.
spacer
بیاد داشته باشید که ۲۴ ساعت مستقل بوده ، مربوط هیچ گروه  و سازمان سیاسی در داخل و خارج کشور نمیباشد.

 

 
spacer
spacer
صفحه اول
افغانستان
سیاسی
تبصره بر خبر
معرفی چهره های فرهنگی
کتاب و کتابدوستان
مقالات جالب و پژوهشی
گفتگو ها
بیان حقایق
مسایل جهان و منطقه
طنز،نورانی ،ترجمان، بشیر
نمایشنامه ها
طنز
کارتونهای هژبر شینواری
آثار هنری بشیر بختیاری
باچه آزره تقدیم میکند
داستان
دنیای شعر و شاعران
اشعار حاجی محمد کاظمی
اشعار مرحوم استاد صابر هروی
اشعاراستاد غلام حیدر یگانه
اشعار قیوم بشیر
اشعار حشمت امید
اشعار انجنیر حفیظ اله حازم
اشعار نورالله وثوق
اشعار سجیه الهه احرار
اشعار فریده اکبری
اشعار صالحه وهاب واصل
اشعار محمد اسحاق " ثنا "
اشعار خواجه عبدالله احرار
اشعار نعمت الله پژمان
اشعار ودود فضلی
اشعار زهره صابر «هروی»
اشعار ظفر خان " اهتمام "
اشعار همایون شاه عالمی
اشعار و نوشته های سید محمد اشرف فروغ
جوانان
کودکان و نوجوانان
از دفتر خاطرات
معرفی کتابهای جدید
فرهنگ مردم
لهجه ها و اصطلاحات محلی
با کشور تان آشنا شوید
به مشکلات مردم توجه کنید
نقد بر کتاب ،مقالات، فلم و..
زن و زندگی - زن و مشکلات
جالب و خواندنی
مشاهیر جهان
هنری و فرهنگی
گزارشهای ولایتی
مطالب انتخابی و ارسالی شما

دوستان و نویسنده گان گرامی!

درصورتیکه خواسته باشید نوشته های تان در این سایت نشر شود میتوانید بعد از تیپ کردن آنرا از طریق

Word

به این ایمیل آدرس

mehdibashir@gmail.com

بفرستید

سایت ۲۴ ساعت از شما و در خدمت شماست.

استفاده از مطالب سایت ۲۴ ساعت با ذکر مأخذ آن آزاد است و ممانعتی ندارد

سایت ۲۴ ساعت را به دوستان تان ایمیل کنید تا آنها هم در مورد آن اظهار نظر کنند

قابل توجه نویسنده گان محترم !

مطالبی که برای نشر میفرستید و میخواهید که بنام مستعار نشر شود بهتر است خود را برای سایت ۲۴ ساعت معرفی کنید تا نوشته تان طبق میل تان نشرشود.

 

 
تجاوز های جنسی چرا؟

نویسنده مضمون
نویسنده مضمون
نوشته:پوهنیار سخی منیر

         تجاوز های

   جنسی چرا؟

از دوسال به اين سو تجاوز هاي جنسي بر زنان و مخصوصاً بر دختران خورد سال به شدت افزايش يافته است. گزارش هايي از تخار، جوزجان، قندز، فارياب، سرپل و كابل حاكي از آن است كه جنايتكاران مسلح دست به چنين اعمالي مي زنند و چون مسلح و مورد حمايت زورمندان مي باشند، بر خورد لازم با آنان صورت نگرفته، لذا روز تاروز اين جانيان قوي تر شده، اين جنايت را گسترده تر مينمايند. اخیرآ  9 تن از پولیس های سرحدی به یک دختر 13 ساله  در ولایت تخار تجاوز نمودند که قرار معلوم شش تن از این جانیان وحشی دستگیر شدند . همچنان چندی قبل  پنج شرفباخته بر عفت دختر 12 ساله در قندز تجاوز کردند كه بعد اين پنج جاني  نیز توسط نيروهاي امنيتي دستگير شدند، سر جنايتكار آنان حينيكه از دفتر پوليس به دفتر څارنوالي انتقال داده مي شود، رها گرديده، اعلان شد كه فرار كرده است. اين رهايي كه پوليس آنرا به افراد څارنوالي و افراد څارنوالي آنرا به پوليس نسبت مي دهند مردم را سخت نگران ساخته، فكر مي كنند كه نهاد هاي امنيتي و قضايي با جنايتكاران متجاوز به عفت دختران افغان دست دارند و به اين خاطر دلهره و اضطراب ميان خانواده ها از اين بابت چنان بالا گرفته است كه بسياري از خانواده ها دختران كوچك شان را تا بيرون دروازه هم اجازه گشت وگذار نمي دهند.

بسياري معتقد اند كه اگر پسر وكيل پارلمان كه به عفت دختركي در سرپل تجاوز كرد، جزاي شديدي برايش داده مي شد. جنايتكاران ديگر هم پا جمع كرده، دست به چنين اعمالي نمي زدند. همين اكنون دختركي در بيني حصار كابل كه سه سال عمر داشت توسط زني ربوده شد و فرداي آن جسد اين كودك كه آثار دندان بر سر وصورت او نقش بود، در بوري پيچيده پيدا شد. خانواده دختر مدعي است كه زني اورا ربوده كه در كنار خانة اين دخترك در خيمه ها زنده گي دارد. بعداً پوليس محل گفت كه از نزد زن اين خيمه مواد بيهوش كننده به دست آورده اند كه اگر با تمام اين جنايتكاران برخورد جدي صورت بگيرد، مطمئناً گراف جرم و جنايت در سطح كل كشور پايين خواهد آمد.

بسياري به اين اعتقاد اند در صورتي كه اين جنايتكاران با نيروهاي امنيتي، مخصوصاً با پوليس در پايتخت و ولايت ها دست نداشته باشند، هرگز قادر به چنين جناياتي نخواهند شد. اين كه در پر رفت و آمد ترين و امن ترين جاده ميدان هوايي كابل، حاجي عصمت الله صراف با يك مليون و دوصد هزار دالر و چهار نفر مسلح توقف داده مي شود و خودش تير باران و پول هايش را مي ربايند، بر هيچكس پوشيده نمي ماند كه اين كار يا به وسيلة خود نيروهاي امنيتي و يا به وسيلة كساني كه همدست نيروهاي امنيتي اند، صورت گرفته است. در اين مورد پوليس حرفي براي گفتن نه تنها ندارد بل از سوي مردم روز به روز به عنوان ارگان فاسد وبيكاره كه با دزدان دهن جوال را مي گيرد، معرفي مي شود.

با اين كه در جنوب، جنوبغرب و جنوبشرق كشور نا آرامي هاي جنگي مردم را به ستوه آورده و زناني به جرم جاسوسي، همكاري با دولت و يا فحشا تيرباران مي شوند، اما در شمال كشور، افراد مسلح نه تنها بر زنان و پسران مردم رحم نمي كنند كه به دختران، ده ساله تجاوز دسته جمعي مي كنند. وچون در كشور هنوز 1800 گروپ مسلح وجود دارند و همة آنها بر ميخ جاي قدرتمندي مي پرند، كوچكترين ترس از باز خواست آن به دل راه نمي دهند، چه رسد به اين كه از تجاوز به عفت دختران باك داشته باشند. تا زماني كه نيرو هاي مسلح كشور مخصوصاً پوليس كشور يك نيروي امنيتي با تقوا و پاك نگردد، گروپ هاي مسلح خلع سلاح و جانيان قدرتمند از زورمندي و زورگيري نيفتند، ممكن نيست كه در وضعيت كنوني تغييري به ميان آيد. اكنون كه بار ديگر مكتبهاي كابل به فعاليت آغاز كرده اند، خانواده ها بازهم در هراس بوده كه آيا فرزندان شان با مصونيت خواهند توانست به دروس شان بروند و آيا صحيح و سالم دوباره به خانه هاي شان بر خواهند گشت؟ ديده شده است كه صبحانه دست عده يي زيادي از شاگردان به دست يكي از اعضاي خانواده بوده، آنان را به مكتب مي برند و بعد از رخصتي دوباره به دنبال شان مي آيند. در صورتي كه امنيت يك منطقه با چنين اضطرابي نزد مردم نقش بسته باشد، رضايت مردم از چنين امنيت و حكومتي چقدر بر باد فنا داده خواهد شد. اولين چيزي كه مردم هر كشورخواهان آن است، امنيت است و تا زماني كه امنيت به ميان نيايد، ممكن نيست در كار هاي اجتماعي و اقتصادي توسعه هاي به وجود آيد و نارضايتي مردم به اوج خود نرسد. چيزي كه همين اكنون در كابل وعده يي از شهر هاي كشوركه در آنها جنگ جريان ندارد، به روشني وجود دارد ولي مسؤولان با بي توجهي به آن برخورد كرده، آب به آسياب مخالفان خود مي ريزند.

 
 

مؤسس و مسؤول
سایت
محمد مهدی بشیر

سال تأسیس

۴ میزان ۱۳۸۶

  خورشیدی

26  سپتامبر 2007

  میلادی

Tel:0031644388706

spacer

spacer