.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
مطبوعات غربی به افغانستان بد بینانه برخورد دارند

سخی منیر
سخی منیر
نوشته: پوهنیار سخی منیر

 مطبوعات غربی

   به افغانستان

    بد بینانه

  برخورد دارند

اخیرا نیویارک تایمز در سر مقاله شماره 15 اکتوبر 2008 خود در مورد افغانستان نوشته است که وضعیت افغانستان در یک حالت خطرناکی قرار گرفته و در سال روان خطرناکتر خواهد شد. این نشریه عامل خرابی وضعیت موجود را در فساد اداری، تولید مواد مخدر و مداخله پاکستان میداند که گروپهای طالب را در آن سوی سرحد پرورش میدهد و تسلیح نموده به افغانستان میفرستد. طالبان از درک تولید مواد مخدر سالانه صدملیون دالر سود به دست می آورند و روز تا روز قوی تر میشوند. با تمام در خواست های امریکا، اروپایی ها حاضر نیستند که نیروی بیشتری به افغانستان بفرستند و تنها آلمانها حاضرشده اند که یکهزار نیروی دیگر به افغانستان روان کنند. ولی چون آلمان حاضر نیست که نیرو هایش را به جنوب افغانستان اعزام نماید، لذا این نیرو در جنگ افغانستان چندان موثر نیست. نیویارک تایمز مینویسد که اداره رئیس جمهور کرزی در غالب شدن بر وضعیت کنونی چندان زمینه ندارد و اخیرا وزیر داخله را عوض کرده، میخواهد پولیس را پاکسازی کند و تا حدی امنیت را تامین نماید.  

این تحلیل ها از مدت ها به اینسو به وسیله مطبوعات و نشرات افغان مطرح و به این صورت گره ضعف ها بیان میشود. در حالیکه رئیس جمهور کرزی بار ها از تولید مواد مخدر در افغانستان شکایت داشته و درین مورد انگشت انتقاد را به سوی خارجیها دراز کرده و تلویحاً از نیرو های انگلیسی که در هلمند این بزرگترین محل تولید و قاچاق مواد مخدرمستقر اند، انتقاد كرده است که با این حضور نه تنها این تولید در هلمند کاهش نیافته که بیشتر هم شده است. اما رسانه های غربی تلاش دارند بار تمام نا رسایی ها را به گردن دولت افغانستان بیاندازند، ورنه انگلیس ها که وظیفه مبارزه بر ضد مواد مخدر را در سطح جهانی دارند، تا حال درین راستا کاری نه تنها از پیش نبرده اند که حضور آنها در هلمند باعث ازدیاد تولید مواد مخدر شده است. چیزیکه همه درمورد آن انتقاد دارند.

 اداره دولت افغانستان با اینکه ظاهراً از تشکیلاتی برخوردار میباشد، اما تمام مصارف که از سوی کشور های کمک کننده به خرج میرسند، دولت افغانستان فقط صلاحیت مصرف 20 درصد این پولهای را داشته، تمام کمکها به وسیله دونر ها و انجو ها به مصرف میرسند، لذا عامل مهم فساد اداری، بیشتر خود خارجی ها بوده، در انتخاب اعضای حکومت نیز با خارجیها مشوره صورت میگیرد. وقتی رئیس جمهور اعلان میکند که تصمیم به دستگیری جنگسالاری داشته، اما کشوری او را مانع شده است، خود به خود نشان میدهد که در انتخاب اعضای دولت نیز او دست باز ندارد و به این خاطر افرادی وارد دولت شده اند که این تحمیل ها در آن نقش داشته و به این خاطر فساد دران شیوع کرده است. چون عامل شیوع فساد در ادارات افغانستان عمدتاً خارجیها میباشند، لذا تا زمانیکه این واقعیت را خارجیها نپذیرند، ممکن نیست گراف آن کاهش پیدا کند. رسانه های خارجی تلاش میکنند تا این واقعیت را کتمان کنند و فقط کاسه و کوزه را بر فرق دولت افغانستان بشکنند. در حالیکه این دیگر اظهر من الشمس میباشد. اما مطبوعات خارجی نمیخواهند این واقعیت را بپذیرند و به این خاطر از تحلیل واقعی قضایای افغانستان به دور میمانند.

آنچه در مورد مداخله‌هاي پاکستان در نیویارک تایمز آمده، مداخله‌هاي پاکستان از امروز در افغانستان جریان ندارد که از سال اول ظهور طالبان دولت افغانستان شدیداً به این مسأله بر خورد داشته، عامل اصلی بحران افغانستان را مداخله‌هاي پاکستان دانسته است، اما غربی ها همیشه از پذیرفتن این واقعیت خود داری کرده اند. آخرین باری که حامد کرزی به این مسأله اعتراض کرد، وزیر خارجه امریکا او را به بیان نادقیق متهم كرد، اما حالا که وضعیت امنیتی به نوک بحران رسیده است اینک امریکایی ها به حمله‌هاي هوایی با طیاره های بی پیلوت بر وزیرستان آغاز كرده اند و اخطار میدهند که در صورتی پاکستان تروریزم را در آن کشور ریشه کن نسازد، ممکن نیست وضعیت افغانستان از نظر امنیتی بهبود یابد. پاکستان با این اخطار هاست که حال دست به عملیات بر ضد نیرو های طالب در باجور و سوات میزنند. در صورتیکه این نیرو ها حساب شانرا با القاعده در وزیرستان یکسره نسازند، به هیچ عنوان این بحران سر نخواهد رسید. بسیاری به این باورند که مطبوعات خارجی قضایای افغانستان را بنا به هر دلیلی غیر واقعی انعکاس میدهند. از جمله نیویارک تایمز همیشه به تحلیل های یکجانبه دست میزند که از جمله در شمارة 15 اكتوبر 2008 سر مقاله به وضاحت میبینیم که فکتور های اصلی فساد و رشد مواد مخدر را نا دیده میگیرد.

جنرال ديويد ريچاردز:

جنرال دیوید ریچاردز، که قبلاً قوماندانی نیروهای ناتو را در افغانستان به عهده داشت، گفته است که به 30هزار نیروی جدید در این کشور نیاز است.
این درخواست در حالی مطرح شده است که به گزارش روزنامه ایندیپندینت، قرار است آقای ریچاردز به عنوان قوماندان نیروهای بریتانیایی نیز در افغانستان توظیف شود. جنرال ریچاردز در حال حاضر مسوولیت یک بخش از نیروهایی کشور اش را که مصروف اجرای وظیفه در عراق، افغانستان و کوزوو است، به عهده دارد. در همین حال وزارت دفاع بریتانیا توظیف آقای ریچاردز را تایید نکرده و گفته است: «در این مورد بیانیه رسمی صادر خواهد شد».
در همین حال جنرال دیوید پتریوس، قوماندان پیشین نیروهای امریکایی در عراق با شماری از نماینده‌گان بانک جهانی و صندوق جهانی پول دیدار کرده است تا آنها را به حمایت از پروژه های جدید در افغانستان و پاکستان تشویق کند.
پتریوس قرار است به تاریخ 31 اکتوبر سال روان به عنوان قوماندان نیروهایی امریکایی در 20 کشور شرق ميانه و جنوب آسیا موظف شود.
برخی از نزدیکان پتریوس گفته اند که هدف از دیدار پتریوس با نماینده‌گان بانک جهانی و صندوق جهانی پول این است که قوماندانی مرکزی امریکا در شرق ميانه به اجرای برخی برنامه های مشخص در کشورهای این منطقه خوشبین است.
به گزارش رویترز قرار است پتریوس پس از عهده دار شدن ماموریت جدید خود، 100 روز را به هدف بررسی ستراتيژی امریکا در عراق، افغانستان، ایران و پاکستان صرف كند. او هم چنان از روند مصالحه و پیوستن اعضای طالبان با حکومت افغانستان به عنوان یکی از راه های کاهش خشونت در این کشور علاقمندی نشان داده است.
مقام های اردوي امریکا گفته اند که آنها هم چنان مصروف بررسی ساختارهای قبیله ‌يی افغانستان هستند تا برخی از رهبران آنها را شناسایی كرده و از آنها برعلیه جنگجويان و افراط گرایان استفاده کنند.
در حالی که غرب نگران افزایش خشونت ها و بازخیزی مجدد طالبان است، به نظر می رسد که تلاش ها برای کاهش خشونت ها در افغانستان به هدف کم کردن نگرانی های ایجاد شده باشد. در عین حال گمان می رود که ائتلاف جهانی مبارزه علیه تروریزم به خصوص ایالات متحده امریکا در تلاش است که تا پایان سال روان خورشیدی زمینه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در فضاي امن مساعد کند.

 

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer