.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
راه بیرون رفت ازمصایب

در محمد وفا کیش
در محمد وفا کیش
درمحمد وفاکیش 

      راه بیرون

     رفت

        ازمصایب

افغانستان بعد از طالبان(2008-2001) :

زمانیکه افغانستان ، تحت تهاجم شدید استخباراتی و نظامی آشکار و پنهان کشور های همسایه بخصوص پاکستان قرار داشت و رژیم طالبانی با قساوت ریشه هم نهاد ها و تمایلات تحول طلبانه را در جامعه افغانی قطع میکرد ، کشورهای اتحادیه اروپا ، امریکا وسایرمتحدین آنهاکه وظایف و مسوؤلیت شانرا با بر چیده شدن ساز و برگ نظامی شوروی وقت از افغانستان تمام شده میپنداشتند ، با بی میلی به جریان حوادث خونبار در افغانستان می دیدند.

وقوع حادثه المناک 11 سپتمبر سال 2001 در ایالات متحده ، یکبار دیگر افغانستان خرد و خمیر شده تحت چکمه های بنیادگرایان افراطی و قربانی جنگ سرد را در الویت های کاری آنها قرار داد.

رژیم طالبانی که بر اساس دکتورین بنیادگرایان افراطی ، میخواست افغانستان را مبدل به پناه گاه امن برای طراحان عملیاتهای تروریستی بر منابع و منافع غرب سازد ، بر اساس فیصله شورای امنیت ملل متحد ، طی عملیات قاطع نیرو های نظامی امریکا و فرانسوی از پا در آورده شد.

مطابق اهداف مشخص سیاسی و اقتصادی جامعه جهانی ، کنفرانس بن تدویر یافت و بر مبنای آن شالوده یی حاکمیت سیاسی و دولتی در افغانستان گذاشته شد.

برمبنای فیصله این کنفرانس حکومت موقت ساخته شده و بعد حکومت انتخابی و رئیس جمهور انتخابی ، قانون اساسی و پارلمان ، آزادی بیان و احزاب سیاسی که ارگان اساسی یک نظام دموکراسی شمرده میشوند به میان آمدند.

سکتور صحت ، مخابرات و وسایل ارتباط جمعی ، انکشاف وسیع یافتند ، نهاد های جامعه مدنی رشد و زنان افغان از انزوا ی تحمیل شده بیرون شده و در عرصه فعالیت های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی اثبات حضور کردند.

به امور ساختمانی و سرکسازی توجه شایانی گردید و در عرصه بانکداری و فعالیت مربوط آن تحولات بی سابقه یی به میان آمد.

انکشاف معارف و تحصیلات عالی به گوشه گوشه کشور راه باز کرد و مردمی که اثرات ظلمت بار بی سوادی را در رگ و پوست شان احساس کرده بودند ، بدون ومحدودیت جنسی و سنی به آموزش رو آوردند.

اردو و پلس ملی رنگ و رخ گرفت و نقش و سهم آن در مبارزه با نا امنی امیدوار کنده خوانده شد.

کشور های اتحادیه اروپا که بزرگترین قدرت اقتصادی و نیرومند ترین قوت نظامی جهانرا تشکیل میدهند با امکانات وسیع نظامی ، اقتصادی و سیاسی برای از میان برداشتن پایگاههای تروریستی اسامه ابن لادن ، ایمن الظواهری و ملا عمر شامل ایتلاف مبارزه بر ضد تروریزم شدند.

ناتو که از ترکیب همکاری نظامی 27 کشور ساخته شده و از جمله 21 کشور آنرا کشور های اتحادیه اروپا تشکیل میدهند در سرخط مبارزه رویا روی با القاعده و طالبان در افغانستان قرار گرفتند.

اتحادیه اروپا که بعد از ایالات متحده امریکا و جاپان سومین کمک دهنده مالی در افغانستان بوده است. از سال 2007 - 2001 ، این اتحادیه 5 / 12 ملیارد دالر را برای باز سازی افغانستان داده و علاوتآ 5 / 2 ملیارد دالر را الی اخیر سال 2008 برای امور باز سازی افغانستان متعهد شده است.

همچنان اتحادیه اروپا جهت بررسی اوضاع افغانستان و اتخاذ تصامیم برای اجرای ستراتیژی موضوعه در عرصه با زسازی این کشور و مبارزه علیه تروریزم ، مهم ترین کنفرانسهای بین المللی را مهمان دار بوده است ، بطور مثال :

کنفرانس بن در سال 2001

کنفرانس برلین در سال 2004

کنفرانس لندن در سال 2006

کنفرانس روم در سال 2007

کنفرانس پاریس در سال 2008

محتوای سند رسمی کشور های عضو ناتو در اجلاس مهم بخارست نمود نقش و سهم برجسته این اتحادیه در افغانستان میباشد.

اروپا و متحدین آن پول گزاف و کمکهای نظامی گسترده یی را به دسترس دولت افغانستان گذاشته و یا خود تحت برنامه های مطروحه به کار برد و مصرف آن پرداختند ولی دست آورد های آنها در عرصه های متذکره به خصوص در عرصه مبارزه با تروریزم اندک بوده و حتی عده یی از کار شناسان متجرب در اتحادیه اروپا ستراتیژی این اتحادیه را در قبال افغانستان ناکام خوانده اند.

از جانب دیگر ضعف آشکار دولت افغانستان در زمینه عدم استفاده مؤثر از ظرفیت ها و امکانات نظامی و اقتصادی اتحادیه اروپا و کشور های مؤتلف در مبارزه علیه تروریزم متبارز گردید.

فساد اداری ، عدم همآهنگی در میان قوای ثلاثه دولت، کابینه استوار بر ملاحضات که کم کاری ، ناتوانی و سود جویی اش را در تحقق پلانهای سیاسی ، اقتصادی ، نظامی و امنیتی افغانستان به اثبات رسانیده است. روحیه نا باوری به آینده ، بی امنی و عدم مصؤنیت را در میان مردم قوت بخشیده و برتزئید فاصله میان دولت و مردم افزوده است.

هکذا عدم همآهنگی در تطبیق پلانهای نظامی در میان قوای ائتلاف و وجود مراکز سه گانه قومانده یعنی ناتو ، امریکا و قوای نظامی افغانستان یک عامل عمده باز دارنده در تطبیق ستراتیژی مبارزه با تروریزم شمرده میشود.

علی الرغم سرازیر شدن ملیارد ها دالرکمک اقتصادی اتحادیه اروپا و سایر کشورهای متعهد به باز سازی افغانستان ، قشر فقیر جامعه افغانی نه تنها ازمزیتهای آن طورلازم بهره مند نشده اند ، بلکه در پروسه سازش مقامات سود جو نشسته بر سر چشمه های منابع مالی کشور در انتهای خط فقرقرار گرفته اند. در عوض معامله گران با دریافت پولهای باد آورده شده به زنده گی با شکوه تر دست یافته اند.

افغانستان اکنون تحت این سیاست به جامعه مصرفی مبدل شده و قصدآ منابع که راه را به خود کفایی کشور از نظرتولیدات داخلی و توسعه منابع غذایی باز مینمود مسدود ساخته شده اند.

برنامه مبارزه با مواد مخدر که عدم کارایی اش را با تزئید زرع ، تولید و قاچاق این مواد به ثبوت رسانیده است ، نه تنها عاملی برای تقویت مالی گروه طالبان شمرده می شود ، بلکه با تحکیم پایه مافیای مواد مخدر در افغانستان کمک کرده و به شمار صفوف طولانی معتادان افزوده است. عدم توجه لازم به کودکان و زنان بی سرپرست که ره آورد زشت سه دهه جنگ در افغانستان است ، خلل مشهودی در زنده گی نورمال برای آینده محسوب میشود .

و بطور مجموع فعلآ اکثریت خاموش افغانستان در نتیجه عملکرد های فوق تحت سرفشار آتی قرار دارند:

1 - استبداد دولتی مبتنی بر چاپیدن مردم و با بی مبالاتی به خواستها و نیازها ی آنها مبادرت کردن .

2 - فشار و تعدی طالبان در قصبات و استفاده از با شنده گان آنها بحیث سپر دفاعی.

3 - بمباران بی موجب قوای ائتلاف در محلات مسکونی و شهادت زنان ، کودکان و اهالی ماکی (غیرنظامی ) .

ادامه دارد....

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer