.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
مذاکره با طالبان ؛ مانور یا واقعی ؟

سخی منیر
سخی منیر
نوشته: پوهنیار سخی منیر

    مذاکره با طالبان

  مانور یا واقعی ؟

با ظهور دوباره طالبان و شدت یافتن جنگ، بسیاری در افغانستان به این نظررسیده اند که اشتباه کنفرانس بن درین بود که طالبان به عنوان یک نیرو در کنار سایر بخشها پذیرفته نشد که اکر میشد، امروز این بحران بی امنیتی را تجربه نمیکردیم. با این تفکر که این اشتباه جبران شود و طالبان از درگیری با دولت دست بکشند. از دوسال به اینسو گرایش مصالحه با طالبان همیشه نزد آقای حامد کرزی مطرح بوده است و گاه گاه حتی رئیس جمهور در صحبت هایش مستقیما ملا عمر را مخاطب قرار داده و از او خواسته تا  تن به مذاکره و مصالحه بدهد. اما این درخواست ها تا حال از طرف ملا رد شده است. سیاست مسامحه و مذاکره با طالبان از سوی انگلیس ها همیشه مورد بحث قرار داشته، آنان معتقد اند که فقط با مصالحه است که میتوان به درگیریهای کنونی در افغانستان و پاکستان مهر پایان گذاشت. به این خاطر انگلیس ها باری در موسی قلعه، این سیاست را به آزمون بست و به مصالحه دولت پاکستان با طالبان در وزیرستان، سوات و باجور کمک کرد. اما امریکایی ها با این طرح دل ناخواه برخورد میکردند و باری سفارت امریکا در کابل درین مورد با عده يي از افغانها به مشوره پرداخت.

وزیرستان از سه سال به اینسو حیثیت رسمی دارالخلافه القاعده را گرفته است. القاعده در وزیرستان پایه های تشکیلاتی اش را محکم ساخته و بنیاد گرایان بسیاری را از اكثر نقاط جهان درین منطقه جمع کرد و تحریک طالبان پاکستان را جدا از تحریک طالبان افغانستان ساخت.  طالبان پاکستان که سالها درکنار طالبان افغانستان مصروف جنگ بودند، با ایجاد این تشکل اعلان کردند که با مشرف و اردوی پاکستان خواهند جنگید و بدینگونه فصل جدیدی در روابط طالبان و دولت پاکستان به وجود آمد.  طالبان پاکستان که متهم به قتل بینظیر بوتو بودند، بعد از آنکه پیپل پارتی به قدرت رسید، زرداری و رضا گیلانی سیاست نزدیکی با امریکا را اختیار کردند و نواز شریف که در نزدیکی با انگلیس ها معروف است، از قدرت کنار گذاشته شد. امریکایی ها یکباره اعلان کردند که برای زدن القاعده و طالب راهی جز داخل شدن به خاک پاکستان ندارند. درین میان بارک اوباما کاندیدا دموکرات ریاست جمهوری امریکا با صراحت اعلان نمود که با به قدرت رسیدن در امریکا به تروریستان در پاکستان حمله خواهد گرفت. اشفاق کیانی قوماندان عمومی نیرو های پاکستان بعد از آنکه این سمت را از پرویز مشرف تحویل گرفت، اعلان کرد که ریشه های تروریزم را  از پاکستان گم خواهد کرد. همچنان در برابر حمله هاي امریکا در خاک پاکستان واکنش نشان داد. کیانی در ملاقاتی که با لوی درستیز قوای امریکایی داشت،  تعهد ریشه کن کردن طالبان را تکرار کردو چون امریکایی ها از نحوه کار آی، اس، آی و روابط آن با القاعده انتقاد کردند. اردوی پاکستان در کنار عملیات نظامی کوشش نمود تا لشکر های قبایلی را بر ضد طالبان سازماندهی کند. این کار در باجور، اتمانخیل، سالارزی، علیزایی و دیر اثرات بسیاری بر تقویت عملیات دولت پاکستان و تضعیف طالبان داشته است. درین میان طالبان بر خانه افضل خان در سوات حمله کردند. بر منزل اسفندیار ولی خان عملیات انتحاری را  به سر رساندند. افراسیاب ختک ، اعظم هوتی و اسفندیار ولی خانه های شانرا  به اسلام آباد بردند تا ازین حمله هاي در امان بمانند. عملیات طالبان تا شبقدر و مطنو هم پیشرفت کرد. با تمام تلاش اردوی پاکستان جهت باز کردن تونل میان دره آدم خیل و کوهات که مهمترین راه تدارکی نیرو های امریکایی و ناتو از کراچی به افغانستان میباشد به جایی نرسید.

اردوی پاکستان تا هنوز از حمله بر وزیرستان که حدود 26 هزار حنگجوی القاعده گرد آمده اند، پرهیز کرده است. جائیکه نیروی اصلی القاعده در آنجا متمرکز میباشد. بسیاری به این باور اند که جنرالان پاکستانی اشتیاقی به حمله در وزیرستان ندارد. به این خاطر امریکایی این کار را از طریق حمله هاي هوایی انجام میدهند. مانور سیاسی آی، اس،آی به حمایت عربستان سعودی که گفتگو میان دولت افغانستان و طالبان میباشد، از چند روز به اینسو آغاز شده است. مولوی عبدالله ذاکر، ملا متوکل، ملا خاکسار از طالبان تسلیم شده به دولت افغانستان، انجنیر سلام و برادر قطب الدین هلال از سوی حزب اسلامی،  افرادی از سوی دولت افغانستان چکری از سوی جبهه ملی و چند قوماندان تسلیمی مثل ملا محمد غوث وغیره گفته میشود که به این مذاکرات دعوت شده اند. با اینکه شایعاتی وجود دارد که از سوی طالبان درین مذاکرات ملا محمد حسن و ملا امیرخان متقی نیز شرکت دارند، اما عده يی آنرا رد میسازند. بعضی ها به این نظر اند که سعودی ها تلاش میکنند تا ازین طالبان در کنار تحریک طالبان، تحریک دیگری بسازند. اما عده يي آن را مانور آی، اس، آی و القاعده در برابر مداخله امریکا در پاکستان میدانند. چون نواز شریف درین مذاکرات فعال است و با سعودی ها درین کار همگامی دارد، اينكه نواز شریف كه یکی از دشمنان اصلی و عامل اصلی ویرانی کابل میدانند، این مذاکرات را جز در امان نگهداشتن طالبان از حمله هاي جامعه جهانی نمیدانند . جریان هرچه باشد طالبان قادر به انجام چنین مذاکراتی نبوده، القاعده که در وزیرستان و اطراف آن نیروی گسترده يي دارد، نمیتواند به چنین مذاکراتی تن بدهد. چون اگر وحدتی میان طالبان با دولت افغانستان و یا دولت پاکستان به وجود آید، برای این همه نیرو و حفظ جان اسامه و الظواهری در دنیا جای دیگری وجود ندارد. لذا این مسامحه کاملا نا ممکن میباشد.       

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer