.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
راه بیرون رفت ازمصایب

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
درمحمد وفاکیش 

  راه بیرون

     رفت

  ازمصایب

   قسمت دوم

ستراتیژی نا درست:

با در نظر داشت حقایقی که فوقآ تذکر یافت ، دیگر نا درستی راه اتخاذ شده برای باز سازی افغانستان و مبارزه علیه تروریزم یک امر پوشیده نیست . چنانکه فرانسیس ویندرل نماینده پیشین اتحادیه اروپا در افغانستان از نا کارایی استراتیژی جهانی و ضرورت طرح ستراتیژی جدید به افغانستان یاد آوری کرده است.

معلوم میگردد که مسأله افغانستان و چگونگی برخورد دقیق به آن نه تنها در افغانستان بلکه در اتحادیه اروپا و متحدین جهانی آن هنوز یک کلافه  سر در گم است .

اگر مفهوم از استراتیژی جدید بلند بردن سطح حضور نظامی و بلند بردن رقم کمک های پولی است ، فکر میکنم که بعد از طی مدتی مکررآ بر نا کاریهای چنان و چنین ستراتیژیهای معترف خواهیم شد.

همانگونه که اکنون بیشتر ذهنیت ها به جانب طرح استراتیژی جدید برای افغانستان ره باز کرده ولی در گفته ها و بحث ها وجوه این استراتیژی گنگ و نا شناخته مانده است.

به عقیده من طرح این استراتیژی نباید محدود به نطرات مستشرقان ، کتب و نوشته ها ی پر حجمی که در زمینه وجود دارد باشد ، بلکه واقعیت ها و عینیاتی نیز در نظر گرفته شوند که تا اکنون از نظر دور مانده و یا به آن ارزش اندک قایل شده اند.

زیرا جامعه افغانی یک کتاب بزرگ و باز یست که با مراجعه دلسوزانه ومسولانه به آن میتوان مسایلی را دریافت کرد که عدم بها دادن به آن تا حال باعث ناکامی پرقدرت ترین ستراتیژیها در افغانستان شده است.

هدف این تذکر خفتن در بستر بافته از رشته های رسوم دگم و نا بکاری نیست که تا حال ما را به آن پیچیده و در خواب قرون فروبرده اند ، بلکه هدف شناسایی دقیق عوامل باز دارنده وبه کارگیری آن بخش از عنعنات پسندیده افغانی است که در حل معضلاتیکه گاه ونا گاه برسرراه افغانها سبز شده اند، موثریت خود را به اثبات رسانیده اند.

همچنان مساله عمده یی که میتواند اتحاد ضد تروریزم را در به سررسانیدن اهداف شان مساعدت کند، اتخاذ شیوه مشخص کاری مطابق به مختصات و شرایط منطقه و شناسایی دقیق عواملی که باعث نسج گیری و بعد انکشاف افراط گرایی شده و بالاخره این پدیده را تا سرحد هم مرزی با تروریزم جهانی پیش برده است .

بناء لزوم آن میرودتا در مورد این پدیده که از ظهور تا حال درپی آن بوده است که هر نوع تحول و نوآوری را در منطقه زیر سایه اش داشته باشداشارتی داشته باشیم :

خط سبز:

زمانیکه شبه قاره هند از زیر تسلط استعماری بریتانیای کبیر نجات یافت ، کارشناسان نخبه این کشور با برداشتی که ازنظام سوسیالستی درشوروی وقت داشتند ، برای حفظ توازن قدرت در منطقه ، تحت پوشش ساختار عقیده تی که هند آزاد شده را به انقسام تهدید میکرد ، صدای سرزمین مستقل برای متقاضیانرا در قلمرو تحت اسارت بریتانیا بلند کردند.

این صدا ومساعی نتایج پیشبینی شده را داد و براساس آن دولت اسلامی پاکستان اساس گذاشته شد.

استعمار بریتانیا که از این عملکرد نتیجه یی مطلوب بدست آورده بود ، برای ایجاد یک دیوار نفوذ نا پذیر در برابر اشاعه افکار سوسیالستی و پیاده شدن روشهایی اقتصادی آن در منطقه ، حفظ تشکل اسلامی و تقویت آنرا در تقابل با اندیشه کمونیستی هدف قرار داده ، نظامهای سیاسی در پاکستان را مساعد کردند تا حدی که توان دارند مدارس دینی را گسترش دهند و آرمان تطبیق ستراتیژی ایجاد کمربند سبز در برابر یورش احتمالی سرخ را به منصه اجرا گزارند.

این پروژه که تحت نظر استخبارات و اردوی پاکستان به پیش برده میشد ، برای متقاضیان آموزش اسلامی همراه با اندیشه های مشخص سیاسی تدریس میگردید.

عده از کشورهای غربی که تحت تهدید خطر « سرخ » ، این ستراتیژی را موثر ترین طریقه میدانستند با پیاده شدن قوای نظامی به خاک افغانستان درسال 1979 توجهه لبه تیز این سلاح برعلیه آنکشورمبرمیت وبعد موثریتش را به اثبات رسانید .

تندروان عراقی ، اردنی ، کرد ، الجزایری ، مصری ، ترک ، سودانی وغیره به افغانستان منتقل وباقرارگرفتن دربرابر قشون سرخ به همبستگی نیرومندی دست یافتند .

 تنظیمها ی اسلامی ازمساعدتهای بیدریغ سیاسی ، نظامی ومالی برخوردارشدند وبرعکس گروهها و شخصیت های سیاسی که حل معضله افغانستان را از طریق عملکرد های دموکراتیک میخواستند بیرحمانه در پاکستان سرکوب کردیدند.

در این مرحله تنظیمهای اسلامی که از پشتوانه بیدریغ کشورهای غربی و اتحادیه اروپا برخوردار بودند، منحیث ناجیان افغانستان و مقاومت ضد نظام کمونیستی برای ساختن نظام سیاسی در افغانستان کشانده شدند.

از آنجا که در نظام ایجاد شده موفق به حل منازعات ذات البینی نشدند با بیرحمانه ترین شیوه ها خون هم دیگر را ریخته وافغانستان را به ویرانه مبدل نمودند.

شکست نظام اقتصادی و سیاسی شوروی که منجر به آزادی سرزمینهای که قبلآ به زور سر نیزه تحت اراده حاکمیت سوسیالستی آورده شده بود گردید ، جمهوریت های مستقل به میان آمدند که دارای منابع سرشار اقتصادی بودند.

پاکستان که رهیابی به این منابع را فقط از راه افغانستان میدید ، دوام حکومت مجاهدین را یک عامل به تعویق افتادن اهدافش به شمار آورده نخست در صد د ایجاد مسیر امن برای رفت و آمد اموال تجارتی اش به این کشور ها شد.

حکومت پاکستان به زعامت بی نظیر بوتو ، ابتکار عمل را در در این زمینه به نصرالله بابر که وزیر داخله پاکستان بود سپرد.

وی با بکار برد گروهی از افراد بنام طالب در قدمه های نخست پیروزیهای بدست آورد که بعد تحت همین برنامه این گروه با استفاده از نفرت و انزجاری که در محلات علیه نظام برسراقتداربه وجود آمده بود ، گروه طالبان در عرصه سیاسی افغانستان ظهور و بلاخره با استفاده از امکانات مساعدبر کرسی قدرت در کابل تکیه زدند.

فرو پاشی نظام سوسیالیستی در شوروی باعث یک قطبی شدن جهان گردید ، بنیاد گرایان افراطی که خواب تصاحب بر جهانرا میدیدند ، برای برآوردن آرمان شان ستراتیژی نظامیان پاکستانی را مبنی بر گسترش اسلام از اسلام آباد تا مرکز های روسیه کنونی و از طریق آن حمله برمنافع جهان غرب را در منطقه و جهان از جمله تحقق خوابهای طولانی شان میدانستند ، لذاسیلی از افراد کار کشته در جبهات جنگ علیه روسها و داوطلبان عرب و مقدار هنگفت پول وارد پاکستان شده وطبق پلان « آی ، اس ، آی » در کنار طالبان قرار گرفتند.

بعد از 11 سپتامبر سال 2001 که پاکستان خود را در قطار کشورهای شامل در مبارزه علیه تروریزم جا زد. اوضاع سیاسی در منطقه نیز تغییر کرد ، دولت هند که جمع شدن گلیم حاکمیت طالبان را به نفعش میدانست به توسعه روابط دیپلوماتیک با ایجاد کنسلگریهای جدید در شهر های عمده یی افغانستان پرداخت . درین موقع به گزارش روزنامه نیویارک تایمز پاکستان حفظ طالبان را برای حفظ توازن قدرت در منطقه ضروری میدانست.

همچنان همین روزنامه به نقل از یک مقام باز نشسته پاکستان نوشته است :

« بعد از 11 سپتامبر ، رهبران پاکستان به این نتیجه رسیده اند که زنده نگهداشتن گروه طالبان مطمئن ترین راه کسب ملیارد ها دالر کمک غرب است که پاکستان برای سرپا ایستاد شدن به آن نیاز دارد. »

پاکستان تحت پروژه طالبان ، مشهور ترین و با نفوذ ترین بزرگان قبایلی را که ریگ زیر دندان ( آی ، اس ، آی ) پاکستان شمرده میشدند نابود کرد.

توسط طالبان چیچنی و ازبک درصفوف طالبان ، برپتانسیل مقاومت قبایل حمله برد و آنرا ضعیف ساخت و فرصت برای توسعه قدرت طالبان پاکستانی در مناطق قبایلی فراهم نمود.

نیروهای بنیاد گرافراطی که اکنون پاکستان را به لانه خود مبدل کرده اند با حساب روی تعهدات نظامی آی ، اس ، آی و اردوی پاکستان و مخاصمت ایران در برابر حضور نظامی امریکا و اتحادیه اروپا در منطقه و دلبستگی به بم اتمی پاکستان که روی آن کلمه اسلامی رقم خورده است ، با تمام نیرو و مصارف گزاف ، شکست مبارزه ایتلاف ضد تروریزم را در منطقه و جهان تبلیغ می کنند.

آنها با استفاده از جو مساعدی که با تاسف عملکرد نظامی قوای ایتلاف در بمباران مناطق غیرنظامی ،کشتن اطفال ، زنان و پیرمردان ، تلاشی محلات بدون رعایت عنعنات مسلط در محلات و عدم توفیق امریکا به دستگیری اسامه ابن لادن و همراهان او فراهم آورده است . جنگ کنونی ناتو را جنگ ضد اسلامی تلقی کرده به سرباز گیری در محلات می پردازند.

مسدود کردن شاهراهها ، بم گذاری در مسیررفت و آمد و وسایل ترانسپورتی ، غارت مواد اکمالاتی و خوراکی .

بکار گیری حملات انتحاری و بسط روحیه خشونت در برابر کسانیکه با دولت تمایل همکاری داشته باشند و گردن زدن آنها در محضر عام .

بسیج کردن نیروها از افراطیون کشورهای مختلف تحت شعار حمله فیصله کن از تاکتیک های جدید القاعده در سیمای طالبان است که اکنون به منصه اجرا قرار داده میشوند.                 ادامه دارد...

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer