.
spacer
مطالبی که در این صفحه نشر میشود عقاید نویسنده گان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد.
 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
مبارزه با تروریسم به کجا می انجامد ؟

محمد فهیم رسا
محمد فهیم رسا
نویسنده : محمد فهیم رسا 

        مبارزه با تروریسم

       به کجا می انجامد؟

پس از به وجود آمدن سناریوی " یازدهم سپتامبر" و فروپاشی گروه طالبان،امریکا زیر شعار مبارزه و نبرد با هراس افگنان در گام نخست به افغانستان یورش برده و به همراهی 53 هزار نیروی ناتو عملیات نظامی را در نقاط مختلف این کشور  آغاز کرد و  2 سال بعد از آن یعنی در سال 2003 بدون کدام دلیل موجه به عراق لشکرکشی کرد. از آن زمان تا کنون هفت سال تمام میگذرد، امریکا و هم پیمانانش نه تنها در این راه به پیروزی دست نیافتند بل اوضاع امنیتی در افغانستان و عراق بیشتر از پیش به کشیده گی گرایید و در عملیات های نظامی بیشترین آسیب را افراد ملکی متحمل شدند. 

Image 

 هرروز از طریق رسانه های افغانستان خبر های دلخراشِ از حمله های انتحاری ، کشتار مردم بیگناه ،کشتار کودکان و زنان توسط بمب افگن های ناتو به گوش می رسد ؛ در یکی از تازه ترین حملات نود و یک غیر نظامی 

در منطقه ی شیندند (اسفزار) هرات جان شان را از دست داده اند و تنها در خشونتهای شش ماه گذشته این کشور حدود 720  پولیس افغان در بخشهای مختلف افغانستان کشته شدند. این و ضعیت  خشونت زا  سبب انزجار و نفرت مردم افغانستان از نیرو های بین المللی به ویژه نیرو های امریکایی گردیده است، حتی آقای کرزی که بیش از این کمتراز متحدان خارجی اش شکایت می کرد اخیراً از نیرو های خارجی به شدت انتقاد کرده و اختیار این خاک را از آن خود دانسته استامریکا از یورش نظامی به عراق  هم  تا هنوز کدام  دستآوردی ندارد و براساس گزارش سازمان ملل متحد "  ازآغاز اشغال عراق تا کنون بیش از هفتصد هزار غیر نظامی عراقی در درگیری های این کشور جان شان را از دست داده اند که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهند." همچنان از زمان تهاجم نيروهاي امريکايی به عراق بيش از سه هزار و ششصد نظامي امريکايی در عراق کشته شده اند.

 

بر اساس يک بررسي مستقل که اخيرا کنگره امريکا انجام داده هزينه ی ماهانه مبارزه امريکا با تروريسم در عراق دوازده ميليارد دلار محاسبه شده است.

رئیس جمهور بوش که هزینه ی زیادی را در این دو جنگ (افغانستان و عراق) به گردن گرفته است تا کنون یک راهبرد ناکام و غیر صادقانه را در امر مبارزه با هراس افگنی در پیش گرفته بود ، اکنون در آخرین روز های از اقتدارش میخواهد دامنه ی جنگ را به پاکستان بکشاند و پناه گاه های اصلی شورشیان را که در آن سوی مرز افغانستان قرار دارد مورد حمله قرار دهد، وی در یک دستور تازه و پنهانی به نیرو های امریکایی اختیار داده است تا بصورت آزادانه و خود سرانه به عملیات نظامی در خاک پاکستان بپردازند.

به دنبال این دستور نیرو های امریکایی به حمله های در داخل پاکستان دست بردند ، این حمله ها اعتراضات زیادی را در پاکستان  بر انگیخت،مقامات پاکستانی این حمله ها را محکوم کرده، کشته شده گان آن را غیر نظامیان خواندند. رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان گفت که امریکا اجازه ندارد که در خاک پاکستان دست به عملیات نظامی بزند.

به هر حال این اقدام بی سابقه آقای  بوش نگرانی های زیادی را در میان مقامات پاکستانی به وجود آورده است که مبادا " جنگ امریکا در افغانستان" به " جنگ امریکا در پاکستان"  مبدل شود.

آصف علی زرداری رییس جمهورجدید  پاکستان برای یک دیدار خصوصی و غیر رسمی با گوردن براون نخست وزیر انگلیس وارد انگلستان شد تا در رابطه به شرایط حاکم بر مرز افغانستان با پاکستان  و مخالفت اش با تصمیم پشت پرده واشنگتن به بحث و گفتگو بنشینند.

هرچند رییس جمهور بوش میکوشد تا  پشتیبانی حکومت انگلیس را از  سیاست جدیدش به همراه داشته باشد اما گمان میرود  که  انگلستان از این  تصمیم ناراض است.

یک ژنرال ارتش آمریکا نیز ،در گزارشی که در یک هفته‌ نامه آمریکایی منتشر شد، گفت است که اگر پاکستان مبارزه خود علیه هراس افگنان را افزایش ندهد، احتمالاً جنگ جدیدی آغاز خواهد شد. این ژنرال آمریکایی ابراز امیدواری کرده است که نیروهایش بتوانند با تحرکات خود از ایجاد هر گونه پناهگاه امن، مناطق آرام و هر مکانی را که هراس افگنان برای استراحت و تجدید نیرو در افغانستان به آنجا میروند، از آنها بگیرند.  به گفته او گزینه‌های وی برای هراس افگنان این است که یا فرار کنند، کشته و یا دستگیر شوند و یا صلح کنند.

رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا در چارمین سفرش به افغانستان عملیات نظامی در خاک پاکستان را ضروری دانسته و گفت که امریکا به تلاشهای مشترک با پاکستان برای سرکوب گروههای شورشی که در پاکستان پناه گرفته اند، ادامه خواهد داد.

آقای کرزی از تغییر راهبرد امریکا استقبال کرده و گفته است که دولت افغانستان از پیش خواستار اجرای چنین راهبرد در برخورد با گروه های افراط گرا بوده است.

بحث مبارزه با هراس افگنی و تندروان که در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان فعالیت می کنند، همواره مسأله ای جنجال بر انگیزی در روابط افغانستان و پاکستان بوده است اما حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در بازگشت از سفرش به پاکستان گفت که صفحه جدیدی در مناسبات میان دو کشور همسایه باز شده است.

با این حال معلوم شود که راهبرد تازه امریکا میتواند در امر مبارزه با تروریسم موثر واقع شود یا خیر.  

 

 

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer