.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
تعليق در روابط ناتو و روسيه؛ افزايش تنش در افغانستان

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون

     نوشته: نظري پرياني روزنامه نگار

       تعليق در روابط

       ناتو و روسيه

  افزايش تنش در افغانستان 

اگر تعليق روا بط ناتو و روسيه دوام يابد و شوراي امنيت همچنان راه حل اساسي بر موضوع گر جستان و منافع روسيه در نظر نگيرد، احتمال شكل گيري يك قوت سوم نظامي در منطقه حتمي است.

و اين پكت يا جريان، چنان كه مقامات روسي اشاره كرده اند، ائتلافي بين روسيه و ايران خواهد بود و در آن صورت تمايل برخي از كشورهاي قدرت مند منطقه به اين فكت نظامي بعيد به نظر نمي رسد.

تنش بين امريكا و روسيه بر سر اوستياي جنوبي ومنطقه آبخاز كشور گرجستان درحوزه قفقاز، سرانجام همكاري بين ناتو و روسيه را به تعليق در آورد و بار ديگر حكايت از سر گيري جنگ خاتمه نيافته قدرت هاي منطقه يي در افغانستان دارد.

خبرگزاري فرانسه به نقل از وزارت دفاع ناروي و با استناد به تماس هاي ديپلماتيك ميان مسكو و اسلو اعلام كرد كه روسيه تصميم گرفته است همكاري نظامي خود را با پيمان اتلانتيك شمالي( ناتو) تا "اطلاع ثانوي"متوقف كند. گفتني است به دنبال آن كه ياپ دو هوپ شفر، دبير كل ناتو، روسيه را به رعايت نكردن طرح صلح فرانسه و روسيه براي مساله گرجستان، متهم كرد، ناتو روز سه شنبه از تعليق گردهمايي شوراي ناتو و روسيه خبر داده بود. و همچنان نيروي دريايي روسيه نيز هفته گذشته، از لغو شركت نيروهايش در رزمايش مشترك با نيروهاي ناتو در درياي بالتيك خبر داده است.

اين در حالي است كه قبلا مقامات روسي گفته بودند كه اگر" تحركات خصمانه امريكا " بر ضد روسيه دوام بيابد بدون شك تاثيري بالاي موضوع ايران خواهد گذاشت.

در عين حال شوراي امنيت ساز مان ملل، برسر وضعيت گر جستان، به بن بست رسيده است؛ بر اساس گزارش ها، امریکا می خواهند پیش نویس قطعنامه روسیه را که قصد عملی کردن طرح شش ماده ای آتش بس را دارد، وتو کند و از طرف ديگر روسیه بار دیگر مخالفتش را، با متن پیش نویسی که فرانسه تهیه کرده و در آن بر تمامیت ارضی گرجستان تاکید شده، اعلام کرده است.

اخيراً روسيه پس از درگير شدن با گرجستان بر سر اوستياي جنوبي، مورد انتقاد امريكا و سازمان ناتو قرار گرفت و كشور روسيه نيز امريكا و ناتو را متهم به دخالت در امور گرجستان كرد.

پیش ازاين، روسيه در اجلاس بخارست، پيمان همكاري با سازمان ناتو را در امر مبارزه باتروريزم در افغانستان، امضا كرده بود كه يگانه دست آورد مهم ناتو در آن نشست به شمار مي رود.

اين امتياز براي روسيه، نيز توانست، پنج كشور نزديك به روسيه را از پيوستن به سازمان ناتو باز دارد و تمايل اين سازمان بر عضويت گرجستان را خنثي كند.

دلگرمي ناتو به روسيه چنان بود كه، مسير اكمالاتي ناتو از طريق پاكستان، پس از ان كه چهاركاميون حامل پرزه جات و بدنه هوا پيماهاي نظامي ناتو در جريان انتقال به افغانستان، در خاك پاكستان مورد حمله قرار گرفت، به حيث شاهرگ تروريزم شناخته شد و با توافق روسيه در همكاري هاي ترانزيتي با ناتو، اين مسير تغيير كرد و كشور پاكستان را در جريان مبارزه" مشكوك" با تروريزم، از قضيه افغانستان منزوي ساخت.

اين امر سبب گرديد تا ذهنيت جهاني را بر بررسي دقيق از موقف پاكستان در قبال تروريزم، قرار دهد.

در چنين احوالي گمانه زني هايي مبني بر كنار آمدن پاكستان با تروريزم به وجود آمد و برخي از مقامات نظامي ناتو و امريكايي، آن كشور را در ايجاد تنش در افغانستان وحمايت از تروريزم متهم نمودند و نامزدان انتخاباتي امريكا، پاكستان را به انتقاد گرفتند و حتی بالاي مواضع طالبان و القاعده، بر خاك اين كشور حمله صورت گرفت و از طرح جابه جا شدن نيروهاي ناتو در آن سوي سرحد سخن گفته شد و روابط افغانستان و پاكستان پس از حمله به سفارت هند به تيره گي گرائيد.

اما سفر رضا گيلاني نخست وزير آن كشور به امريكا نتوانست مو قف از دست داده پاكستان را دوباره دريابد و برعكس سازمان ملل متحد نيز استخبارات نظامي پاكستان را متهم به حمله به سفارت هند نمود. در اين جريان حملات طالبان به افغانستان افزايش و گسترش يافت و تلفات نظامي نيروهاي خارجي آمار بلندي را كسب نمود و نرخ مواد اوليه نيز در كشور بلند رفت.

اكنون با به تعليق درآمدن همكاري هاي روسيه و ناتو، تحليلگران با ور دارند كه تنش درافغانستان افزايش مي يابد. آنان بربنياد برخي مدارك استدلال مي كنند كه احتمال مي رود روسيه به طالبان، كمك هاي غير مستقيم داشته باشد؛ اما پس از تعهد اين كشور مبني بر همكاري باناتو، گفته مي شد كه كمك هاي پنهاني روسيه باطالبان، قطع خواهندشد؛ امابر بناي تعليق در روابط همكاري، بار ديگر گمانه زني ها بر حمايت روسيه از طالبان براي فشار وارد نمودن بر امريكا و ناتو، تقويت يافته است. و اين مي رساند كه اگر تعليق روا بط ناتو و روسيه دوام يابد و شوراي امنيت همچنان راه حل اساسي بر موضوع گر جستان و منافع روسيه در نظر نگيرد، احتمال شكل گيري يك قوت سوم نظامي در منطقه حتمي است.

و اين فكت يا جريان چنان كه مقامات روسي اشاره كرده اند، ائتلافي بين روسيه و ايران خواهد بود و در آن صورت تمايل برخي از كشورهاي قدرت منطقه به اين فكت نظامي بعيد به نظر نمي رسد.

بنا ءً اين انكشاف، موقعيت ناتو و امريكارا در منطقه به خصوص افغانستان، صدمه مي زند و حملات طالبان برعليه نيروهاي نظامي عضو ناتو وائتلاف شاخه امريكا را افزايش مي دهد.

از طرف ديگر امريكا و ناتو در صدد خوا هند شد تا براي رقابت به ائتلاف جديد، در منطقه چالش ايجاد كنند و براي تامين لوژستيكي و تخنيكي قوت هاي نظامي خويش بار ديگر به پاكستان متوصل شوند و همچنان بار ديگر از نيروي طالب كه شاخه هاي آن در مديريت امريكا و انگليس قرارد ارد، استفاده نموده، آنان رابه ايستيلاء بالاي افغانستان و به حيث قوت تهديد كننده منافع ديگران در منطقه، تجهيز و حمايت كنند. و بر عكس ائتلاف روسيه و ايران هم به توليد نيرو در مقابله با طالب در افغانستان و منطقه خواهد پر داخت و روز گاران سپري شده از سر گرفته خواهندشد.

بنابر دور جديد جنگ سرد كه در حال آغاز شدن است، وجنجال حوزه قفقاز بدان گرمي و شدت بخشيده است، سبب خواهدشد تا بار ديگر افغانستان صحنه زور آزمايي امريكا و روسيه خواهد بود و تجربه پيامد هاي جنگ ويتنام در افغانستان تكرار خواهدشد.و فقط پاكستان روي گنج باد آورده تكيه خواهد كرد

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer