيرل را قیمت مناسبی برای نفت خام می دانستند و در صورت ادامه روند کنونی، بعید نیست وزیران اوپک در اجلاس بعدی خود کاهش سهمیه ها را مورد توجه قرار دهند.

در سال های گذشته، به خصوص از اواسط دهه 1980 تا اواخر دهه 1990، معمولا اکثر کشورهای عضو اوپک در دوران کاهش بهای نفت، برای حفظ عواید خود از سهمیه های تعیین شده تجاوز می کردند که به نوبه خود، کاهش بیشتر بهای نفت و تشدید رقابت برای جلب مشتری از طریق عرضه نفت ارزان تر را در پی داشت.

انتشار گزارش هایی در مورد احتمال بروز رکود در اقتصاد آمریکا از جمله عوامل اصلی سقوط قیمت نفت خام ارزیابی شده است.

روز چهارشنبه وزارت بازرگانی ایالات متحده گزارش کرد که بهای خرده فروشی در ماه سپتامبر 1.2 درصد تنزل کرد که نشانه کاهش تقاضای مصرف كننده‌گان کالا و خدمات در آن کشور محسوب می شود و می تواند به کاهش تولید و سرمایه گذاری، و در نتیجه افزایش بیکاری منجر شود که به نوبه خود، سطح درآمد و تقاضا را کمتر می کند.

کارشناسان معتقدند که بحران مالی اخیر نه تنها باعث محدودیت دسترسی تولید كننده‌ گان و مصرف كننده‌ گان به منابع مالی بانکی شده، بلکه اطمینان نسبت به رشد اقتصادی را متزلزل ساخته است.

قرار است فدرال رزرو - بانک مرکزی آمریکا - طی روزهای آینده ارزیابی خود از چشم انداز اقتصادی این کشور در خلال ماه های آینده را انتشار می دهد که احتمالا حاوی هوشدار در مورد کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور در ماه های اخیر خواهد بود.

با توجه به سهم اقتصاد ایالات متحده در اقتصاد جهانی، بروز رکود اقتصادی در این کشور به منزله کاهش تقاضا برای واردات از سایر کشورهاست و می تواند به سرعت به بروز رکود در سطح جهانی منجر شود.

تنزل بهای سهام

نشانه توقف رشد اقتصادی پس از بیش از یکدهه رشد مستمر از برخی دیگر از کشورهای غربی نیز گزارش شده و از جمله بریتانیا و آلمان از افزایش شمار بیکاران در ماه های اخیر خبر داده اند.

در عین حال، برخی از کارشناسان ابراز امیدواری کرده اند که اقدامات اخیر دولت های غربی در کمک به نظام بانکی و کاهش نرخ بهره ممکن است دسترسی تولید كننده‌گان و مصرف كننده‌ گان به نقدینگی را افزایش دهد و دست کم مانع از بروز رکودی عمیق در سطح جهانی شود.

با اینهمه، ظاهراً بازارهای مالی جهان نسبت به چشم انداز اقتصادی جهانی نظر مثبتی نداشته اند و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، شاخص بهای سهام در بازارهای عمده پس از بهبود موقت در اوایل هفته جاری، بار دیگر به شدت تنزل کرد.

سهامداران نگران آن هستند که رکود اقتصادی باعث کاهش سوددهی و حتی ورشکستگی شرکت های تولیدی و خدماتی شود و در نتیجه، ارزش سهام آنها را تنزل دهد.

در آغاز معاملات روز پنجشنبه در بورس توکیو، شاخص بهای سهام بیش از 10 درصد تنزل کرد و با وجود افزایش مختصر در ساعات بعد، در پایان معاملات، 8.6 درصد ارزش خود را نسبت به روز گذشته از دست داد.

سقوط بهای سهام در بورس توکیو در پی تحولی مشابه در بورس های ایالات متحده در روز چهارشنبه گزارش می شود که در جریان آن، شاخص بورس نيويارك حدود 8 درصد تنزل کرد که بالاترین میزان تنزل یک روزه این شاخص طی بیست و یک سال گذشته بود.

سایر بازارهای آسیایی نیز در روز پنجشنبه با سیر نزولی بهای سهام مواجه بودند و از جمله شاخص های بهای سهام در بورس های استرالیا، كورياي جنوبی و هانگ‌ كانگ هرکدام حدود 5 درصد تنزل کرد.¡

 

 

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer