.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
طالبان چگونه تقویه ، تمویل و تسلیح میشوند؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
 نوشته:پوهنیار سخی منیر

   طالبان چگونه

       تقویه ، تمویل

            و تسلیح میشوند؟

گروه طالبان با اینکه شاخه يي از حرکت جهانی  القاعده به حساب می آید ، اما شاخه ایست که برای القاعده حیات بخشیده ، بدون آن ممکن نیست رهبران القاعده خودرا در نقاط دیگر جهان  حفظ کرده بتوانند و چنین جنگی را به پیش ببرند .  هیچ شاخة  القاعده مثل تحریک طالبان در افغانستان و پاکستان از نفوذ نسبی مردمی بر خوردار نمیباشد .تداخل کاری به نحوی میان القاعده  که گروه 

تعدادی ازطالبان در یکی از مزارع کشت خشخاش و توليد ترياک دیده میشوند
تعدادی ازطالبان در یکی از مزارع کشت خشخاش و توليد ترياک دیده میشوند
بسیارگسترده و بنیاد گرای اسلامی  است ، با مافیای مواد مخدر ، بعضی از شبکه های استخباراتی مخصوصا آی، اس، آی و عده يي از شیخ های سرمایه دار عرب در کمک با طالبان وجود دارد  . این جريانها یکی دیگری را تقویت کرده و با اینکه به طور رسمی در اتحاد و همکاری قرار ندارند ، اما ناگفته منافع یکی با دیگری چنان پیوند خورده که حیات یکی را به دیگری منوط میدارد. برای اینکه این بحث را با دقت تحلیل کنیم ، چگونه گی این روابط و اثر گذاری یکی را بر دیگری را ارزیابی کرده و درین میان به این نتیجه که طالبان چگونه   تقویه ، تمویل و تسلیح میگردند، میرسیم .

القاعده خط گذار ایدیولوژیک :  خط گذار فکری طالبان ، القاعده است و به اینخاطرآنها نمیتوانند در معادله های سیاسی منطقه با دولتها و نیرو های برقدرت مصالحه نمایند ، لذا این صلاحیت بیشترنزد رهبران القاعده محفوظ میماند  . القاعده چیز کمتر از غصب قدرت سیاسی در افغانستان ، عراق عده يي از کشور های اسلامی را به هیچ عنوان نمی پذیرد . حدود و ثغور دولت داری و چگونه گی پیاده شدن شریعت اسلامی توسط تئوریسن های عرب توسط این جریان تئوریزه میگردد که طالبان خود را مکلف به اجرای آنها میدانند .

 تقویت روحی و امیدوار کردن طالبان به پیروزی دنیا و آخرت مهمترین تقویتیست که طالبان را به تحمل دشواری ها وا میدارد و تا حدی از توجه به خانه و خانواده يي شان میکاهد . علاوتا القاعده کمک های بزرگ مالی هم به  طالبان كرده ، چون این جریان پول زیادی در اختیار دارد که اخیراً جهت نگهداشت این پولها مجبور شده اند تا بخشی از آنها را به الماس مبدل سازند که هم حجم کم دارد و هم ارزش آن بسیار بالابوده و  به آسانی قابل نگهداری وحمل می باشد . القاعده بخشی از نیرو های خارجی همکار طالبان را در سنگر ها نیزآماده کرده ، از کشور های عربی جوانان سرخورده را دعوت میکند و به جبهات جنگ افغانستان و عراق میفرستد . پس القاعده یکی از منابع قوی حمایت فکری ، نيرو  و مالی طالبان به حساب می آید . خشکاندن این منبع که هم زیر زمینی و رمزی است ، برای دولت های مخالف تروریزم کار آسانی نیست . دستگیری اعضای رهبری ، مخصوصا اسامه و الزواهری در ضعیف شدن این شبکه بسیار با اهمیت است .

پاکستان منبع پرورش و تسلیح : شبکه استخباراتی پاکستان یا آی، اس، آی مهمترین منبع پرورش و تسلیح طالبان میباشد . طالبان که بعد از سقوط امارت شان بخش اعظم سلاح و مهمات خود را از دست دادند ، با ظهور دوباره باید سلاح ومهماتی پیدا میکردند که میجنگیدند ، این آماده گی و پرورش نظامی آنها ، مخصوصا تدارک مواد انفجاری و واسکت های انتحاری مواردیست که طالبان را شدیدا به آی، اس، آی وابسته میسازد . این شبکه علاوتا منبع اصلی لوژستیکی طالبان است که بیشتر توسط افسران متقاعد پاکستانی به پیش برده میشود . وسایل ترانسپورتی ، مخصوصا موتر سایکل نیز توسط آی، اس، آس تهیه میگردد . تداوی زخمی های طالبان در شفاخانه های پاکستان صورت میگیرد . گروپ بندی ها ، تعیین هدف هاي جنگی ، پیشبرد کار های تشکیلاتی و جلسات آنها همه در پاکستان عملی میگردد. به اینصورت پاکستان بستر اصلی زنده گی طالبان و القاعده به حساب می آید .

طالبان بخش اعظمی از نیرو های جنگی خود را هم در پاکستان تدارک میبینند . مدارس پاکستانی پشتوانه يي اصلی این نیرو به حساب آمده علاوتا تربیه انتحاری ها نیز در پاکستان صورت میگیرد . تا حال اکثر انتحاری ها یا پاکستانی بوده و یا از پاکستان به افغانستان آمده اند. بدینگونه بدون بستر پاکستان دست وپای طالبان بسته خواهد شد و بی حرکت خواهند ماند و به این خاطر اگر جامعه جهانی برای تروریزم مرز قایل نشوند و در پاکستان به دنبال نابودی تروریزم بروند و دولت پاکستان را  ازین حمایت برحذردارند ، ضربه اصلی را بر پیکر تروریزم جهانی وارد خواهند کرد . ایران گذرگاه تروریستان : با اینکه بسیاری معتقد اند که ایران به تروریستان کمک نمیکند و خود دولت ایران هم این اتهام را رد مینماید ، اما شواهد بسیاری وجود دارد که ایران درین تقویت به اشکال مختلف دست دارد . ایران به نفعش میبیند که نیرو های امریکایی در افغانستان مصروف باشند . ایرانیها به تروریستان عرب و ترک مخفیانه اجازه میدهند که از خاک شان جهت رسیدن به وزیرستان عبور کنند . این مسأله  چند رور قبل با دستگیری  دو عرب و یک ترک در پکتیا که از راه ایران وشبکه های خاصی به وزیرستان آورده شده بودند کاملا روشن شد .  علاوتا ایران در تداوی افراد طالبان در غرب افغانستان کمک میکند و تا حال چند بار سلاح های ایرانی که به طالبان داده میشد ، توسط نیرو های امنیتی کشف شده است . اما ایران نسبت به پاکستان کمتر به این مسأله پرداخته و کمک های آن بخاطریکه بسیار مخفیانه صورت میگیرد ، آمار دقیقی نمیتوان از آن ارائه کرد .

مافیای مواد مخدر : مواد مخدر که در دهه هشتاد میلادی به وسیله پاکستانی ها وارد افغانستان شد ، یکی از مهمترین منابع مالی طالبان به حساب می آید . قوماندانان طالب که در غرب و شرق افغانستان می جنگند، اکثرا از پول تریاک سود میبرند . اگر در هلمند ، قندهار ، ارزگان ، فراه و ننگرهار به این پیمانه تریاک کشت نشود ، رهبری طالبان قادر نیست که این همه جنگجو را در جبهات جنگ نگه دارد . قوماندانان طالب علاوه به اینکه برای تحریک شان نیم عشر تریاک را جمع اوری میکنند ، خود نیز با موتر های لانکروزر تریاک را به چوتو ، نیمروز ، رباط ، شیندند و هرات منتقل مینمایند و ازین کرایه کشی پول های خوبی کمایی میکنند و هم در مواقع جنگ با سلاح های دست داشتة يي شان میجنگند . در بسیاری مناطق غرب کشور تفاوتی میان قوماندانان طالب و قاچاقچی وجود ندارد ، هردو هم طالب اند و هم مافیای مواد مخدر طالبان بخش اعظمی از ضرورتهای مالی خود را ازین پول مرتفع میسازند و مافیای بین المللی نیز ازین بابت خوشنود بوده یکی دیگری را تقویت مینمایند .

شیخ های عرب منبع مالی:  گرچه اسناد موثقی مبنی برکمک عده يي از شیخ های عرب در دست نیست ، اما بسیاری به این باور اند که این شیخ ها که بعضی از آنها وهابی هم میباشند به طالبان کمک های بزرگ مالی مینمایند. القاعده به این خاطر درین کشور ها کمتر عملیات های انفجاری و یا انتحاری را به راه می اندازند. این کمکها بسیار دقیق و سازماندهی شده بعد از طی یک پروسه يي پیچیده به دست تروریستان در پاکستان میرسند . درحالیکه دولت های این کشور ها اکثرا مخالف تروریستان بوده در باز سازی افغانستان نقش دارند .  
 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer